Сергій Таран Політолог, співзасновник та голова Правління Центру соціологічних та політологічних досліджень "Соціовимір", директор Міжнародного інституту демократій (Україна)

Новий Закон про вибори – тушкофабрика

18 листопада 2011, 15:26

Новий Закон про вибори став дуже дивним компромісом між владою та опозицією. Суть цього компромісу у тому, що опозиції, – а точніше, лідерам опозиційних парламенстських партій – дадуть можливість знову потрапити до парламенту по партійних списках, а влада зарезервує для себе адмінправо сформувати більшість у парламенті через фракцію ПР та мажоритарщиків.

Першим наслідком цього закону стане те, що основна інтрига навколо майбутньої більшості розгортатиметься не навколо партійної боротьби, а в мажоритарних округах. Поки увага ЗМІ, міжнародних спостерігачів та експертів буде прикута до динаміки партійних рейтингів, до поведінки знакових фігур-лідерів списку та загальноукраїнських екзит-полів, на мажоританих округах, – подалі від Європи та столиці, – тихо домінуватимуть адмінресурс та фальсифікації.

Більше того, саме по мажоритарних округах до парламенту потраплять люди, які будуть найбільш залежні від влади. І не лише тому, що вони будуть зобов'язані владі за неналежне використання адмінресурсу під час виборчої кампанії, а, насамперед, тому, що мажоритарку, відповідно до правил нового закону, будуть здатні виграти лише ті, хто має підтримку потужного бізнесу.

Чи може виграти вибори по мажоритарному округу "самовисуванець" вчитель? Лікар? Лідер місцевої громади? Аби перемогти, кандидату будуть потрібні гроші і, отже, власний бізнес, а в країні, де захист приватної власності – утопія, власний бізнес стає, в кращому разі, механізмом утримання депутата на короткому мотузку.

Тепер рейтинги політичних партій можна буде сприймати хіба як проноз погоди. Його можна брати до уваги, але життя відбувається незалежно від погодних умов. Як незалежно від рівня електоральної підтримки влади та політичних партій, буде формувана нова ідеологічно сіра і добре протушкована більшість.

Другим наслідком закону є нівелювання ролі партій, як органу колективної відповідальності та представництва. Не тільки тому, що депутати з партійних списків складатимуть лише половину парламенту. А і тому, що і надалі не партії, а окремі депутати формуватимуть парламентську більшість. Не партійні висуванці, а представники тіньових кланових груп делегуватимуть і вже делегують своїх представників в Уряд. Нарешті, через падіння довіри, фактично, до всіх політичних сил, не від партій, а як "самовисуванці" буде йти до параламенту значна частина мажоритарщиків.

До речі, "жертвою" нового закону стане і провладна Партія регіонів, чиї боси довго стояли пліч-о-пліч зі своїм лідером, але тепер поступатимуться тим, хто потрапить до "Тіла" через кулуарні ігри.

Третім наслідком є подальше поглиблення безвідповідальності політиків після потрапляння до парламенту. Законом не передбачені жодні механізми контролю виборців над своїми обранцями. Одним з таким засобів контролю мав би стати дієвий механізм відкликання народних депутатів (обраних через мажоритарні округи), якщо ті не виправдали довіри виборців. Наявність такого механізму стимулювала би мажоритарщиків дотримуватися своїх обіцянок і не перебігати з фракції в фракцію.

Нарешті, певно, найцинічнішим прикладом такої безвідповідальності стала відмова тих, хто голосував за закон, від своїх обіцянянок запровадити систему "відкритих списків"- можливості для виборців впливати на порядок кандидтатів у депутати від політичних партій.

Новий закон, по суті, ізолює громадян від контролю над політиками, як на рівні висунення кандидатів, так і на рівні контролю за їх діяльністю після обрання. Закон стимулює появу в парламенті індивідуальних та колективних тушок, які, "обравшись", вважають, що не вони винні суспільству, а суспільство їм.

powered by lun.ua
Коментарі — 9
немезіда _ 21.11.2011 09:56
IP: 91.215.147.---
Шановні читачі! Мій аккаунт на основній сторінці УП неділю тому заблоковано! Розмістіть будь ласка таке повідомлення:
В зв'язку з тим, що 22-го листопада всякі там революціонери збираються святкувати якусь революцію, яка в Табачно-совєцькій історії не значиться та збираються проти влади та НКВД застосувати найжахливішу в світі зброю-КУРЯЧІ ЯЙЦЯ, які викликають негайне сечовиділення, а то й більше, що робить бійців НКВД не боєздатними, наказую: Адмінстративно окупаційному суду м.Києва заборонити зявлятись всім громадянам Києва на площах та збиратись більше ніж п'ять осіб.
Заборонити тимчасовий продаж курячих яєць у всіх торгівельних закладах, а також встановити ціну по 15 грн за десяток для обмеження наслідків катастроф.
Наркому НКВД терміново закупити за рахунок держбюджету ПАМПЕРСИ та видати всім вертухаям для самозахисту та збереження боєздатності.
Фюрер Українського каганату Лазарь Мойсейович Каганович-2.
interessante _ 19.11.2011 01:21
IP: 212.182.93.---
Peyto:
interessante:
IP адрес: 212.182.93.
Страна: Poland
Город: Lublin
Ну і? А знаєте є така штука як proxy?
Peyto _ 19.11.2011 00:52
IP: 95.135.150.---
interessante:
IP адрес: 212.182.93.
Страна: Poland
Город: Lublin
Peyto _ 19.11.2011 00:45
IP: 95.135.150.---
Автор виклав лаконічно і по-суті. +1
interessante _ 18.11.2011 21:35
IP: 212.182.93.---
Ну що ж констатація правильна,але браво за сміливо сказану правду, хоча нічого не дивує. Ви вже як мінімум 4ий хто про це написав на УП:). (Тягнибока я не рахую- він же давно мабуть у владних списках). Опопзиції залишилось сформувати сильні партії мажоритарку вже втрачено. А де я вас не до кінця розумію то це тут: "До речі, "жертвою" нового закону стане і провладна Партія регіонів, чиї боси довго стояли пліч-о-пліч зі своїм лідером, але тепер поступатимуться тим,хто потрапить до "Тіла" через кулуарні ігри." Так про владна партія це олігархи та їх представники- тепер буде більше олігархів менше представників (як за Кучми). Так що провладна партія нічого не втратила."Нарешті, певно, найцинічнішим прикладом такої безвідповідальності стала відмова тих, хто голосував за закон, від своїх обіцянянок запровадити систему "відкритих списків"-можливості для виборців впливати на порядок кандидтатів у депутати від політичних партій."-ну а чому тут дивуватись?Відомо які БЮТ і НУНС в більшості.
murzikmurzik _ 18.11.2011 18:18
IP: 217.20.172.---
Пусть оппозиция выиграет выборы, сформирует большинство и примет новый лучший Закон про выборы. Вы хотели, чтоб рыги вам предложили справедливый Закон, по которому они проигрывают? Надо было их к власти тогда не допускать, а теперь делай, что можешь, и будет, что будет.
vipp _ 18.11.2011 15:33
IP: 96.246.12.---
В бюджете нету денег.
Уже в феврале нечем будет платить пенсионерам, .врачам, учителям, ...
Непомерные цены за российский газ, платить нечем.
Украина на грани восстания.

Но...
Скоро Янукович сдаст России нефтегазовую магистраль и откажется от европейского выбора...

В Украину хлынет поток российских оккупационных денег, которые и будут творить выборы...

Вопрос стоит однозначно страна идет в рабство или останется свободной.

Янукович свой выбор осуществил – он может удержаться только на российских штыках, доверие народа он потерял.

У народа есть шанс остаться свободными.
Используют ли этот шанс?
Рабство или свобода?
vipp _ 18.11.2011 15:32
IP: 96.246.12.---
Главное действие будет после выборов

По мажоритальным округам избранники также будут не народными.

Кто-то с багачей купит избирателей гречкой, а кто-то новой дорогой. или чем-то подобным.

По персональному голосованию не важно кто победит – его бандюки с ПР запугают и затерроризируют так, что они будут вынуждены войти в группировки, контролируемые Януковичем, и они будут служить нынешним бандюкам.
Личный бизнес, своя жизнь, жизнь жены, детей и родителей дороже, чем служение людям. Мажоритальщики в полном составе уйдут на службу уголовнику.

Единственное исключение – избрание патриотов страны.
Таких надо найти 225 человек и за них надо проголосовать.
Это посильно
vipp _ 18.11.2011 15:31
IP: 96.246.12.---
Места в любых закрытых партийных списках можно купить.
Партии сами ищут покупателей мест в своих партиях. А это обычная коррупция.
Депутаты уже не будут служить людям, а будут решать свои личные интересы.

Что ПР, что оппозиционеры – это служители своих интересов. От этого закона проиграли обычные люди, проиграла страна.

Кто пройдет в новый Верховный Совет?

Только 3 партии – Януковича, Тимошенко и Арсенюка. И снова будут теже люди, которые вроде бы за народ, а в действительности так уже привыкли заботится о себе любимых.

Если не появится новая партия, например, с раскрученым созвучным названием "Солидарность" (или мощная всенародная другая), то страна обречена на длительный застой.

Понятно что никакие мелкие типа "Свобода", "Удар" и тп никуда не попадут, а отдадут свои голоса трем большим партиям.
Уряд реформ392 Aтака Путіна1186 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter