Віктор Пилипишин Лідер ГО "Кияни передусім"

"Спасение утопающих – дело рук самих утопающих"

22 лютого 2011, 12:20

И.Ильф и Е.Петров

Міською владою оголошено про початок реформування медичної галузі у столиці. Громадськості презентовано новий проект – "Муніципальна лікарняна каса міста Києва", яка створена за ініціативи громадських організацій. Підтримуючи наміри київської влади щодо реформи у галузі медицини, слід визнати, що окрема особиста ініціатива, навіть якісно реалізована, не може змінити стан справ з покращанням медичного обслуговування населення.

Проголошена реформа неможлива без належного законодавчого регулювання та запровадження дієвих механізмів контролю держави за діяльністю усіх учасників ринку медичних послуг. На сьогодні участь влади у реформуванні обмежилася лише ініціюванням проекту зі створення лікарняної каси керівництвом Київської міської державної адміністрації та рішенням колегії Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення міста Києва про підтримку ініціатив громадських організацій. Цього, на жаль, замало для реформ.

Для успішної перебудови галузі необхідно визначити пріоритети її реформування та забезпечити державні соціальні гарантії охорони здоров'я населення. Дуже важливо не допустити підміни понять та формування завищених очікувань суспільства від реалізації окремих проектів – особливо сумнівних – в медичній сфері, таких як створення благодійної організації "Муніципальна лікарняна каса міста Києва". Лікарняна каса – це лише додаткове джерело для розширення матеріальної бази медичної галузі за рахунок благодійних внесків. Вона не забезпечить кардинального реформування охорони здоров'я та суттєвих змін якості надання медичних послуг.

Конституція України (ст. 49) формально закріплює право кожного громадянина на безкоштовну медичну допомогу, фінансування якої має здійснюватись за рахунок бюджетних коштів. Рішенням Конституційного Суду України від 29.05.2002 року встановлено, що додаткове фінансування медичної галузі може здійснюватись за рахунок позабюджетних механізмів залучення коштів (лікарняні каси, спілки та ін.), але це має бути врегульовано законом. На сьогодні жодних спеціальних норм щодо організації роботи, інструментів регулювання та контролю за діяльністю лікарняних кас та механізмів захисту їх учасників окремим законом не встановлено. "Муніципальну лікарняну касу міста Києва" було створено у формі благодійної установи, однак законодавством для такої організаційно-правової форми не визначено механізми державного контролю за залученням коштів та використанням їх виключно на проголошені статутні цілі. Для функціонування подібних лікарняних кас держава має визначити механізми залучення додаткових фінансових ресурсів для надання якісної медичної допомоги своїм учасникам та механізми контролю за ефективним та раціональним використанням коштів. В іншому випадку ми ризикуємо отримати аналог "Еліта-центр" у сфері медицини. Результатом такого підходу може стати зневіра та розчарування, а надії мешканців міста на отримання кваліфікованої медичної допомоги та медичних працівників на покращання умов оплати праці будуть марними. Водночас, створення належної системи контролю вимагатиме додаткових витрат, джерела покриття яких не визначені, і, відповідно, може виникнути ситуація, коли внески учасників лікарняних кас у розмірі 10-30 грн. використовуватимуться переважно на фінансування адміністративних витрат, або постане питання про значне підвищення розміру благодійних внесків.

У самому факті створення лікарняних кас в столиці немає нічого поганого: чим більше буде залучено позабюджетних коштів для додаткового фінансування надання медичних послуг, тим більше бюджетних коштів можна спрямувати на підвищення заробітних плат медичних працівників (лікарів, медсестер, санітарок) та оновлення матеріально-технічної бази медичних закладів. Однак, питання у методах організації цієї роботи і засобах контролю. На сьогодні більш ефективним є забезпечення підготовки до запровадження медичного страхування, оскільки такий інструмент є більш прозорим, у порівнянні з лікарняними касами, та регулюється відповідно до вимог спеціального законодавства органами, які регулюють фінансовий сектор.

Для комплексного реформування медицини, органи влади мають не лише підтримувати громадські ініціативи щодо створення благодійних організацій у медичній галузі, але і створювати умови для запровадження медичного страхування та знаходити можливості збільшення бюджетного фінансування медицини, більш ефективного використання бюджетних коштів, зменшуючи рівень корупції при здійсненні державних закупівель у медицині та підвищувати рівень оплати праці працівників галузі.

Медицині потрібна комплексна реформа – за останніми соцопитуваннями це визнають 92% українців. Вона не буде простою та безболісною, але починати з чогось потрібно, бажано вже зараз. Серед першочергових завдань, які мають бути вирішені владою для забезпечення розвитку галузі охорони здоров'я:

- визначення переліку медичних послуг, надання яких забезпечується державою її громадянам;

- розробка стандартів надання медичної допомоги за рахунок державних коштів;

- створення передумов для переходу до системи обов'язкового медичного страхування для збереження, відновлення та покращення стану здоров'я застрахованих осіб та прийняття відповідних законодавчих актів.

Додатковим суттєвим чинником розвитку медичної галузі могло б стати включення державної медичної страховки до соціального пакету, який має надаватись роботодавцем працівникам.

І наостанок про добровільність. Лікарняна каса – це добровільне об'єднання громадян для забезпечення доступною і якісною медичною допомогою своїх членів. На сьогодні влада добровільно-примусовим шляхом штучно збільшує кількість членів "Муніципальної лікарняної каси міста Києва" за рахунок працівників бюджетної сфери та комунальних підприємств. Можливо, саме так виглядає посилення ролі районних державних адміністрацій в процесі реформування медичної галузі на місцях.

powered by lun.ua
Коментарі — 48
глас народа _ 22.02.2011 15:40
IP: 95.132.166.---
Пилипишин, тебе ли не знать, что касса, которую ты так пропогандируешь, отобъет у пенсионеров желание вообще ходить в больницу. Действительно, реформы комплексные. Одна реформа помогает другой. Пусть пенсионеры скорее вымирают без медицинской помощи, это поможет залатать дырку в пенсионном фонде. Кроме того, все у нас в стране знают, что касса кассой, а врачу, который тебя лечит, деньги в руки. Действительно, к кассе имеют отношение только узкий круг приближенных к главвврачу, а всем остальным чем кормиться? У них тоже, между прочим, семьи и дети.
Короче, фигневые твои идеи. Такие же, как и у всех остальных реформаторов. Надоели, упыри.
Радянський _ 22.02.2011 15:08
IP: 109.95.53.---
Predator X
ти про що?
Vlad 2003 _ 22.02.2011 14:58
IP: 109.87.241.---
Якщо хочете поспілкуватися про проблеми в медицині -почитайте:
http://www.poltavalk.com.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=1903:2011-01-27-10-01-39&catid=1:2010-03-09-07-53-46&Itemid=8
Я також бачу необхідність змін в законодавчій базі, але для початку потрібні зміни в поглядах на життя та в відношенні до своєї країни, до своїх людей. Потрібно поважати ближніх. Не всі навколо нас пьють та крадуть. Але згоден -ложла дьогтю...
Predator X _ 22.02.2011 14:38
IP: 178.95.176.---
Радянський:
Я думав ти їх знаєш...
Букви...
Перепрошую.
А що ти тут робиш?
Витягни палець з носа: різьбу зірвеш...
Predator X _ 22.02.2011 14:36
IP: 178.95.176.---
Vlad 2003:

Ніхто із притомних своє здоров'я українським лікарям вже давним-давно не довіряє.
Єврики в руку – і в Європу.
За власне життя ніхто не торгується.
В Україні – зовсім не дешевше.
Але – без гарантії.
Машину ще можна, в принципі, ремонтувати.
Пса до ветлікаря – ще дехто ризикує...
Але щоб самому???
Влад, ти за власні гроші зіграєш в "російську рулєтку"???
Мене не цікавить робота лікарняних кас.
Там бабло на опохмілку головлікаря і дружка його із облздороввідділу – оце і вся їх робота.
Цілодобово.
Без вихідних і обідньої перерви.
Заходьте, заносьте!!!
Ми вам завжди раді...
Радянський _ 22.02.2011 14:32
IP: 109.95.53.---
Predator X:
ти щось хотів сказати?
Vlad 2003 _ 22.02.2011 14:29
IP: 109.87.241.---
На сьогодня в Україні біля 800 тисяч членів Лікарняних кас. Каси працюють більше 10 років. Кому потрібна допомога – каси допомагають. Хто має надію на покращення в країні без Вашого втручання – чекайте, можливо дочекаємося.
Кого цікавить робота лікарняних кас – відвідайте сайт Лікарняної каси Полтавщини. Ми працюємо 7 років і відповімо на всі Ваші питання
http://www.poltavalk.com.ua
Predator X _ 22.02.2011 14:24
IP: 178.95.176.---
kiev-kiev:

До конца года, пожалуй.
Пока Вы все, хором-скопом и кагалом, не сообразите, наконец, в тупости своей потомственной и генетической, что "героическая" ваша дорога, длинной в 94-е года, кровью сотен миллионов трупов политая, - цивилизационным тупиком закончилась.
Тёмным, вонючим и заблёванным...
А успешность нации или государства определяется продолжительностью жизни граждан, его населяющих.
И больше никаких "Пабед"...со слезами на глазах и фонарями – под.
Вы думали, что целину поднимаете?
Фигвам!!!
Вы занимались мелиорацией Марса...пока вожди ваши вдохновенно виллы в Швейцарских Альпах строили... на века.
Чтоб себе, детям и пра-пра-правнукам...ну не Вашим же, блин???
Гы-гы-гы...
Predator X _ 22.02.2011 14:13
IP: 178.95.176.---
porsh:

Отсреляли Вы-с-с-с-с, с-с-ударь-с-с-с-с...господ-то...и на удивление планеты всей – весьма успешно-с-с-с-с...
Гос-с-с-подами-то теперь крепостные оказались...из грязи да в князи-с-с-...гы-гы-гы...
Predator X _ 22.02.2011 14:09
IP: 178.95.176.---
porsh:

Темою тепер буде:
"...с-с-с-суки, майдани топтати... з півроку..."
Predator X _ 22.02.2011 14:07
IP: 178.95.176.---
Радянський:

І не Вітьок це сказав.
Ільф і Петров це сказали.
Давно...
А проф. Преображенський взагалі просив мочитися в унітаз.
А не біля...
Це ж так просто.
От 94-тий рік і пробуємо вас навчити... ги-ги-ги...
Predator X _ 22.02.2011 14:04
IP: 178.95.176.---
gf83:
Это которые дипломы за папины деньги купили?

Так они и есть их долг.
Перед папой...
Predator X _ 22.02.2011 14:01
IP: 178.95.176.---
Ось тут, по великому рахунку, і вся українська "велика політика" останньої п'ятирічки:
http://www.epravda.com.ua/news/2011/02/22/273096/
Газ для України подорожчає до 300 доларів?
В моїх трьох всього коментарях.

Їжте, противсіхануті, хай вам очі повилізають...
Ціна енергоносіїв – це ціни на все.
З валютним курсом вкупі...
Маю надію, із вас вже ніхто не надіється, що заробляти в Україні ви будете більше і соціальні виплати стрімко зростати будуть і життя буде покращуватися вже сьогодні, вчора й завтра???
А потім дожене – і ще раз покращиться...
Predator X _ 22.02.2011 14:00
IP: 178.95.176.---
Радянський:
"Сталінград для Тимошенко"!!!
Смачного, стольне місто!!!
Ек вас москаль оскотинив...
porsh _ 22.02.2011 13:25
IP: 89.209.6.---
aniz:
Сто процентов! Людям просто необходимо втолдычить себе в голову, что иметь будут все, пока сдачи не дать. Рвать пора этот порочный круг господассс))
aniz _ 22.02.2011 13:23
IP: 89.209.6.---
как говорится – болеть нынче дорого. явно нужно что-то менять и думаю лучше начат с себя...
Predator X _ 22.02.2011 13:23
IP: 178.95.176.---
Ах ви знову вибори хочете?
Вже знаєте, як правильно голосувати?
На базарах, мішок муки виборюючи, докоряєте відверто і голосно один одному, шакали, про ті 100-300 гривень, за які голоси свої продавали.
А не буде тепер виборів.
Тепер, с-с-с-суки, майдани топтати будете з півроку.
І дуже сумлінно і щиро-добровільно.
І трупів кілька сотень покладете на алтар блатних бичків донецьких.
Отак і повернете продані свої голоси, іуди...нема іншого шляху, не надійтеся на Тимошенко.
Ви ж тільки тим і займалися, що ображали її і з величезною насолодою принижували.
Тепер сліди її цілуйте і на колінах просіть забезпечити вам і діточкам вашим просто державне управління.
Посполиту оперативно-розпорядчу діяльність всіх державних чиновників.
Але здорових.
Без відхилень в інтелектуальному розвитку і не клептоманів...
Муку їжте.
Ті, хто встиг купити...
alchi _ 22.02.2011 13:22
IP: 194.33.181.---
– це ще одна кормушка міськвиконкому...
gf83 _ 22.02.2011 13:19
IP: 89.209.6.---
начните платить врачам достойную оплату, и тогда они начнут относиться к своей работе, как к долгу!!!
Cristal_C _ 22.02.2011 13:18
IP: 89.209.6.---
Вобщем, все по делу сказано. В нашей медицине творится такое, что реформы просто необходимы, причем начинать надо было давно. И желательно с медицинских вузов. Потому что какие специалисты оттуда выходят, известно всем.
kiev-kiev _ 22.02.2011 13:11
IP: 89.209.6.---
Ничего нового – все и так понимают зачем эти "ликарни каси" создавались. Так же как и то, что по собственной воле на эту авантюру никто не подпишется. Ну автору респект, нашел в себе силы сказать об этом, при сегодняшних реалиях это далеко не каждый сможет сделать. Надолго ли?
porsh _ 22.02.2011 12:58
IP: 89.209.6.---
Гы-гы)) Прикольно конечно...Только дорогуша это не Пилипишина слова, если ты не заметил))) В целом же так всегда было и об этом он в данном контексте и сказал. Ничего удивительно. Очередная острая тема, которая была. есть и скорее всего будет
Радянський _ 22.02.2011 12:32
IP: 109.95.53.---
Вітьок! Ти сказав, як відрізав. Ось шановні кияни, живий приклад ставлення чиновників до вас виборців. Це стосується усіх...
Уряд реформ406 Корупція1348 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter