Валерій Пекар Співзасновник Громадянської Платформи Нова Країна

Хроніки Національної ради реформ. 4 березня

08 березня 2015, 18:00

Відбулося чергове, третє за номером засідання Національної ради реформ. Ця важка машина, схоже, нарешті набирає обертів: тепер її засідання відбуватимуться кожні два тижні, є план роботи і відповідальні, більше конкретики і менше розлогих вступних слів на камеру. Нагадаю, Національна рада реформ є комунікаційним майданчиком між президентом, урядом, парламентом та громадянським суспільством. В ідеалі це інструмент швидкого просування реформ через уряд та парламент, і хоча перші засідання були досить мало ефективними, щоразу воно все більше набирає обрисів задуманого. Отже, що було на засіданні?

Спочатку суха та об'єктивна картинка, потім оцінки та емоції.

1. Нарешті формується система управління реформами:

- визначені пріоритети,

- за кожну реформу призначені відповідальні,

- формуються так звані "цільові команди реформ" (по суті, такі самі комунікаційні майданчики в мініатюрі: урядовці, парламентарі, експерти з бізнесу, громадянського суспільства та міжнародних організацій),

- цільовими командами реформ керують зазвичай заступники міністрів чи заступники глави АП (наприклад, реформа правоохоронних органів – Ека Згуладзе),

- складаються чіткі плани роботи із строками та відповідальними,

- відбувається постійний моніторинг виконання планів, де видно, хто гальмує і чому,

- розробляється і скоро буде впроваджений інструмент моніторингу успішності реформ (про це напишу окремо, тому що важливо і тому що Громадянська Платформа Нова Країна має до цього безпосереднє відношення).

Звичайно, можна сказати, що це суто бюрократична робота, яка не означає проведення реформ. Але будь-яка людина, що має досвід бізнесу або проектного менеджменту, підтвердить: без формування команди, планів, відповідальних та системи цілей і показників нічого не зрушить з місця. Нарешті створені адміністративні передумови для того, щоб важка машина зрушила з місця. Нижче я дам суб'єктивну оцінку, чому все так складно і повільно.

2. Володимир Гройсман представив повний перелік реформаторських законопроектів, які потрібно прийняти. 300 пунктів на 64 сторінках, і переважна більшість має бути прийнята у першому півріччі цього року. Важка робота, яку легко зірвати популізмом та інтригами. Але кожна перешкода на цьому шляху має прізвище та обличчя.

3. Міністр економіки доповів про стан справ реформи з дерегуляції. Економічна дерегуляція, безумовно, є одним із пріоритетів, про це говориться і в документах з євроінтеграції, й у вимогах бізнесу (наприклад, резолюції Конгресу українського бізнесу). План дій включає скасування 77 видів ліцензій та дозвільних процедур, 9 процедур технічного регулювання, низки умов ведення підприємництва у найбільш зарегульованих галузях (11 умов в аграрному секторі, 9 умов в ІТ, 9 умов у будівництві, 18 умов у телекомі тощо). Перші закони та урядові постанови на виконання цього плану вже прийняті. Це не гарантує економічного зростання, але є однією з необхідних стартових умов. Найближчим часом буде впроваджена "регуляторна гільйотина", коли величезна кількість актів скасовується одним махом, а потім чиновники мають подолати "презумпцію непотрібності" і доводити окремо необхідність кожної скасованої регуляторної процедури. Президент зауважив, що окремий орган з дерегуляції не потрібен, а краще обирати уповноваженого із бізнес-середовища. Бізнес має самоорганізуватися і знайти спосіб захиститися від держави, зазначив Порошенко.

4. Дмитро Шимків доповів про програму Digital Ukraine, що включає низку заходів з електронного урядування. Перша хвиля впровадження включає відкритий доступ до державних реєстрів, планів територій населених пунктів, даних про державні закупівлі, бюджетних даних тощо. Також у першій хвилі – електронні звернення громадян та електронні петиції (всі знають про цей інструмент в американської адміністрації; український аналог передбачає необхідність зібрати 25 тисяч підписів за 20 днів). Також до електронного урядування відноситься система прозорих державних закупівель ProZorro, про яку ми часто згадуємо, бо пишаємося цим прикладом державно-бізнесово-громадського партнерства і маємо до того безпосереднє відношення.

5. Гіоргі Вашадзе, депутат парламенту Грузії, що вже багато місяців працює у Києві, представив проект Національного антикорупційного бюро. Про цей специфічний правоохоронний орган написано вже доволі багато, тож не буду повторюватися.

Суха інформація це вся, а набагато більше ви можете прочитати на сайті reforms.in.ua, де наразі йде накопичення всієї інформації про хід реформ. Там уже є на що подивитися.

Тепер декілька замальовок.

Президент чітко зазначив: є 2-3 місяці для набрання високого темпу, бо потім вікно можливостей закриється, й Україна остаточно втратить підтримку міжнародної спільноти. Реформи непопулярні, і політики мають розплачуватися за це рейтингом. Але мета полягає в тому, щоб вже 2016 року вийти на економічне зростання, і задля цього треба бути готовим на рішучі кроки. Одним з пріоритетів є поновлення процесу приватизації, але на повністю відкритих і прозорих засадах (продаж ліцензій на 3G був наведений в якості позитивного прикладу). Інвестори прийдуть лише у випадку, коли довірятимуть.

Багато говорилося про необхідність щонайскорішого прийняття закону про державну службу. Я вніс до цього свої п'ять копійок, нагадавши, що на минулому засіданні було вирішено прийняти його у першому кварталі, тобто залишилося менше місяця. Керівництво Уряду щоразу знаходить причину зняти питання з порядку денного, і так вже багато разів. Тому була встановлена чітка дата, коли Уряд нарешті має передати законопроект у парламент, а парламент – швидко розглянути. Без реформи державної служби жодні інші реформи не запрацюють (я про це вже писав неодноразово). За влучним висловом Олега Березюка, урядові будинки стоять порожні.

Іншою постійною темою, що неодноразово виринала, є податкова реформа. Податкова реформа – пріоритет N1, наголосив президент. Згадували про те, що фіскальна служба не може впоратися з адмініструванням податків після останніх змін.

Засідання Національної ради неодноразово зривалося через неконструктивну поведінку Олега Ляшка. Фактично було втрачено 30% часу на його гамування. Дешевий клоунізм не лише дає великий рейтинг серед неосвічених людей, але й дозволяє ефективно блокувати будь-яку роботу десятків парламентарів та урядовців.

Президент звернув увагу, що в парламенті з'явилися брудні гроші. Або цього не буде, наголосив він, або будуть дострокові вибори.

Загалом щодо парламентської процедури постійно спалахували суперечки. Необхідність якнайшвидшого розгляду законопроектів суперечить можливостям їхнього детального опрацювання, і тут завжди жорсткою була позиція Самопомочі.

Добре, вже досить багато написав, треба зупинятися, бо ніхто не читатиме. Далі буде. Хочу ще поділитися суб'єктивними оцінками та певними цікавинками.

powered by lun.ua
Коментарі — 24
Теодор Дяків _ 10.03.2015 19:51
IP: 95.135.152.---
... "лінія фронту" між державою та украінським суспільством. І поки у цих стосунках не буде твердоі визначеності – я к у Украіну ми разом маємо будувати – доти нам важко буде розраховувати на реальне, дієве обєднання Сходу і Заходу і на перемогу на російськими загарбниками.
Теодор Дяків _ 10.03.2015 19:46
IP: 95.135.152.---
Якщо ми розуміємо н е п р и д а т н і с т ь СИСТЕМИ формування і функціонування ключових інститутів влади і суспільних інститутів для с у ч а с н о г о украінського суспільства, якщо ми розуміємо, що такі проблеми як відчуження громадянина від держави, подвійна мораль, корупція і олігархічний монополізм Є РЕЗУЛЬТАТОМ СИСТЕМИ ВЛАДИ, то г о л о в н а дискусія має відбуватися с а м е навколо п о л і т и ч н и х реформ – як від азійсько-радянського устрою перейти до моделі децентралізованоі унітарноі республіки: системи громад, обєднаних у державу. Проте, сучасна украінська влада у всіх іі формах та іі кишенькові громадські попихачі винаходять все нові і нові способи у н и к н у т и політичних реформ і зберегти, законсервувати азійсько- радянську систему влади. Саме в цій площыні проходить "лінія фронту" між украінською державою і ук
shasta _ 10.03.2015 09:16
IP: 176.8.117.---
Теодор Дяків:
все починається з визначення понять і правильних термінів. От на Майдані-2 попозиція кричала "Ми змінемо Режим!" – і змінили, очоливши Систему, яку якраз вимагав змінити народ...
так і тут. Влада говорить про децентралізацію, а потрібне – самоврядування. При чому самоврядування не повинне передбачати надбудов над громадами – сільськими, міськими... в ідеалі – сильна центральна влада з представниками в регіонах, які мають реальні контрольні функції, – і купа самоврядних громад, які майже все самі собі вирішують, але в рамках загальнодержавного законодавства, за дотриманням якого стежать представники центру.
проста система оподаткування – без ПДВ, а щось на кшталт 5/10, з пропорційним розподілом видатків на державні і місцеві потреби, аж до % на утримання держапарату чи там армію, – дала б політикам економічні механізми і стимули. ну і ще система виборів... і хто над чим власник))
Теодор Дяків _ 10.03.2015 02:16
IP: 95.135.152.---
Децентралізація передбачає складову функціональну (передача повноважень вниз), фінансово-бюджетну (наявні кошти забирають в центр, а ОМС пропонують збирати податок на нерухомість...) і зовсім не передбачає г о л о в н о і складовоі – політичноі. Якщо не ввести п р о с т і механізми відкликання сільських, селищних, міських голів територіальних громад, якщо не відігнати від місцевих виборів партіі, якщо не формувати районні ради безпосередньо з г о л і в територіальних громад, якщо районним радам не дати практичного і простого механізму впливу на призначення/звільнення нач. міліціі правопорядку, прокурора і голови місцевого суду, тобто, якщо не з а м і с т и т и азійсько-радянську м о д е л ь місцевого самоврядування украінсько-європейською, ТО З ЦІЄІ "ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІІ" НІЯКОГО ТОЛКУ НЕ БУДЕ – це ж очевидно! Але ж ніяка скотина ні в партіях, ні в парламенті, ні в уряді, ні серед "хибно-компетентних" ((С) – професор Фільц) громад. експертів т а к питання не ставить! Хочуть Майдан-3?
Теодор Дяків _ 10.03.2015 01:34
IP: 95.135.152.---
Миколай Паращак:
"Дешевий клоунізм не лише дає великий рейтинг серед неосвічених людей, ..."- на превеликий жаль, серед тих "неосвічених людей", багатенько й з вищою освітою...
- Цьому "клоунізму" ні в парламенті, ні в уряді, ні у навколовладних структурах, що називають себе громадськими, не опонує ніяка притомна, зрозуміла для суспільства ідея... Все воно на диво пустопорожнє...
Теодор Дяків _ 10.03.2015 01:34
IP: 95.135.152.---
Миколай Паращак:
"Дешевий клоунізм не лише дає великий рейтинг серед неосвічених людей, ..."- на превеликий жаль, серед тих "неосвічених людей", багатенько й з вищою освітою...
- Цьому "клоунізму" ні в парламенті, ні в уряді, ні у навколовладних структурах, що називають себе громадськими, не опонує ніяка притомна, зрозуміла для суспільства ідея... Все воно на диво пустопорожнє...
Миколай Паращак _ 09.03.2015 22:22
IP: 194.145.217.---
"Дешевий клоунізм не лише дає великий рейтинг серед неосвічених людей, ..."- на превеликий жаль, серед тих "неосвічених людей", багатенько й з вищою освітою...
taksist _ 09.03.2015 21:10
IP: 74.125.18.---
авторе, ви ЗБРЕХАЛИ.
ви написали...Президент чітко зазначив: є 2-3 місяці для набрання високого темпу, бо потім вікно можливостей закриється, й Україна остаточно втратить підтримку міжнародної спільноти...
це БРЕХНЯ.
сьогодні президент сказав що реформи будуть дуже повільними РАЗ. тобто ніякого набирання темпу президент не збирається вимагати. і ГОЛОВНЕ – ГРОШЕЙ НІХТО НЕ ДАСТЬ БО ВІЙНА.
тобто НЕМАЄ НІЯКИХ 2-3 МІСЯЦІВ ЯК БРЕШЕ АВТОР. вікно можливостей закрилося вже вчора.
Теодор Дяків _ 09.03.2015 17:37
IP: 91.124.37.---
sidor – "відсуне" і "змете" той, хто сьогодні з автоматом в окопі. Чи у вас є сумніви?
sidor _ 09.03.2015 15:44
IP: 77.52.52.---
Теодор Дяків:
Справа не в тому, скільки "написав", важливо, що не гаписав нічого по суті реформ... Суспільство хоче зміни с у т н о с т і влади, переходу від азійсько-радянськоі моделі до украінсько- європейськоі. А влада і навколовладні псевдо-громадські структури хочуть трохи "підрихтувати" теперішню радяньщину і видати це за "глибокі соруктурні реформи"...
Нічого у вс, хлопці не вийде – народ вже не такий тупий, щоб довго соухати про оте ваше переливання з пустого в порожнє. Оскільки ви неспроможні провести потрібні суспільству реформи, то вас (тих, що при владі і навколо влади) делікатно від влади відсунуть. А як будете далі намагатися обманювати народ своіми "перезавантаженнями" та "децентралізаціями", то просто зметуть...
и кито там "відсунє" і "зметє"?
Теодор Дяків _ 09.03.2015 12:24
IP: 95.135.152.---
За наше "щасливе сьогодення" маємо, серед іншого, "подякувати" таким структурам, як РПР, "Нова краіна", Інститут громадянського суспільства (Анатолій Ткачук), "громадському" помічнику Гройсмана Юрію Ганущаку і (на жаль...) багатьом іншим, які погодилися грати роль "громадськості" у стосунках з владою – гаряче (але не по суті...) цю владу критикувати...
Але все так не буде...
Теодор Дяків _ 09.03.2015 12:14
IP: 95.135.152.---
Svitlana Bodnarchuk:
А що з деолігархізацією? Які закони будуть прийняті?
- Ніякі не будуть прийняті цим парламентом. Фірташ запропонує таку "деолігархізацію", що "перезавантаження", яке вже відбулося, та "децентралізація", яка зараз відбувається, видадуться народу невинною казкою. Перший крок "деолігархізаціі" олігархами вже зроблено – у газовій сфері... Чекайте наступних...
Теодор Дяків _ 09.03.2015 12:07
IP: 95.135.152.---
Василий Бондаренко:
Благодаря майдану к власти у нас пришли чесные люди которых выбрал народ...
- Це ілюзія! Азійсько- радянська система влади ("У кого влада, у того й власність!"), яка продовжує діяти в Украін,і десятиліттями проводила негативну селекцію (кандидатів кудись, претендентів на щось...- послушних і керованих). В результаті ми вибираємо між нікчемним та нікудишнім – дійсно розумні люди у цю владу не йдуть, розуміючи свою перспективу "білоі ворони"... Значна частина виборців вже це розуміє і тому на вибори приходить все менше і менше...
Щоб щось змінити до кращого потрібно правильно розуміти причини, а не боротися з наслідками...
Юрій Неживий _ 09.03.2015 07:54
IP: 46.203.209.---
Валерій Пекар – а програма КАЛОЛІЦІЇ -вже накрилась іржавим тазом??? що робить та Ваша "Собіпоміч" із її жорсткою позицію – яка на мій погляд м'ягкі соплі-шмоплі -більше нагадує. Найбільше брудних грошей сконцентровано в Народному Фронті та БПП – цікаво як президент з ними буде боротись -особисту долю узаконить??? Взагалі ніяких поки що реформ нема і не планується і Захід боється давати гроші бо у Кабміні АП стоять вже черги за ними – та і Гонтарєва жде не діждеться рефінансувати собі пару дач на Канарах. Сама краща реформа це садіть пожииттєво кожен тиждень з десяток молодих і старих "реформаторів" які дерибанять Україну -тоді може щось вийде а так це банальне губошльопство!!!
Svitlana Bodnarchuk _ 09.03.2015 01:31
IP: 93.74.57.---
А що з деолігархізацією? Які закони будуть прийняті?
Svitlana Bodnarchuk _ 09.03.2015 01:30
IP: 93.74.57.---
А що з деолігархізацією? Які закони будуть прийняті?
djtel _ 09.03.2015 00:26
IP: 91.231.240.---
Михайло Феник:
А ще цікаво почути продовження версії Суркова від Наливайченка та Порошенка!!
taksist _ 09.03.2015 00:00
IP: 74.125.181.---
автофільтр трохи зовсім дурнуватий.
Теодор Дяків _ 08.03.2015 22:19
IP: 74.125.18.---
Замість позачергових виборів, які обєктивно не можуть змінити якості парламенту, пропонується:
1. Сформувати р е а л ь н і експертні групи для зміни правового регулювання 4-х ключових інститутів влади (місцеве самоврядування, виборча, судова і правоохоронна системи) та 2-х визначальних інститутів суспільства (функціонування праці та власності).
2. Через парламентські комітети внести ці законопроекти на розгляд парламенту і "попросити" його "освятити" ці зміни системи формування і функціонування влади та суспільних відносин – в контексті сутності ст. 5 Конституціі Украіни... Для кращоі "аргументаціі" можна застосувати до парламенту "охорону" з числа добровольців АТО...
Теодор Дяків _ 08.03.2015 21:53
IP: 95.135.152.---
І ще – про можливість дострокових виборів парламенту – вважаю, нема змісту колотити одне і теж лайно в ополонці позачергових виборів. Сьогодні немає ж о д н о і партіі, яка б розуміла сутність проблем суспільства (могла б встановити "діагноз") і була б спроможною запропонувати цьому суспільству "рецепт" лікування. Задовго до дня останніх парламентських виборів було зрозуміло – майбутній парламент буде пустопорожнім – жодна партія не говорила про необхідність зміни системи формування і функціонування влади. Саме з цих міркувань я відмовився від місця у списку "Громадянськоі позиціі", яке на час відмови було гарантовано прохідним. Сьогодні всі наші політичні партіі це зграі, ватаги і зброд...
Теодор Дяків _ 08.03.2015 20:44
IP: 95.135.152.---
Справа не в тому, скільки "написав", важливо, що не гаписав нічого по суті реформ... Суспільство хоче зміни с у т н о с т і влади, переходу від азійсько-радянськоі моделі до украінсько- європейськоі. А влада і навколовладні псевдо-громадські структури хочуть трохи "підрихтувати" теперішню радяньщину і видати це за "глибокі соруктурні реформи"...
Нічого у вс, хлопці не вийде – народ вже не такий тупий, щоб довго соухати про оте ваше переливання з пустого в порожнє. Оскільки ви неспроможні провести потрібні суспільству реформи, то вас (тих, що при владі і навколо влади) делікатно від влади відсунуть. А як будете далі намагатися обманювати народ своіми "перезавантаженнями" та "децентралізаціями", то просто зметуть...
Alex777 _ 08.03.2015 19:52
IP: 74.125.181.---
Рекомендую почитати:
goo.gl /PmVhu4 (пробіл прибрати!), goo.gl /uTYl2i (пробіл прибрати!) і ще:
goo.gl /8FQECr (пробіл прибрати!).
На сайті цілодобово чергують кілька людей з "бригади" (наприклад, harza, Иван Дмитриев, Александр Пратт, Игорь Валентинович, Huhl Siarhey, Евгений Курский, Олег Василиев, Александр Артёмов, Александр Алексеенко, taksist, Golden Force, Иван49 та інші), які одночасно скавучать в багатьох темах.
Вони виступають "експертами" в усіх сферах: починаючи від внутрішньоукраїнських питань і закінчуючи глобальними геополітичними проблемами.
Раніше вони працювали на УНІАНі під ніками "old grumbler", "Воффка", "Игорь Станиславович", "Панасюк", "НКВД СССР", "Судоплатов", "Стас", "Геля" та ін. Зараз також працюють "Укр.правді", "цензор.нет", "versii.com", "ТСН.юа", "Газета.юа" та інших інформаційних укр.ресурсах. За кожен коментар отримують гроші.
НЕ ГОДУЙТЕ ТРОЛІВ!
ІГНОРУЙТЕ ЇХ!
Михайло Феник _ 08.03.2015 19:30
IP: 93.73.132.---
Президент звернув увагу, що в парламенті з'явилися брудні гроші. Або цього не буде, наголосив він, або будуть дострокові вибори.
Якщо Президент має докази, то зобов"язаний передати їх Генпрокуратурі – інакше він стає співучасником злочину і має сісти поруч із злочинцями, котрих покриває; а якщо Президент НЕ МАЄ доказів, то оця його заява виглядає просто "пі-з-д-єжом" обкуреного підлітка, що дискредитує ДЕРЖАВУ Україна, позаяк Президент висловився не у себе на кухні в сімейному колі, а на публіку, як перша особа. Ми таке уже їли в 2004 році: коли через ДОВЕДЕНІ масові фальсифікації голосування Верховний Суд призначає 3-й тур, а потім головний винуватець фальсифікацій нагороджується орденом; лаври Ющенка Порошенкові спокою не дають?
djtel _ 08.03.2015 18:48
IP: 91.231.240.---
Знову клонування передачі "Чорне дзеркало". Нам розповідали, що буде КОАЛІЦІЙНА угода будуть зніми та реформи -- УГОДА Є, реформ – НЕМАЄ. Питання до автора: навіщо дублювати те, що прийнято?? Чи можливо НІЧОГО не ПРИЙНЯТО?? Керівництво ті ж самі ОРКИ, що і сімейні Віті Хама!!
Уряд реформ392 Aтака Путіна1186 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Артем Петренко

Шанс вырваться из ловушки бедности. Или почему важно, чтобы у Зеленского получилось

1
Сергій Лямець

Коболев получает $1 млн в месяц. Укрзализныця закупает дизель у олигархов. Так зачем нам независимые набсоветы???

7
Сергій Лямець

Зачем Зеленскому стукачи. Что говорит здравый смысл об инициативе платить 10% за доносы

12
Ігор Луценко

Хто стріляв вночі у Голосієво і до чого тут справи Майдану?

Українська правда

Стати депутатом і залишитись людиною. Чому "Слуга народу" неправа в історії із "тупою вівцею"

Сергій Лямець

ZeVulgaris. 🤡 Андрюха, шо там с Кабмином?

16
Тимофій Бадіков

Залишити неможливо звільнити: чи буде в МОЗ новий очільник?

Євген Бистрицький

ПІДВОДНІ КАМЕНІ 7-ГО КОМІТЕТУ

7
Айдер Муждабаєв

"Русский писатель" Захар Прилепин: самый кассовый из убийц

5
Ігор Попов

Програма дій нового уряду – більше конкретики, а не лозунгів.

25
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter