Мін'юст – перші 30 днів
Друзі, минув перший місяць моєї роботи на посаді міністра юстиції України. Про стан справ та перші результати діяльності Мін'юсту відзвітую в цьому блозі.
Кабінет колишньої очильниці Мін'юсту пані Лукаш зустрів мене порожнечею в прямому та переносному сенсі цього слова. Полиці шафів – порожні, пані Лукаш на зв'язок не виходила, а місце її перебування взагалі було невідоме. Тож, цілком зрозуміло, що справи мені ніхто не передав. Довелося приймати міністерство, як то кажуть, "з ходу". Така ж ситуація відбувалася і в підпорядкованих відомствах. Нового очільника Державної виконавчої служби не те що у курс справ не ввели, а навіть винесли з кабінету всі меблі та викрутили лампочки.
Вже попередні результати аудиту, проведеного нами у перші дні, показали, що казна міністерства порожня, а корупція в органах юстиції має системний та закоренілий характер. Саме такий спадок ми отримали від попередньої влади.
Тому буквально в перший же тиждень роботи нам довелося шукати способів, як зекономити державні кошти. І ми його знайшли – відмовившись від голографічних знаків на спеціальних бланках, що використовуються в системі юстиції і були ні чим іншим, як корупційною складовою, нам вдалося зекономити понад 163 мільйони гривень. Відтепер замість 20 гривень, будь-який бланк коштуватиме 2,50 грн. І цю
Але це був лише перший крок. Буквально за тиждень для більш системного розуміння стану справ у Мін'юсті, я звернувся до Рахункової палати та Державної фінансової інспекції з проханням перевірити діяльність міністерства за попередні роки. Так, Рахункова палата проведе повний аудит діяльності центрального апарату міністерства, а Державна фінансова інспекція перевірить діяльність відповідних обласних структурних підрозділів. Результати цієї перевірки ми оприлюднимо та передамо правоохоронцям.
"Судді" Євромайдану
Ми всі прекрасно усвідомлюємо, як досі працювала судова система в Україні. Люди ще довго пам'ятатимуть, як "судили" поранених та непритомних активістів Євромайдану, насправді вчиняючи над ними не що інше, як розправу. Тому не дивно, що станом на сьогодні довіра громадян до судової системи повністю знищена.
Тому одним з перших наших кроків стала підготовка законопроекту "Про відновлення довіри до судової системи України". Цей документ був розроблений разом із громадськістю та юридичною спільнотою.
Він визначить правові та організаційні засади проведення атестації та люстраційної перевірки суддів судів загальної юрисдикції. Зокрема, законопроект передбачає проведення перевірок та звільнення з посад осіб, які виносили рішення, спрямовані на обмеження конституційних прав і свобод громадян.
На жаль, проходження цього законопроекту було досить складним через тиск судової системи на депутатський корпус. Проте попри це минулого тижня парламентарі ухвалили його в першому читанні.
Крим
В перший же тиждень нашої роботи ми отримали потужний "удар у спину" від своїх найближчих географічних сусідів. Скориставшись політичною ситуацією в Україні, Російська Федерація почала військову агресію проти України та анексувала Крим.
Нашим першим кроком стало блокування усіх реєстрів, що веде Мін'юст на півострові. Таким чином ми захистили права власності та інші права наших громадян у Криму.
Із самого початку, наша офіційна позиція щодо анексії Росією АР Крим будувалася на нормах Конституції України та міжнародного права, завдяки чому і вдалося уникнути кровопролиття.
По-перше, питання щодо зміни територіального устрою країни мають розглядатися на загальнонаціональному рівні. По-друге, для проведення референдуму в Криму немає відповідної законодавчої бази. По-третє, порушена була процедура прийняття самого рішення про проведення референдуму. Місцева влада не має повноважень щодо проведення референдумів. І нарешті, проведення "референдуму" відбувалося із численними порушеннями.
Нашу позицію підтримав весь цивілізований світ.
Європейський суд з прав людини застосував тимчасові заходи проти Росії, зобов'язавши її утриматися від будь-яких військових дій проти громадян України на її території. Це рішення було прийнято менше, ніж за 12 годин.
Окрім того, я вдячний Венеціанській комісії, яка, розглянувши питання "приєднання" Криму до Росії, одноголосно прийняла рішення та визнала нелегітимним призначення та результати референдуму у Криму. До того ж Венеціанська комісія визнала проект Закону Російської Федерації про порядок прийому і створення нового суб'єкта несумісним з міжнародним правом.
Іспити
Буквально в перші тижні нашої роботи я запросив до Києва керівників органів юстиції в областях та запропонував їм на добровільних засадах скласти тест на рівні 4 курсу юрфаку.
Результати цього "іспиту" виявилися невтішними. 40 осіб за результатами тестів та подальшої співбесіди в подальшому прийняли рішення звільнитися за власним бажанням.
Зараз ми активно співпрацюємо з Люстраційною комісією та Комітетом по боротьбі з корупцією. Всі кадрові рішення по новим співробітникам та особам, які залишилися в системі юстиції, будуть прийматися лише після відповідної перевірки Люстраційної комісії та Комітету.
"Золоті" відомства Мін'юсту
Кожен українець, на жаль, на власному досвіді знає, що вся наша державна система наскрізь пронизана корупцією. Найкорумпованішими та найприбутковішими для минулої влади в Мін'юсті були Державна реєстраційна та Державна виконавча служби.
Очільники цих відомств їздили на броньованих Лексусах, Мерседесах та Роллс Ройсах у кавалькаді машин охорони. Чому так? Зараз поясню.
Почнемо з ДВС. Уявіть собі, у 2010-2013 роках реалізація конфіскованого майна була спочатку монополізована ЧОТИРМА, а згодом ОДНІЄЮ компанією, наближеною до колишнього керівництва Мін'юсту. Лише офіційно ці посередники мали дохід у 200-300 млн. грн щорік. На "реалізації" у цих підприємців знаходилося майна на понад 8 мільярдів гривень. До того ж вартість конфіскату, що "офіційно" продавався, занижувалася на 50-70 відсотків, а отже тіньові бариші були фантастичними.
Ми знищили цю схему. Незабаром в Україні запрацює система електронних торгів, через яку і реалізовуватиметься все конфісковане майно. Проект, який ми презентуємо найближчими днями, передбачає проведення публічних електронних торгів в режимі OnLine. У них братимуть участь всі бажаючі – без будь-яких посередників, а громадяни при цьому матимуть змогу спостерігати за процедурою торгів.
В перший день своєї роботи на посту голови Державної реєстраційної служби новопризначений очільник відомства Ігор Алєксєєв був шокований офісом свого попередника. Скільки кімнат, на Вашу думку, має займати керівник цього відомства? Вірна відповідь за стандартами Януковича-Лукаш ШІСТЬ! Так – ШІСТЬ. Наразі вирішуємо що робити із всією цією "площею".
Але повернемося до новацій у ДРС. Найближчим часом буде презентована програма реформ служби. Її концепція полягає у максимальному зменшенні контакту державного службовця-реєстратора з громадянином, який отримує послуги. Фактично ми беремо за основу сучасний приклад Грузії.
Розкрию деякі новації. Ми ініціюємо створення єдиних центрів надання адміністративних послуг. Ці центри виконуватимуть функцію єдиного вікна і стануть місцем, де людина зможе вирішити питання щодо реєстрації народження, шлюбу, змін прав власності на майно, визначення свого громадського стану тощо.
В службах реєстрації передбачається встановлення відеокамер та електронної черги. Також ми працюємо над ідеєю реєстрації через Інтернет.
Корупція
Наразі разом із правоохоронними органами ми проводимо спільну спецоперацію по боротьбі з корупцією в органах юстиції. Серед перших результатів – арешт керівника Білоцерківської ДРС та його підлеглих за хабарництво. Порушені кримінальні справи по Ірпінській реєстраційній службі.
Відшкодування
Станом на сьогодні створена робоча група з представників Міністерства юстиції та адвокатів-міжнародників, які на волонтерських засадах готують документи до міжнародних судів щодо захисту інтересів України по кримському питанню.
Росія фактично здійснила озброєне пограбування України. Державні об'єкти, ресурси, інфраструктура, що захоплені у Криму, коштують сотні мільярдів доларів.
Тому вже найближчим часом Росія отримає відповідні позови до міжнародних судів від України.
Друзі, це лише короткий огляд всіх прийнятих мною рішень на посаді Міністра юстиції. Можу Вас запевнити в тому, що українську систему юстиції очікують фундаментальні зміни. Публічність та відкритість – це ті слова, що характеризують нові стандарти роботи. І я запрошую Вас до будівництва цієї нової системи. Радий буду отримати Ваші пропозиції.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.