Єгор Соболєв голова комітету Верховної Ради із запобігання та протидії корупції

Що зробив Люстраційний комітет за 100 днів

06 червня 2014, 01:53

По-перше, ніякого Люстраційного комітету немає. Правляча коаліція, проголосив на Майдані про його створення та записав закон про люстрацію першим в програмі свого уряду, більше не зробила нічого. Тому все, що було вдалося, вдалося без жодних повноважень, на громадських засадах, виключно волонтерськими зусиллями тисяч людей.

Тому коли до мене в метро підходять такі самі люди і кажуть: "Ви їх швидше люструйте", я відповідаю: "Давайте разом, тоді швидше вийде. Ми з Вами і є Люстраційний комітет".

Що вже вдалося:

1. З першого дня після проголошення на Майдані на нас полився величезний потік скарг. Найбільше – більше 1000 – на суддів. За допомогою Віри Прохири, Насті Кудріцької, Надії Другової та десятків невтомних волонтерів ми відкрили гарячу лінію, мейл та базу. Я обіцяю – жодна скарга не пропаде. Зрозуміло, що не маючи повноважень, ми не можемо по-справжньому відреагувати на більшість звернень. Але ми придумали, як їх можна використати для очищення держави.

2. На найбільш кричущі порушення ми відповідали лютим тиском на винуватих посадовців з вимогою йти у відставку. І закликали, і закликаємо робити так по всій країні. Окрім усього, це привчає всіх нас до ключового розуміння, що влада – це ми. А посадовці – це наймані менеджери. Яких треба звільняти, якщо вони працюють на нас незадовільно. Одним з останніх так написав рапорт начальник міліції Дніпропетровщини Георгій Гогуадзе. А громадяни на Рівненщині та Франківщині просто не пускають керівників міліції, які не мають довіри громади. І правильно не пускають.

3. Звісно, справжню люстрацію треба робити за законом. І разом із тисячами небайдужих громадян, Самообороною, Автомайданом, активістами Реанімаційного пакету реформ, та буквально кількома посадовцями на чолі з Павлом Петренком та Юрієм Дерев'янком ми з четвертого разу переконали парламент ухвалити закон, який відсторонив усе керівництво усіх судів. Плюс зобов'язав перевірити на порушення присяги всіх суддів, які тероризували Майдан, разом із суддями, чиї рішення були скасовані Європейським судом з прав людини. Разом з Танею Чорновол ми провели відкритий конкурс і серед більше сотні правників відібрали п'ятьох для участі в таких перевірках. Я сподіваюся, ці дуже гідні люди реалізують нашу обіцянку таким суддям в часи арештів майданівців – "Ти відповідатимеш".

4. Закон про суддів дав нам безцінний досвід, як треба і як не треба проводити справжнє очищення держави. По-перше, такі органи як суди, варто просто набирати наново. Вони невиліковні. Бо коли закон звільнив усіх голів усіх судів і вперше в історії України віддав право обирати голів самим суддям – у 80% випадків вони обрали... тих самих людей, яких закон звільнив. По-друге, для очищення держави потрібна активна участь громадян. Там, де люди прийшли контролювати вибори нових голів судів (як ми у Вищому господарському чи Вищому спеціалізованому з цивільних та кримінальних справ) – там обрані нові голови з ненайгіршою репутацією. Там, де контролю суспільства не було, судді обрали собі старих сутенерів. По-третє, ефективна люстрація потребує політичної волі топ-посадовців. Нинішня коаліція за три місяці після Майдану так і не спромоглася вигнати Сергія Ківалова з крісла голови парламентському комітету з правосуддя. І його судді своїми рішення тупо блокують зараз формування нової Вищої ради юстиції і Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Це головні органи для самоочищення судівського корпусу. Старі ми вигнали законом, але нових не дають призначити.

Значить, треба закон про набір ВСІХ суддів наново.

5. Ми досягли згоди з нечисельними парламентарями, шо справді прагнуть узаконити люстрацію, що разом напишемо такий закон. І не лише про суди. Власне, розроблених зусиллями правників-волонтерів законопроектів про люстрацію в Раді вже чотири і вони всі зареєстровані для голосування. Хоч не одразу:), але між більшістю авторів досягнуто порозуміння і зараз ми працюємо спільно задля проведення закону через парламент. Як я вже сказав, він будується на ідеї НАБРАТИ НАНОВО СУДИ, ПРОКУРАТУРУ, СБУ, МІЛІЦІЮ ТА МІНІСТЕРСТВА З ДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЯМИ. Набирати через відкриті конкурси із залученням до обговорення кандидатів всієї країни. А колишніх комсомольських та компартійних начальників разом з вихідцями з КДБ і посадовцями, що не можуть пояснити майно своєї родини, з конкурсів виключати. Такий підхід дозволить справді очистити всю державу. І одночасно дає шанс на скорочення кількості держслужбовців та збільшення їхніх зарплат. Плюс європєізацію функцій держави.

6. Підбірати нових посадовців через відкриті конкурси ми з першого дня пропонували усім відомствам. Погодилися МВС (і як побачили, що це ламає схеми продажу посад, стали саботувати). Втім, поки це було чесно, ми їм старанно допомагали і Львівщина з Волинню підібрали собі непоганих начальників міліції. Зараз допомагаємо організувати такий конкурс Мінюсту та Уповноваженій з прав людини. Якраз для підбору їхніх представників до Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Ідею підхопили в багатьох регіонах. Знову таки, це привчає людей до активної участі у підборі посадовців і їхній залежності від громади.

7. Об'їхали півкраїни, встановили контакти з тими активістами, які справді просувають ідею очищення держави. (А не імітують "люстрацію" у власних цілях – таких теж ідентифікували). Слава Ірині Сусловій яка як волонтер-організатор координує справжніх активістів люстрації в різних частинках країни. І Наталці Даньковій, яка як волонтер-журналіст описує їхні успіхи та виклики та дарує це будь-яким медіа, яким цікава тема. І Саші Дрік, яка організувала життя нашої на диво популярної ФБ-сторінки.

8. Блискуча команда ІТшників на чолі з Оленою Мирошник зробила і подарувала справі люстрації сайт. А тепер розробляє базу всіх цих тисяч скарг на посадовців, якими нас завалили і продовжують завалювати. Коли почнемо наново підбирати державу через відкриті конкурси, кадрові комісії зможуть використати ці скарги, щоб більше дізнатися про кандидатів.

Що далі? Наступного тижня запропонуємо очолити люстрацію новообраному президенту. Офіційно створити Люстраційний комітет. Взяти закон Про люстрацію як свій перший закон для ухвалення парламентом. Врешті-решт, Петро Порошенко не зможе ефективно керувати настільки гнилою державою і перший потребує її очищення. Звісно, ми готові і будемо далі удосконалювати, протягати через парламент і контролювати виконання закону. По всій країні люди усвідомлюють – без справжнього очищення держави нічого не вийде. І кажуть: "Якщо люстрацію не припинять гальмувати, ти клич на третій Майдан".

powered by lun.ua
Коментарі — 26
Sergey Polomar _ 07.06.2014 21:46
IP: 91.124.97.---
Ребята, большое дело делаете, Вы продолжаете Майдан. Останавливаться нельзя.
anno_domini _ 07.06.2014 00:35
IP: 109.106.20.---
Александр Жуков:
Александр, Вы в политику не смотрите. Вам хорошо живется – радуйтесь! Майдан – это движение народа, дух народа, который хочет все же добиться лучшей жизни в своей стране. Те народы, которые боролись и прошли путь борьбы – живут намного лучше, чем наш народ. Просмотрите историю той же Америки...
Данилко Ігор _ 06.06.2014 23:39
IP: 194.44.84.---
Наступного тижня запропонуємо очолити люстрацію новообраному президенту.

ну ви і кумедні ха ха ха. Синочок Вайсмана який прокрався за совка в особливо великих розмірах і сидів, змінив прізвище з жидівського на українське – Порошенко. Синочок був в партії медведчука, потім був одним з засновників партії регіонів, потім був в нашій Україні – любим друзем ющенка. Перебіжчик, там де вигідно, всюди всі свої люди, яка люстрація ви про що? Бренд "кличко-удар" також справа рук олігархічної системи, коло замкнулось, ви про що там розмріялись – ПРОКИДАЙТЕСЬ!
Виталий Ященко _ 06.06.2014 22:08
IP: 176.8.125.---
Хорошая статья. Но где взять столько новых судей. Судья это не журналист. Ему кроме умения читать и писать еще и мозги нужны. А люстрировать надо всю страну. Ведь тот кто дает взятки, тот и будет их брать, если их поменять местами.
Соболев почитайте Стругацких "Как трудно быть Богом". Прежде чем что то делать, надо хорошо подумать, как это сделать. "Семь раз отмерь и один раз отрежь". (народная мудрость).
А на Востоке говорят: "Одиннадцать ударов считай пропали даром, когда ты все испортил двенадцатым ударом".
Виталий Ященко _ 06.06.2014 22:01
IP: 176.8.125.---
Александр Жуков:
Дебилизм на Даунбассе неистребим. Да вам надо так по рукам надавать, чтобы аллергия на оружие была на генном уровне. Или вы думаете Украина забудет ваши истошные вопли "Россия" и то, когда вы глумились над флагами страны, которая вас кормила.
Теперь, когда вы поняли, что вас кинули, вы начинаете проводить аналогию с Майданом.
На Майдане были люди, а вы дауны, как были продажными титушками в этой стране, так ими останетесь навсегда.
Kozak Nevada _ 06.06.2014 18:12
IP: 95.132.137.---
Олег Смирнов:
Зайдіть в будь-яку лікарня без хабаря,чи здайте екзаменаційну сесію без хабаря,щоб отримати стипендію студенту і так далі... Де ви пан Соболев. Не хватає зла на хабарників-сук.
У акті хабарництва беруть участь дві сторони.
Нарікати треба на обидві.
Ви особисто намагалися здати сесію без хабаря?
Про лікарів особлива розмова.
У медицині – не хабарництво – там дикий безсоромний неконтрольований бізнес.
Повне змішування приватного і державного. Прихватизація і грабунок (бандитизм) в особливо брудних формах.
Отже, перше питання -
хто заробляє на прстиралах ковдрах і подушках, які хворі змушені нести для себе у лікарню?
Таких питань -сотні.
Медицина системно хвора. Бенкет під час чуми.
Aleksandr T. Torkhov _ 06.06.2014 17:50
IP: 91.221.64.---
Дорогу осилит идущий...Главная цели есть, к реализации...Команда должна быть от общественно-политической организации Майдана при А Украины. Прихлебателей всех на паперть...
Андрій Еть _ 06.06.2014 16:40
IP: 91.124.104.---
Дурень Ти Жуков!!!
Владимир Калашников _ 06.06.2014 15:42
IP: 82.207.1.---
А интересно, а кому, кроме Майдана, нужна люстрация? Похоже, из нынешнего состава руководства страной, НИ-КО-МУ!
anno_domini _ 06.06.2014 13:57
IP: 109.106.20.---
Александр Жуков:
Такі слова, які зараз говорить цей пан Александр, говорили на Сході. А що зараз робиться на Сході? – ні труда в цехах, офісах, полях, одні "паразити" бігають з автоматами та загороджують себе дітьми з дома "малюток".
Natysha Yahysha _ 06.06.2014 12:36
IP: 93.180.227.---
... (Александр Пышненко) – сплошной " конструктив", практические рекомендации в плане как "за-фекать" работу других. Не вы один в курсе того что – все гебн, другие тоже живутв этой субстанции. Именно по этому надо понимать, что на ЭТОМ этапе практически надо прорываться сквозь дебри, начало самое сложное, весь этот "гебн" еще во всей силе – всеравно что молодому кактусу перерости БАОБАБ... так что если сами не принимаем участие то, хотя бы, не пинайте труд РЕАЛЬНЫХ УКРАИНЦЕВ за их труд, старание, умение, желание и время...
Александр Пышненко _ 06.06.2014 11:55
IP: 94.248.14.---
Что меня всегда умиляло в Соболеве, так это то, что он свято верит в то, что унтер офицерская вдова-таки сможет высечь сама себя. Смешно, ей-богу! Вроде бы, человек уже не в том пубертатном возрасте, в котором закладывается основы веры. Должен быть какой-то опыт жизни! Да не уйдет не один судейка со своего хлебного места. Гебнявый на гебнявом и гебнявым помогает! Так же и прокурорчики и чиновнички и прочая слизь. Надо каленым железом! Майдана? Но майдан они успокоят тем, что как-то накажут тех, которые "засветились" в этих событиях. Основа ВЛАСТИ – гебнявая! Президент, власть, оппозиция, чиновники, менты, журналисты, попы – все это завербованое, продавшее лубянке душу, с гнилым душком, человеческое месиво. С этого не будет справедливого государства! Живи еще хоть 23 года, и больше, пока сама лубянка не розвалится. В Чехии с луюстрации ВСЕХ гебнявых начали; штази в ГДР – аннигилировали; в польше – потом чистили, хоть и со скрипом (там сильна церковь и спасла нацию). А у нас – ВСЕ ГЕБН
uat _ 06.06.2014 11:22
IP: 93.73.224.---
Дякую! Сил і наснаги вам і нам.
Олег Смирнов _ 06.06.2014 11:21
IP: 94.179.142.---
Зайдіть в будь-яку лікарня без хабаря,чи здайте екзаменаційну сесію без хабаря,щоб отримати стипендію студенту і так далі... Де ви пан Соболев. Не хватає зла на хабарників-сук.
Aleksandr Petrychenko _ 06.06.2014 11:15
IP: 193.200.190.---
Прочитав, багато води, нічого по суті
123456 _ 06.06.2014 10:59
IP: 77.87.36.---
Martin Vetrov:
запропонуємо очолити люстрацію новообраному президенту

+++
ворон ворону глаз не выклюет
Serega Vladimirovich _ 06.06.2014 10:18
IP: 93.183.249.---
згоден
Serega Vladimirovich _ 06.06.2014 10:17
IP: 93.183.249.---
Мы не Грузия, надоело слушать про люстрацию. Поменять старых коррупционеров на новых. Надо создавать условия чтоб не давали взятки, минимизировать условия, создавать эффективные, революционные средства борьбы с коррупцией. Конечно часть старых руководителей надо поменять, но всех это не реально, плюс политическая составляющая, назначение по принципу нахождения в политических силах плюс людей без опыта работы в определенных структурах. ясно что рыба гниет с головы, и чем более высокий уровень коррупционен тем все спускается ниже, если человек назначили по знакомству или за деньги то чего от него ожидать.
Mi Narod _ 06.06.2014 09:48
IP: 194.44.34.---
Соболєв молодец!
Vitalijj _ 06.06.2014 09:35
IP: 46.201.251.---
Вова Дарницький:
Егору спасибо.
А нам всем, как тут писал один, – поменьше демагогии.
И хоть что-то маленькое, но конкретное, сделать!
Например, заставить поснимать рекламные наклейки на (в) лифтах, из-за чего они выглядят как туалеты.
Или... – сами подумайте как сделать СВОЮ жизнь лучше.
Конкретно Вы скольких человек заставили поснимать эти наклейки?
poznan _ 06.06.2014 08:41
IP: 194.177.26.---
Що зробив Люстраційний комітет? Відповідь – нічого, один піар. Одні шулери пішли, інші прийшли. Подивіться кадрові призначення по регіонам і Ви це побачите. В житті чиновників нічого не змінилося, таке враження, що живеш в часи Януковича, але ще добавився безлад та дурість молодих кадрів, які прийшли на зміну старих кадрів.
Вова Дарницький _ 06.06.2014 08:14
IP: 195.211.143.---
Егору спасибо.
А нам всем, как тут писал один, – поменьше демагогии.
И хоть что-то маленькое, но конкретное, сделать!
Например, заставить поснимать рекламные наклейки на (в) лифтах, из-за чего они выглядят как туалеты.
Или... – сами подумайте как сделать СВОЮ жизнь лучше.
руслан49 _ 06.06.2014 08:02
IP: 95.133.95.---
Жар рибу. А де риба? Риба буде потім. А поки ти жар.
Александр Фролов _ 06.06.2014 07:24
IP: 109.162.44.---
судей, участковых милиционеров, нужно выбирать как депутатов. ведь все знают кто берет взятки... выборы всех уровней в том числе и судей должно оплачивать государство обеспечив тем самым всем кандидатам абсолютно равные условия в предвыборной гонке, а не так кто больше денег влил в рекламу тот и прав, как по мне хватит и керокопий предвыборных программ с кандидатами рассклеенных на выборных учасках.
Vitalijj _ 06.06.2014 06:41
IP: 46.211.130.---
А леж Іванов прав; навіщо тоді ті котрі отримую зарплати і повинні це робити, народ платить налоги державі. Держава в свою чергу платить зарплату з цих налогів тим чиновникам і посадовцям котрі мають наводити лад в державі і т.д! 23 роки на всіх рівнях кому не лінь грабували нас і нашу країну, відповідальності ніхто не поніс і судячи по сьогоднішнім діям ніхто не понесе! Не в вважаючи те що пройшли такий тяжкий шлях з втратою героїв!!!! Стосовно автора, то гріш ціна Вам за це що тільки після ста днів визнали це, чому не волали зразу коли пройшло 10,20 чи 30 днів??? Писали блоги, а коментарі не читали?? А роботи це було потрібно, то мабуть зрозуміли на багато раніше, те що Ви блефуете с люстраційним комітетом!!!
Зеленський63 Aтака Путіна1280 Корупція1418 Україна та Європа1122 Свобода слова578
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter