Віталій Шабунін Голова правління Центру протидії корупції

Е-декларування: Рада скасує відповідальність за брехню в е-декларації восени

31 серпня 2016, 21:55

Сьогодні вистраждана система е-декларування нарешті отримала сертифікат КСЗІ і опівночі НАЗК знову відкриє свій Реєстр, куди чиновники мають подавати вичерпну інформацію про власні статки та майно близьких родичів.

Сертифікат КСЗІ увів у правове поле не тільки сам Реєстр, але і зробив електронну декларацію належним доказом для суду – у справах про незаконне збагачення чиновників або умисну брехню в декларації.

Утім, влада не полишить спроб убити кримінальну відповідальність за ці злочини.

З понеділка це робитиметься руками парламенту, який повернувся з канікул повний сил та натхнення вбивати антикорупційні досягнення, що стали можливими завдяки жорсткій позиції та вимогам міжнародних кредиторів та партнерів України.

Те, що контора Єдовченко таки видала сертифікат на Реєстр (принагідно запустивши свої руки в сам код системи) тільки підтверджує наше застереження:

Усі провладні парламентські політичні сили, включно з Опоблоком, досягли консенсусу щодо способу, в який чиновникам вдасться уникнути відповідальності за нажиті у незаконний спосіб багатства.

Як – справа законодавчої техніки.

Після невдалої та кримінальної історії з підробкою ключа електронного цифрового підпису, яким Геращенко-Винник намагалися скомпроментувати систему е-декларацій, влада вирішила підстрахуватися від лаж і діятиме одразу у трьох напрямках:

звуження обєкту е-декларування – дозволити чиновникам не вносити в декларацію майно та гроші, записані на близьких родичів;

зменшення обсягу публічно-доступної інформації з е-декларації, наприклад, закрити від громадських активістів та журналістів-розслідувачів інформацію про розкішні подарунки у вигляді колекційниих годинників; готівку, яку деякі декларанти зберігають в скляних банках під помидорчиками, або про шикарну ауді, адже записана вона на бабусю, яка не дала дозволу себе декларувати.

скасування відповідальності за брехню в деклараціях як такої, наприклад мінімізація підстав для проведення перевірки чиновника або нівелювання ваги декларацій як доказу через дискредитацію електронного Реєстру е-декларацій.

Йдеться про конкретні кроки – як унеможливити кримінальну відповідальність за брехню в декларації та незаконне збагачення через:

- внесення змін до закону про запобігання корупції;

- реанімацію законопроекту про нульову декларацію, який був спущений в парламентські комітети навесні поточного року прямісінько з Банкової;

- скасування окремих норм закону про запобігання корупції та статей кримінального кодексу рішенням Конституційного суду.

Норми закону, які політики намагатимуться нівелювелювати протягом двох місяців (стільки часу чиновники мають на подачу своїх е-декларацій в Реєстр НАЗК), частково описані у поданні нардепів до Конституційного суду (повний текст подання).

Наведемо тільки найсуттєвіші "хотєлкі".

Прибрати з власних декларацій повнолітніх дітей, коханок, цивільних чоловіків/дружин та взагалі, всіх "осіб, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки". Тобто, позбутися необхідності декларувати те, на чому, зазвичай, ловлять корумпованих чиновників: об'єкти незавершеного будівництва, рухоме майно вартістю понад 70 тисяч гривень, гроші та фінансові зобов'язання, усі видатки, роботу за сумісництвом – всього, що стосується майнового стану родичів декларанта.

Позбавити НАЗК прямого доступу до всіх державних реєстрів та ключової функції – моніторингу, тобто, перевірки способу життя чиновників.

Закрити публічний доступ до окремих відомостей з е-декларації, наприклад, щодо кількості кешу, коштовностей, які зберігаються цілими колекціями в родинах чиновників, витрат на подорожі, освіту дітей тощо, тощо. Тобто, інформацію, яка точно свідчить про розкішний спосіб життя чиновника і його родини, хоча очевидно, що на офіційну зарплатню держслужбовець такого дозволити собі не може.

Взагалі скасувати кримінальну відповідальність за брехню в декларації – шляхом визнання неконституційними положень "Перехідних положень" закону про запобігання корупції в частині доповнення Кримінального кодексу статтею 366-1 "Декларування недостовірної інформації", та положень вказаної статті КК п. 3 ч. 5 Прикінцевих положень Закону та ст. 366-1 КК України.

Запровадити в країні так звану "нульову декларацію" – інструмент, який скрізь у світі спрямований на податкову амністію, а у нас – на амністію корупційних капіталів держслужбовців.

Цей закон, у разі голосування, взагалі нівелює систему відкритих електронних декларацій та функцію НАЗК, адже дозволить чиновникам приховати свої активи у "нульовій" податковій декларації, за добровільне подання якої держава зобов'язується не притягувати до кримінальної відповідальності за корупційні злочини.

Загальна логіка механізму "нульового декларування", закладена у проект закону, така.

Усі українці мають можливість добровільно подати одноразові декларації зі всіма активами, заощадженнями, у т.ч. готівкою, цінним рухомим та нерухомим майном, незавершеним будівництвом тощо.

З вартості цих активів потрібно буде заплатити податок 5%; декларант має сам визначити, з якої раніше не оподаткованої суми він вважає за потрібне сплатити податок. У разі сплати податку декларант звільняється від кримінальної відповідальності.

Тобто, будь-який чиновник, якому є що приховувати від НАЗК та НАБУ в своїй е-декларації, спочатку подасть в ДФС – пану Насірову – свою "нульову" декларацію, сплатить податок і таким чином звільниться від кримінальної відповідальності за незаконне збагачення!

Приклад з життя: ручний суддя Банкової Чаус має сісти за 150 тис.дол., закопаних в банці на городі. Припустимо, що це – усі його хабарі. При "нульовій" декларації він би сплатив з них 7 500 баксів і цілком законно розкошував би на решту 142 500.

Законопроект передбачає можливість використання декларації як доказу лише в тяжких злочинах. Буде заборонено використовувати "нульову декларацію" як доказ в суді, тобто для підтримки обвинувачення. При цьому така декларація взагалі не може бути використана для доведення корупційних злочинів, які не є тяжкими, а також для доведення відмивання коштів та заволодіння чужим майном через зловживання службовим становищем.

Законопроект передбачає, що одноразові "нульові" декларації будуть таємними та використовуватимуться лише податковими органами. Нівелюється система відкритого декларування доходів чиновниками як така.

Запровадження "нульової" декларації зараз, до повної та результативної реформи ДФС – найгірший сценарій.

Внесення або визнання неконституційними будь-яких норм закону про запобігання корупції наразі є неприйнятними та безпідставними, оскільки в контексті декларування цей закон іще жодного разу не був застосований – ані правоохоронними органами, ані самим НАЗК.

Ну а заяви про "небезпеку" оприлюднення інформації про статки родини якогось місцевого чиновника через вказання їх в е-декларації – нісенітниця та відверта маніпуляція.

Чиновники заповнюють декларації з 2011 року. Випадки, коли особу пограбували після оприлюднення декларації, якщо і є, то – поодинокі.

Про корупційні оборудки, схеми та вимивання грошей з української фінансової системи ми читаємо з повідомлень ГПУ-СБУ-НАБУ чи не щодня.

То чиї інтереси важливіше захистити – окремого чиновника з банкой кешу чи всієї держави, де корупція визнана загрозою національній безпеці?

Слідкуйте за руками нардепів. Це – справа законодавчої техніки.

powered by lun.ua
Коментарі — 50
руслан49 _ 01.09.2016 11:52
IP: 37.52.17.---
В якій країнеі ще є подібне Е-декларування?
mihaylenco _ 01.09.2016 10:10
IP: 93.171.64.---
-Vesna-
То ж звідки взялася вимога Євросоюзу до автоматизованої захищеної системи електронних декларацій, якщо ми діємо у рамках українського законодавства? (с)

... фраза из блога Уколова сверху... без коментариев.

Зазвичай статті цього адвоката мафії не читаю. Але цього разу, з Вашої подачі прочитав. Ось який висновок:

1. Міжнародні організації, в порівнянні з українськими вкрай некомпетентні як у юридичному, так і в технічному, та організаційному плані плані.
2. Міжнародні організації є головним чинником корупції в україні.
3. Найбільша біда для України – гранти, які надаються громадським організаціям. (головні злочинні грантоїди – борці з корупцією).
4. Всі гранти треба видавати виключно державним чиновникам уркаїни.
5. Припинити контроль та втручання міжнародних організацій в політичне життя уркаїни.
Logic2009 _ 01.09.2016 09:15
IP: 91.196.177.---
СЕМИЖОПОВ (очередной ник Егор Середа) – НАЦИСТСКАЯ СКОТИНА
Тупой кретин, не тебе рассуждать о народах и налогах.
Ты в них разбираешься как свинья в астрономии.

==================================================
Был во времена Петра Первого купец по фамилии СЕМИЖОПОВ.
Фамилия стала поводом для шуток над онным, и он решил поменять.
Подал прошение царю дабы тот позволил изменить на более
благозвучную.
Пётр наложил резолюцию:
"Просьбу удовлетворить, повелеваю уменьшить до трёх".
Купец почёл за издевательство, и менять не стал.
=====================================================
Потомка этого купца Вову Семижопова отправил пигмей Путлер гадить на УП.
Тупая безмозглая невежда гадит текстами не имеющими
ни малейшего отношения к темам блогов.
СЕМИЖОПОВ, ПОДАВИСЬ ЗАРАБОТКОМ.
ВСЮ НОЧЬ СКОТИНЕ БУДУТ СНИТЬСЯ УБИТЫЕ В ДОНБАССЕ
КРОВОЖАДНЫМ ПИГМЕЕМ ПУТЛЕРОМ.
КРОВЬ НА ТВОИХ РУКАХ, КОТОРЫМИ БЕРЁШЬ 30 СРЕБРЕНИКОВ.
-Vesna- _ 01.09.2016 08:53
IP: 93.72.142.---
То ж звідки взялася вимога Євросоюзу до автоматизованої захищеної системи електронних декларацій, якщо ми діємо у рамках українського законодавства? (с)

... фраза из блога Уколова сверху... без коментариев.
mihaylenco _ 01.09.2016 08:33
IP: 104.155.103.---
Кепські справи в пітуна. Нафта ніяк не росте. Доводиться наймати армію ботів. А це знову бабло. А толку... Тролі можуть лише наваляти велику купу.
mihaylenco _ 01.09.2016 08:15
IP: 93.171.64.---
Igor Kuznyak
Шабунін і його "антикорупційна" банда має відповісти за карним кодексом за зрив своєчасного запуску декларування і розпил грантових грошей.віри – нуль цьому пустобреху,

За розпил грантових грошей звинувачення виставить той, хто надав грант. Грант надавався не українській владі. Грант ніякого стосунку до держави Україна немає. Чим чудова система грантів? Тим, що у бандовлади до них руки короткі. І гранти використовують під прямим якнайжорсткішим контролем грантодавця.
mihaylenco _ 01.09.2016 08:01
IP: 93.171.64.---
Примітивність українських скоробагатьків вражає. Вони гадають, що ніхто не розуміє, звідки в них бабло? Вони вважають, що ніхто ніколи не розколе їх шахрайських схем? Схоже, що так і вважають. Їм наплювати на те, що українська біомаса їм не вірить. Все одно проголосують, як треба. Копійчина, гречка, та лапша, результат гарантують. Доведено 25 річною практикою. А ось дяді з поза бугра на лапшу не ведуться. Не дають долярів, і все. Не вірять. Не вірять не те що після того, як їх обдурили, а навіть коли ще збираються обдурити.

Так що, панове шахраї, настав кінець вашому раю. Включилися такі сили, де ви права на бєспрєдєл не маєте. Не треба було лізти на територію, де грають чесно. А шахраям рубають пальці. Пардон, не пальці. Мільярди. А самих – на зону. Чаусів там немає. І нульових декларацій.
Олександр Равчев _ 01.09.2016 07:58
IP: 178.94.210.---
А ботів набігло:-)
Илья Гуцуляк _ 01.09.2016 06:48
IP: 104.155.44.---
Тут головне зрозуміти, що поки наці буть мати можливість і далі відволікати народ від головних проблем України, одна з яких корупція, їх господарі олігархи і далі успішно будуть Україну грабувати
Andrey Glivatsky _ 01.09.2016 06:48
IP: 37.52.192.---
Не, чувачок. Ты хоть пише – не пиши, а за жопу тебя все-равно возьмут.

site.ua/vitaly.manko/4829-e-deklaruvannya-drugiy-raz-u-pershiy-klas-abo-nebezpechni-eksperimenti-dlya-ukrayini/
sidor _ 01.09.2016 04:24
IP: 77.52.55.---
....Из 950 чиновников, привлеченных к суду по коррупционным статьям, за решетку сели лишь 34, – журналист
Он отметил, что данная статистика по коррупционным преступлениям взята за период июль 2015 – июль 2016. По его словам, из 950 человек трое – это чиновники категории А.

"950 человек, имеющие отношение к госфинансированию, за год попало под раздачу судейскую, уголовную и все скажут, что это круто, потому что 950 – это три человека ежедневно. Однако когда начинаешь смотреть, каким образом люди наказаны или уволены... Например, штраф – 300 человек, оправдано – 120, освобождено от наказания – 330. Реальными такими вещами – это 120 историй лишения свободы, а тех что уже село точно – это лишь 34 человека", – сообщил Шалайский.
Омар _ 01.09.2016 02:17
IP: 178.94.230.---
"скомпромеНтувати"? Ну, знаєте...
Oleksiy Osiv _ 01.09.2016 02:06
IP: 146.148.124.---
Теодор Дяків:
- Вони таким чином причетні, що не ставлять питання зміни політичної системи влади, а підмальовують, підрихтовують теперішню – комуно-олігархічну, чим продовжують час її агонії...
Що ти мелеш...
Igor Ovchar _ 01.09.2016 01:58
IP: 109.229.8.---
Микола Пазюк:
оракуль, ібі го мать. Після фокусу з унітазом я цього активіста не зауважую...
Це помітно, що ви прийшли сюди саме з тією метою, щоб сказати, що ви його не "зауважуєте":)
Александр Гальченко _ 01.09.2016 01:19
IP: 93.75.8.---
Одна надежда, что иностранные доноры – друзья Украины не позволят развести себя как котят подобными фокусами.
Теодор Дяків _ 01.09.2016 00:00
IP: 94.179.239.---
Светулёк:
Шабунин перестаньте истерить.
- Не перестане – це його робота...
Теодор Дяків _ 31.08.2016 23:58
IP: 94.179.239.---
Andriy Shekhovtsov:
Igor Kuznyak:
Ігор, а дозвольте запитати яким боком В.Шабунін та ЦПК причетні до зриву своєчасного запуску e-декларування?? Це щось я вперше таку нісенітницю чую навіть від його критиків...
- Вони таким чином причетні, що не ставлять питання зміни політичної системи влади, а підмальовують, підрихтовують теперішню – комуно-олігархічну, чим продовжують час її агонії...
Теодор Дяків _ 31.08.2016 23:55
IP: 94.179.239.---
Система поводила "шабуніних і К" за ніс і скоро відпустить – на всі чотири сторони... А вони і надалі не будуть усувати причини, а будуть вперто боротися з наслідками...
Ludmyla Zagoruyko _ 31.08.2016 23:23
IP: 77.90.251.---
А що слідкувати за руками, рішення буде одноголосним. Ну хіба 3-ця Лєщенка утримається.
Andriy Shekhovtsov _ 31.08.2016 23:01
IP: 104.155.127.---
Igor Kuznyak:
Ігор, а дозвольте запитати яким боком В.Шабунін та ЦПК причетні до зриву своєчасного запуску e-декларування?? Це щось я вперше таку нісенітницю чую навіть від його критиків...
Max Verentsov _ 31.08.2016 22:47
IP: 91.124.249.---
Igor Kuznyak:
Щоб звинуватити когось у крадіжці чиїхось грошей потрібно заява постраждалої сторони. Отже сам грантодавець має заявити щоб був обдурений шахраєм. Без цієї заяви це посміховисько, ви ще за старою доброю традицією запропонуйте допитати американського посла, може він в долі))))).
Igor Kuznyak _ 31.08.2016 22:25
IP: 109.251.24.---
Шабунін і його "антикорупційна" банда має відповісти за карним кодексом за зрив своєчасного запуску декларування і розпил грантових грошей.віри – нуль цьому пустобреху,котрий сам "забув" задекларувати своє майно і команда якого наполовину складається з раніше засуджених за шахрайство злочинців.
-Vesna- _ 31.08.2016 22:22
IP: 93.72.142.---
Як НАЗК буде перевіряти на достовірність 50 тис е-декларацій?

ЗІ зняття (або спроба зняти) кримінальну відповідальність (вона доречі має фінансовий еквівалент 2 рокам тюрьми вже зараз) – нівелює всю ідею.
Светулёк _ 31.08.2016 22:14
IP: 46.149.81.---
Шабунин перестаньте истерить.
Mikola Starik _ 31.08.2016 22:10
IP: 109.108.64.---
ЛЮДИ! Скільки раз повторювати, що тільки НАЦІОНАЛЬНА ВЛАДА спроможна витягти Україну з багнюки, в яку її втягнули кравчуки-кучми-пінчуки-медведчуки-лазаренки-тимошенки-порошенки-ющенки-луценки-литвини-януковичі-ахмєтови-шуфричі-бойки-коломойські-авакови-фірташі-яценюки-турчинови-гройсмани... і інші "укгАинцы".
Aтака Путіна1232 Корупція1345 Україна та Європа1093 Донбас18 Зеленський29
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter