3 березня 2016, 03:03

''Для галочки''. Провал реформи держуправління

Світовий Економічний Форум у Давосі відомий не тільки класною тусовкою в засніжених Альпах раз на рік, але і досить фаховим "Індексом світової конкурентоспроможності держав" – рейтингом, який є одним з найбільш об'єктивних показників для інвесторів та світового бізнесу щодо розвитку конкретної держави і ризиків інвестування у неї.

З 12 груп "ефективності держави" у цьому рейтингу – чи не найнижча оцінка для України стоїть саме в групі якості "публічних інститутів", тобто – державних органів влади. Ми знаходимося на ганебному 130 місці у світі з 140 країн, які проаналізовано у рейтингу.

На 130 місті!

Поруч з нами – такі країни, як Мадагаскар, Нігерія, Парагвай.

На результат ефективності роботи державних інститутів влади впливають такі чинники, як:

- публічна довіра до органів влади,

- відкритість роботи органів влади та відкритість прийняття рішень,

- ефективність виконання рішень,

- ефективність комунікації між органами влади та ефективність структури органів,

- рівень корупції,

- "фаворитизм" щодо окремих осіб чи компаній при прийнятті державних рішень, тощо.

В цьому році за ефективність "публічних інститутів влади " ми отримали оцінку 2.9 з максимальних 7 балів.

Це навіть гірше за радянську "двійку".Оце, колеги, фактично все, що вам треба знати про "Реформу державного управління", яку провалено Урядом.

Навіть мінімум вимог Європейської комісії та Програми Уряду за попередній рік – не виконані.

- – -

У Звіті ж Уряду щодо реформи держуправління – стоять густі "галочки".

(дивіться тут "Звіт про хід і результати виконання програми діяльності Кабінету Міністру Украіни)

На жаль, ці красиві "галочки" – це у своїй більшості відверта брехня, галочки за вічний процес, що йде роками, а не галочки за результат, якого вимагає ЄС, громадянське суспільство та сумний стан речей в державному управлінні.


1) Як приклад – у Звіті стоїть галочка напроти "напрацьованої стратегії реформи держуправління", хоча стратегія НЕ прийнята Урядом, а, отже – її по факту немає, є лише давній ПРОЕКТ такої стратегії. Саме про це вже рік говорять наші Європейські колеги.

Нагадаю лише, що у вересні 2015 року ми вже втратили 90 мільйонів євро від Єврокомісії на доплати для вищих держслужбовців через те, що Уряд НЕ зміг прийняти цю Стратегію!

Стратегія є "радянською", не відповідає на питання, як саме реформувати державні органи та не передбачає механізму скорочення функцій, скорочення службовців і переходу на нормальну конкурентну зарплату через 2 роки Європейської допомоги. Тобто, після "доплат" від ЄС знову ризикуємо повернутися до 4000 гривень на місяць для людей, що приймають рішення на мільйони.

За словами представника "Європейської Комісії", зараз це – набір фраз та загальних принципів. Звісно, це не влаштовує ЄС, а ми втрачаємо час та гроші на реформу і прямі доплати від ЄС.

2) Галочка стоїть і напроти поданого нового Законопроекту про Кабінет Міністрів та ЦОВВ. Це – відверта брехня, адже Уряд мав ці закони подати до Ради у 2015-ому, а Уряд їх не тільки не подав до Ради, але навіть не підготував і не напрацював.

Свій депутатський проект, підготовлений, як і більшість реформ, експертами РПР і громадянським суспільством – подала я з Пані Сироїд та іншими депутатами. Уряд непублічно виступив проти цих законопроектів, але тепер поставив собі "галочку" у Звіті!

Для мене вона виглядає особливо цинічною при відмові КМУ реформувати себе та свої численні агентства, комісії та держпідприємства протягом вже двох років від керівництвом пана Яценюка, без пропозицій з боку Прем'єра кандидатів на посади "Віце-Прем'єра з європейської інтеграції" або "Віце-Прем'єра з державного управління".

Це факти.

Факти так само говорять, що без реформи державного управління та державних інститутів влади НЕ зможуть рухатися жодні інші реформи – вони просто потонуть в бюрократії, вічній корупції, неефективності прийняття й виконання рішень. Реформи заговорять, загублять по дорозі, продадуть за мільйони на тендерах пов'язаним особам, заставлять "галочками" – зроблять все, замість реальних швидких дій.

- – -

Щоб розпочати реформу, в Коаліційній Угоді та Програмі Уряду є 4 простих етапи:

- Прийняття Урядом реальної Стратегії реформи на 5 років, про яку я вже сказала, та яка НЕ прийнята.

- Прийняття Закону про Держслужбу та Службу в органах місцевого самоврядування. Перший Закон прийнятий завдяки зусиллям Комітету, громадянського суспільства та наших Європейських партнерів, але, на жаль, аж ніяк не Уряду. Другий – зараз напрацьовуємо до другого читання. Також цей етап передбачає прийняття більше 30 підзаконних актів, щодо яких теж більше запитань, ніж відповідей та проведення перших конкурсів на посади Секретарів міністерств.

- Комплексний функціональний аналіз роботи всіх центральних органів виконавчої влади. Не може йти мова ні про яку реформу без інвентаризації функцій органів, ліквідації непотрібних функцій та цілих агенств та органів, оптимізації функцій, структури, витрат та людських ресурсів в державному управлінні.

Це інша велика брехня Звіту, відповідно до якого: "за інформацією ЦОВВ таке обстеження проведено". ЦОВВ навіть не отримувало завдання провести комплексне обстеження, яке має буде централізовано заплановане.

Навіть за часів Януковича Уряд починав таке функціональне обстеження за допомогою експертів з міжнародної компанії МакКінзі, зараз же є відверта імітація такого обстеження. Обстеження проводить самотужки "Нова Країна", а волонтери і громадянське суспільство знову робить роботу Уряду.

Як депутат, я написала звернення в більшість ЦОВВ, щоб дізнатися, яке ж таке обстеження вони провели самі.

- І останній пункт: суттєве до 30-50% скорочення державних службовців в різних органах, атестація держслужбовців, початок відкритих конкурсів на посади у державі та – доплати з Європейських фондів і збільшення у рази зарплати держслужбовцям з жорстким контролем над їх витратами і способом життя.

У звіті йдеться проте те, що "створено механізм для залучення коштів ЄС для підвищення заробітної плати державних службовців". Такий механізм має бути створений лише за допомогою змін до бюджетних законів та відповідних урядових Постанов. На жаль, нічого подібного немає. Ще одна брехня.

Європейська Комісія готова надати до 600 МІЛЬЙОНІВ ЄВРО на такі доплати, але вони цілком логічно вимагають чіткого прозорого механізму отримання доплат і критеріїв, які саме службовці зможуть доплати отримати. Яценюк же – хоче, щоб доплати отримали ті, на кого вкаже він. Крім того, головна вимога ЄС – щоб після року або двох таких доплат, Уряд сам створив механізм, щоб заробітні плати виросли до рівня доплат, а не повернулися до 3000 гривень. Цього механізму Уряд запропонувати не спромігся.

Відверто не виконаними залишилися такі пункти Програми Уряду за 2015 рік щодо реформи державного управління: у Звіті ні слова щодо

скорочення політичних посад заступників міністра;

• укрупнення департаментів міністерств із посиленням відповідальності та збільшенням повноважень їх керівників, утворення типових секретаріатів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади;

• фінансування міністерств, інших центральних органів виконавчої влади відповідно до обсягу покладених на них завдань та результатів їх виконання
.

Насправді, за рік, Урядом не завершено навіть той мінімум щодо оптимізації структури, що було розпочато в 2014 року. А саме, досі триває ліквідація: 1) Державної інспекції з контролю за цінами; 2) Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами (привіт Бориспільському Експресу, якого досі немає, а гроші за Японський кредит маємо повертати); 3) Державної інспекції сільського господарства; 4) Державного агентства екологічних інвестицій. Видатки на ці органи передбачені в Державному бюджету на 2016 рік.

КМУ також не виконав свої прямі зобов'язання у своїй Програмі щодо зменшення кількості контролюючих органів з 56 до 28, а функцій – з 1032 до 680.

- – -

І останнє.

Ганьба, що в Уряді до сих пір ніхто не був відповідальний за Реформу державного управління.

Немає ні Віце-Прем'єра, ні конкретного міністра, який би звітував та координував цю надважливу реформу. Яценюк самоусунувся всі цієї реформи, хоча у більшості країн Європи саме Прем'єр брав зобов'язання реформувати державні органи влади. Міністр КабМіну ж ніяк не може потягнути таку масштабну важливу реформу, особливо, враховуючи, що за місяць ця посада буде ліквідована.

- – -

Як висновок, Звіт – це вже добре.

Ми ризикували не отримати навіть його.

Галочки та брехня у Звіті – це погано.

Початок серйозної розмови щодо реформи держуправління – це вже початок довгого шлюху.


Але реформи для галочки – не зрушать з місця державу, не залучать інвесторів, не дадуть громадянам надію.

А головне – люди чітко знають і відчувають кожного дня, що жодних змін у державному управлінні не відбулося.

Ми з вами, об'єктивно до світових рейтингів, та до відчуття людей, – так і залишаємося по якості держуправління, корупції і у стосунках з державними органами влади – поруч з Парагваєм та Нігерією.


Цей Уряд не справився.

Справитися має інший.

Конгрес місцевих і регіональних влад: про підсумки року, досягнення та пріоритети

➡ Мала честь взяти участь в останньому підсумковому за цей рік – Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України. На жаль, цього разу долучалась по Зум, а не персонально, бо сиджу дома з ковідом, фарингітом і майже втраченим голосом...

КОНГРЕС, ЯКИЙ ОБʼЄДНУЄ КРАЇНУ

У той час, коли здається, що все валиться, час грає проти нас, розмови про втому і зраду; коли ми максимально виснажені на кінець цього надскладного року; і потрапили в потік дуже непростих подій і політичної війни між республіканцями та демократами в США; коли кожна копійка допомоги та зброї даються надзусиллями; і коли, здається, маємо так мало гарних новини і результатів, тим цінніше проєкти, які виходять та роблять нас сильнішими...

Допомогти прикордонним до ворога областям: Сумщина й Чернігівщина

👩🏼💻🇺🇦 Взяла участь у засіданні Президії Конгресу місцевих та регіональних влад. Цього разу фокус був на Сумській та Чернігівській областях...

Ти як?

Сьогодні – Всесвітній день ментального здоровʼя. Тепер для нас – це не пуста назва якоїсь програми. Ми маємо вчитися жити з цим болем, страхом, війною, жорстокістю...

Південна Корея, Україна та божевільні сусіди

🇰🇷 🇺🇦 Під час Всесвітньої конференції молодих парламентарів Міжпарламентського Союзу – мала двосторонню зустріч із делегацією депутатів Південної Кореї...

Ізраїль

У мене непрості відносини з делегацією парламентарів Ізраїлю у Міжпарламентському Союзі. Їх депутат, а зараз також Міністр сільського господарства і територій Ізраїлю входить у так звану "Task force" – спеціальну групу по Україні / Росії, яка була сформована світовим парламентом за місяць після початку повномасштабної агресії і з якою ми працюємо...