Бойкот ''молочної мафії''. Перші підсумки
16-18 травня 2012 року в Україні відбулася безпрецедентна акція. Українські селяни, які своєю важкою щоденною працею забезпечують 70-80% молочної продукції країни, оголосили бойкот "молочній мафії" і впродовж трьох днів не здавали молока.
Загальнонаціональну акцію "Не здавай молока здирникам!" ініціювало Всеукраїнське об'єднання "Свобода". Протест підтримали селяни по всій Україні. Бойкот "молочної мафії" зароджувався на Хмельниччині. Минулоріч завдяки "молочним бунтам" у всіх районах Хмельницької області закупівельна ціна зросла на 60-80 коп. Цього року на бойкот надзвичайно активно відгукнулися інші регіони, особливо східні. Що прикметно, підтримати селян вийшли й містяни, які в багатьох населених пунктах провели протестні та просвітницькі акції на підтримку українського села.
Головною причиною всеукраїнської акції цьогоріч стало повне нехтування інтересами селян-виробників і чергове падіння закупівельної ціни на молоко. В середньому по країні ціни знизилися до 1,60-1,80 грн. за літр. Фахівці аграрного ринку, економісти стверджують, що при ціні меншій, ніж 2,50 грн. за літр, утримувати корову немає жодного сенсу. Тримати її в таких умовах – працювати собі на збиток.
На селі кошти, отримані за молоко, є чи не єдиним заробітком і дають можливість людям виживати за умов безвідповідальної політики влади щодо сільського господарства. Але й ці копійки не доходять нині до селян-виробників молока. І це тоді, коли ціни на готову продукцію лише зростають, а якість магазинного молока, сметани, сиру – не найкраща. У результаті "молочна мафія", яку, поза сумнівом, покриває чинна влада, отримає шалені прибутки, штучно занижуючи закупівельні ціни на молоко та одночасно збільшуючи відпускні ціни на молокопродукти.
Отримавши мандати депутатів рад різних рівнів від Партії регіонів та її сателітів, відчуваючи безконтрольність та повну підтримку антинародної влади, "молочна мафія" провадить таку цінову політику в молочній галузі, яка веде до прямого знищення молочного скотарства. Інтереси українського селянина нікого не цікавлять. У цих умовах селяни продовжують вирізувати корів, оскільки не бачать сенсу їх утримувати. "Корова-годувальниця", яка був одним із найважливіших символів українського села, може відійти в минуле. Поголів'я корів зменшується щоденно, а порівняно з 1991 роком воно скоротилося майже вдесятеро! Відповідно, зменшується і виробництво молока. За оцінками фахівців, минулого року було вирізано понад 40 тисяч корів, а це – зменшення виробництва молока орієнтовно на 150-160 тисяч тонн.
За таких умов селяни дослухалися до заклику Всеукраїнського об'єднання "Свобода" і влаштували в низці областей справжнісінький "молочний бунт".
Такого високого рівня самоорганізації, солідарності та активності українське село не бачило вже давно. Після спілкування зі свободівцями та отримання агітаційних листівок люди почали проводити сходини й збори цілими вулицями, селами. На цих зборах ухвалювали, як правило, одне-єдине рішення: бойкот здирникам.
Три дні люди цілими селами не здавали молока. Ба, навіть їздили в сусідні села й переконували інших не мовчати, а захищати своє кровне право. У селах блокували молоковози, виливали молоко на поріг сільрад, самі ж провадили роз'яснювальну роботу з тими, хто мав сумнів щодо бойкоту.
Частина селян пікетувала органи влади. Впродовж цих днів молоко лилося на поріг Мінагрополітики у Києвіhttp://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=hmQMSqhr0u4,,
та біля Хмельницької обласної державної адміністрації.
Вимоги селян підтримали у Донецьку, Луганську, Миколаєві, Полтаві, Рівному, Харкові, Чернігові, у десятках районних центрів.
Перелякані активністю людей, влада і "молочна мафія" спробували одразу ж по гарячих слідах "закрити діри". В частині регіонів вже на другий день бойкоту почали ліквідовувати заборгованість перед селянами за березень-квітень. Подекуди навіть підняли на 10 копійок закупівельну ціну.
З ініціативи депутатів від "Свободи" звернення з вимогою негайного законодавчого врегулювання болючої для селян проблеми було ухвалено частиною обласних та районних рад.
Що ж далі? Перші результати акції можна буде отримати після 1 червня, коли заготівельники встановлюватимуть ціни на молоко. Однак уже зараз зрозуміло, що "молочна мафія" буде змушена йти на поступки, бо злякалась такої неочікуваної солідарності селян. А найголовніше – люди відчули впевненість і силу, побачили здатність захистити себе від здирників і відстояти справедливу ціну за вироблену продукцію. Телефонуючи у партійні офіси в останній день всеукраїнської акції, селяни дякували "Свободі" за надію, за можливість відчути себе не прохачами, а тими, хто може і буде диктувати свої умови.
У разі потреби вони готові бойкотувати "молочну мафію" ще активніше, готові формувати похідні групи в інші села, готові продовжити бойкот не три дні, а тиждень.
Всеукраїнське об'єднання "Свобода" ініціювало бойкот і підтримуватиме дії селян надалі. Однією з перших ініціатив фракції "Свободи" в парламенті буде ухвалення відповідного закону з юридичним врегулюванням мінімальної закупівельної ціни, розробка і затвердження Державної програми розвитку молочного скотарства.
Наші депутати зініціюють ухвалення спеціальних обласних, районних програм розвитку молочного скотарства. Законодавчого регулювання потребує процедура укладання договорів між виробниками молока та заготівельниками, створення заготівельних кооперативів при кожній сільській раді, забезпечення цих кооперативів холодильними установками, доїльним обладнанням.
Законодавчо потрібно закріпити й процедуру проведення торгів-аукціонів, аби мінімізувати можливість картельних змов. Аукціон має діяти за принципом: "сировинна база дістанеться тому заводу, який запропонує найкращу ціну й найсприятливіші умови для розвитку молочного скотарства". Разом з тим, має діяти суворий контроль на предмет цінових домовленостей між різними закупівельниками. Необхідно також встановити жорсткий контроль за рентабельністю молочного бізнесу та за якістю готової продукції.
Зрозуміло, що влада та "молочна мафія", перебудувавшись, спробують завдати контрудару та зупинити солідаризацію українських селян. Уже під час цієї акції можновладці вдалися до адміністративних та репресивних заходів щодо ініціаторів та організаторів молочного бойкоту. Але сам факт однієї з перших в Україні акцій загальнонаціональної солідарності вселяє надію. Селяни і ті, хто їх підтримав, усвідомили: лише активною боротьбою, покладаючись на власні сили і солідарність усіх верств суспільства, можна чинити опір і відстоювати свої права. А ще бойкотування "молочної мафії" є хорошим прикладом для всіх, хто хоче реально, а не на словах, захищати свої права та протистояти антиукраїнському режимові.
Приєднуйтесь! Лише разом ми здобудемо перемогу!
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.