Андрій Окара: ''Коли в Україні з'явиться політик, здатний реально зайнятися модернізацією країни, піду працювати до нього за ''добре слово''

31 липня 2009, 17:54

Вікторія Курочка, "Нова газета по-полтавськи"

Він народився в Росії, але досконало володіє українською. Живе в Москві, часто працює в Києві, навідується до Полтави, любить українську неформальну музику, чудово орієнтується в літературі і має модну, з огляду на вітчизняні реалії, професію. Андрій Окара – відомий російський політолог та політтехнолог.

- Пане Андрію, як ви прийшли в політологію?

- Ще донедавна на політолога чи політтехнолога ніде не вчили, тому у кожного, хто зараз цим займається, свій шлях. Але найбільше у цій професії людей з історичною, філософською та журналістською освітою. Я ж закінчив юридичний факультет Московського Університету й аспірантуру Інституту держави та права Російської Академії Наук. Якийсь час займався дисертацією з філософії права та юридичною практикою одночасно, але згодом мене повністю захопила соціально-політична стихія. Як на мене, цікавіше працювати над ландшафтами майбутнього світу і займатися соціо-культурними та політичними процесами, аніж судитися за чуже майно.Тепер моє професійне життя має три виміри: по-перше, це соціальна філософія – проблематика "світобудовного проекту", що йде на зміну західному Модерну, постглобалізація, війна цивілізацій, соціальна етика тощо. Зараз в цій галузі я розробляю стратегію конкурентоздатності східнохристиянської цивілізаційної спільноти та нової політичної філософії, побудованої на деяких специфічних новітніх уявленнях.

По-друге, це політологія – і як політична наука (тут займаюся проблемами розвитку політичної системи та політичної культури в Росії та в Україні, проблемою ротації еліт та формуванням нової еліти, а також російсько-українсько-білоруськими відносинами), і як коментаторство актуальних політичних подій – кожен день відповідаю на питання допитливих журналістів. (посміхається)

І, по-третє, це політичні технології, політичний та корпоративний маркетинг – це вже не теоретичний і не ідеологічний, а суто практичний вплив на суспільно-політичну та інформаційну дійсність. Коли голова завантажена складними соціально-філософськими проблемами, повірте мені – якісь утилітарні проблеми розкрутки того чи іншого політика, партії, корпорації чи торгівельної марки вирішуються дуже просто – майже як горіхи лузаєш. Що таке придумати ефективний білборд чи політичний меседж порівняно з війною континентів! (посміхається)

"ВІКТОР ЮЩЕНКО – ФЕНОМЕН. ЗА ТРИ РОКИ ПОДОЛАВ ШЛЯХ ВІД ГЕРОЯ ДО АНТИГЕРОЯ"

- Основна проблема української політичної дійсності в тому, що суспільство давно вимагає нової еліти – групи людей, здатної якісно змінити країну та соціальну дійсність. Але поки що жодної людини, політичної партії, соціального руху чи неформального угрупування на обрії не видно.

Якби був кандидат в президенти чи якийсь політик, здатний не просто гратися в красиві слова, а запропонувати більш-менш реальний спосіб соціальних змін та модернізації України, я би пішов працювати на його кампанію чи політичний проект безкоштовно – за "добре слово". Більше того, сам би йому шукав, де взяти гроші. Пару років тому з'явився "Український прорив" Юлії Тимошенко, побудований на неоліберальній ідеї конкурентоздатності й написаний під керівництвом самої Тимошенко та українського економіста Юрія Полунєєва. Була не програма, а маніфест "10 кроків назустріч людям" Віктора Ющенка, була програма Інни Богословської, Рінат Ахметов замовляв американцям стратегію розвитку української економіки. Але, на жаль, дуже мало хто з подібних теоретиків та стратегів шукає реалістичних шляхів для реалізації цих образів світлого майбутнього. Тому найчастіше виборцям доводиться вірити політикам на слово: "Зробимо, збільшимо, змінимо, підвищимо!..." А як це вони збираються зробити? За рахунок яких ресурсів? Причому, йдеться не лише про фінанси. Чи є в майбутнього президента чи прем'єра команда мудрих стратегів та ефективних управлінців? Ніхто не вдається у подібні "дрібниці". Тому доводиться константувати, що абсолютна більшість подібних "передвиборчих програм" – просто гра у слова. Розробити реальну програму розвитку та модернізації країни, до того ж в умовах глобальної кризи – страшенно складна проблема.

- Хто найреальнійший кандидат у Президенти України, зараз, напередодні передвиборного марафону?

- На даний час три кандидати, серед яких відбувається реальна конкуренція: Віктор, Юлія, Арсеній. Останній, мабуть, найслабший, але він може стати лідером олігархічного консенсусу. Тобто олігархи можуть домовитися саме з ним, що він збереже status quo і не буде потрошити їхні активи. Уявіть собі таку "семибоярщину" або як в єльцинській Росії "семибанкірщину", а президент в них – такий хлопчик на побігеньках. Саме тому в Яценюка і немає ніякої команди – вона йому взагалі не потрібна! Його "команда" – це Пінчук, Коломийський, Фірташ та далі за списком. Подібна перспектива цілком реальна. Зараз Арсеній самим тільки своїм чималим рейтингом псує настрій двом іншим – Юлії і Віктору. Але хоч його і намагаються подати як першого представника нового покоління, здається, він останній і наймолодший зі старої генерації. І справа навіть не в його жахливій візуальній рекламі "Врятувати країну", яка б личила абсолютно невідомому кандидату – для підвищення впізнаваності. Саме фактор Арсенія підштовхує різні політичні сили до спонтанних непродуманих дій. Той самий Віктор Федорович на початку червня здійснив найяскравіший за всю свою політичну кар'єру вчинок – "кинув" Юлію Володимирівну і поховав "широку" коаліцію. Свого часу Віктор Ющенко називав себе "сином" Леоніда Кучми. Судячи з усього, Яценюк – це "син" Ющенка та "онук" Кучми. Самому ж Ющенку за кілька років вдалося пройти яскравий кар'єрний шлях – від "Месії", за якого сотні тисяч людей готові були вмерти на Майдані, до технічного кандидата, що грає на боці Яценюка проти Тимошенко.

"НАЙВДАЛІША ПІАР-ЗНАХІДКА В УКРАЇНСЬКІЙ ПОЛІТИЦІ – КОСА ЮЛІЇ ТИМОШЕНКО"

- Чому в політичному піарі так багато російських чи американських спеціалістів? Українці некомпетентні?

- Насправді українців у цій галузі в Україні набагато більше, ніж іноземців. В піар-командах провідних політичних сил є всякі – і російські, і західні, але більшість – це українські люди. Російські політтехнологи відверто спаплюжили свою репутацію на останніх кампаніях. І думка про те, що у чиїйсь команді тільки американці чи тільки російські, – помилкова. До речі, одна з причин, чому росіяни хочуть працювати в Україні, – відсутність конкурентного політичного процесу в самій Росії. Ті, хто раніше працював на губернаторських чи мерських виборах по всьому російському простору, нині або йде в споріднені галузі – лобізм, корпоративний піар, рекламу, або приїздить в Україну.

- За роки вітчизняної незалежності, який політтехнологічний хід ви назвали б найкращим?

- Якщо говорити про імідж та брендінг, то однозначно – це коса Юлії Володимирівни, а також увесь її політичний образ. Автор коси – вона сама. Якщо казати про великі процеси, то Оранжева революції і все, що з нею пов'язане. Якщо казати про передвиборчі технології, то чимало цікавого було у соцпартії – газета "Сільські вісті", технології роботи на місцях у сільській місцевості Центральної України. Найяскравішим моментальним політичним самогубством був вчинок Олександра Мороза три роки тому, найяскравіше сповільнене політичне самогубство продемонстрував Віктор Ющенко.

"У РАДЯНСЬКОМУ СОЮЗІ ВОРОГОМ БУЛИ США. У РОСІЇ – УКРАЇНА І ГРУЗІЯ"

- У чому загадка протистояння Росії і України? Воно реальне чи надумане?

- Зараз, на жаль, – це логіка поведінки російського керівництва. Аби відволікти народ від внутрішніх проблем, від проблем суто російських криз треба придумати "ворогів" за межами країни. Російській економіці реально загрожує падіння цін на нафтовому ринку, досі не дає спокою "кавказьке питання"... А в російських ЗМІ культивують тему "ворожих" України і Грузії. І так далеко це зайшло, що недавня заява Медведєва про те, що Україна і Грузія – це історичні союзники Росії, що проблема не в країнах, а в їх керівництві, сприймаються як нове слово!

Це найлегший спосіб вирішення будь-якої проблеми – пошук ворогів замість з'ясування причин! Так вже колись було із США у Радянському Союзі. Зараз ця країна стратегічний партнер Росії. Дивитися, читати слухати все це нормальній людині, яка хоча б мінімально обізнана із реальною ситуацією в СНД, практично неможливо. Все це було видно, скажімо, наприкінці минулого року, коли відзначалися роковини Голодомору, або під час відзначення 300-річчя Полтавської битви – наприклад, російська офіційна делегація свідомо не покладала квітів до пам'ятника українському козацтву на Панянському бульварі. Добре, що Чорномирдін згладив проблему – мовляв, переплутали щось.

"УКРАЇНА БАГАТА ЗЕМЛЕЮ І ЖІНКАМИ"

- Як Вам здається, відзначення 300-річчя битви Полтаві вдалося?

- Будь-який процес можна описати двояко: мовляв, якби не було, а все могло бути набагато гірше (чи навпаки – набагато краще). Так і тут. Можна вважати, що все могло бути ще гірше, тому все відбулося на пристойному рівні. У мене тут немає оптимізму: напередодні урочистостей з'явилося звернення Олекси Руденка, провідного в Україні спеціаліста із військових реконструкцій, який мав займатися і реконструкцією полтавського бою. Передбачався приїзд близько 250 реконструкторів зі Швеції, Норвегії, Фінляндії, пострадянських країн. Метою було зробити таку цікаву воєнну реконструкцію, аби вона стала щорічною і щоліта до Полтави приїздили юрби туристів – як це буває в Ватерлоо, Бородіно чи з недавніх пір у Кам'янці-Подільському. Але, на жаль, так не сталося. Я не хочу нікого критикувати чи судити, але доводиться констатувати: в наступні роки ніяких туристичних паломництв до Полтави не передбачається.

- І тепер нема ніяких можливостей заманити туристів до Полтави?

- Можливості є, але тепер для цього необхідно дуже добряче вкластися в рекламу. Як то кажуть, "у вас не будет второй возможности произвести первое впечатление". Якби цього року все було б зроблено так, як попередньо планувалося, не треба було б так сильно витрачатися на рекламу надалі.

- Згідно з прогнозом одного із вітчизняних екстрасенсів, Україна, як самостійна держава, не має майбутнього. Ця гіпотеза стала досить популярною в світовій павутині. Як здається Вам, як професіоналу, завтра у країни є?

- А що то за екстрасенс такий? Скільки з його інших "пророцтв" справдилися? Я сам таких "екстрасенсів" та астрологів знаю, може, з десяток – за досить невеликий гонорар (у 100-200 доларів) можуть напророкувати, чого замовите. Більш розкручені "фахівці" ладні зробити те саме, але за більші цифри. Тому маємо справу не з якимись складними пророцтвами, а з інформаційною війною – мовляв, Ванга щось там передбачала, Нострадамус писав про розпад України, Глоба уві сні побачив майбутню російсько-українську війну.

Особисто я вважаю, що в України є дуже цікаве майбутнє, тому що українська політична система здатна до змін знизу, а не лише згори, як російська. Крім того, вона "не переварює" будь-якого авторитаризму. Тож проблема лише в тому, аби нинішня українська еліта не встигла розпродати усі українські ресурси до приходу нової еліти. Ну а найцінніші зараз ресурси з недорозкрадених – це унікальна українська земля та не менш унікальні українські жінки.

Я думаю, що в України буде все добре. Проблема лише в тому – коли це станеться і чи ми з вами до того часу доживемо...

Вікторія Курочка, "Нова газета по-полтавськи", N29 (63), 29 липня 2009 р.

powered by lun.ua
Коментарі — 93
Ивановский _ 04.08.2009 07:44
IP: 91.124.11.---
Скорей всего не дождешься. И интересно знать, что имеется ввиду под словом модернизация.:-))
суспириа _ 03.08.2009 11:35
IP: 89.105.254.---
...Особисто я вважаю, що в України є дуже цікаве майбутнє, тому що українська політична система здатна до змін знизу, а не лише згори, як російська. Крім того, вона "не переварює" будь-якого авторитаризму. Тож проблема лише в тому, аби нинішня українська еліта не встигла розпродати усі українські ресурси до приходу нової еліти. Ну а найцінніші зараз ресурси з недорозкрадених – це унікальна українська земля та не менш унікальні українські жінки...

О каких зминах снизу говорит Окара? О срежесированном майдане?
Действительно Украина не выносит авторитаризм. Гораздо лучше несколько гетьманов, как во все времена украинской несчастной истории.
Пан Окара только на секундочку подзабыл, чем в стране ВСЕГДА заканчивалиось подобное псевдодемократическое правление. Напоминаю – РУИНОЙ. ВСЕГДА.
И сейчас на верном пути туда снова.
Верной дорогой идете товарисчи Ющ, ЮВТ, Кролик, Хам и все остальные продукты жизнедеятельности корпорации "СОВОК+ГЕТЬМАНСТВО"
суспириа _ 03.08.2009 11:29
IP: 89.105.254.---
Deutsch:
Историчка _ 02.08.2009 01:47

""А вот уверенность всаднику придают подпруги. Знаете, что бывает, когда подпруга лопается?""

Задница у кобылы становится размером со стакан. И она очумев бросается на случайных прохожих, доказывая им с пеной на губах, что лучшего стойла, чем российское стойло – не бывает.
Да нет, лучшее стойло – это ЕС. Безусловно.
Прибалты довольны до слез, вчера общался с однополчанами латышами и литовцами по случаю праздника. Нищие стали.
суспириа _ 03.08.2009 11:15
IP: 89.105.254.---
БартСімпсон:
Якщо в Україні з'явиться політик, здатний реально зайнятися модернізацією країни, то всрався йому цей Окара?
А по3,14здеть с кем? О Гоголе, Полтаве?
Но Окара зря парится – он не доживет.
Флинт _ 02.08.2009 14:13
IP: 217.87.82.---
Просто:
Флинт: Хам с большой буквы – имя собственное. Это кличка, которой награждают уголовников вместо имени.
Но и Прищ, в данном контексте, имя собственное, как и Кролик, который не бегает сам по себе. Но Янека в комментах выделяют особо, величая Хамом с большой буквы. Такая своеобразная дань уважения, что ли?
БартСімпсон _ 02.08.2009 12:15
IP: 95.133.210.---
Якщо в Україні з'явиться політик, здатний реально зайнятися модернізацією країни, то всрався йому цей Окара?
Просто _ 02.08.2009 11:31
IP: 95.133.238.---
Флинт: Хам с большой буквы – имя собственное. Это кличка, которой награждают уголовников вместо имени.
Просто _ 02.08.2009 11:29
IP: 95.133.238.---
"...Якби був кандидат в президенти чи якийсь політик, здатний не просто гратися в красиві слова, а запропонувати більш-менш реальний спосіб соціальних змін та модернізації"...Отличная констатация реальных возможностей специалистов – политологов. Политики ждут программы от них, а они- от политиков, которых в каждой публикации называют "элитой" в кавычках. Увы, но проблема именно в недееспособности, точнее отсутствии тех, кто мог бы стать интеллектуальной элитой партии. "Интеллектуалы" способны только лить грязь на одних и выслуживаться перед другими. А программы пусть пишут те, мечтает о власти. Они их и "пишут" под себя.
Флинт _ 02.08.2009 08:25
IP: 217.87.82.---
Балога ушел, а балоган остался. Хорошая статья, с взвешенным анализом. Казалось бы, читайте, обсуждайте, высказывайте свое мнение по сути вопроса. Но нет, надо вылить грязь, желчь, показать свое малограмотное убогое нутро. Всякая статья оказывается лишь местом для сброса помоев. Я задаю себе вопрос, действуют ли хоть на кого-то эти вопли, типа жЮлька, прищ, кролик, Хам (почему-то с большой буквы)? Кому нужны эти взаимные оскорбления анонимных ботов? Неужели кто-то заплатит хоть три копейки за этот бред? А ведь платят, судя по ретивости всяких "графо". Вряд ли граф, наверняка графоман. Графоманить, да еще получать при этом копеечку – просто подарок судьбы. Не обижайтесь, пожалуйста, господин "grafo", это лишь собирательный образ, есть гораздо более рьяные и тупые.
gulya _ 02.08.2009 08:23
IP: 212.1.104.---
Deutsch:

НАВЕЯЛО:
Мій покійний дядько Андрей, людина фантастично самодостатня і працьовита, про подібні ситуації говорив: "Поговориш, як з кобилою в болоті".
Deutsch _ 02.08.2009 02:09
IP: 77.25.211.---
Историчка _ 02.08.2009 01:47

""А вот уверенность всаднику придают подпруги. Знаете, что бывает, когда подпруга лопается?""

Задница у кобылы становится размером со стакан. И она очумев бросается на случайных прохожих, доказывая им с пеной на губах, что лучшего стойла, чем российское стойло – не бывает.
Историчка _ 02.08.2009 01:47
IP: 91.124.210.---
Deutsch _ 02.08.2009 01:32 -------Да, Вы правы.

А вот уверенность всаднику придают подпруги. Знаете, что бывает, когда подпруга лопается?
Deutsch _ 02.08.2009 01:32
IP: 77.25.211.---
http://www.domaintools.com/

Да, Вы правы. Почти 400 лет нашу страну подшпоривает угро-татаро-монгольское иго. Но покатались – и довольно, слазьте по хорошему. А то если Украина взбрыкнёт – то Вам Ваши российские бунты покажутся собранием благородных девиц.
Историчка _ 02.08.2009 01:11
IP: 91.124.210.---
Deutsch _ 02.08.2009 01:07 -------А здесь Ваши потуги как наши подпруги – только уверенности придают.

Таким лошадям, как Вы, уверенности придают шпоры всадника.
Deutsch _ 02.08.2009 01:07
IP: 77.25.211.---
Историчка _ 02.08.2009 00:46

И что Вам далась эта Диаспора? Вы так неравнодушны к ней. Собираете всякие небылицы с циферками а ля ФСБ. Думаете кто то читает Ваш непереведённый бред? Ну разве что на Лубянке. А здесь Ваши потуги как наши подпруги – только уверенности придают. В скорой автокефалии, НАТО и ЕС. А вам придётся держать ответ перед "святейшим". Он теперь Украинским фронтом заведует.
Историчка _ 02.08.2009 00:46
IP: 91.124.210.---
Deutsch _ 02.08.2009 00:36 --------И что Вам далась эта Украина.

Действительно, Deutsch, и что Вам далась эта Украина. Сидите в своей дияспоре и не рыпайтесь.
Deutsch _ 02.08.2009 00:36
IP: 77.25.211.---
""" Андрій Окара: ''Коли в Україні з'явиться політик, здатний реально зайнятися модернізацією країни, піду працювати до нього за ''добре слово'' """

Ну конечно за доброе слово... от Путимедов. Они Вам будут по гроб жизни благодарны за опаскуживание украинского политика и его реальной модернизации. Если уж такой политик и найдётся – то он должен как огня избегать Вас и Вашей "помощи".
И что Вам далась эта Украина. Езжайте в Чечню, поработайте там и воспойте реальные успехи её модернизации. Или страшно? А в Украине – нет? Воистину терпелив украинский народ!
семафор _ 01.08.2009 23:32
IP: 77.52.251.---
=== НЛО _ 31.07.2009 18:37
семафор _ 31.07.2009 18:17

Лыпше було б написати – від героя до водія Ахметова. ===

Синку! Коли дяді тебе запитають – тоді і вякать будеш!
А поки – зміни памперс.
Editor2009 _ 01.08.2009 22:25
IP: 77.91.128.---
Можна назвати А. Окару вишуканим про-кремлівським негідником. Будьте обережні!
Editor2009 _ 01.08.2009 22:23
IP: 77.91.128.---
Ніколи не треба Андрію Окарі. Чувак працює проти України.
НЛО _ 01.08.2009 03:05
IP: 77.122.180.---
grafo _ 01.08.2009 02:55

Ну що ти так прелякався, графинчик обрізаний? Почав різну погань вкидати про Тимошенко, цілий вечір стараєшся?
Ну, назвав кілька разів гаранта "блохастим" чи "блохастим достойником", так, негарно, ти неправий, але поясниш – пива чи шмудляку більше чим душа витримала, вхопив. Вибачишся. Може, і не виженуть з балогану. А якщо й виженуть – скільки їм самим лишилося? Може, в тому твоє щастя – першим на громадські роботи вскочиш, без черги.
Бо кепсько дивитися на те, як ти бідний напудився. Памперс хоч не прорвало?
grafo _ 01.08.2009 02:55
IP: 91.124.81.---
НЛО:
QUOTE]
Таки не хочеш черканути адресок, зібздівся наче скунс
:))
А то був хвіст так розпустив: НЛО, НЛО...
Яке ти НЛО, обрізанець. Віднині будеш в мене БютоЧМО...
IMXO
yuri7yuri _ 01.08.2009 02:47
IP: 169.234.66.---
"я би пішов працювати на його кампанію чи політичний проект безкоштовно – за "добре слово""
А кому така cpaнь потрібна?
НЛО _ 01.08.2009 02:35
IP: 77.122.180.---
grafo _ 01.08.2009 02:24

До речі, давай я тебе розраджу, графинчику. Під кожним твоїм опусом буду давати матеріал по гарнту, чи анекдот. Починаючи з АКБ Україна, дефолту і до дня сьогоднішнього.
Наприклад
Яценюк звонит Ющенко:

- Виктор Андреевич, поделитесь впечатлениями от Вашего последнего восхождения на Говерлу. Я слышал, что гуцулы были озабочены его экологическими последствиями...

- Ну шо ты, Арсений, пустые бутылки на Говерле встречаются гораздо реже, чем бигборды с твоей физиономией!
НЛО _ 01.08.2009 02:30
IP: 77.122.180.---
grafo _ 01.08.2009 02:24

Може, у тебе з словом "блохастий" якісь проблеми? То президента назваєш "блохастим" чи блохастим достойником", то тепер від гарного настрою блохастозубим...
Поділися, а я поки для тебе адресу якогось психіатра в неті пошукаю, чи телефон довіри...так мовляв і так, доблощився на балоганній службі, скрізь блохи ввижаються, після того як Інтер з гарантом подивився...
Уряд реформ410 Корупція1365 Aтака Путіна1244 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter