25 серпня 2010, 13:09

У киян заберуть право вибору?

25 серпня депутати Київради терміново переривають відпустку. Мають для цього нібито серйозний привід – збираються переглянути столичний бюджет. Ніхто не сумнівається, що це треба робити. Більше того, ще в 2007 р. слід було переглянути принципи формування столичного кошторису. Адже виходило так, що всі гроші забирали в центр, а райони фінансувались за залишковим принципом. Але мова не про це. Друге питання, яке розглядатиме ця супертаємна та супертермінова сесія, стосується кожного з нас.

Столичні депутати мають намір назавжди відмовитись від виборів до районних рад. Механізм буде таким – депутати приймають звернення до своїх парламентських колег і просять змінити Закон "Про столицю" таким чином, щоб Київрада могла самостійно приймати рішення про утворення і ліквідацію районних рад. Після того як Верховна Рада вносить необхідні зміни, міська рада цілком ліквідує місцеве самоврядування на рівні районів, а райдержадміністрації перетворює на звичайні філії КМДА.

Як управлінець я можу зрозуміти, чому це рішення так вигідно владі. Сьогодні місту справді потрібна чітка вертикаль управління, щоб витягнути його з того багна, куди потрапив Київ завдяки "молодій команді".

Я розумію, чому це потрібно більшості політичних партій. Вони не мають ні структур, ні кваліфікованих людей, які б їх достойно представляли в райрадах. При цьому політики не забувають на кожному кроці декларувати свою любов до Києва та киян.

Я можу зрозуміти навіть депутатів Блоку Черновецького та їх сателітів. Вони разом грабували і знищували Київ, а тепер настільки не готові заплатити по рахунках, що хочуть знищити місцеве самоврядування в столиці. Вибори для них смерті подібні. Вони будь-якою ціною хочуть утриматися в своїх кріслах.

Але не розумію, чим завинив я, моя родина, друзі, моя команда, сотні тисяч киян перед Богом, що ці люди ще два роки будуть обличчям Києва? Як можуть ті, хто розоряв і паразитував на тілі столиці, бути її "розумом, честю і совістю"? Чому ми маємо й далі терпіти Черновецького і його депутатів-опричників? Я не розумію, чому у нас забирають право обирати і право бути обраним? І взагалі, чому Київрада, яка разом із Черновецьким 4 роки знущалась над містом, сьогодні отримає законне, але, в той же час, аморальне право на ліквідацію районних рад?

Я об'єктивно і критично оцінюю райради і депутатів, які там засідають. Але корінь зла знаходиться зовсім не в системі представницьких органів влади. Проблема в законодавстві, в тій схемі, по якій ці районні ради обирались і в самих партіях. В результаті ми отримали не представників громади, а бійців партії. І працювали вони частково на цю партію, але в основному тільки на себе. Але чи дає це моральне право комусь, не спитавши думку людей, забирати в них право вибору? Про Верховну Раду можна сказати те ж саме, але ніхто поки що не додумався ліквідувати парламент, я вже не кажу про Київраду.

Деякі прихильники ліквідації райрад посилаються на світовий досвід. Мовляв, так ми боремося з бюрократією. Але якщо ми подивимося, наприклад, на Відень, то побачимо, що там при населенні 1,6 млн. діє 23 районні ради. Найменший район Києва (Печерський) має населення 240 тис., і в райраді там засідає 50 депутатів (один депутат на 4800 мешканців). Тоді як у Віденському районі Маргаретен, де проживає всього 52 тис. людей, депутатів аж сорок (один депутат на 1300 мешканців). Але навіть якщо в Києві районні ради ліквідують, бюрократичний апарат тільки роздується. Адже місцеві адміністрації й далі будуть виконавчими органами. Київська влада часто любить посилатися на досвід Москви. Так от в Москві, крім столичного уряду, працює 10 адміністративних префектур. В кожній від 8 до 17 районних управ (всього 125 районів). До того ж діють 125 муніципальних зборів, де засідають більше 1500 депутатів.

25 серпня ми будемо знати справжню ціну київських політиків. Ми дізнаємось, на чий бік стануть столичні депутати – на бік своїх партійних босів, чи на бік людей, які довірили їм владу. Чи будуть вони тільки рятувати свою шкуру, або ж в останній момент у них прокинеться совість? Якби ця совість у них дійсно була, то вони б звернулись до Верховної Ради зовсім з іншим проханням. Краще б просили про достроковий розпуск Київради і наступні вибори за те, що вони зробили разом із своїм "хрещеним батьком" Черновецьким. Мер і столичні депутати завжди працювали в єдиній упряжці. Скоро дехто з них відречеться від улюбленого боса, але нам киянам не треба забувати, що Київрада така ж відповідальна за катастрофу в Києві, як і керівництво КМДА.

Тому діючі столичні депутати сьогодні не мають морального права приймати стратегічні доленосні рішення відносно майбутнього Києва, в тому числі про ліквідацію районних рад. Це можливо лише після саморозпуску Київради та обрання її нового складу. До того ж слід провести міський референдум з цього питання. Тільки тоді, коли люди самі дадуть добро на зменшення власних прав, це рішення буде моральним, законним і легітимним.

Політична ''джига'' чи локомотив змін?

Щоб не вигадали наші депутати, народ обов'язково виживе. Цією мудрістю українці ставлять діагноз сучасному парламенту. Соціологи стверджують – 78% громадян не вірять своїм обранцям і не розуміють чиї інтереси вони захищають...

Прес-служба: Спецназівці влаштували полювання на Віктора Пилипишина

Близько 15 осіб зайшли до його палати, пред'явили якусь постанову про порушення кримінальної справи і прямо в палаті відразу почали допит. При цьому так звані правоохоронці не зважили на відсутність адвоката, порушивши елементарні правові норми...

Старі пісні про головне, або що заважало нам зберегти 71 мільярд

Звернемося до цифр. "У період з 2007 року до липня 2010 року територіальна громада міста втратила 3500 гектарів землі, оціночна вартість яких сягає 75 млрд...

Де шукати столичні диво-сади?

Тільки протягом весняного двомісячника благоустрою планують висадити 13 тис. дерев та 25 тис. кущів. Рекордсменом буде Дарницький район, де посадять більше 5 тис...

Нотатки на полях Стратегічного плану, або як порозумітися з інвесторами

Громадський рух "Кияни передусім!" висловлює категоричну незгоду з такими підходами. Ми закликаємо міську владу розпочати відкритий діалог із забудовниками, оприлюднивши детальний перелік проблемних об'єктів в історичній частині нашого міста із зазначенням переліку інвесторів та забудовників...

Нотатки на полях Стратегічного плану, або для кого пишеться стратегія розвитку

Над стратегією розвитку Києва до 2025 року працюватимуть Фонд "Ефективне управління" та "The Boston Consulting Group" (BCG). Для розробки Стратегії розвитку Києва до 2025 року створюється консорціум...