Марина Ставнійчук Член Європейської комісії за демократію через право (Венеційська комісія) від України (2007-2013 рр.). Заслужений юрист України, кандидат юридичних наук.

Кір і адекватність. Держава має негайно втрутитись

17 січня 2018, 13:49

Нарешті. Через кілька тижнів панічного стану, у який суспільство занурюють щоденні відомості про епідемію кору, Мінздрав вийшов із анабіозу. Щоправда, цей вихід має присмак спроби не вирішити ситуацію із захворюваністю, а знайти, у традиціях сучасних управлінських трендів, "крайнього".

Отже, виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун повідомила, що клята хвороба прийшла в Україну з Румунії. Добре, що хоч не Путін винуватий.

Критично важлива для всіх інформація. Можна сказати – вирішальна для подолання спалаху захворюваності. Тепер, коли відоме "джерело", ми усіх вилікуємо. Так?

Не дивлячись на кострубатість цієї заяви, яка зайвий раз підтверджує суспільну думку про те, що в Україні нині немає міністерства охорони здоров'я, вона таки важлива. У якості явки з повинною, адже пані міністр опосередковано визнала, що проблема існує, і очолювана нею державна служба, мінімум кілька критичних для вирішення ситуації тижнів, нічого не робила.

А люди тим часом вмирали.

При цьому країною розганялись жахи, яких неможливо не помічати. Але належної реакції не спостерігалось. Ані з боку представників виконавчої, ані законодавчої влади. Замість наполягати в межах своїх повноважень на термінових діях з боку держави, політики звично використовують Фейсбук. Вчора з'явився черговий допис Ольги Богомолець, в якому вона вказує на об'єктивні речі: "Проблема зі спалахом кору сьогодні є, на жаль, абсолютно неконтрольованою. МОЗ не володіє ситуацією і професійно нездатний до оперативного реагування. Навіть система оповіщення про випадки небезпечних хвороб стала працювати в державі через ЗМІ, які про це дізнаються першими". Ольга Богомолець поскаржилась на те, що на засіданні Комітету охорони здоров'я ставила відповідні питання представникам МОЗ, але "відповідей не почула".

При усій повазі до Ольги Вадимівни, боротися з епідемією запитаннями на засіданні комітету і дописами в Фейсбук – не є ефективною тактикою.

Аби лякати людей твердженнями про неспроможність МОЗу вирішити ситуацію і нагнітати істерію, можна і не бути головою парламентського Комітету з питань охорони здоров'я, депутатом від БПП та радником президента з гуманітарних питань. Усі ці посади є достатньо впливовими в державі, аби розпочати дійсно діяти, а не запитувати у невігласів з МОЗу, яким чином вони планують подолати епідемію.

Така методика притаманна "громадянським активістам". Волати і панікувати – їхня функція.

А якщо дивитись на ситуацію з площадки, якою є профільний парламентський комітет, дії повинні бути іншими. Вони мають виходити з того, що епідемія, про яку так емоційно говорять політики, є загрозою нацбезпеці. А при такій кваліфікації алгоритм дій є зрозумілим і законодавчо відрегульованим. Як і відповідальні особи, на яких покладені обов'язки у таких випадках. Але про відповідні звернення від парламентського комітету нічого не чути!

Це – елементарні алгоритми дій в таких випадках.

Бо відповідальною за життя і здоров'я людей нині є Держава. Не румуни, не інопланетне і навіть не батьки, які не зробили щеплень своїм дітям. Відповідальні – глава держави (який, попри вимоги закону, досі тримає в якості "ВО" свою протеже в якості глави МОЗ), прем'єр-міністр (якому в силу об'єктивних прогалин ця тема просто нецікава), Комітет ВР з питань охорони здоров'я (який замість узяти на себе провідну роль для вирішення ситуації, продукує запитання до невігласів і скаржиться у ФБ про те, що ніхто не чує і не розуміє)... Усі вони – відповідають у першу чергу. І якщо ситуація із відверто неконтрольованої перейде у трагічну – скинути один на одного відповідальність не вийде. Не той випадок.

Тому попри усі прес-конфернції, пошук винних, волання у соцмережах, усе, що відбувається не можна кваліфікувати інакше, як злочинну бездіяльність.

Тим часом ситуація із захворюваністю не є чітко визначеною і кваліфікованою. Деякі фахівці стверджують, що насправді подібні спалахи не є новиною, деякі – лякають, що це тільки початок, далі прийде дифтерія. Суспільство не має конкретної інформації. І це вкупі із розумінням, що держава неспроможна захистити людей, поглиблює панічні настрої.

У той же час відомо, що будь-які адекватні дії з боку відповідних служб, супроводжені достовірною інформацією, вже самі собою "працюють" на позитив.

Але... Шукати винуватців і робити щеплення. Це – увесь "потужний потенціал" держави по захисту населення від небезпеки? Яка, схоже таки існує. Це як раз той випадок, коли час напружитись, "виключити" режим піар-агенції, знайти у собі залишки адекватності і почати діяти так, як належить людям, відповідальним за усе, що відбувається. Адже порядок дій – елементарний і відпрацьований.

А саме: термінове залучення до подолання епідемії, що загрожує національній безпеці, відповідних державних осіб та інститутів – президента, глави кабміну та РНБО. Це можна зробити шляхом звернення з боку профільного парламентського комітету. Далі – створення оперативного штабу, термінова розробка плану заходів, інформування населення тощо.

Дійте. Просто згадайте про свої обов'язки!

powered by lun.ua
Коментарі — 26
Spirito _ 29.01.2018 16:41
IP: 93.74.43.---
В інтернеті пишуть,що в країні украй малий запас сироватки від дифтерії.
(?)
Олександр Морозов _ 18.01.2018 14:14
IP: 35.195.82.---
Смертність від грипу у десятки разів перевищує смертність від кору. Отже, навіщо ця істерія???

"Сьогодні", Смертність від грипу в Україні б'є нові рекорди
2 Березня 2016, 14:40 Переглядiв: 2878

Офіційно від вірусу померли 346 осіб
Від грипу та ускладнень в Україні померли 346 осіб.
З початку епідемічного сезону в Україні зареєстровано 346 лабораторно підтверджених летальних випадків, спричинених грипом і його ускладненнями, повідомила прес-служба СЕС...
Найвища захворюваність в Україні на грип та ГРВІ зареєстрована в Київській області – 89,6, найменша залишається в Харківській – 17,3 на 10 тис. населення.
Нагадаємо, раніше в СЕС повідомляли, що епідемія грипу в Україні закінчилася. У той же час, в Міністерстві охорони здоров'я не виключили другої хвилі епідемії навесні цього року.
Олександр Морозов _ 18.01.2018 14:07
IP: 35.195.250.---
Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. [статті 284 (ч. 3, 4, 5), 286 (ч. 4), 289]. "Надання медичної допомоги фізичній особі, яка досягла 14 років, провадиться за її згодою. Повнолітня дієздатна фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій і може керувати ними, має право відмовитись від лікування."
А що, пані Ставнійчук має певну освіту в галузі імунології???
Воловик Наталка _ 18.01.2018 09:54
IP: 178.95.112.---
Как много буков. Смысла нет. Наверно хочет в кабинет (министром).
Лариса Семененко _ 18.01.2018 09:39
IP: 35.205.42.---
Пані юрист, оперуйте, будь ласка, фактами, бо за вашими емоціями складно побачити, що ж насправді ви хотіли сказати.
руслан49 _ 18.01.2018 08:15
IP: 37.52.23.---
Orest Jj:
руслан49:
Orest Jj:
"На этом моменте гегемония США скорее закончится!"
И начнется гегемония Китая. Спасібочки. Успокоили.
Без защиты России, Китай не сможет торговать за юани, так что у нас с ними союз!
Це все ясно. Ще Блок попереджав, коли говорив про Росію – "Мы обернемся к вам
Своею азиатской рожей!"
sadam _ 18.01.2018 00:50
IP: 188.0.110.---
borodinn:
Марина Ставнійчук
Бо відповідальною за життя і здоров'я людей нині є Держава.
==
Пані Марина
Ви невиліковний совок.

відповідальним за моє здоровя є я, а в дитинстві – мої батьки.
крапка.
Утверждение верное только при условии, что государство создаст определённые условия для реализации этой ответственности., – во- время предупредит о том, что нужно предпринять определённые действия, в пашем случае – вакцинацию, обеспечит возможность купить безопасную вакцину и т. п.
Причём здесь "совок"?
Борис Микитон _ 18.01.2018 00:33
IP: 188.0.110.---
Олег Соколенко:
Где помощь США, Евросоюза?

А, что? Обязаны помогать??
Andrey Kononenko _ 17.01.2018 22:00
IP: 188.163.73.---
borodinn:
крапка.
продовження...))
я в дитинстві перехворів кором – і все,
іммунітет на все життя.

не дозволяйте дітям ніяких щеплень...!!!
лікарі вбивці які роб лять дітям щеплення понесуть заслужені кару...!!!!!
геть руки держави від наших дітей...!!!
Психопат совершил свой каминг-аут.
Татьяна Клименко _ 17.01.2018 20:20
IP: 35.195.177.---
Какая эпидемия? Это точно не истерия всех? Сравните цифры заболеваемости корью в Италии и Германии в 2017 году и с Украиной сопоставьте. Выражения аля "термінове залучення до подолання епідемії, що загрожує національній безпеці" и устраивают виртуальную эпидемию. Уже эпидемию свинного гриппа с Тимошенко,бегающей в повзяке мы уже проходили. p.s. в Украине ДАВНО ЭПИДЕМИЯ ТУБЕРКУЛЕЗА. Но у нас все об этом молчат и закрывают медчереждения.
Orest Jj _ 17.01.2018 19:30
IP: 77.52.73.---
одни холуи шоколадные на ветке.
Orest Jj _ 17.01.2018 18:20
IP: 35.195.250.---
руслан49:
Orest Jj:
"На этом моменте гегемония США скорее закончится!"
И начнется гегемония Китая. Спасібочки. Успокоили.
Без защиты России, Китай не сможет торговать за юани, так что у нас с ними союз!
Bohdanchyck _ 17.01.2018 18:06
IP: 35.196.240.---
"Бо відповідальною за життя і здоров'я людей нині є Держава. Не румуни, не інопланетне і навіть не батьки, які не зробили щеплень своїм дітям..."
NB "і навіть не батьки, які не зробили щеплень своїм дітям" [!?]

- пані Ставнійчук, якщо ви спричинили кривду своїй дитині, то ви за це несете повну відповідальність (моральну/кримінальну), а не Держава і комуністична партія ссср.
руслан49 _ 17.01.2018 18:06
IP: 178.95.67.---
Orest Jj:
"На этом моменте гегемония США скорее закончится!"
І почнеться гегемонія Китаю. Спасібочки. Успокоїли.
руслан49 _ 17.01.2018 18:03
IP: 178.95.67.---
Ставнійчук спеціаліст по кору?! Спеціаліст цінується тоді, коли задовго до проблеми попереджає про біду і вказує, як цю біду подолати. Якби вона написала такий гнівний допис раніше, щоб батьки робили щеплення, отоді б їй можна було б сказати спасибі. А так наша багатостаночниця прокудахкала, тай годі.
Orest Jj _ 17.01.2018 17:25
IP: 35.195.159.---
Завтра, 18 января 2018 года, начнётся постепенное но необратимое реализация плана В.В.Путина и Китая по выбиванию из ног США её основы политического и военного могущества.
Китай запускает фьючерсную торговлю нефтью за юани. По предварительный оценкам, этот рынок отнимет у доллара до 20% всех сделок с нефтью.
В чём суть этого судьбоносного для мира плана.
Россия, Саудовская Аравия и Китай решили продавать Китаю нефть за юани, до этого Ирак, Ливия то же хотели не продавать нефть за доллары и были за это жестоко наказаны, их страны разбомбили, а народ стан нищим.
Но тут за это дело взялась Россия и Китай и разбомбить их США вряд ли осмелятся.
Россия из Сирии будет прикрывать Аравию, а Китай с Дальнего Востока, своим зонтиком.
На этом моменте гегемония США скорее закончится!
Roman Solomonyuk _ 17.01.2018 15:36
IP: 194.44.157.---
епідемія – масове поширення інфекційної хвороби серед населення відповідної території за короткий проміжок часу. Чи є 1 285 людей, що захворіли з початку року, епідемією? Сьогодні в Україні померло 1 151
чоловік. Не від кору.
Orest Jj _ 17.01.2018 15:17
IP: 35.195.250.---
На очереди дифтерия!
– она придёт с Польши как обычно!!!
AndriyKo12 _ 17.01.2018 15:08
IP: 35.195.158.---
-Як боротися з інфекційними хворобами? Робити щеплення?
-Ні! Треба створити оперативний штаб!
Дуже добре, що такі проФФесіонали як Ставнійчук залишились у минулому і зараз змушені доводити свою "потрібність" суспільству, пропонуючи різні дурниці.
Orest Jj _ 17.01.2018 15:08
IP: 35.195.159.---
В Румынии нет кори, но пришла она оттуда!?
– опять ждут когда румыны вставят пистон Климкину!
Mykola Fedoriy _ 17.01.2018 14:54
IP: 46.133.243.---
Нема зараз " геніальноі зірки" Доктора ПІ Слюсарчука, якого пані Марина колись дуже наполегливо просувала...
Наталія Сірадчук _ 17.01.2018 14:43
IP: 93.74.111.---
яка активність!а забули,як носилися всі риги і кричали,що не треба щеплювати.от і пожинаємо.і тоді до чого тут супрун?
Tetiana Gardashuk _ 17.01.2018 14:37
IP: 35.195.159.---
Пані Марина вже експерт з інфекційних захворювань, а не лише консультант і працівник адміністрації Януковича (не в такому далекому минулому)?
Мирослава Фещенко _ 17.01.2018 14:33
IP: 35.195.158.---
Багато слів, а по факту тільки одні обвинувачення, що не дає пані Ставнійчук честі. Ви краще скажіть що і як правильно робити, а то багато загальних фраз.
Анатолій Білик _ 17.01.2018 14:18
IP: 176.122.120.---
Anatoly Parnenko:
А при епідемологічній службі епідемій не було?
Зеленський69 Корупція1435 Aтака Путіна1284 Україна та Європа1126 Уряд реформ420
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter