16 березня 2012, 15:53

Тепер ви можете самі побачити, хто і скільки заробляє на тендерах. ІНСТРУМЕНТ

"Сидіти на бюджетних потоках" – фраза, яку знають у нас дуже добре. Приблизне значення – те ж саме, що й "схопити бога за бороду", тобто вища стадія успіху в політиці/бізнесі.

Між тим, фраза дещо оманлива. Схоже, що тепер набагато цікавішою є можливість "сидіти на державних закупівлях".

Сайт ТЕКСТИ.org.ua зробив чудовий інструмент, за допомогою якого кожен охочий (так, і ви в тому числі) зможе самостійно прикинути, хто і як витрачає бюджетні (так, тобто ваші) кошти.

Адреса цього інструменту – z.texty.org.ua


Це, звичайно, не так азартно, як мова або історія, але не менш – якщо не більш – на даному етапі важливо.

За допомогою нового інструменту для роботи з базою даних тендерів, можна дізнатися багато цікавого на тему держзакупівель, і уявити собі ту гору грошей, які проходять крізь нього щомісячно. Станом на 12 березня 2012 року це 736 мільярдів гривень, починаючи з 2008 року.

Це зручний інтерфейс до даних, які були опубліковані у "Віснику державних закупівель" – починаючи з 2008 року.

Особливо це буде корисно журналістам.

Але й інші, кожен охочий може дослідити, скільки коштів було витрачено на держзакупівлі за певний період часу, яке відомство і скільки витрачало за обраний відрізок часу, які компанії вигравали найбільші тендери, як у цілому так і по галузях.


Коротке відео з інструкцією, як буде працювати інтерфейс – своєрідний трейлер – можна подивитися нижче.



Прошу поширювати інформацію про http://z.texty.org.ua та про закупівлі загалом, тому що перший крок для того щоб щось почати змінювати – це дізнатися про проблему.

За останніх декілька років тема державних закупівель вийшла у публічне обговорення, наприклад завдяки скандалам з Тендерною палатою, або внаслідок діяльності журналістів проекту "Наші Гроші".

Нижче – коротенький аналіз того, що вдалося з'ясувати в процесі роботи над створенням зручного інтерфейсу до даних опублікованих у "Віснику державних закупівель"

Найбільш шокуюче відкриття, це те, що держпідприємства витрачають на держзакупівлі більше ніж заробляють.

В 2008 році всі видатки підприємств, де держава має 50%+1 склали лише ~ 71 млрд. гривень, доходи – трохи менше. Водночас витрати цих підприємств на державні закупівлі того року склали ~ 90 мільярдів гривень. Як видатки можуть бути на 20 млрд. меншими ніж гроші, витрачені на дерзакупівлі?

Зведена інформація про закупівлі з 2007 року міститься на сайті держслужби статистики України. Цікава деталь – її неможливо знайти через пошуковики, тому що доступ роботів, які індексують сторінки, до цього сайту навмисно заборонено.



Ще один шок – це динаміка державних закупівель за останні роки. Звичайно, на цю справу немало витрачалося і в 2007-му, однак те що почало відбуватися в останні два роки – змушує затримати подих від масштабів явища. У 2011 році загальна сума коштів, які за складеними угодами пішла на закупівлі, склала розмір 1.5 бюджетів України, і майже досягла половини ВВП (42%)!

Тут нас чекає ще один, черговий, можна сказати, шок – у дуже невеликої кількості країн розмір держзакупвель складає більше ніж 20% (динаміка у більшості країн майже не змінилася, наразі середнім по ЄС є державні закупівлі на рівні близько 17% ВВП).

І це нормально, тому що чим менше грошей проходить крізь чиновників – тим менше спокуси, а відповідно і корупційних зловживань. У нашій ситуації коли, за свідченням учасників тендерів, у деяких сегментах розмір "відкатів" складає не менше ніж 30%, розмір корупційної складової закупівель складає сотні мільярдів гривень (столичні машини і маєтки – лише скромний натяк на масштаби того, що відбувається).

Є ризик, що незабаром через гігантську трубу державних закупівель буде вилітати не половина ВВП, а весь валовий продукт. Власне, саме масштаб, розмір ринку державних закупівель, є, певно, найбільшою з очевидних таємниць поточного економічного стану нашої країни.

Тепер ви можете самостійно аналізувати тендерні закупівлі по різних параметрах, починаючи з 2008 року. Інструмент дуже простий і зручний у роботі, варто тільки уважно прочитати інструкцію.

Це не так азартно, як мова або історія, але не менш – якщо не більш – на даному етапі важливо.

Думайте, рахуйте)

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Кровь. 2015

За последние полтора года я видел смерти на Майдане, на войне и в тылу. Но самым страшным и пронзительным остается похорон Славы Веремия на Лесном кладбище в феврале 2014 года...

Прощання з Всеволодом Нестайком – вівторок, 19 серпня, 13:00

У будинку Спілки письменників, вул. Банкова, 2....

Кров. 2014

22 лютого Славі Веремію було би 33 роки. А його закопали в пісок на Лісовому кладовищі. Колесніченко не чув, як його мама голосила над труною...

Міліція знайшла в ''Пори'' тротилові шашки, детонатори, цвяхи і Януковича

З огляду на новину про те, що міліція знайшла у Фемен пістолет, гранати і Путіна, варто згадати новину 9-річної давнини: Міліція знайшла в "Пори" тротилові шашки, детонатори, цвяхи і Януковича...

Одеські депутати не забороняли прапор і герб України:))

Політикани в Одеській міськраді у прагненні відволікти виборців від соціально-економічного стану в країні заборонили "символіку ОУН-УПА". Так сьогодні повідомив УНІАН...

Почему историки не хотят иметь дела с Колесниченко

Севастопольский "регионал" Колесниченко делает вид, что не понимает, почему западные историки возмущаются тем фактом, что Колесниченко перепечатал их работы...