7 червня 2016, 14:53

''Перезавантаження'' ЦВК – хто за кермом?

Навіть в наших сучасних українських реаліях зловживання правом колись, та й завершується. Два роки поспіль ЦВК застиг у часі, бо у 12-ти його членів сплив термін повноважень. Але ставлення влади до цього неприроднього явища було цілком обгрунтовано політично.

Щоб було зрозуміло: якщо у вас, скажімо, термін прав на керування автівкою сплив, то за два дні або за два тижні (не кажучи вже про два роки), ваша доля цілком прогнозована. Немає прав, машина на штрафмайданчику... Але у випадку з ЦВК ця юридична логіка не працювала.

І ось нарешті президент знайшов у собі рішучість таки полагодити застиглу машину часу – через два роки роздумів, під шаленим суспільним тиском він пропонує Раді схвалити 11 кандидатур до складу ЦВК.

Не варто дивуватись президентській арифметиці. На теперішній час загублено одну кандидатуру. Разом з тим зазначу, що багатьох із пропонованих кандидатів знаю особисто. По спільній роботі щодо організації виборів, підготовки виборчого законодавства, спільних міжнародних проектах хотіла б підтримати Євгена Радченко, Аллу Басалаєву, Ольгу Желтову. Вони – фахівці! Мають досвід роботи з забезпеченням виборчих кампаній Олег Конопольський, Світлана Кустова, які здебільшого на виборах працювали з "помаранчевими командами" у тому числі і нинішнього президента. Має науковий фах у галузі конституційного права університетський викладач Ольга Лотюк.

Судячи з близькості переважної кількості кандидатів до діючих керманичів країни, можемо припустити, що у новому складі ЦВК вимальовується ядро, прихильне до провладних політичних сил та їхніх керівників.

Але нині інтрига навіть не в цьому.

Серед пропонованих кандидатур бачу членів ЦВК, якісного секретаря Комісії, навіть заступників голови, але... не бачу кандидатури самого голови Комісії!

Отут слід повернутись до президентської арифметики. Досвід мене не підводить: президент не подав ключового кандидата – на голову ЦВК!

А його роль, без перебільшення, дійсно ключова. Тут потрібні не тільки найвища фахова підготовка, не тільки відповідний досвід, а й організаційний талант, мудрість, адже ЦВК, попри чітку партійну "прописку" переважної частини своїх членів, повинен працювати на закон, а не на політичну кон'юнктуру!

Тобто президент поки що не подав цього – ключового кандидата. За традицією, голова ЦВК – виключно президентська квота. Навіть якщо мають місце ймовірні політичні перемовини.

Коли буде представлено цю людину? Вірогідно, у останній момент.

Президент приховує "Джокера" в рукаві.

Або – ключ від машини часу. Бо їхати за кермом, як завжди, хоче сам?

Суддям не варто забувати про свій законний інтерес – презумпцію компетентності та доброчесності

Схоже, нескінченні реформатори судової влади щиро вірять, що їм в руки вклали щит і меч рідної держави. Адже і ухвалювані закони, і практика їх застосування доволі часто визначаються миттєвими політичними потребами...

''Недооголошена'' війна. Чому для нас важливо оголосити стан війни через агресію РФ проти України

Повернутися у публічній площині до теми щодо суті нерозривного зв'язку між розумінням збройної агресії РФ проти України у міжнародному праві і юридичним фактом оголошення Верховною Радою України за поданням Президента України стану війни через збройну агресію у національному конституційному праві, мене змусили декілька обставин останніх днів...

Дебати: виборчий процес має наповнитись сутісним змістом

І ще раз до теми дебатів. Декілька моїх попередніх тез з цього приводу. Перше. На сьогодні питання проведення передвиборних теледебатів за рахунок коштів Держбюджету під час проведення повторного голосування визначено статтею 62 Закону України "Про вибори Президента України" з урахуванням, звичайно, духу усіх статтей Закону, передовсім, обмежень передвиборної агітації...

Воєнний стан чи апогей правового хаосу, як складової політичної кризи?!

Починаючи із 2014 року я маю публічну позицію, яка полягає у тому, що в Україні, починаючи із моменту анексії Росією Криму, склалися всі підстави для введення воєнного стану...

Парубій і Ко пробили правове дно

У парламенті прийнятий, вибачте за відвертість, абсолютно дебільний закон про внесення змін до статті 6 Закону України" Про Центральну виборчу комісію" щодо збільшення чисельного складу ЦВК...

Україна і криза світового правопорядку: нові реалії. Чи розуміє влада тонкощі процесу?

13-го вересня розпочнеться 15-та Щорічна зустріч Ялтинської Європейської Стратегії (YES) "Майбутнє покоління всього". Попри загальну назву, учасники YES будуть дискутувати з дійсно актуального кола запитань: "Якими будуть завтрашні загрози суспільству, економіці та політиці? Які глобальні виклики чекають на нас? Яке майбутнє Сполучених Штатів, ЄС, НАТО, Російської Федерації? Як захистити демократію від маніпуляцій іззовні та як протидіяти дезінформації"...