Загибель імперії. Сумний урок для України від духівника Путіна

08 лютого 2008, 19:03

Дорогі друзі!

Нещодавно по російському державному телеканалу РТР показали фільм "Гибель Империи. Византийский урок". Автором є архімандрит Тихон (Шевкунов) – настоятель Сретенського монастиря у Москві, вважається духівником Путіна.Фільм багато кому здався пропагандистським фуфелом – "фофудьєй", агітпропом, телесимулякром. Навіть лексика, що присутня в фільмі відносно реалій Візантійської імперії XV століття ("стабилизационный фонд", "вертикаль власти", "олигархи") є постмодерновим стьобом, приколом, іронією. Там простежується і певне ідеологічне замовлення (проте, скоріше, автор намагався "влучити" в провладну ідеологічну стезю або навіть певним чином долучитися до її творення).

Звісно, він не є науково-популярним, оскільки там немає наукової достовірності: це телепубліцистика й історичний детектив водночас. Це сумна притча про сучасну російську політику через аналогії з візантійською історією.

Але у фільмі є дуже цікава та актуальна для України ідея: що в політиці, в державотворенні актуальним є саме духовний максималізм. Що поза сакральним, метафізичним виміром держава втрачає сокровенний смисл існування і перестає існувати. І що духовна зрада завжди породжує смерть та небуття. Візантія, як відомо, загинула через 14 років після укладання Флорентійської унії...

Особисто у мене фільм викликав неоднозначну реакцію – як у людини, що дуже сильно поважає історію Візантії і яка має невеличке уявлення про візантійську матеріальну та духовну культуру.

Там, як на мене, є два неприємні моменти: тенденційність у паралелях Візантії і Росії та відверті помилки у візантійській та слов'янській історії.

До речі, там говориться про те, що найкраща візантиністика була в Російській імперії і що після революції усі візантиністи виїхали на еміграцію, а хто не виїхав – замочили.

І лише 1943 року за вказівкою Сталіна системне вивчення Візантії поновлюється.

Мене завжди цікавило питання: чому в Україні немає більш-менш пристойних досліджень Візантії? Чому Візантія, візантійська тема неактуальні – хіба що у вигляді лайки про нібито "візантійську" політику Кучми, Януковича та Ющенка?

І це при тому, що:

1. Саме Україна була однією з головних транзитеров візантійської культури (принаймні, так було у XVI-XVII століттях).

2. В Україні є, здається, найбільша у світі збережена візантійська мозаїка (у соборі Св. Софії).

3. Один з найбільш шанованих у світі візантологів – американський дослідник українець п. Ігор Шевченко.

Отже, цей фільм буде повторено по РТР завтра, у суботу, 9 лютого, о 9.25 (за мск часом). Не факт, що це покажуть по каналу РТР-Планета, який є в кабельних мережах України. Але якщо комусь доведеться переглянути це кіно, цікаво було б почути враження.

Деякі рецензії та рефлексії на цей фільм є тут:

http://www.apn.ru/publications/comments19114.htm

http://www.pravoslavie.ru/smi/35.htm

http://www.goroskop.ru/tv/events/11507899/

http://kuraev.ru/smf/index.php?topic=119528.0

http://www.portal-credo.ru/site/?act=monitor&id=11744

http://www.gazeta.ru/culture/2008/01/28/a_2606657.shtml

powered by lun.ua
Коментарі — 4
tesla1 _ 09.02.2008 14:18
IP: 212.115.224.---
Подається, що Візантія загинула, бо уклала Флорентійську угоду. А я як невіглас-неісторик думав, що Візантію захопили турки. Візантія була безнадійно слабка, а турки дуже сильними. А при чому тут ярлики? Якщо чоловіка пограбували в темному перевулку, то це не тому, що тиждень тому він змінив роботу, а тому що на його шляху попався моральний урод. Не плутайте причини, і вам легше буде розбиратися.
Лемко _ 09.02.2008 00:16
IP: 77.121.10.---
"Візантія, як відомо, загинула через 14 років після укладання Флорентійської унії... " – цей фундаментальний фрагмент слід подавати у такій редакції:

Візантія, звичайно, не загинула б, якщо б погодилась на унію 20 роками раніше.

І Візантія, і Росія "остєрвєнєло" трималися примарної ідеї свого ОСОБЛИВОГО, сакрального шляху, за що і поплатилися перед історією.
Свєтка _ 08.02.2008 20:07
IP: 195.230.156.---
Я справді читала багато про цей фільм. Особливо порадували коментарі на АПН. Андрію, ви самі там коментували щось чи втрималися?
svarga _ 08.02.2008 19:52
IP: 213.186.201.---
Нашо нам ті дослідження, коли Київ практично все це виконує.

Наприклад. коли 10 років тому в Криму була меншовщина и неспокійно, Київ самоусунувся.

І шо? За пару років кримська незалежність сама себе вичерпала і впала під ноги Києва як перестигле яблуко. Класична Візантія.
Корупція1410 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Мовне питання187
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter