Тетяна Попова эксперт по страткому ГО "Информационная безопасность", екс-зам министра инфорполитики (2015-2016), советник министра обороны (2014-2015)

Чи результативні "війни" з журналістами та західними партнерами?

02 січня 2019, 10:55

В протидії російській агресії Україна має багато союзників. Надаючи нам значну допомогу наші партнери мають право очікувати від української сторони щонайменше конструктивних та цивілізованих взаємовідносин. На жаль, ми періодично "наступаємо" на одні й ті ж "граблі" в сфері порушення прав та свобод як власних громадян, так і іноземних. Що, в свою чергу, ставить під сумнів відносини між країнами та змушує отримувати публічні застереження від партнерів.

Дуже хотілося завершити 2018 рік на позитиві, але події кінця року не стали виключенням з загальної тенденції. Загострення в Азові, куди можливості для потрапляння журналістів тільки погіришлася після початку кризи. Це і останній скандал з журналістом австрійського телеканалу ORF Крістіаном Вершютцом, якому нібито почали надходити погрози з боку радикалів. Чи дійсно вони були, чи були від радикалів, чи не були погрози надіслані з російських IP? Але тим не менш, після того, як інформацію про Крістіана розмістив у себе сайт "Посіпаки", а Крістіан заявив про погрози, МЗС Австрії 27 грудня зробив заяву про те, що вимагає з'ясувань від українського уряду. Друга проблема, яка відбулася – через включення скандального ресурсу "Миротворець" до свого "чорного списку" екс-канцлера Німеччини Герхарда Шредера. Колишній політик між іншим має відношення до реалізації Російською Федерацією проектів у сфері енергетики і зокрема "Північного потоку-2".

Власне кажучи про загрозу енергетичній безпеці Європи та українським інтересам від будівництва "Північного потоку" сказано та написано більш ніж достатньо. Виклики та загрози від його реалізації західні країни розуміють не гірше за нас.

Але наші партнери вже неодноразово давали нам чіткі сигнали: протидія російській "гібридній війні" не може бути виправданням для порушення базових прав та свобод громадян, свободи слова, діяльності засобів масової інформації, переслідувань журналістів тощо. Навіть якщо мова йде про одного з топ-менеджерів проросійського проекту. На цей раз реакція німецької сторони не забарилася: федеральне дипломатичне відомство ФРН оприлюднило свою офіційну позицію, в якій засудило діяльність "Миротворця" і в котрий раз закликало українську владу припинити функціонування зазначеного Інтернет-ресурсу. Тему активно підхопили німецькі політичні діячі, засоби масової інформації, соціальні мережі і загалом це аж ніяк не сприяло підвищенню авторитету України в очах німецького суспільства.

Наші вимірювання європейського інформаційного простору показали цікаву річ: вчинок команди "Миротворця" певною мірою вплинув на внутрішньо-політичну ситуацію в Німеччині. Німці чутливі до будь-якого втручання в особисте життя та протиправного використання персональної інформації. Ще більшого нерозуміння додають такі дії з боку країни, якій Німеччина допомагає в непростій ситуації. Власне до особистості Герхарда Шредера у німців відношення неоднозначне. Але після того як він та його сім'я опинилися фактично в ролі жертв – зазначене додало йому кілька додаткових процентів популярності і впливовості. Як наслідок – опосередковано це вплинуло і на відношення пересічних німців до "Північного потоку".

Про подарунок від обох сайтів російським агресорам скажемо коротко: у пропагандистів РФ з'явилася непогані "історіі" для зарубіжних аудиторій, які, на жаль, ґрунтуються на реальних фактах...

Після заяв німецької сторони не менш дивно було читати офіційну позицію керівництва українського МЗС. Якщо перейти з мови дипломатичного протоколу та церемоніалу на більш звичну, то теза виглядає "просто": оскільки ми не отримували офіційного звернення на рівні федерального дипломатичного відомства Німеччини, то проблеми не існує.

Натомість німецька сторона зробила вчинок на більш ніж на високому стандарті взаємовідносин: маючи всі законні підстави реагувати в правовій площині та захищати громадянина Німеччини, у т.ч. і в судовому порядку, вона фактично утрималася від "продовження теми". Хоча все ж таки відкрию невелику таємницю: в закритих колах контактів ця тема дискутувалася дуже гостро.

Справа не в тому, що список порушень прав та свобод громадян з боку команди сайтів та їх спонсорів збільшився на дві позицію. Репутація країни, українського суспільства тощо важить набагато більше, дуже довго формується і досить легко втрачається. Слід розуміти, що європейське законодавство і надалі буде розвиватися у напрямку забезпечення прав громадян, посилення їх захисту від несанкціонованого втручання в приватне життя, збереження особистих даних, протидії наклепам, фейкам, маніпуляціям тощо. Зробивши європейський цивілізаційний вибір та намагаючись вибудовувати адекватні відносини з партнерами, нам слід перезавантажуватися самим. Ми маємо залишити старі стандарти в минулому та навчитися використовувати виключно законні механізми правового та іншого реагування на дії ворога.

Отже, виходячи з подій, щодо останнього скандалу з австрійським журналістом, ми радимо, щоб СБУ разом з МЗС розібралося в обох ситуаціях і зробили про це відповідні заяви.

Загалом наслідки для України виявилися цілком очікуваними. Після атаки російських військових на кораблі українських ВМС реакція світової спільноти виявилася особливо спочатку дещо стриманою. У всякому випадку, не такою як ми очікували. Більш того, ми почули кілька сигналів від німецьких партнерів. Наприклад, що Німеччина не планує направляти свої військові кораблі в акваторію Чорного моря. Або побажання від деяких високопосадовців цієї країни лідерам Росії та України все ж таки сідати за стіл переговорів та домовлятися про урегулювання кризи. Цікаво, чи не "допомогла" на цей раз німецькій стороні описана вище діяльність одіозних сайтів сформулювати свою позицію щодо України?

powered by lun.ua
Коментарі — 13
Володимир Забудський _ 03.01.2019 14:59
IP: 128.0.171.---
Есть в этой статье и правильные мысли, но я лично со многим не согласен. Не всё так просто. Да, надо стремиться соблюдать права человека. Но надо также не забывать об интересах национальной безопасности. И надо находить между ними справедливый баланс. При этом признавая, что интересы безопасности имеют больший вес в стране, которая подвергается военной агрессии, чем в мирной стране. В Европе есть определённое количество действующих и бывших политиков, которые занимают явно пропутинскую и антиукраинскую позицию, и участвуют в реализации явно антиукраинских проектов. Также есть люди, называющие себя "журналистами", но на практике являющиеся пропагандистами и чьими-то орудиями в информационной войне – их целью является не объективное донесение информации, а влияние на общественное мнение в пользу определённых бенефициаров. Где-то должна быть граница, за которой государство уже не может оставаться толерантным к враждебным действиям таких людей.
Alexander Vasilevsky _ 02.01.2019 20:42
IP: 93.73.67.---
Тетяна сама пише що пересічні німці самі вважають Шрьодера мудаком. Так що це ініціатива не всіх німців, а "частини друзів Шрьодера" в уряді. На зміну Меркель іде більш проукраїнська АКК
Log Log _ 02.01.2019 20:33
IP: 46.133.176.---
Ботанов Сергей – безмозглый Воронежский дебил Унитаз Семижопов:
Max Verentsov:
Да ради Бога пользуйтесь открытыми источниками!
Но если вас кто то анонимно оговорит, что вы путинский агент, Вы запоёте другую песню, и будете призывать суд не считать анонимов как источник вашего обвинения.
Вы стараетесь жить в правовом государстве и значит в нём должно быть всё правовое, а не только, то что вам нравится из патриотических или иных целей.
Дегенерат, твоя очередная бредятина содержит массу ошибок. Этот текст не на русском языке, а на идиотском "новоязе" от Унитаза. Недоумок, ты не способен донести до других свои мысли. И не пытайся, чучелО огородное.
Alexander Vasilevsky _ 02.01.2019 20:09
IP: 93.73.67.---
Пані Тетяно поясню вам що таке свобода слова на пальцях: ви маєте повне право на написання цієї статті, а я маю повне право вважати її як мінімум некомпетентною.
Чому?
1. Миротворець – недержавний сайт.
2. Шрьодер – не журналіст.
3. Німецький МЗС не пішов загальноприйнятим шляхом тому що розуміє що його вимоги неправомірні, бо йому б довелося пояснювати своїй пресі, нам і всьому світу як може бути що він за свободу слова і закриття приватного сайту який знаходиться в американській (здається) юрисдикції;-)
4. Наш МЗС просто молодці – вказали німцям – на тіхаря не вийде – хочете позориться – позорьтеся на весь світ, а не заставляйте нас допомогати вам зберегти обличчя.
P.S. Мені цікаво на посаду замміністра був конкурс чи ні?:- (
Alexander Vasilevsky _ 02.01.2019 19:53
IP: 93.73.67.---
Оолександр Білець:
Що вона меле? Німці відмовились від посилки кораблів у Чорне море із-за Миротворця? Та вони практично нікуди нікого не посилають! Не тільки в Чорне море! І ця пані була замміністра? Капєц! Скоро скаже, що і Північний потік вони будують тільки, щоб насолити Україні, бо та не закриває Миротворець і т.п.! Мабуть пані ТП "присосалась" до якогось гранту і змушена показувати свою роботу. Для атчьота. Так би вона в міністерстві працювала! Звиздіти легше, ніж щось дійсно робити. Де вони такі беруться, дармоїди! Батальони експертів, політологів, блогерів, директорів інститутів з гучними назвами, що розміщуються в двокімнатних квартирах...
+100500. Пані говорить про некомпетентність МЗСу, а сама показала що насправді ми втратили некомпетентного замміністра;-)
Log Log _ 02.01.2019 16:02
IP: 46.133.155.---
Ботанов Сергей – безмозглый Воронежский дебил Унитаз Семижопов. Невежда не прочитал ни одной книги,
а пытается писать. Не понимает значения 90% слов, а рвётся поучать. Арифметику за первый класс выучил бы, придурок. [/В]
Log Log _ 02.01.2019 13:15
IP: 46.133.135.---
Max Verentsov:
де порушення чиїхось прав у використанні держ органами відкритих джерел? Відколи володіння сайтом чи будь чим іншим заборонено для осіб котрі є прихильниками націоналістичних чи яких не будь інших ідей? Та і де це все має стосунок до прав пана Шредера? Шось ви відверту дурню мелете?
Не дискутуйте з ідіотом.
Воно половину слів рідної мови не розуміє.
П'ять слів без помилки не напише.
Log Log _ 02.01.2019 13:07
IP: 46.133.135.---
Ботанов Сергей – Воронежский дебил Унитаз Семижопов
они националисты и ближе.
Они люди, а не тупая безграмотная скотина, как ты.
На шестом десятке лет знаешь арифметику хуже первоклассника, а родной русский
хуже любого украинца.
Множественное число от "лекало" для тебя слабоумного за семью печатями,
чучелО огородное.
Цену моркови посчитай, недоумок...
Max Verentsov _ 02.01.2019 13:06
IP: 188.163.112.---
Ботанов Сергей:
Max Verentsov:
Яким конкретно чином включення на сайті Миротворця порушує чиїсь права?
Всё просто.
Этот сайт не является государственным и его авторы анонимны, но как ни странно, как раз государственные органы и пользуются им для своих целей.
По сути, государство идёт на поводу неизвестно чего и неизвестно кого. Это то и есть нарушение прав человека со стороны государства, по непонятным всему миру причинам.
Естественно все знают авторов этого сайта и скорее они националисты и ближе к фа/шистам, но ни как не демократы и либералы.
І де порушення чиїхось прав у використанні держ органами відкритих джерел? Відколи володіння сайтом чи будь чим іншим заборонено для осіб котрі є прихильниками націоналістичних чи яких не будь інших ідей? Та і де це все має стосунок до прав пана Шредера? Шось ви відверту дурню мелете?
hrim _ 02.01.2019 12:59
IP: 91.245.79.---
Anatol Zubenko:
...Будуєте газогін? Добре, значить наша труба вам буде непотрібна? Ну, тоді вона і для нас бесперспективна, для чого ми будемо вкладати кошти на підтримку цієї системи? Відчуйте недобір газу уже зараз! А не чакати 20-го, чи якогось там року, щоб ще й компенсувати ризики, а самим залишитись у розбитого корита? Любий бізнес зробив би так, і жоден суд не примусив би його...Любий, але не наш, занадто вже присосаних до цієї труби, і триматись за неї вони будуть до останнього,тому і з"являються такі, типу експерти...
...

Німеччину потрібно сприймати такою, якою вона є та не робити ілюзій. Тому нашу газову газову трубу давно варто було б продати європейцям (тій же Німеччині) чи зробити її колективною власністю. От де потрібна було гра на випередження, а не гра в популізм – наша труба та нікому її не продамо.

P. S. Чинник "Миротворця" на політику Німеччини щодо України Автор явно перебільшує
Anatol Zubenko _ 02.01.2019 12:42
IP: 94.153.158.---
Ой, скільки вас таких" експердів"!? Та ви хоч раком станьте перед тією Німеччиною, воювати вона за вас не буде! До чого тут якийсь сайт, у неї свої інтереси...Навпаки, треба займати більш жорстку позицію і грати на випередження...Будуєте газогін? Добре, значить наша труба вам буде непотрібна? Ну, тоді вона і для нас бесперспективна, для чого ми будемо вкладати кошти на підтримку цієї системи? Відчуйте недобір газу уже зараз! А не чакати 20-го, чи якогось там року, щоб ще й компенсувати ризики, а самим залишитись у розбитого корита? Любий бізнес зробив би так, і жоден суд не примусив би його...Любий, але не наш, занадто вже присосаних до цієї труби, і триматись за неї вони будуть до останнього,тому і з"являються такі, типу експерти...
Оолександр Білець _ 02.01.2019 12:36
IP: 93.74.31.---
Що вона меле? Німці відмовились від посилки кораблів у Чорне море із-за Миротворця? Та вони практично нікуди нікого не посилають! Не тільки в Чорне море! І ця пані була замміністра? Капєц! Скоро скаже, що і Північний потік вони будують тільки, щоб насолити Україні, бо та не закриває Миротворець і т.п.! Мабуть пані ТП "присосалась" до якогось гранту і змушена показувати свою роботу. Для атчьота. Так би вона в міністерстві працювала! Звиздіти легше, ніж щось дійсно робити. Де вони такі беруться, дармоїди! Батальони експертів, політологів, блогерів, директорів інститутів з гучними назвами, що розміщуються в двокімнатних квартирах...
Max Verentsov _ 02.01.2019 12:29
IP: 188.163.112.---
Яким конкретно чином включення на сайті Миротворця порушує чиїсь права?
Aтака Путіна1186 Уряд реформ391 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter