Віталій Шабунін Голова правління Центру протидії корупції

Е-декларування: Рада скасує відповідальність за брехню в е-декларації восени

31 серпня 2016, 21:55

Сьогодні вистраждана система е-декларування нарешті отримала сертифікат КСЗІ і опівночі НАЗК знову відкриє свій Реєстр, куди чиновники мають подавати вичерпну інформацію про власні статки та майно близьких родичів.

Сертифікат КСЗІ увів у правове поле не тільки сам Реєстр, але і зробив електронну декларацію належним доказом для суду – у справах про незаконне збагачення чиновників або умисну брехню в декларації.

Утім, влада не полишить спроб убити кримінальну відповідальність за ці злочини.

З понеділка це робитиметься руками парламенту, який повернувся з канікул повний сил та натхнення вбивати антикорупційні досягнення, що стали можливими завдяки жорсткій позиції та вимогам міжнародних кредиторів та партнерів України.

Те, що контора Єдовченко таки видала сертифікат на Реєстр (принагідно запустивши свої руки в сам код системи) тільки підтверджує наше застереження:

Усі провладні парламентські політичні сили, включно з Опоблоком, досягли консенсусу щодо способу, в який чиновникам вдасться уникнути відповідальності за нажиті у незаконний спосіб багатства.

Як – справа законодавчої техніки.

Після невдалої та кримінальної історії з підробкою ключа електронного цифрового підпису, яким Геращенко-Винник намагалися скомпроментувати систему е-декларацій, влада вирішила підстрахуватися від лаж і діятиме одразу у трьох напрямках:

звуження обєкту е-декларування – дозволити чиновникам не вносити в декларацію майно та гроші, записані на близьких родичів;

зменшення обсягу публічно-доступної інформації з е-декларації, наприклад, закрити від громадських активістів та журналістів-розслідувачів інформацію про розкішні подарунки у вигляді колекційниих годинників; готівку, яку деякі декларанти зберігають в скляних банках під помидорчиками, або про шикарну ауді, адже записана вона на бабусю, яка не дала дозволу себе декларувати.

скасування відповідальності за брехню в деклараціях як такої, наприклад мінімізація підстав для проведення перевірки чиновника або нівелювання ваги декларацій як доказу через дискредитацію електронного Реєстру е-декларацій.

Йдеться про конкретні кроки – як унеможливити кримінальну відповідальність за брехню в декларації та незаконне збагачення через:

- внесення змін до закону про запобігання корупції;

- реанімацію законопроекту про нульову декларацію, який був спущений в парламентські комітети навесні поточного року прямісінько з Банкової;

- скасування окремих норм закону про запобігання корупції та статей кримінального кодексу рішенням Конституційного суду.

Норми закону, які політики намагатимуться нівелювелювати протягом двох місяців (стільки часу чиновники мають на подачу своїх е-декларацій в Реєстр НАЗК), частково описані у поданні нардепів до Конституційного суду (повний текст подання).

Наведемо тільки найсуттєвіші "хотєлкі".

Прибрати з власних декларацій повнолітніх дітей, коханок, цивільних чоловіків/дружин та взагалі, всіх "осіб, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки". Тобто, позбутися необхідності декларувати те, на чому, зазвичай, ловлять корумпованих чиновників: об'єкти незавершеного будівництва, рухоме майно вартістю понад 70 тисяч гривень, гроші та фінансові зобов'язання, усі видатки, роботу за сумісництвом – всього, що стосується майнового стану родичів декларанта.

Позбавити НАЗК прямого доступу до всіх державних реєстрів та ключової функції – моніторингу, тобто, перевірки способу життя чиновників.

Закрити публічний доступ до окремих відомостей з е-декларації, наприклад, щодо кількості кешу, коштовностей, які зберігаються цілими колекціями в родинах чиновників, витрат на подорожі, освіту дітей тощо, тощо. Тобто, інформацію, яка точно свідчить про розкішний спосіб життя чиновника і його родини, хоча очевидно, що на офіційну зарплатню держслужбовець такого дозволити собі не може.

Взагалі скасувати кримінальну відповідальність за брехню в декларації – шляхом визнання неконституційними положень "Перехідних положень" закону про запобігання корупції в частині доповнення Кримінального кодексу статтею 366-1 "Декларування недостовірної інформації", та положень вказаної статті КК п. 3 ч. 5 Прикінцевих положень Закону та ст. 366-1 КК України.

Запровадити в країні так звану "нульову декларацію" – інструмент, який скрізь у світі спрямований на податкову амністію, а у нас – на амністію корупційних капіталів держслужбовців.

Цей закон, у разі голосування, взагалі нівелює систему відкритих електронних декларацій та функцію НАЗК, адже дозволить чиновникам приховати свої активи у "нульовій" податковій декларації, за добровільне подання якої держава зобов'язується не притягувати до кримінальної відповідальності за корупційні злочини.

Загальна логіка механізму "нульового декларування", закладена у проект закону, така.

Усі українці мають можливість добровільно подати одноразові декларації зі всіма активами, заощадженнями, у т.ч. готівкою, цінним рухомим та нерухомим майном, незавершеним будівництвом тощо.

З вартості цих активів потрібно буде заплатити податок 5%; декларант має сам визначити, з якої раніше не оподаткованої суми він вважає за потрібне сплатити податок. У разі сплати податку декларант звільняється від кримінальної відповідальності.

Тобто, будь-який чиновник, якому є що приховувати від НАЗК та НАБУ в своїй е-декларації, спочатку подасть в ДФС – пану Насірову – свою "нульову" декларацію, сплатить податок і таким чином звільниться від кримінальної відповідальності за незаконне збагачення!

Приклад з життя: ручний суддя Банкової Чаус має сісти за 150 тис.дол., закопаних в банці на городі. Припустимо, що це – усі його хабарі. При "нульовій" декларації він би сплатив з них 7 500 баксів і цілком законно розкошував би на решту 142 500.

Законопроект передбачає можливість використання декларації як доказу лише в тяжких злочинах. Буде заборонено використовувати "нульову декларацію" як доказ в суді, тобто для підтримки обвинувачення. При цьому така декларація взагалі не може бути використана для доведення корупційних злочинів, які не є тяжкими, а також для доведення відмивання коштів та заволодіння чужим майном через зловживання службовим становищем.

Законопроект передбачає, що одноразові "нульові" декларації будуть таємними та використовуватимуться лише податковими органами. Нівелюється система відкритого декларування доходів чиновниками як така.

Запровадження "нульової" декларації зараз, до повної та результативної реформи ДФС – найгірший сценарій.

Внесення або визнання неконституційними будь-яких норм закону про запобігання корупції наразі є неприйнятними та безпідставними, оскільки в контексті декларування цей закон іще жодного разу не був застосований – ані правоохоронними органами, ані самим НАЗК.

Ну а заяви про "небезпеку" оприлюднення інформації про статки родини якогось місцевого чиновника через вказання їх в е-декларації – нісенітниця та відверта маніпуляція.

Чиновники заповнюють декларації з 2011 року. Випадки, коли особу пограбували після оприлюднення декларації, якщо і є, то – поодинокі.

Про корупційні оборудки, схеми та вимивання грошей з української фінансової системи ми читаємо з повідомлень ГПУ-СБУ-НАБУ чи не щодня.

То чиї інтереси важливіше захистити – окремого чиновника з банкой кешу чи всієї держави, де корупція визнана загрозою національній безпеці?

Слідкуйте за руками нардепів. Це – справа законодавчої техніки.

powered by lun.ua
Коментарі — 50
Serhii Shinkaruk _ 02.09.2016 12:38
IP: 46.133.135.---
Для того і придумали "одруження за добу". Очевидно, що в Україні з'явиться нова каста людей-опікунів нелегального майна та рахунків. А це означає, що вже існує ціла армія різного роду охоронців, яка охоронятиме аватарів-опікунів, власність "чистого" чиновника чи політика.
Максим Асгард _ 02.09.2016 10:28
IP: 80.64.83.---
Елена Величко _ 01.09.2016 22:45 Конфіскація майна корупціонерів можлива за рішенням суду, коли доведена провина. А прогресивний податок на майно корупціонера, що діє від імені держави може бути, у випадку, коли він не зможе пояснити детально і обгрунтовано джерела надходження статків. Що дасть конфіскація майна, наприклад житлової нерухомості чи роскішних авто? Практично нічого, бо перепродадуть "своїм" людям з оцінкою задарма. А от прогресивний податок, наприклад 10% від реальної оцінки в рік на 10р.з росрочкою, без права продажі об'єкта до остаточної сплати недоїмки по податку,змусить корупціонера сплатити реальні кошти (100% вартісної оцінки) до державних бюджетних фондів.
mihaylenco _ 01.09.2016 23:54
IP: 93.171.78.---
Максим Асгард
Южаніна пропонує заплатити 10% податку громадянам, які встигли врятувати свої заощадження від діяльності порошенківської злодійки Гонтаревої, яка допомогла власникам банків пограбувати депозити вкладників, або ж заплатити 5% податку по залишках громадян на рахунках вцілілих банків.

Їх оті 10% не цікавляять. Їх цікавить вся сума. І вони її отримають. Якщо хто здуру покаже, то й трьох років не мине, як в нього не залишиться нічого – ні грошей, ні здоров'я, ні життя.
Елена Величко _ 01.09.2016 22:45
IP: 95.133.235.---
Максим Асгард:
Те що Ви говорите – важливо,але чому доля країни повинна залежити від особи,що їй дали саме повноваження,щоб вона робила для країни? Тобто обслуговування "верхівки"продовжується...
Щодо цих декларацій,то от тут хай прогресивне оподаткування й почне працуювати,бо не може бути однакова відповідальність за 300 тис.грн.та 30млн.,так само як і дивіденди не можуть під 5% оподатковуватись. Не хочуть платити – віддавай майно.
sidor _ 01.09.2016 22:33
IP: 77.52.55.---
Егор Середа:
Юрист Фонда борьбы с коррупцией Екатерина Петрова обнаружила на сайте госзакупок "контракт на поставку заключенных" для строительства СИЗО в аннекисрованном Крыму
Как передают "Комментарии", соответствующий скриншот документа Петрова опубликовала на своей странице в Facebook.
"На сайте госзакупок наткнулась на контракт на поставку людей (осужденных) за 0 рублей. (на самом деле все законно) ", – прокомментировала документ юрист.Согласно условиям контракта, предполагавшим закупку у единственного поставщика за 0 рублей, в период с мая по декабря 2016 года необходимо было осуществить "поставку товара".
В другом месте "товар" конкретизирован: "Рабочая сила из числа осужденных до 60 человек".
Поставщиком значится Исправительная колония N1 управления ФСИН по Крыму и Севастополю.
Комментируя публикацию, пользователи Facebook вспомнили, в частности, работорговца Себастьяна Перейру из "Пятнадцатилетнего капитана" Жюля Верна, отметив, что "дело его живет"...
Максим Асгард _ 01.09.2016 22:07
IP: 80.64.83.---
Южаніна не бажає ввести прогресивний податок на майно корупціонера (прокурора, держчиновника окремих рангів та чинів-міністрів,суддів, чинуш-податківців чи митників), – те майно статки якого корупціонер, що діяв від імені держави, не зможе пояснити.Плутократія Порошенко бажає корупційно жерти, хизуватись, та грабувати простих громадян.
Максим Асгард _ 01.09.2016 22:05
IP: 80.64.83.---
Всі статки корупційних держморд (тих що діють від імені держави), це тіньове оподаткування суспільства, економіки, бізнесу та простих громадян.Бізнес-партнер Порошенко, нар. депутат Южаніна пропонує заплатити 10% податку громадянам, які встигли врятувати свої заощадження від діяльності порошенківської злодійки Гонтаревої, яка допомогла власникам банків пограбувати депозити вкладників, або ж заплатити 5% податку по залишках громадян на рахунках вцілілих банків.І все це заплатити в бюджет, який контролюється і розкрадається мафіозної кримінально-олігархічної Сім'єю Порошенко та "любих друзів". Южаніна бажає пограбувати простих громадян, так як регіонали і корупціонери давно вивели свої гроші за кордон, або допомогти корупціонерам відмити свої статки. "Южаніна, запитай у Шуфрича, де його гроші?" Южаніна не має бажання ввести компенсаційні податки на майно олігархів по британській системі WIND FALL TAX, які задармо в корупційний спосіб приватизували державні активи в епоху Кучми-Януковича.
mihaylenco _ 01.09.2016 21:42
IP: 93.171.78.---
Ще раз про нульову декларацію. Хто засвітить те, що все життя збирав на похорон, чекайте гостей. З паяльною лампою. Паяльником, або просто з кулаками. Персональні дані біомаси ніхто не захищає. Вони у відкритому доступі. Декларації будуть негайно передані криміналу. Списками. По вулицях. Державні чиновники на відтискування таких дрібниць не будуть витрачати ні зусиль, ні часу. А ось дрібні відморозки за декілька тисяч гривень будуть ніч кого завгодно мордувати. Ще й задоволення отримають.
Виталий Бурячковский _ 01.09.2016 21:14
IP: 46.211.41.---
Разберись с "Мирандой" козел-грантоед
sidor _ 01.09.2016 20:24
IP: 77.52.55.---
минута смеха...

"Кругом геи", или Как проходят выборы в Госдуму РФ
h.t.t.p://censoru.net/uploads/posts/2016-09/1472739798_54f5c3d20b593c5ccacb1.jpg
sidor _ 01.09.2016 20:20
IP: 77.52.55.---
mihaylenco:[/B
...Нульова декларація вигадана зовсім не для легалізації награбованого. Вона вигадана для остаточного пограбування біомаси. Авторам цього шедевру не дають спокою вигадані 100 млрд. долярів, котрі злиденне населення позаховувало під матрасами. Ось мафія й хоче, щоб лохи засвітили свої збереження. А там вже справа техніки. Ловкость рук...
!!!!!
mihaylenco _ 01.09.2016 18:59
IP: 194.28.7.---
Dmytro Renkas
вважаю, що нульової декларації нам не дадуть уникнути... Це в їх інтересах... Проте, хоча б не 5 % (сміх!!!), а 30% платили – платять же підпиємці и більше за обнал...

Нульова декларація вигадана зовсім не для легалізації награбованого. Вона вигадана для остаточного пограбування біомаси. Авторам цього шедевру не дають спокою вигадані 100 млрд. долярів, котрі злиденне населення позаховувало під матрасами. Ось мафія й хоче, щоб лохи засвітили свої збереження. А там вже справа техніки. Ловкость рук.

Награбоване ж банда легалізовувати не збирається.
sidor _ 01.09.2016 18:55
IP: 77.52.55.---
Переходит рамки дозволенного: Лещенко прокомментировал свой визит в "Сбербанк России"
Народный депутат Украины от фракции "Блок Петра Порошенко") Сергей Лещенко подтвердил, что был в одном из столичных отделений "Сбербанка России". Нардеп напомнил о том, что данный банк функционирует в Украине абсолютно легально и обслуживает десятки тысяч граждан Украины.
Нардеп подчеркнул: "Никаких денег я там не получал". Он рассказал, что зашел в банк, чтобы осуществить платеж на счет Госказначейства Украины. "Это отделение банка находилось ближе всего. Комиссия банка по платежу составила 10 гривен, эту сумму я уплатил", – уточнил Лещенко. И, шутя, добавил: "Так что не Путин финансировал меня, а я – Путина".

Пы.Сы. Ще одна потвора дала денюжку) (уйлу на покупку пули для украинцев. Мабуть ще й с гравировкой – "Лосям печальным от Леща".
sidor _ 01.09.2016 18:45
IP: 77.52.55.---
Volodymyr Parkhomenko:
І дєнь, і ночь бєзумная дєвіца
кричала "Віжу Трою павшєй в прах!"...
Но ясновидцев – впрочем, как и очевидцев -
Во все века сжигали люди на кострах.
Volodymyr Parkhomenko _ 01.09.2016 17:57
IP: 195.162.90.---
І дєнь, і ночь бєзумная дєвіца
кричала "Віжу Трою павшєй в прах!"...
grom2468 _ 01.09.2016 16:30
IP: 104.155.110.---
В Бразилии, где много диких обезьян, низложили президента за коррупцию, а в России, где много диких россиян,П卐ТЛЕР цветет и пахнет.
Dmytro Renkas _ 01.09.2016 16:15
IP: 104.155.47.---
Ну для того і є Шабулін, щоб таки рухи відстежувати та доводити до відома широкого загалу. А ми, у разі потреби, приєнаємося.
Втім, вважаю, що нульової декларації нам не дадуть уникнути... Це в їх інтересах... Проте, хоча б не 5 % (сміх!!!), а 30% платили – платять же підпиємці и більше за обнал...
Дмитро Селютін _ 01.09.2016 14:26
IP: 178.93.7.---
Декларування доходів чиновників реальний крок до зменшення корупції. Відповідальність за подачу брехливих декларацій варто залишати. Жодних амністій корупціонерам.
Елена Величко _ 01.09.2016 14:24
IP: 95.133.235.---
Тож, щоб таки ПОБАЧИТИ декларування,повертаюсь до своєї поради,що давала Вам 2 тижні тому,бо
й тоді мені вже було все ясно. Візьміть операторів та хай оператори ВВЕДУТЬ ці декларації у програму,
перед тим прийнявши паперові носії під підпис – та не морочте нікому голову, а програми хай доробляють- ще рік можуть їх доробляти та більше, а ми вже побачимо роботу, що буде робитись з цими деклараціями,
що з 2011 року!вже декларують-і що...
Елена Величко _ 01.09.2016 14:19
IP: 95.133.235.---
Хочу пояснити,що Міранду могли узяти,щоб зробити скоріше,однак програми завжди мають помилки,й
такі програми дають писати тим,хто вже розробляв подібне, -тобто має вже частини працюючого софта.
При державно-приватному партнерстві, саме державні інституції могли написати захист,тобто свою частину,
якби йшлась мова про якість роботи,а не про освоєння грошей, пане Шабунін.
Тобто й за грантові кошти треба організовувати серьозну роботу й звітувати, бо це дуже велика відповідальність,й перед українцями теж,яких виставили у такому світі, "бо гроші..."
Й ще,не треба все доводити до абсурду, як з тією приватизацією,коли у багатьох країнах багатих працюють державні компанії вдало – в нас тільки розпродають, ТАК І ТУТ – не все через тендер треба проводити – не все.
Елена Величко _ 01.09.2016 13:53
IP: 95.133.235.---
Он у блозі Уколова усе докладно описано... А я ще раніш писала про те, що не було тендера на систему ПРОЗОРРО, ПРОзоРРО було заказано непрозорро? Каламбурс. Змісту блозі Уколова написав Манько-
ИТ -компанії боряться за закази. Однак такі програмні комплекси,що обслуговують державу повинні робити
або обов"язково приймати участь користувачі -державні оргганізації та обов"язково прийомне тестування.
Справа у тому, що треба навести лад у ггрантових грошах, що саме державі надаються,бо ці кошти теж стають предметом м"яко кажучи неПРОЗОРРО, отакий каламбурс ТОЖ НЕ ТРЕБА ні на кого пеняти, якщо
в самих р-ло... Бо саме не за якість іде боротьба, а за освоєння грошей. Замість створити Прогрраму розвитку економіки – сервіси якісь ніби то покращили.
Декларування з 2011 року – які результати?
boh _ 01.09.2016 12:41
IP: 194.44.142.---
Будемо сподіватись, що ЗНАННЯ про шляхи ухилу від відповідальності – ВЕЛИКА СИЛА!
mihaylenco _ 01.09.2016 12:30
IP: 93.171.73.---
руслан49
В якій країнеі ще є подібне Е-декларування?

А в якій країні є ще подібна корупція?
Василь Таранович _ 01.09.2016 12:22
IP: 188.163.107.---
Егор Середа:

Ты монгольский кизяк,я тебя недавно выкинул со всех украинских сайтов под нищебродным ником Бунин,твоя собачья кличка не открывается на фейсбуке. Ты кто,скотина безродная? Я ж тебе давал совет,
бахни бражки,одень лапти,балалайку в жопоруки и на завалинку вместе с пяной удмурдкой Глашкой,и горланьте частушки: "Как поехала в колхоз,им.Мичурина,так и знала,от...бут,словно сердце чуяло". И нахрена тебе чухонцу украинские дела? Твое дело дрочить на Путенг-наше фсе! Сгинь мокшанская тля!
sidor _ 01.09.2016 11:54
IP: 77.52.55.---
Егор Середа:
...Из серии "Еда с Лопаты" – Россияне устроили давку из-за бесплатного мороженого.
В российском городе Нижнекамск местные жители устроили давку во время раздачи бесплатного мороженого.
Как пишут местные СМИ, на днях в городском парке "Семья" прошла акция бесплатной раздачи мороженого всем желающим. Ведущий пытался удержать людей и просил их отойти подальше от холодильников, однако огромная толпа начала буквально вырывать мороженое из его рук.
Просто смешно смотреть на "голодных" горожан..."Быд/ло родители, быд/ло город...ужас, с этой толпы дети зареванные выходят..." h.t.t.p.s://youtu.be/tXlJ_iQXJp8
Уряд реформ406 Корупція1348 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter