Ігор Попов Народний депутат України, заступник Голови Комітету з питань запобігання і протидії корупції

Мільярди на газовій корупції – нові схеми віртуального транзиту.

16 травня 2017, 09:02

За підсумками минулого року "Нафтогаз" відзвітував про повну відмову від закупівлі російського газу. Перемога! Замість дорогого газу з країни-агресора ми тепер купуємо дешевий газ, добутий в демократичних країнах. Путін кусає лікті, споживачі платять справедливу ціну, Україна оголошує енергетичну незалежність. Чи все так? Якщо вивчити деталі, то виявиться, що "Нафтогаз" купує все той же російський газ, проте через посередників, переплачуючи мільярди, і все це потім закладається в грабіжницькі тарифи.

У 2016 році НАК "Нафтогаз України" отримав від "постачальників з країн ЄС" 8126,6 млн. куб. м газу (дані НАК, із відповіді на мій депутатський запит). Ціна цього газу коливалася від кварталу до кварталу у коридорі 184-210 доларів за 1 тис. куб. м (дані НАК, без транспортування до України). Ціна встановлена самим ринковим у світі способом – на німецькому хабі NCG. Тобто, ціна віртуального газу, який має знаходитися у німецькому місті Баумгартен. Завантажуй у візочок і вези додому. Продавці – кілька компаній з гарними європейськими назвами, ну зовсім не схожими на "Росукренерго". Де ж брали фізичний газ ці поважні компанії? Навряд чи у Франції (лідер по поставкам газу в Україну, реально поважна компанія ENGIE S.A., вона до речі є міноритарієм у компанії Nord Stream A.G., там де Газпром володіє 51% акцій, а Г.Шредер є головою Правління) чи у Швейцарії (де зареєстровано другого по величині трейдера). Дивимось на сайти цих компаній – практично всі вони закупають газ саме у Газпрому. Газпром у 2016 році продавав газ на кордоні з Україною по 121-166 доларів (розрахунки експертів по формулі на базі цін газойля і мазуту, ціни для контрактів чи з Україною, чи з європейськими компаніями). Переплата протягом року могла складати 40-80 доларів на тисячі кубів.У своєму депутатському запиті на ім'я "Нафтогазу" я задав просте питання: звідки взялася така різниця на той самий фізичний газ? Прошу спростувати чи підтвердити інформацію про те, що українська держава і споживачі платять двічі за неіснуючий віртуальний транзит газу: спочатку його нібито везуть з України до німецького хабу, і ціна такого транзиту закладена у вартості газу європейського трейдера; а потім уже "Нафтогаз" везе цей самий газ назад в Україну, і знову закладає ціну транзиту уже в тариф для споживачів.

І "Нафтогаз" признався: так, була сплачена "ціна на європейському ринку з урахуванням вартості його транспортування до кордону України". Тобто, лише протягом 2016 року переплатили за російський газ посередникам близько 700 млн доларів. Невже це така халатність і ці кошти комусь подарували?У зв'язку з цим, пропозиція до НАБУ, яке має ловити саме велику рибу: Вивчити контракти між "Нафтогазом" і трейдерами на предмет можливого нанесення збитків державі у особливо великих розмірах. Опитати посадових осіб – щодо наявності умислу у купівлі газу за завідомо завищеними цінами. Вивчити платежі трейдерам на предмет можливого виведення коштів у офшорні юрисдикції. В разі встановлення конкретної вини посадових осіб – порушити провадження і притягнути до відповідальності.

НАБУ варто поспішати, ГПУ вже проводить свою аналітичну роботу, і в даному випадку здорова конкуренція може піти лише на користь. А організатори схеми, відповідно до посад – контингент НАБУ.

Пропозиція до Уряду: Надіслати комісію для перевірки фактів щодо завищення ціни на імпортний газ. Звести покази лічильників на магістральному трубопроводі на вході в Україну і на виході – дізнаєтесь фактичне споживання російського газу в Україні. Порахувати точну різницю в цінах та оцінити рівень можливих збитків. Вивчити можливість у подальших договорах на поставку газу врахувати логічну практику – прописувати заміщення фізичного газу, тобто назвати речі своїми іменами: якщо ми споживаємо газ російського походження, то ми не платимо за неіснуючі послуги, реверс і накрутки. Купувати у Газпрому ніхто не закликає, але прибрати корупційну "дельту" – обов'язок уряду. Ну, оплатіть європейцям накладні і представницькі витрати, але ж не мільярди. Якщо підтвердиться інформація, що у "ринкову ціну" закладено подвійний віртуальний транзит – переглянути ціни для українських споживачів і на газ українського видобутку ("Нафтогаз" отримав від ПАТ "Укргазвидобування" у 2016 році 13 млрд куб. метрів – дані з відповіді на депутатський запит). І за всі ці 13 мільярдів кубів український споживач платить як за російський газ з європейською накруткою! Тобто, житель Балаклії споживає газ із Шебелинського родовища (5 км від його будинку, собівартість видобутку 30 чи 50 доларів за тисячу кубів, експерти краще знають), але сплачує ціну російського газу, який нібито звозили до Баумгартена і назад (4200 км) – 300 доларів. А потім ми дивуємося, звідки такі високі тарифи?

Узагальнюючи, правоохоронцям – закрити схему і покарати винних, Уряду – понизити ціни і тарифи.

P.S. Дану схему підтвердили кілька незалежних експертів ринку. Тепер черга правоохоронців і бюрократів. Під парламентським контролем звичайно.

powered by lun.ua
Коментарі — 10
Елена Величко _ 18.05.2017 16:58
IP: 178.93.136.---
Піфагор вважав, що усе, навіть божественне можна описати цифрами...Ну то Піфагор.
А от, цікаво, Тимошенко казала, що газу власного видобутку 21 млрд.куб., згідно представленого Поповим
Укргазвидобування видобуло 13млрд.куб. 21-13=8млрд.куб. Отака загадка...пане Попов.
meua _ 17.05.2017 02:04
IP: 93.72.3.---
Открытия в газе по тарифу Баугартена нет: об этом давно сообщил генпрокурор Луценко. Только ни с Роттердам+, ни с Баумгартен+ никто не хочет разбираться. Деньги слишком большие. "Жирные" коты из Нафтогаза потирают руки, пересчитывая свои зарплаты в миллионах долларов, а Гройсман хвастается 20+ млрд. грн прибылями Нафтогаза.
Только кто же платит деньги? Естественно что эти лжереформаторы могут делать свои "реформы" только за счета населения, параллельно подбрасывая истории типа паспортов Артеменко и запрета социальных сетей: платите и хавайте нашу брехню.
Yaroslav Yurkiv _ 16.05.2017 13:29
IP: 35.187.14.---
Недаремно Ющенко називав кацапський газ "вонючим" – хто б ним і як би не займався, все одно смердить.
Смердить з кожної свердловини, навіть, української:)
Цей газ зруйнував політику, економіку, мораль української держави, і не тільки української, а почасти, європейських теж.
І Крим, на мій погляд, Фуйло окупував не стільки задля воєнних баз, скільки задля того, щоби позбавити Україну чорноморського шельфу, насиченого природним газом.
Якщо американці та європейці у найближчі роки по-справжньому не вирішать проблему диверсифікації європейського газового ринку, Україну очікує важка економічна та політична криза, і все повернеться на кругі свая, разом з mail та yandex.ru:)
Timoty Kean _ 16.05.2017 12:26
IP: 35.189.200.---
Автор – коррумпированная мразь. Потому что он является другом, соратником и правой рукой депутата-миллиардера Ляшка.
Timoty Kean _ 16.05.2017 12:25
IP: 35.189.218.---
Народ, кого вы слушаете и читате? РПЛ? Коррумпированную фракцию на содержании коррумпированного Ляшка? Этого клоуна с вилами, который катается на чартерах олигархов и хранит на счетах десятки миллионов долларов?
Из уст этих уродов вы слушаете про коррупцию?
Олександр Перший _ 16.05.2017 10:57
IP: 188.163.12.---
Як що газ купувався в Європі на хабі NCG, то в ціну купівлі вже входе витрати на транспортування до України, тобто, додаткових витрат на постачання не повинно бути. Тобто, стаття непрофесійна і не обґрунтована. Спочатку треба було добре розібратись с питанням, все з'ясувати, наприклад, з Коболевим (він справжній професіонал), а потім писати.
alfa_omega _ 16.05.2017 10:39
IP: 35.189.218.---
эта 5я колонна москвы предлагает покупать газ не на рынке, а по монопольным ценам у страны, которая ведет против нас экономическую, дипломатическую, энергетическую и военную агрессию.

отпуск впереди, деньги не пахнут?
alfa_omega _ 16.05.2017 10:31
IP: 35.187.182.---
статья-манипуляция ни о чем. набор слов.

хотя начался сезон закупок газа на зиму, а в статье слово "газпром" слишком часто упоминается.

с точки зрения рынка, любой конечный продавец газа есть посредник, между добытчиком, крупным оптовиком, оператором газопроводов и клиентом-покупателем.
Компании выходят со СВОЕЙ ценой, Нафтогаз и наблюдательный совет определяют правила покупки.

сей автор не понимает как работает единый рынок газа ЕС, не понимает что такое просто рынок.

в конце концов есть публикуемая статистика нафтогаза по ценам от газпрома и ценам покупки газа в ЕС, а не "розрахунки експертів (каких) ".
Где она в статье?
Anatoly Parnenko _ 16.05.2017 10:31
IP: 176.37.198.---
Попов зробив свої розрахунки по формулам, а не факту. Навіть, якщо і так, то цей "правдолюб" пропонує відновити постачання з Росії і знову стояти на колінах перед нею! На кого працюєте пане Попов?
руслан49 _ 16.05.2017 09:19
IP: 178.95.244.---
Один Ляшко-скотиняка радикально дбає про людей.
Уряд реформ410 Корупція1365 Aтака Путіна1244 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter