Віталій Шабунін Голова правління Центру протидії корупції

Як Порошенко маніпулює конкурсною комісією Антикорупційного Бюро

10 січня 2015, 13:09

Вчора, 9 січня, відбулося перше офіційне засідання конкурсної Комісії Антикорупційного Бюро, яка має обрати Директора нового правоохоронного органу.

Попри те, що на першому засіданні головував Віктор Мусіяка, делегований в комісію Парламентом, Головою та Секретарем обрали двох членів Комісії, призначених за квотою Президента – Рефата Чубарова та Євгена Захарова відповідно.

В Адміністрації Президента урочисто зібрали дев'ятьох членів комісії, а саме засідання, що транслювалося онлайн, відкривав Петро Порошенко і вкотре наголосив на необхідності обрати кандидатуру "оперативно та дуже відповідально".

"Ми маємо сьогодні не втрачати час і швидко підготувати позиції, які зможуть зробити процедуру конкурсу більш досконалою, дати відповіді – чи бачить Національна конкурсна комісія серед можливих кандидатів на посаду директора бюро іноземців чи ні, які кваліфікаційні вимоги ми до них висуваємо та які зміни нам треба внести до Закону", – зазначив Глава держави у своєму зверненні до членів Комісії.

Президент розкрив карти Адміністрації. Здається, серед них точно є "джокер" – узгоджений зі всіма політичними силами єдиний кандидат на посаду Директора Бюро, для якого необхідно у дуже стислі строки провести конкурс, аби уникнути здорової конкуренції, прописати "правильні" кваліфікаційні вимоги, які б дозволили іноземцю стати директором Бюро, а це потребуватиме ухвалення змін до закону і відповідної публічної позиції членів Комісії, яка б пришвидшила голосування відповідних змін народними депутатами.

Для Президента принципово важливо розіграти партію до 24 січня, про що він сам неодноразово заявляв публічно. Цьому є просте пояснення – Порошенко хоче нав'язати суспільству свого керівника Бюро.

Як?

Шляхом обрання одного кандидата серед трьох, запропонованих членами Комісії в результаті короткого та швидкого конкурсу – такого, щоб конкурентні кандидати не встигли прийняти рішення подаватися або взагалі не мали достатньо часу на це. І хоча всі члени Комісії одноголосно наголошують на доцільності матиодного кандидата, саме щодо цієї зміни до Закону Президент очікує чіткої позиції дев'ятьох.

Варто зазначити, що у разі старту конкурсу сьогодні або в понеділок, будь-які законодавчі зміни не можуть впливати на вимоги до кандидатів, прописані в оголошені про початок конкурсу.

Усвідомленою маніпуляцією deadline'ом для обрання Директора Бюро. Так, ця норма є в Прикінцевих положення Закону. У первинній редакції передбачалося, що Закон "набирає чинності" з дня оприлюднення, але "вводиться в дію" через 3 місяці після цього. За ці три місяці мав бути проведений конкурс. Внаслідок правок депутатів вночі перед голосуванням "введення в дію" замінили на "набрання чинності". У результаті в тексті з'явилася абсурдна норма, що Закон ще не є чинний, але його вже слід виконувати. Так, з моменту оприлюднення Закону – 25 жовтня – і розпочався зворотній відлік часу для обрання Директора Бюро.

Якби Президента хвилював Закон, він би оголосив свою трійку кандидатів до конкурсної Комісії ще в кінці листопада, як того вимагала громадськість, а перше засідання Комісії було б проведено не в січні о 6-ій годині вечора п'ятниці, а наприкінці грудня – коли Комісія уже була сформована і готова працювати.

Тим не менше, репутація та моральні якості усіх без виключення членів Комісії дають підстави стверджувати, що конкурс буде проведено чесно та прозоро, попри намагання влади втрутитися в процес та маніпулювати думкою відповідальних за обрання Директора.

Що для цього потрібно?

1. Визначити адекватну тривалість конкурсу. Не 10 робочих днів, як того домагається Президент, а 21 день, тобто – три тижні, яких потенційним кандидатам буде достатньо для того, щоб не просто дізнатися про конкурс, але й підготувати сильне резюме, почати збір решти документів.

2. Закріпити в тексті оголошення не тільки умови проведення конкурсу, але і кваліфікаційні вимоги до кандидатів. Формальні вимоги уже закріплені чинним Законом. Як обрати серед тих кандидатів, які їм відповідатимуть? Наприклад, комісія може оцінювати професійний досвід, компетенції, управлінські та моральні якості кандидатів. Кожний кандидат отримуватиме певний відсоток по критерію, відповідно до власного досвіду, результатів роботи, здобутків, мотивації тощо.

Критерії можуть бути різні, проте, вони та підхід до оцінки кандидатів мають бути оголошені на самому початку.

3. Голосувати за кандидатів тільки відкрито. Нонсенсом видаються пропозиції деяких членів Комісії голосувати таємно. По-перше, це – порушення Закону, пряма норма якого говорить про те, що конкурсна Комісія "відбирає шляхом відкритого голосування з числа кандидатів, які пройшли співбесіду, трьох кандидатів, що відповідають вимогам, які ставляться до Директора Національного бюро, та згідно з обґрунтованим рішенням Конкурсної комісії мають найкращі професійний досвід, знання і якості для виконання службових обов'язків Директора Національного бюро".

По-друге, це якось безглуздо – спочатку обговорювати кандидатів, відкрито висловлюватися з приводу їхніх якостей та досвіду, а потім – голосувати за них у таємний спосіб.

Таємне голосування дає підстави для маніпуляцій та підтасовки результатів, а у майбутньому -оскарження в суді рішення конкурсної Комісії.

4. Одностайна позиція Комісії подати Президентові одну кандидатуру Директора замість трьох. Це – добрий та чіткий сигнал для всіх потенційних кандидатів "вступати в гру" та поборотися за посаду голови Антикорупційного Бюро. Ці зміни уже передбачені у законопроекті N1406, який підтриманий Антикорупційним комітетом ВР та зареєстрований в Раді. Його треба просто проголосувати найближчого сесійного тижня.

Можливо, тоді у цій політичній грі буде не один, а два джокери.

powered by lun.ua
Коментарі — 138
Ігор Хижий _ 12.01.2015 23:23
IP: 93.76.117.---
Що- в мадератора проблеми зі словниковим запасом?Що в попередньому тексті-заборонено?Модератор-обнародуй свій IQ, або звання (напевно єфрейтор)...
Ruslan Topolevski _ 12.01.2015 21:35
IP: 109.201.232.---
Щодо формальної частини:
- просування терміну "вводиться в дію" – це абсурдна калька з російської. Вона раніше зустрічалася в законах, але як синонім до "набуває чинності". Зараз починають просувати цей термін разом з "набуває чинності".
Це повний абсурд. Якщо потрібно, щоб якісь статті почали діяти пізніше, вказується, що такі-то статті діють з такого то числа. Без всяких "вводиться в дію".
Tacia Ivanova _ 12.01.2015 13:38
IP: 94.244.142.---
Oleksander Matvienko:
Все це чергова імітація: одним треба пиляти транші, другим – одержувати кредити МВФ, а треті живуть за приказкою "Обіцянка-цяцянка, а дурню радість" чи "Дурень думкою багатіє" замість того щоб почати виконувати закони – все сподіваються, що прийде герой і переможе злодіїв. Ложкою меду діжку дьогтю не змінити.
===
Знову нікому не буде покарання!!! Знову гарант відсовує від себе приняття рішень, не хоче СВОЄЮ волею "карати" корупціонерів. Нехай це робить хтось... А він для тих же корупціонерів залишиться свій, що буде пом*якшувати їх долю... Черговий УНІВЕРСАЛ.
Татьяна Курбацкая _ 12.01.2015 12:43
IP: 195.191.59.---
100% погоджуюсь з автором
Микола Злочевський _ 12.01.2015 11:07
IP: 188.163.50.---
Максим Чарушников:
Україну нищать лише корупція та олігархія, що є одним цілим і війна з росією. Про це українським можновладцям говорить весь світ.
В таких умовах відповідальні посади в АКБ, законодавчій (нардепи), виконавчій (кму), судовій гілках влади, силових структурах, ЗСУ, органах влади і управління і т.п. мають займати особи після обов"язкового проходження поліграфа на предмет причетності до діяльності іноземних спецслужб (в п.ч. російських), та причетності до корупційних діянь. І гарант обіцяв пройти детектор брехні/правди.
+++
Анна Черкасова _ 12.01.2015 08:31
IP: 74.125.18.---
Чому Порошенко не хоче дієвого АКБ? Бо його влада тримається на корупції!
Oleksander Matvienko _ 12.01.2015 07:47
IP: 188.231.190.---
djtel:
Oleksander Matvienko:
Все це чергова імітація: одним треба пиляти транші, другим – одержувати кредити МВФ, а треті живуть за приказкою "Обіцянка-цяцянка, а дурню радість" чи "Дурень думкою багатіє" замість того щоб почати виконувати закони – все сподіваються, що прийде герой і переможе злодіїв. Ложкою меду діжку дьогтю не змінити.
Слава Богу, що НЕ всі Українці налаштовані так пессимістично, як Ви.
Ті функції, які покладаються на АКБ, зараз мають виконувати прокуратура, СБУ і МВС. Якщо вони не виконують покладені на них обов'язки, то Ярема, Наливайченко і Аваков не здатні керувати ними. То виженіть нероб і призначте відповідальних керівників, а не вішайте ще один орган на шию народу. А хто був правий – покаже час.
Vitalij Bogusch _ 12.01.2015 06:48
IP: 178.93.208.---
Борімося -ПОБОРИМО!!! Так тримати ВІТАЛІЙ. Дпя мене Ви СВІТЛЕ майбутьнє УКРАЇНИ.
djtel _ 11.01.2015 23:31
IP: 91.231.240.---
Peter Blood:

Шановний, Peter, я ж писав про Українців, а не про Верховну Зраду, Сєню КуляВлоб та ін. Це велика різниця.
djtel _ 11.01.2015 23:03
IP: 91.231.240.---
Чи, Ви гадаєте, що "любима" Вами Т. ЧоновОл може самостійно оперувати тією інформацією, що виносить на загал публіки?
djtel _ 11.01.2015 22:58
IP: 91.231.240.---
Peter Blood:

ЗМІ в Україні НЕ можуть бути продажні так, як с самого початку вони вже належать та виконують замовлення. Навіть заявлене НЕЗАЛЕЖНЕ Громадське скотилося до виконання замовлень!
djtel _ 11.01.2015 22:37
IP: 91.231.240.---
Peter Blood:
Вас "тиснуть" Дяківські лімони? То чому питання до мене, а не до про к у р в а т у р и в особі Ємєлі, Яреми або на крайняк до журнопісяки"Чорний ВОл"?

Особисто мене НЕ тиснуть лімони НІ Дякова, ні Пороха, ні Кучми, ні... Кожному буде по заслугам, але я НЕ розумію, як можна ставати в калашний ряд та повчати суспільство. А совість Є???
djtel _ 11.01.2015 22:21
IP: 91.231.240.---
Peter! чи Ви хочете довести мені, що людина в 54 роки така наївна та доверчівая, піднявши в 90 роках мільйони??
djtel _ 11.01.2015 22:16
IP: 91.231.240.---
Peter Blood:
djtel:
===
Судячи з усього Дяків ще з літа не очолює ЛОО парт "Громадянська позиція" Гриценка, а от чи він ще залишається її члєном- не знаю...
Пройшла любов, пов'яли помідори, сандалі жмуть і нам НЕ по путі!
djtel _ 11.01.2015 21:55
IP: 91.231.240.---
Peter Blood:
djtel:
Да, куди ж нам – гоям. Це не про Вас часом h.ua/story/35076/
===
Стара заяложена стаття від скандально знаного у Львові журналюги Дріздоффа, який сам за останні роки люто зненавидів ВАНУ- "білу та пухнасту". Але навіть і тоді цей "ачкарік" все ж визнав Т.Дяківа самодостатнім і дуже продуктивним депутатом...
Я, НЕ дискутую стосовно дій ВАНИ, я чітко розглядаю дії та рішення Теодора, чи після ВАНОї погляди Гриценка стали більш близькі??
djtel _ 11.01.2015 21:50
IP: 91.231.240.---
Peter, це не той Теодор фірма якого займалася підготовкою документів на патентування "нових" винаходів братів Галіусових?? Просвітіть!
djtel _ 11.01.2015 21:39
IP: 91.231.240.---
Да, куди ж нам – гоям. Це не про Вас часом h.ua/story/35076/
Теодор Дяків _ 11.01.2015 21:30
IP: 74.125.18.---
Не варто дискутувати з тим, хто не розуміє предмету дискусіі...
djtel _ 11.01.2015 21:09
IP: 91.231.240.---
Oleksander Matvienko:
Все це чергова імітація: одним треба пиляти транші, другим – одержувати кредити МВФ, а треті живуть за приказкою "Обіцянка-цяцянка, а дурню радість" чи "Дурень думкою багатіє" замість того щоб почати виконувати закони – все сподіваються, що прийде герой і переможе злодіїв. Ложкою меду діжку дьогтю не змінити.
Слава Богу, що НЕ всі Українці налаштовані так пессимістично, як Ви.
Oleksander Matvienko _ 11.01.2015 20:51
IP: 188.231.190.---
Все це чергова імітація: одним треба пиляти транші, другим – одержувати кредити МВФ, а треті живуть за приказкою "Обіцянка-цяцянка, а дурню радість" чи "Дурень думкою багатіє" замість того щоб почати виконувати закони – все сподіваються, що прийде герой і переможе злодіїв. Ложкою меду діжку дьогтю не змінити.
djtel _ 11.01.2015 20:42
IP: 91.231.240.---
Peter Blood:
хіба Ісус Христос, Аллах, Мойсей, Будда чи Єгова?:))))

Хоча б і так.
Богдан Резниченко _ 11.01.2015 20:27
IP: 93.77.49.---
Все точно так же как принимали бюджет
djtel _ 11.01.2015 20:23
IP: 91.231.240.---
Peter Blood:

Але цю СИСТЕМУ вибудовує особистість.
djtel _ 11.01.2015 20:06
IP: 91.231.240.---
Peter Blood:
djtel:
Теодор Дяків:

Тріпло в особі софіста.
===
Но-но, броварцю, полегше! Теодор Дяків – знаний львівський правозахисник і полум"яний борець із тупорилою місцевою, а також олігархічною в межах України, бандовладою!
Не знаю наскільки він знаний правозахисник, але я НЕ згоден з тим, що індивідум НІЧОГО НЕ вирішує і, як результат, неспроможний до реформ.
Владимир Смит _ 11.01.2015 19:24
IP: 93.75.41.---
Молодець Віталій!
Дякую за принципову позицію. Все правильно описав. Такий вже він є – наш гарант. І змінитись він не може. Гребе під себе повноваження і думає:я не Янукович, я хитріший, я все під себе підгребу і усіх підімну і буде мені щастя. От яник не додумався мінстець зробити, а я зробив. Тай сам я медійщик і усіх писак заставлю на свій авторитет робити. І Вовку обману і обаму і меркель і народ український і опозицію. Я ж розумний, я іноземну мову знаю. Одну людину він не зможе обманути- Ротшильда!
Україна та Європа1103 Зеленський41 Aтака Путіна1243 Донбас19 Корупція1363
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter