Ігор Попов Народний депутат України, заступник Голови Комітету з питань запобігання і протидії корупції

Обєктивні передумови і рушійні сили третьої української революції.

14 серпня 2016, 12:31

На багатьох зустрічах сформувався блок типових і майже вічних питань від людей до влади і тих, хто має бути в темі: коли вже почнеться покращення ситуації, чи схаменеться влада, чи допоможуть в цьому позачергові вибори і чи вони будуть, що робити з війною? Не зважаючи на літо і меншу інформаційну активність, відчуття тривоги і невизначеності в усіх не проходить, і на осінь дивляться з тривогою: чи не буде вона занадто бурхливою, холодна осінь 2016-ого?

Обєктивних передумов для швидкого росту економіки і доходів населення немає. Промислове виробництво не відновлюється. Лише на війну це списувати не можна. Уряд не створює умов для розвитку індустрії чи залучення системних інвестицій. Угода про асоціацію не дала достатньо можливостей для виходу на європейські ринки, квоти на українську продукцію мізерні, російські ринки втрачені або назавжди або на довгі роки. Базована на експорті сільгосппродукції економіка – це шлях не до розвитку, а до побудови бананової республіки. "Верхи" довели, що вони не можуть управляти не лише по-старому, а управляти взагалі. Якість державного управління впала нижче дна, доручення не формулюються або не виконуються, кадри втікають, не проводиться навіть середньострокове планування, моделювання та прогнозування.

Уряд відмовляється переглядати ситуацію із завищеними комунальними тарифами, поки що не вдається навіть розкрити структуру їх утворення та баланс витрачання газу українського видобутку. Попередні дослідження показують, що система субсидій не покриває потреби мінімум 30 відсотків громадян. і більшість із них не зможуть і не будуть платити надвисокі тарифи. Криза неплатежів після кількох місяців недобору коштів приведе до нового витка інфляції, можливих відключень тепла і електроенергії, виселень громадян із квартир. Соціальна напруга лише посилиться у разі скасування студентських стипендій чи інших соціальних пільг, про що знову заявляє уряд. "Низи не можуть жити по-старому" – цей критерій буде реалізовано до початку зими.

Не припиняється трудова еміграція, причому останні роки виїжджають кваліфіковані кадри та цілі компанії. Їдуть до Ізраїлю, отримують угорські та румунські паспорти з виїздом на постійну роботу, подаються на бізнес-еміграцію з виводом інвестицій, шукають статус біженців.

Корупція процвітає та працює в демонстративному режимі. Показові затримання корупціонерів поки що стосуються виконавців середньої ланки. "Риба більше ніж середнього розміру" відкупається і тікає, і це не лише про Онищенка чи Чауса. Смішно валити всю корупцію лише на захищених імунітетом судей і депутатів, справжні потоки пиляються на держпідприємствах і в міністерствах. Значна частина затримань і обшуків є проявом не боротьби з корупцією, а конкуренції за корупційні потоки між великими і малими кланами. Насторожлива тенденція – коруцпціонери все частіше переходять на відверту передачу готівки, замість вишуканих схем по участі в статутних капіталах, отриманні контрактів на інформаційні чи ІТ-послуги, перекиданню коштів між офшорними рахунками.

У приватних розмовах кардинали нової влади все ще говорять, що вони прийшли надовго, а то і назавжди, що влада сильна як ніколи, і що всі її опоненти будуть задавлені. Проте, насправді, їх поведінка свідчить про панічний страх. Страх втратити все і закінчити карєру не в Марбельї на пляжі, а на ліхтарі. Головний індикатор – те саме накопичення готівки. Кіпру і BVI довіряти не можна, а інвестувати в українську економіку не хочуть. Розуміють, що наступний переділ може бути кривавим і правочини відмінять. Оголосять, що кошти були корупційними, і заберуть через нові механізми конфіскації незаконно нажитих активів. Саме тому Одеський припортовий відмовилися купувати навіть задешево. Саме тому втратили інтерес до приватизації землі сільськогосподарського призначення. Інвестують накопичені кошти лише за кордоном, і причому не в європейських країнах, бо там відмивати кошти занадто довго і тяжко.

Ставка влади зроблена не на розвиток економіки і побудови прозорих правил гри, а на переділ власності шляхом посилення каральних і фіскальних інструментів. Короткі схеми і негайний вихід "в кеш".

Природньо, що такий підхід викликав опір "старих" олігархів. Спроба обєднати їх навколо Маніфесту "За нові правила гри" свого часу провалилася, а от спільна загроза втрати активів і краху країни заставила їх заворушитися. ВІдповідно, нова українська революція може отримати медіа та фінансову підтримку.

Зовнішні чинники лише підштовхують ситуацію до ескалації. Росія готує зняття санкцій зі своєї економіки та "нове перезавантаження" відносин з Європою. Проте санкції привязані до виконання мінського пакету, з усіма таємними та усними протоколами. Кримська провокація була потрібна, щоб звалити провину за провал виконання Мінських домовленостей на Україну. Ми з вами знаємо, що це погано підготовлений спектакль, це розуміють і на Заході. Але Росія має достатньо мотивованих союзників у Європі, які цей спектакль будуть використовувати як виправдання при дебатах щодо відміни санкцій. Показово, що українську оцінку ситуації поки підтримали на рівні МЗСів Литви та Канади, решта коментує туманно. Сайт Білого Дому виклав свою версію розмови Дж.Байдена з П.Порошенком, і навіть там не все так однозначно.

Скандал зі зривом системи контролю декларацій посадовців може стати останньою краплею у відносинах із багатьома західними інституціями. Я думаю, ніхто не повірить, що це лише Голова Держспецзвязку проявив принципову ініціативу, і вирішив провести сертифікацію системи по повній процедурі, плюнувши на звернення Президента і доручення премєра. Для опонентів України це буде чудовий привід перенести скасування туристичних віз на невизначений термін, і остаточно оголосити українську владу недоговороздатною. Для окремих світових гравців Україна ще цікава як потенційний театр бойових дій, але вже не як партнер. Відповідно, захищати владу від революції не приїде ніхто, і літаки із втікачами не посадять на жодному аеродромі Європи. І вони це знають.

Детонатором для можливих масових протестів може стати, до прикладу, рішення про відміну стипендій студентам. Студенство завжди було рушійною силою всіх революцій – що в Парижі 1968, що успіхів раннього Талібану. І від соціальних вимог – лише один крок до політичних. Зрив лібералізації безвізового режиму лише підігріє рішучість протестантів. Так само підняти людей може ліквідація спрощеної системи оподаткування, доведено Податковим Майданом. Виселення за борги з квартир силами приватних виконаців – ще одна закладена міна для драматичних репортажів.

Протести логічно приведуть до відставки уряду та рішення про дострокові парламентські вибори. Сценарій оголошення виєнного стану як приводу не проводити вибори – нереальний. Оскільки рішення про скасування санкцій проти РФ та її посадовців прийматимуться в січні 2017, логічно, що певні політичні партії почнуть розхитувати човен раніше, якщо не вийде революція, то фон для російського перезавантаження буде створено.

Відповідно, є ще час для вибору і реалізації альтернативного сценарію: компромісу і солідарності замість конфронтації. Радикальна партія вже всіма можливими методами закликала владу схаменутися, не дражнити і не мучати громадян, переглянути тарифи, не відміняти стипендії, сконцентруватися на реіндустріалізації, проявити політичну волю у реальній боротьбі з корупцією. Шанс для нового пакту еліт і суспільства ще є, але вікно закриється в момент старту опалювального сезону. РПЛ проти дострокових виборів, але якщо влада не змінить політику – готова на них іти.

Якщо мізків у влади не зявиться до того часу – революційна ситуація буде реалізована, дострокові парламентські вже на весну, Росія на них гратиме в повну силу, на кінець 2017 – президентські, і в кращому випадку почнемо всі реформи спочатку.

powered by lun.ua
Коментарі — 25
Гай Гракх _ 16.08.2016 14:23
IP: 46.118.248.---
Цікаво, чи відомий науці Психології такий тип особи, що, чудово бачачі "яскраві та неперевершені" наслідки перших двох Майданів та їхніх вигодонабувачів, ЗАКЛИКАЄ ДО ТРЕТЬОГО?
LYCIV_OLGA _ 15.08.2016 22:46
IP: 104.155.118.---
(закінчення)
...перед Украиной есть два выбора – или измениться, или исчезнуть..." (с)
Ну, а якщо хтось (з загалу) цього не чує/не розуміє (чому ми й не маємо необхідного для змін "мінімуму" громадян), то "хто їм (всім нам) лікар"?... Якщо ж хтось ще не до кінця розуміє (або свідомо на це "закриває очі", в черговий раз сподіваючись відсидітися в "хатинці з краю"), що "питання" вже (!!!) стоїть "Або ми – їх, або вони – нас", то таким – нічим не допомогти, бо коли хтось вперто бажає/робить усе можливе, щоб бути обдуреним/ "розведеним та кинутим/поставленим у позу" лохом, то йому ніхто (навіть сам Господь Бог) – допомогти не в змозі!...
Тож – як би це жорстоко не звучало – якщо ми всі разом не знайдемо в собі сили змінитися, щоб міняти країну – то "туди нам і дорога" або "так нам і треба"!...
LYCIV_OLGA _ 15.08.2016 22:44
IP: 130.211.94.---
(продовження)
И пределы эти очень узкие. Сергей Дацюк в статье "Суть нынешнего политического кризиса" достаточно четко описал дальнейшие перспективы Украины: "в нынешней Украине будущего нет, гражданская война неотвратима, страна будет фрагментироваться дальше. Главные виновники – украинские корпорации и крупные украинские бизнесмены (некоторые из них даже политики и чиновники высокого ранга), которые так и не стали патриотами, а также политические проходимцы, которые опираются легитимации и легализации. Суть нынешнего политического кризиса – правящий класс разрушает Украину, сам это понимает, боится этого, но меркантильные мотивации его сильнее, чем публичные""
(30.06.16. Богдана Бабич "Почему в Украине надо вводить институт ответственного гражданства", Хвиля нет)
Згадааємо ще – "...природа так устроена, что она не может поддерживать целые социальные системы неудачников. Поэтому народы-неудачники исчезают...
(див.закінчення)
LYCIV_OLGA _ 15.08.2016 22:41
IP: 104.155.51.---
(продовження)
Ніяких реальних змін в країні ми не отримаємо доти – доки всі ми (хоча б активна (!) меньшість) не осягнемо, що видозмінитися сама по собі ця влада не здатна (!!!) принципово, тож – сама (добровільно) вона ніколи і нікуди не "піде" (!!!), тож і – ні виборами, ні економічною конкуренцію, ні діскусіямі в ЗМІ – цю нинішню владу миздобулів (олігархії) – ніколи і нізащо – не перемогти!!!
Тож і – довгоочікувана "зміна системи влади/еліт" можлива лише і тільки (!!!) шляхом/внаслідок саме радикальних/революційних (!) дій. І тільки від наших спільних (!) зусиль (!) кожного з нас (!) (бо відсидітися "десь" – нікому не вдасться!) залежить наскільки ці наші революційні дії (якщо вони, тільки, будуть) будуть оксамитовими, чи кровавими!

"Олигархический консенсус ("клептократический консенсус", по Тарасу Бебешко), который образовался в Украине, не позволяет проведение каких-либо качественных изменений...
...Это своеобразный пакт о "пределах реформ"...
(див.продовження)
LYCIV_OLGA _ 15.08.2016 22:39
IP: 104.155.127.---
Держава невпинно девальвується. Вона скочується до репресивної інституції з вибивання податків із метою їх подальшого розподілу в інтересах тих, хто контролює держбюджет. І все.
Ніяких послуг на благо людини, ніякого обслуговування суспільства. Йде розгром не тільки добровольчого руху, але і економічний розгром України – його середнього класу. Те, що зараз діється в країні – інакше, як "Гідра, що піднімає голову", не назвеш!
Або: "...За два с половиной года войны мы прошли длинный путь от небывалого подъема национального духа и высочайшего самосознания Майдана до эпохи распада позднего Рима, нравственного упадка, всеобщего цинизма, и ставшего нормой бытового хамства.
Страна превратилась в гигантского ленивца, отстраненно наблюдающего за бойней на востоке, ненавидящего "плохие новости", одевающего по праздникам вышиванки для того, чтобы повести детей "на парад".
Сумерки Византии..."
(Ю.Касьянов "Сумерки Византии", блог на Цензор нет)
(див.продовження)
13м _ 15.08.2016 01:49
IP: 104.155.106.---
Игор Попов, не назовись он депутатом от РПЛ или кого еще от кого-то, кто о нем вспомнитт? КТО ЭТОТ человек, в наших "партиях"", знают только лидера, читаем Попов, видим – Ляшко, Порошенко, Тимошенко и пр., кто эти – 400 человек??, кто эти люди, зачем они во власти?
13м _ 15.08.2016 00:54
IP: 104.155.63.---
Ляшко останеться, фракция – сомнительно, от вас как и самопомочи уже устали, там где РПЛ или Самопомич, все превращается в шлак, такие депутаты нашей стране не нужны (!
Василь Таранович _ 14.08.2016 23:00
IP: 188.163.107.---
Хотів щось додати,але допис і так без зауважень. Перший раз повністю погоджуюсь з паном Поповим.
Kirill Korzhenko _ 14.08.2016 21:57
IP: 95.133.134.---
-Vesna-:
Kirill Korzhenko:
Осень в этом году будет теплая. Деревенская ласточка сделала второй выводок, такое не часто бывает.

Ух ты:)
Ага... эти малютки во всех катаклизмах разбираются куда получше некоторых:)
-Vesna- _ 14.08.2016 20:54
IP: 93.72.142.---
Kirill Korzhenko:
Осень в этом году будет теплая. Деревенская ласточка сделала второй выводок, такое не часто бывает.

Ух ты:)
Kirill Korzhenko _ 14.08.2016 15:43
IP: 95.133.134.---
Осень в этом году будет теплая. Деревенская ласточка сделала второй выводок, такое не часто бывает. Так шо, рубить "Вишневый сад", в етом годе скорее всего народ не будет. Без преференций, дотаций, грандов и проч, проч, сам высохнет.
Andrey Kononenko _ 14.08.2016 14:44
IP: 188.163.73.---
Oleg Seltsov:
Движущие силы революции "гидности": олигархи (деньги), бендеровцы-националисты (идеи) и отбросы общества, которые за деньги первых готовы реализовать любые идеи вторых, удовлетворяя при этом свои низменные потребности. Где ты среди них нашел свое место хрен его знает.
Революция достоинства – это пока что наилучшее событие в истории 21-го века, сколько бы вы ни писали здесь чушь.
Andrey Kononenko _ 14.08.2016 14:40
IP: 188.163.73.---
Почему вы говорите про "третью" революцию?
У нас сейчас идёт, условно говоря, Необуржуазная Революция, началом которой был майдан. Она пробуксовывает, но идёт. Все силы сейчас нужно направить на её ускорение, а не думать про ещё одну новую "революцию".
Spirito _ 14.08.2016 14:39
IP: 93.72.102.---
3. ошибка:
успешные для неё (!) военные
Spirito _ 14.08.2016 14:33
IP: 93.72.102.---
2. – "Придет Россия и вас всех повесят на телеграфных столбах, я буду этому рада", -
Монтян – пограничникам,задержавшим ее на границе с Польшей.Видео
(А Запад будет выражать "глубокую озабоченность"?)
"виконання мінського пакету,з усіма таємними (!) та усними (!) протоколами."
- Почему Россия заявляет о том, что выходит из Минского процесса?
Потому что ее в Варшаве оттуда и так исключили -
Потому что на смену Нормандскому формату пришел формат G5 + U... -
- Путин сомневается в легитимности Порошенка.,
...будет решать судьбу Украины с Западом, а не с Киевом.,
...особенно с Вашингтоном,без участия Киева", -
-...что Россия пытается создать такую международную обстановку,
которая позволила бы осуществить успешные для не (!) военные действия в Украине. -
из сообщения Путин обсуждал с Эрдоганом полномасштабную российско-украинскую
войну – эксперт
(Когда Киев заявит публично, что альтернативы Будапештскому меморандуму
нет и быть не может?)
Олег Краснов _ 14.08.2016 14:31
IP: 95.158.49.---
Егор Олейник:
Недолугість влади, на жаль, призвела до зубожіння різні верстви населення. Нещодавно всі ми бачили, як вкладники "Михайлівського" перекривали Хрещатик. Кго звинувачують у своїх бідах? Владу і тільки владу. Так що, пане Ігоре, вкладники збанкрутілих банків -це ще одна велика група незадоволених, готових до протестних акцій.
Согласен. Группа очень мнгочисленная. Насколько помню, славная команда Гонтаревой за 2 года положила 80 банков. Писали, что люди не смогли вытащить из них около 400 млрд гривен. Где эти деньги?
руслан49 _ 14.08.2016 14:24
IP: 37.52.21.---
Один Ляшко-скотиняка дбає про народ. А де він зараз? Щось його не показують по теліку.
Spirito _ 14.08.2016 14:14
IP: 93.72.102.---
- Самовлюбленные садисты обожают играть в "перекладывание вины".Цель игры:
они выигрывают,вы проигрываете,итог – вы или весь мир в целом виноваты во всем,что случилось с ними.
Таким образом вам приходится няньчить их хрупкое эго, а в ответ вас толкают в море неуверенности
и самокритики.
Решение? Не "проецируйте" собственное чувство сострадания или сочувствия на деструктивного человека
и не принимайте (!) его ядовитых проекций на себя. – из сообщения Психиотропия: задача Кремля -
заставить Украину жить в клоаке кремлевских дисфункций
("безальтернативность"от западных "партнеров" в названии оккупации особым статусом -
говорит о том,что они разделяют точку зрения Кремля;
Киев не должен соглашаться "сохранять лицо" гарантам,отрекшимся от Буд. м.;
действия Кремля относительно Украины,которые начались три года назад с
блокады на границе РФ – не могли (!) быть неожиданностью для Запада -
в 2008 на саммите НАТО Путин им пояснил свои желания "решать судьбу территории Украина";
Олег Краснов _ 14.08.2016 14:14
IP: 95.158.49.---
Егор Олейник:
Уровень наших чиновников известен.
Вместо того, чтобы поручить одному чиновнику из НБУ или АП встретиться с представителями инициативной группы вкладчиков, выслушать их требования, вникнуть в проблему и постараться совместно наметить пути решения, – вызываются рота Нацгвардии и Нацполиции и творится позорище.
Елена Величко _ 14.08.2016 13:55
IP: 95.133.235.---
Щод тарифів. Згідно звітнсті НАК НАФТОГАЗУ за перше півріччя НАФГАЗ отримав 20 мільярдів прибутку,
заплаив у бюджет 5мільярдів (на ДТ стаття), а де ще 15 мільярдів??? Тим паче, що ВИЯВИЛОСЬ, ЩО є
КОМУ ПЛАТИТИ ДИВІДЕНТИ. Тобто держава, замість розвивати економіку та піднімати добробут,
буди сплачувати суперсубсидії, а хтось мати мільойнні дивіденти за рахунок державних субсидій???
Згідно цифр, абсолютно зрозуміло, ЩО ВЖЕ ІСНУЮЧІ ТАРИФИ для населення МОЖНА ЗМЕНШИТИ УДВІЧІ. Все це говорить, що НЕОБХІДНО, щоб у КМ працювали люди над економікою, працювали професінали та ЗОВСІМ ІНШІ МЕТОДИ.
Егор Олейник _ 14.08.2016 13:54
IP: 95.158.49.---
Недолугість влади, на жаль, призвела до зубожіння різні верстви населення. Нещодавно всі ми бачили, як вкладники "Михайлівського" перекривали Хрещатик. Кго звинувачують у своїх бідах? Владу і тільки владу. Так що, пане Ігоре, вкладники збанкрутілих банків -це ще одна велика група незадоволених, готових до протестних акцій.
Елена Величко _ 14.08.2016 13:48
IP: 95.133.235.---
Система ProZoRo є, а прозорість де?))) Бродського на 112 послухала учора, цілком згодна, що не учора,
а вже при СРСР почалися мафіозні зв"язки. Зрозуміло, що потрібна повна перебудова економічної системи,
бо держава повинна мати економічну базу а неси відповідальність ЗА СВОЮ ПОЛІТИКУ перед людьми.
Що це за політика, кли найбільше мільярдерів на душу населення та прожитковий мінімум 1400грн.,
це 14 руб. радянськими грошами= проїздному+половина чорного хліба удень та половина пачки сігарет удень, ЗП мінімальна зараз = "прожитковому мінімуму", у СРСР у 5 разів більше, тобто 7000грн. на сучасні гроші та ціни. Оскільки уся ЗП наближена до мінімальної або взагалі відсутня, та плодяться мільйонери та мільярдери, в мене питання ХТО ЦЕ ПОРОБИВ?
Sergey Shevchuk _ 14.08.2016 13:32
IP: 130.211.94.---
Так! Я був даже здивований висловлюваннями Ляшка- що НАТО не потрібно Україні! А може це Україна не потрібна їм??
hrim _ 14.08.2016 13:14
IP: 193.93.217.---
ПОПУЛІЗМ – одна з найбільших небезпек для України.
Igor Dedkov _ 14.08.2016 12:57
IP: 188.163.20.---
Радикальная партия уже "поёт" о дружбе с рашей, есть и новая песня – Зачем нам НАТО. Вы вообще на что рассчитываете? Почему вам кажется, что вокруг вас одни дебилы?
Корупція1337 Зеленський21 Україна та Європа1086 Порошенко2 Свобода слова568
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Саша Дрік

За півроку Міноборони направило в правоохоронні органи 167 матеріалів на сотні мільйонів гривень

1
Олексій Братущак

Що не так з вимогою Зеленського зібрати позачергове засідання Ради

8
Михайло Жернаков

Громадські організації закликають Президента розблокувати судову реформу

2
Костянтин Матвієнко

Українська влада має вжити екстрених заходів безпеки в умовах розгортання прямого збройного протистояння Туреччини і Росії

19
Сергій Лямець

Засланные казачки, или Как экс-владелец "Дельта Банка" Николай Лагун пытается уйти от Джеймса Бонда

1
Володимир В’ятрович

Інформаційне роззброєння України.

10
Євген Бистрицький

ЗАПАХ ЛАЙНА

58
Олеся Яхно

О зависимости РФ жить чужой жизнью – жизнью Украины

9
Ігор Головань

НАБУ вдруге зобов'язали розслідувати записи "Трубу прорвало"

4
Олексій Братущак

''Дєдушка'' Зеленського. Що не так з Тігіпком?

32
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter