Олексій Рябчин Народний депутат України.
Голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективностi Комітету паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.

Газ. Тарифи. МВФ.

21 жовтня 2018, 20:24

Третій день спостерігаю holy war в соцмережах та на телебаченні з приводу рішення влади про підняття цін на газ. Є різні думки, і цікаво почитати аргументи сторін.

Особливо " цікаво " читати й дивитись на тих " експертів ", які вчора спеціалізувались на вибухах на складах, позавчора – вони фахівці в релігійних справах, а сьогодні різко стали економістами, енергетиками та фахівцями з тарифоутворення й субсидій.

Відчайдушне намагання штабістів Банкової перекласти всі невдачі на Уряд, а собі залишити " Мову – Віру – Армію " приречене на провал. В їх виступах відчуваються панічні нотки – червоною лінією проходить страх. Але переживають вони не за тих українців, що змушені будуть віддавати ще більше за тепло чи гарячу воду, замість витрат на ліки, освіту дітей чи якісне харчування. Переживають за себе, бо відчувають, що рішення по підняттю цін на газ обнуляє будь-які шанси Порошенка на переобрання, а значить їх зарплати в конвертах під загрозою. Цікаво, а скільки з порохоботів та їх батьків самі на субсидіях?

Владі завжди зручно звинувачувати "папередників", чи 20 депутатів Батьківщини, чи особисто Юлію Тимошенко в провалі власних реформ.

Але Петро Порошенко не буде переобраний не тому, що Юлія Тимошенко пообіцяла українцям змінити ситуацію з ціноутворенням.

А тому, що зараз у владу, сформовану Петром Порошенком, "набрали вірних, а вимагають як з розумних", тобто відсутні професіонали, а призначені хабарники діють у власних інтересах, а не в інтересах народу.

При переході з однієї моделі ціноутворення – середньозваженої, коли газ внутрішнього видобутку йшов на потребу населення й "змішувався" із більш дорогим закордонним, на імпортний паритет – коли ціна встановлювалась на рівні хабу в Дюссельдорфі, було зроблено багато помилок. У перехідному періоді, що навіть не заперечувався міжнародними донорами, влада повинна була виконати низку кроків для побудови відповідної інфраструктури ринку, скорочення споживання енергії, а, відповідно, і до інших цифр у платіжках людей.

Мінімальний перелік наступний:

- темпи зростання економіки 5% і більше. За все платить споживач. Тому люди повинні мати можливість оплачувати комунальні рахунки з власних кишень. Бізнес та наймані працівники повинні мати можливість заробляти, щоб їх не кошмарили правоохоронці. Бюджетники й пенсіонери мають отримувати гідну заробітну плату і пенсію. А коли 60-70% домогосподарств на субсидіях, і з кожним зростанням їх буде ставати більше – це енергетична бідність. Коли для молоді єдина можливість заробити, це біткойни, євробляховий UBER чи Польща – це катастрофа. Той самий МВФ і так вважає українців найбіднішими в Європі. І це за 4 роки нібито ринкових реформ.

- забезпечення обліку споживання. Повсюдна установка лічильників – люди повинні платити за те, що реально спожили, а не за нормативами. В Європі вже масово переходять на смартлічильники, що по інтернету передають показники, без присутності людини. А в нас або ставлять прибудинкові, роблячи зрівнялівку й "газові колгоспи". Або здирають з людей додаткові гроші за допомогою "коригувальних коефіцієнтів ", як в Києві, коли влітку не було гарячої води, але людям все рівно прийшла додаткова платіжка за послугу, яку не було надано.

- часткова монетизація субсидій та складання реєстрів їх отримувачів й відкриття абонентської бази споживачів. У зв'язку з тим, що на субсидії було виділено менше грошей, ніж в минулому, а ціни зросли, то єдиною тактикою влади буде робити те ж саме, що й з переселенцями. Максимальна бюрократія й масова відмова у виплатах. Верховний Суд вже скасовував подібні постанови Кабміну. Але гроші людям досі не повернули. За провал цього напрямку, а також багатьох інших Міністр соціальної політики Андрій Рева та інші чиновники мають бути звільнені.

- знищення монополій й запровадження конкуренції постачальників послуг. Від анбандлінгу Нафтогазу за третім енергопакетом, до руйнації олігархічних монополій в електро- й газопостачанні. Монополісти раніше працювали за системою "продаємо багато і дешево", а зараз вони працюють за системою "продаємо багато і дорого". Чи вигідно їм переходити на систему " продаємо мало, але дорого ", якщо споживачі в багатоповерхівках не мають технічної можливості регулювати тепло, тобто на відміну від електрики й води не мають такого краника, що перекриває тепло в твоїй конкретній квартирі?

- запуск фондів енергоефективності, установ, зелених банків й інших державних програм, щоб люди мали фінансові можливості провести термомодернізацію помешкань, регулювати споживання тепла, знизивши споживання енергоресурсів і знизивши суми в платіжках. Підвищені тарифи діють вже четвертий рік, закон про Фонд Енергоефективності було прийнято майже півтора року тому, а сам Фонд ще в процесі створення й не видав жодного кредиту. А про щорічну боротьбу за фінансування програми по теплих кредитах й писати не треба.

- повномасштабне видобування власного газу. Тільки технологічна енергоефективність, перехід на зелені технології й радикальне збільшення власного видобутку може стати передумовою поступового підвищення тарифів до імпортного паритету. Чи у влади відсутнє бажання продавати європейцям, а не тільки українцям газ за ринковою ціною? Той газ, який не використовує більше наша промисловість й населення.

Кожню тезу можу розкрити більш подробно, але все це розробляється до підвищення тарифів, або, в крайньому разі, одночасно з ним, але аж ніяк не за 4 роки після першого рішення про підвищення.

Взагалі, починати треба було з самих себе – показати, що влада ощадлива й енергоефективна. Треба повсюдно на об'єктах державної власності переходити на енергоефективні лампочки, встановлювати твердопаливні котельні, проводити енергоаудити державних будівель, публікувати щомісячні звіти про рахунки на комунальні послуги по кожному міністерству й відомству, щоб люди бачили хто більше споживай й вимагати від підлеглих по всій країні економити кошти платників податків. Це б дало хоча б моральне право казати, що влада почала з себе складні реформи.


Але ще один і більш важливий та складний крок – це боротьба з монополіями, які переважно представлені олігархами. І цей крок влада, на жаль, не зробила. Про Роттердам плюс, вже багато написано. Монополії облгазів Фірташа досі існують. Ось тільки працівники масово з облгазів звільняються й переїздять за кордон – корупційна рента від схем з перепродажу газу й субсидій осідає не в кишенях простих роботяг, що перевіряють стан мереж, а в директорів та їх кураторів з влади.

"Батьківщина" та Юлія Тимошенко проти цього непрофесіоналізму влади, саме тому в Новому курсі запропоновані шляхи виходу з енергетичної бідності та побудові справжнього ринку через запровадження соціальної ринкової економіки.

Якщо переходити від однієї моделі до іншої, як вимагають наші міжнародні донори, то переходити правильно, поступово, щоби люди не відчували на собі всю цю тяжкість економічної ситуації. Батьківщина проти тарифів Януковича, які просто підсаджують нас на гачок Москви.

Батьківщина проти того, щоб все перекидати на державу. Саме тому ми були співавторами й підтримували низку законопроектів щодо розвитку альтернативних джерел енергії, впровадження енергосервісних контрактів, створення Фонду енергоефективності, запровадження енергетичної сертифікації будівель, прозорості у видобувних галузях, створення єдиної бази абонентів – споживачів природного газу, комерційного обліку комунальних послуг й багато інших, що покращують взаємовідносини й допомагають розвивати ринкові й європейські правила у даному секторі.

Тарифи повинні бути дійсно економічно обґрунтованими й збалансованими як зі сторони споживача, так і зі сторони виробника. Щоб діяльність підприємствв, які видобувають газ, постачають нам тепло, електроенергію, воду, мали можливість не тільки окупитися, але й мати інвестиційну складову, щоб оновити труби, закупити нове обладнання тощо. У такому разі підвищення тарифів призведе до підвищення якості послуги і може бути дійсно обгрунтованим, на відміну від нинішнього стану речей.

До речі, коли запроваджували високі тарифи, це комунікувалось, як антикорупційна реформа, необхідність збільшення власного видобутку й підвищення темпів економічного зростання.

Ось тільки корупцію в газовому секторі не знищено, незважаючи на те, що люди за боротьбу з корупцією платять декілька разів – з податків, утримуючи велику кількість антикорупційних органів, й ще раз з платіжок. Видобуток газу не збільшено, економіка не зростає, при тому, що ми маємо чудовий потенціал.

Головне правило взаємодії з МВФ – якомога скоріше відмовитись від співпраці з МВФ. Це означає стабільне зростання економікі, що здатна самостійно без зовнішніх запозичень генерувати сталий дохід. Майже всі ринкові реформи провалені або не доведені до логічного завершення. На жаль, нова влада буде також приречена на взаємодію з міжнародними фінансовими організаціями. Вірю, що нові очільники держави зможуть захистити національні інтереси і домовитись на інших умовах, ніж " краще підвищення 23%, а не 60% і дефолт".

Завершити хочу цитатою й відео від Юлії Тимошенко.

"Кожен, хто брав участь в злочинному, необґрунтованому підвищенні тарифів на газ і на тепло, буде за це відповідати за Кримінальним кодексом. Нікому це не зійде з рук!"

powered by lun.ua
Коментарі — 28
Игорь Васильев _ 24.10.2018 03:55
IP: 77.121.122.---
Наглость и жажда денег довела олигархов и руководителей Нафтогаза до того что они не только попутали берега,они забыли в каком мире они живут.В свое время руководитель Нафтогаза Коболев говорил...-Зачем нам продавать в Украине газ по низкой цене,если мы можем его продать в Европе по мировым ценам...Точно также думает и сын социалистки Витренко,господин Юрий Витренко.Но они забыли что по КОНСТИТУЦИИ природные богатства, надра, газ принадлежат НАРОДУ Украины! Они газ добывают просто как частные компании,и им государство дало право зарабатывать на этом. Но прикрываясь МВФ они решили кинуть всех людей, и заработать сверх прибыли... Это понятно что в России в основном доход идет за счет нефти и газа, но там в правительстве решили что в Украине больше дохода нет, и отдавать деньги МВФ нужно только за счет поднятия цены на ГАЗ. Так издайте закон чтобы люди платили за воздух...) А где Арсений Яценюк? Может он вспомнит как он у Шустера в 2013 году говорил про газ?
Сергей Папков _ 23.10.2018 02:57
IP: 35.235.227.---
Аксіомою є те, що будь-який бізнес (і газовий також) намагається отримати максимальну рентабельність і прибутое (інше це було б бджоли проти меду).Інша аксіома, що апетити монополіста, який не має ринкової альтернативи, обмежуються лише ступінню його нахабства та просто фізичною наявністю у споживача якихось коштів. І цей споживач буде вимушений платити монополісту навіть за рахунок всіх його інших ймовірних статей витрат. А це залишає без грошей також і інші галузі бізнесу, а отже деградує виробництво в країні в цілому. Але в цивілізованому світі все це давно зрозуміли, і дикого первісного стихійного ринку без усіляких обмежень також давно немає. А є система податків, яка направлена не лише на отримання коштів в бюджет, а й на регулювання апетитів різних бізнесів та розміру максимальних прибутків в них. Наприклад, ПДВ придумали, щоб зменшити споживання і обмежити перетікання грошей від споживачів до торговців товарами і послугами.
Tatyana Supryaga _ 22.10.2018 21:20
IP: 93.77.37.---
Пане Орел! Іловайський котел повністю на совісті головнокомандувача, міністра оборони і начальника генштабу. Моя совість перед хлопцями, які і вашу, вибачте, дупу захищали, і дупи ваших високопоставлених хазяїв, абсолютно чиста. А високопоставлені дупи, які під час цієї трагедії робили парад і оформляли свої офшори, обов"язково постанут перед Судом, і Божим і людським. Бо за все в житті потрібно пдлатити, шкода що не всі це розуміють.
Mike Naplekov _ 22.10.2018 19:15
IP: 35.235.227.---
Ilja Trezor:
Придут любые люди к власти и газ всё равно будет в цене расти. Не может одна взятая страна в Европе, иметь цены на энергоносители меньше чем соседняя, тем более, что она не является страной производящей энергоносители...
Вот как раз наоборот – она является производителем энергоносителей:)
И себестоимость их в разы меньше "рыночной цены", а разницу кладут себе в карман "любые люди", приходящие к власти, с завидным постоянством. Умножте хотя бы 100долл (1000кубов) разницы на 20млрд. добываемых кубов, это 2млрд. долл. в год. Да на 10 лет – итого 20 млрд. долл куша. И всего-то нужно помолчать 5 лет на счет себестоимости добычи, а там следующие придут, и тоже 5 лет помолчат...
Молчание дороже золота:)
Elena Dykun _ 22.10.2018 18:23
IP: 35.235.226.---
Anatol Zubenko:
Що, його два рази посадять?
Ilja Trezor _ 22.10.2018 16:07
IP: 35.235.226.---
Придут любые люди к власти и газ всё равно будет в цене расти. Не может одна взятая страна в Европе, иметь цены на энергоносители меньше чем соседняя, тем более, что она не является страной производящей энергоносители. Украина после переворота в Киеве, погрязла в брехне и человеконенавистничестве, брешут все друг другу и те кто понимают что им брешут, молча соглашаются с этой брехнёй. Людям стыдно признаться, что их развели как лохов на майдане и теперь брехня друг другу, это практически замкнутый круг без конца и начала.
Олег Ведрусов _ 22.10.2018 12:34
IP: 193.107.105.---
Тимошенко ЮВ точно винна, бо підписувала із Москвою кабальну для України газову угоду!!! Й відбілювати її чорну репутацію вже пізно!
Игорь Васильев _ 22.10.2018 11:35
IP: 77.121.122.---
Валентина Блінова:
. Нинішній владі, яка тримається на корупції, не потрібна сил на економіка і заможні громадяни.UOTE]
Это 100% верно, им нужны рабы, а рабами легче управлять!
Валентина Блінова _ 22.10.2018 11:28
IP: 176.102.55.---
Владі вигідні бідні залежні від неї громадяни. Тоді ними легше управляти. Легше тримати в покорі субсидіями, подачками, підвищенням пенсії на 100 гривень. Тоді можна обгрунтувати залежність української економіки від МВФ. Нинішній владі, яка тримається на корупції, не потрібна сил на економіка і заможні громадяни.
Игорь Васильев _ 22.10.2018 11:12
IP: 77.121.122.---
Yarik Urban:
Придут любые люди к власти и газ всё равно будет в цене расти. Не может одна взятая страна в Европе, иметь цены на энергоносители меньше чем соседняя, .
Все правильно сказано, но для этого нужно повышать зарплаты и пенсии... Но власти это не выгодно, ведь нужно потом также повышать оплату разным организациям которые проводят митинги и шествия.А так им говорят – Вот видите пенсия 1500 грн и мин зарплата 4000 грн.То и вы будете получать также, не больше их...
Игорь Васильев _ 22.10.2018 11:08
IP: 77.121.122.---
Log Log:
Очередной бред Воронежского невежды.
Унитаз, не стыдно на шестом десятке лет писать на родном языке хуже второклассника?
Когда нет аргументов то указывают на ошибки в тексте. Да я могу писать через словарь Т9, но мне это не надо,я не сдаю экзамен по написанию текста. А если по теме, то многим это выгодно, а именно выгодно повышение цены,ведь сейчас многие сидят на откатах, начиная от контрабанды на перевозках угля, до откатов где мелкие бюджетные работники все хотят денег. То что нужны деньги МВФ это знает любой,это и стабилизация курса гривны, и другие фин. операции.Но для стабилизации курса гривны не нужно людей ставить на колени, и доводит до нищеты. Скажите у нас АТО? Так в Израиле тоже АТО с арабами, и точно также идут обстрелы друг друга, но почему в Израиле экономика повышается? Скажите им США помогают? Так нам тоже помогают,просто в Израиле власть служит для своего народа, а у нас против народа...
Константин Шниперсон _ 22.10.2018 11:04
IP: 94.178.138.---
Мы должны пойти на непопулярные решения и расстаться навсегда на этих выборах с Порошенко и его сподвижниками, дружно проголосовав за Тимошенко. Как иначе? В Украине почти не осталось боеприпасов, деньги, на которое можно было построить новый патронный завод, взамен утраченного на Донбассе, Порошенко выплатил своему духовному сыну Коболеву, все 46 миллионов долларов. Социальную политику этих реформаторов каждый видит у себя в кошельке. Молодежь голосует ногами против этой политики.
Олександр Лагутін _ 22.10.2018 10:52
IP: 35.235.226.---
"Завершити хочу цитатою..." – зупинимо субсидії!
Індра _ 22.10.2018 09:26
IP: 94.76.81.---
Костянтин Матвієнко:
Деякі політологи стверджують, що це підвищення ціни на газ остаточно свідчить, що Порошенко відмовився йти на другий термін. А як на мене, то це свідчення його впевненості у новому складі ЦВК, тотальному контролі над ЗМІ та маркетинговій виборчій мережі.
Також петька-клоун розраховує на суттєву підтримку з боку СБУ. В 2014 р. в день виборів СБУшники сілі по компаніях, які розробляють інтернет-продукти і забезпечили додаткових приблизно 10% голосів так, що вальцман виграв одразу в першому турі (СБУшники посилали відповідні "правильні" сигнали з компутерів до ЦВК). В 2019 все буде так само і при наявності 5-10 кандидатів клоун набиратиме потрібну перевагу саме в такий спосіб. За перший тур +10% і в другому турі + (10-20) %. Отже, Україна ще до Нового року повинна знайти Джейсона Борна на цього клоуна...
Костянтин Матвієнко _ 22.10.2018 08:42
IP: 37.73.47.---
Деякі політологи стверджують, що це підвищення ціни на газ остаточно свідчить, що Порошенко відмовився йти на другий термін. А як на мене, то це свідчення його впевненості у новому складі ЦВК, тотальному контролі над ЗМІ та маркетинговій виборчій мережі.
Anatol Zubenko _ 22.10.2018 08:14
IP: 94.153.158.---
Taras Orel:
Я так розумію адепти церкви свідків популізму з логікою не дружать. Якщо "бариги" хочуть підняти ціни задля друзів-олігархів, то логічно було б зараз завоювати довіру виборців і вже після перемоги на виборах 5 років обдирати "зубожіле" населення. Але чомусь піднімають ціни за 5 місяців до виборів, тим самим збиваючи свій рейтинг... Адепти можуть цей крок якось пояснити?
Ні, ні...! Піднімаючи ціни зараз, вони піклуються винятково про пересічних! Тому, що після виборів вони ще в два рази піднімуть ціни, і таки доб"ють проклятих олігархів!
Anatol Zubenko _ 22.10.2018 06:53
IP: 35.235.226.---
Tatyana Supryaga:
Якби, як ви,пане Орел, вірно назвали, "бариги", дружили з логікою, то вони б ще 2014 року думали б не про свої бездонні кишені, а про наступні вибори. І тоді б не було б у нас трикратного знецінення гривні, Іловайського котла, Роттердама+, Злочевського і інших.Натомість у нас були б проведені реальні реформи, створений АКС і Насіров з компанією вже відбували б покарання. Якщо ж цього не відбулось, то очевидно, хто саме не дружить з логікою. До речі, пан Порошенко і до підвищення тарифів не мав шансів на другий термін. Думаю, він і сам це розуміє.Але хто ж йому винен, пане Орел?
Він навіть цим не переймається...Другий термін він вже собі забезпечив...
Taras Orel _ 22.10.2018 02:30
IP: 193.254.220.---
Tatyana Supryaga:
Якби, як ви,пане Орел, вірно назвали, "бариги", дружили з логікою, то вони б ще 2014 року думали б не про свої бездонні кишені, а про наступні вибори. І тоді б не було б у нас трикратного знецінення гривні, Іловайського котла, Роттердама+, Злочевського і інших.
А як ставляться до пані Юлі і її спроб вєрхом на порожніх обіцянках дорватися до корита чудово видно в коментах до новини "Тимошенко: Ціну на газ підвищили за наказом Порошенка"
Taras Orel _ 22.10.2018 02:26
IP: 193.254.220.---
Tatyana Supryaga:
Якби, як ви,пане Орел, вірно назвали, "бариги", дружили з логікою, то вони б ще 2014 року думали б не про свої бездонні кишені, а про наступні вибори. І тоді б не було б у нас трикратного знецінення гривні, Іловайського котла, Роттердама+, Злочевського і інших.
А чого ви чекаєте від кожної наступної влади? Що кожна наступна влада буде робити, цитую "що тарифи на газ і на тепло будуть мінімум удвічі зменшені. А може, ще й в два з половиною рази"? Тоді подружіться ще й з математикою – через 10 змін влади ми б жили уже в комунізмі. Чи може думаєте Україна настільки унікальна країна, що тільки в нас ціни ростуть? Ні, не унікальна. Просто в інших країнах при владі 23 роки не було популістів, там це поступово відбувалося. Про Іловайський котел мали б совість помовчати – ті хлопці (а може ще й дівчата) дупу вашу захищали. І тисячі до цих пір захищають вашу дупу від якого-небудь кадирівського члена. Чи може ви його в гості чекаєте вже 4,5 роки?
Sergey IvAnov _ 22.10.2018 00:03
IP: 35.235.226.---
100 %...
Tatyana Supryaga _ 21.10.2018 23:38
IP: 93.77.37.---
Якби, як ви,пане Орел, вірно назвали, "бариги", дружили з логікою, то вони б ще 2014 року думали б не про свої бездонні кишені, а про наступні вибори. І тоді б не було б у нас трикратного знецінення гривні, Іловайського котла, Роттердама+, Злочевського і інших.Натомість у нас були б проведені реальні реформи, створений АКС і Насіров з компанією вже відбували б покарання. Якщо ж цього не відбулось, то очевидно, хто саме не дружить з логікою. До речі, пан Порошенко і до підвищення тарифів не мав шансів на другий термін. Думаю, він і сам це розуміє.Але хто ж йому винен, пане Орел?
Максим Чарушниковв _ 21.10.2018 22:42
IP: 178.137.160.---
Taras Orel:
Я так розумію адепти церкви свідків популізму з логікою не дружать. Якщо "бариги" хочуть підняти ціни задля друзів-олігархів, то логічно було б зараз завоювати довіру виборців і вже після перемоги на виборах 5 років обдирати "зубожіле" населення. Але чомусь піднімають ціни за 5 місяців до виборів, тим самим збиваючи свій рейтинг... Адепти можуть цей крок якось пояснити?
Рейтинг Порошенку будуть малювати в ЦВК)
А без грошей МВФ, долар стане з 28 по 70 і тоді в Порошенка і ко буде 2-3 тиждні перебування в Україні))
Mike Naplekov _ 21.10.2018 22:28
IP: 35.235.227.---
И все-таки, господин Рябчин, какова себестоимость добычи украинского газа? Вы же не словечка об этом, а ведь это корень проблемы, это должно быть началом любой подобной статьи – если 1000 долл., тогда олигархия нас датирует и большое им спасибо, если 20 долл., то нас грабят безбожно и вот она, коррупция, и вот они коррупционеры.
А ваши пункты могут быть лишь дополнением к основному вопросу.
Taras Orel _ 21.10.2018 22:16
IP: 193.254.220.---
Я так розумію адепти церкви свідків популізму з логікою не дружать. Якщо "бариги" хочуть підняти ціни задля друзів-олігархів, то логічно було б зараз завоювати довіру виборців і вже після перемоги на виборах 5 років обдирати "зубожіле" населення. Але чомусь піднімають ціни за 5 місяців до виборів, тим самим збиваючи свій рейтинг... Адепти можуть цей крок якось пояснити?
Tatyana Supryaga _ 21.10.2018 22:11
IP: 93.77.37.---
Влада виправдовує підняття тарифу вимогою МВФ. Але вона свідомо вводить нас в оману, адже МВФ ніічого не дасть, поки не будуть виконані основні його вимоги щодо боротьби з корупцією і реального реформування економіки, бо підняття цін – це не реформи. Тому зрозуміло, що це робиться в не в інтересах людей і країни, а задля друзів-олгархів, адже після 31 березня такої можливості у нинішньої влади уже не буде. Прикро, що вони не розуміють – за все доведеться відповідати, бо сховатись в Ростові, як зробив Янукович, у них не вийде.
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter