Марина Ставнійчук Член Європейської комісії за демократію через право (Венеційська комісія) від України (2007-2013 рр.). Заслужений юрист України, кандидат юридичних наук.

Дебати: виборчий процес має наповнитись сутісним змістом

04 квітня 2019, 15:09

І ще раз до теми дебатів. Декілька моїх попередніх тез з цього приводу.

Перше. На сьогодні питання проведення передвиборних теледебатів за рахунок коштів Держбюджету під час проведення повторного голосування визначено статтею 62 Закону України "Про вибори Президента України" з урахуванням, звичайно, духу усіх статтей Закону, передовсім, обмежень передвиборної агітації.

Крім того, це питання врегульовано Положенням про порядок проведення Національною суспільною телерадіокампанією України передвиборних теледебатів..., що затверджені постановою ЦВК від 5 травня 2014 року за номером 472.

На мою думку, чинні редакції і статті Закону, і Положення ЦВК є дещо застарілими і не відповідають духу часу та потребам нінішнього виборчого процесу. Тому дивним є поспішні інтерв"ю заступника голови ЦВК Євгена Радченка, який не звертає уваги на необхідність для ЦВК на теперішньому етапі якісно врегулювати відповідно до чинного Закону питання теледебатів.

А потреба є!

Так само, заангажованим і таким, що не має на меті покращити рівень правового регулювання порядку проведення обов"язкових теледебатів за кошти Державного бюджету є проект за номером 10168 авторства Ірини Геращенко та Марії Іонової. Застав дурного Богу молитися і він і лоба поб"є. Українське прислів" я чітко відображує суть їх проекту. Він запроваджує лише одне – додаткову відповідальність конституційного характеру у вигляді зняття з реєстраціі кандидата, якщо останній не бере участі у дебатах. Нонсенс вносити під час виборів такі зміни до Закону! Навіть соромно пропонувати те, що обмежує права кандидата під час виборів! Правовий нігілізм і безкультур"я у рафінованому вигляді.

Переконана. Цей проект не має конституційних підстав і політичних реальних можливостей за правилами транспарентних виборів бути законом.

Друге. Закон і Положення ЦВК передбачають, що теледебати організовує телеорганізація. Визначені основні параметри і вимоги процедури. Вони мають бути дотримані! Безумовно! При цьому ЦВК не може обмежити ні час, ні кількість теледебатів визначені Законом, як це зроблено у Положені ЦВК у 2014 році. До прикладу. Не менше 60 хвилин у Законі, це не 36 чистого ефірного часу безпосередньо для дебатів, як прописано у Положенні. Тим більше, що зараз такий суспільний інтерес, така увага до дебатів між кандидатами! Не може ЦВК порушити так само рівні умови участі кандидатів, як це було зроблено у 2014 році.Бо якщо один розпочинає, то інший має право завершити. А не один і той же і перший,і останній у двох позиціях за рахунок одного жеребкування...

Третє. Дебати проводяться не для "собачих боїв", а для того, щоб у виборця була можливість робити відповідальний, усвідомлений, вільний вибір! Без впливів і вигуків ззовні кандидати мають дебатувати між собою з актуальних тем для розвитку країни! З тем, що є супер суттєвими для внутрішньої і зовнішньої політики України відповідно до конституційних повноважень президента!

Четверте. Зараз маємо унікальний шанс на новітній формат дебатів. Увпевнена, повинна бути сформована також їх Наглядова рада, яка забезпечить контроль за дотриманням духу і букви Закону. До її складу мають увійти, як мінімум, незалежні і авторитетні правники і медіа експерти. Від А до Я мають бути забезпечені рівні умови для кандидатів!

Як підсумок. Вибори пройдуть, життя на них не закінчиться ніколи.

Головне зараз діяти згідно Конституціі і Закону Украіни " Про вибори Президента України", не зводячи волевиявлення народу до пустого, войовничого шоу. Змістовно наповнюючи виборчі змагання сутісним змістом! Бо від сутті цих змагань, а не від віртуальності, брехні, войовничості кандидатів і їх команд на виборах залежить майбутнє нашої країни! Тим більше в умовах майбутнього повторного голосування, коли більше половини виборців мають ще визначатися з урахуванням результатів виборів 31 березня 2019 року.

powered by lun.ua
Коментарі — 6
hrim _ 05.04.2019 08:47
IP: 35.235.226.---
"До її складу (Наглядової ради) мають увійти, як мінімум, незалежні і авторитетні правники і медіа експерти. Від А до Я мають бути забезпечені рівні умови для кандидатів!"

Наскільки реальними є такі умови? Особливо "незалежні та авторитетні правники та медіа експерти".
Який критерій і хто їх обиратиме, яка процедура та відповідно до якого Закону?
САНДРО _ 04.04.2019 21:56
IP: 35.235.227.---
Дуже змістовний Блог.
Спокійний, врівноважений, юридично грамотний, і з урахуванням сучасності.
Приємно було читати!
Yaryk Yurkiv _ 04.04.2019 21:27
IP: 35.235.226.---
"На мою думку, чинні редакції і статті Закону, і Положення ЦВК є дещо застарілими і не відповідають духу часу та потребам нінішнього виборчого процесу. Тому дивним є поспішні інтерв"ю заступника голови ЦВК Євгена Радченка, який не звертає уваги на необхідність для ЦВК на теперішньому етапі якісно врегулювати відповідно до чинного Закону питання теледебатів.
А потреба є!"
+
"Так само, заангажованим і таким, що не має на меті покращити рівень правового регулювання порядку проведення обов"язкових теледебатів за кошти Державного бюджету є проект за номером 10168 авторства Ірини Геращенко та Марії Іонової.
Він запроваджує лише одне – додаткову відповідальність конституційного характеру у вигляді зняття з реєстраціі кандидата, якщо останній не бере участі у дебатах. Нонсенс вносити під час виборів такі зміни до Закону! Навіть соромно пропонувати те, що обмежує права кандидата під час виборів! Правовий нігілізм і безкультур"я у у рафінованому вигляді."
=
Ну, пані, Вам не догодиш:)
Olga Dmytrenko _ 04.04.2019 20:40
IP: 35.235.227.---
спасибо автору
София Поричук _ 04.04.2019 16:14
IP: 35.235.227.---
КАК понять СУТІСНИМ ЗМІСТОМ.
ПОЧИТАЙТЕ ПРО "НЕБЕСНИЙ ЄРУСАЛИМ" В ГУГЛІ Є. ТОДІ ВСЕ НАПОВНИТЬСЯ
сутісним, або суттєвим змістом.
Alexander Vasilevsky _ 04.04.2019 15:28
IP: 35.235.227.---
Широ дякуємо, але далі ми вже якось без вас;-)
Зеленський69 Корупція1435 Aтака Путіна1284 Україна та Європа1126 Уряд реформ420
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter