24 липня 2014, 18:12

Чи маємо право віддати українську ГТС в невідомі руки?

Позицію ВО "Свобода" щодо сьогоднішнього голосування про реформування системи управління єдиною газотранспортною системою України (урядовий законопроект N4116а від 18.06.2014) виклав ще місяць тому.

Нагадую: проектом цього закону пропонується запровадити норму, відповідно до якої основні фонди, акції та частки у статутних капіталах державних підприємств, що провадять діяльність із транспортування магістральними трубопроводами і зберігання у підземних газосховищах (тобто газотранспортна система) можуть бути передані спільному підприємству, якому держава матиме не менше 51 % корпоративних прав, а іншу частку підприємство, що належить та контролюється резидентами країн ЄС, США або Європейського Енергетичного співтовариства.

По-перше, такий законопроект суперечить позиції ВО "Свобода" та "Програмі захисту українців".

Позицію ВО "Свобода" висловлено, зокрема, у заяві від 27 квітня 2013 р.: "ВО "Свобода" послідовно виступає за збереження ГТС у власності та під контролем Української держави. Не може бути й мови про передачу навіть частини контролю над стратегічним активом України будь-якій іншій державі чи корпорації".

У п.11 розділу ІІ "Програми захисту українців" зазначено про необхідність ухвалення закону про стратегічні підприємства та стратегічні галузі виробництва, заборони приватизації стратегічних підприємств і повернення у державну власність раніше приватизованих, гарантування державного контролю над природними монополіями.

По-друге, під гаслом СП між державою Україною та іншою державою ЄС створюється легальна можливість отримання контролю з боку кремлівської компанії "Газпром" над українською ГТС.

Зокрема, до підприємств, що належить та контролюється резидентами країн Європейського Союзу, можна віднести наступних:

South Stream Austria GmbH (доля "Газпрому" – 50%);

South Stream Bulgaria AD (доля "Газпрому" – 50%);

South Stream Greece S.A. (доля "Газпрому" – 50%);

South Stream Hungary Ltd. (доля "Газпрому" – 50%);

South Stream Slovenia LLC (доля "Газпрому" – 50%).

Таким чином, у випадку купівлі частки "Нафтогазу" будь-якою із перелічених компаній, "Газпром" опосередковано отримає контроль над українською ГТС та матиме можливість блокувати ухвалення будь-яких невигідних для нього рішень.

Ба більше, варто звернути увагу і на найбільші газові компанії Європи: E.ON SE (ФРН) та GDF SUEZ S.A. (Франція).

Що ж стосується компанії GDF SUEZ S.A., то уряд Франції володіє лише 36,7% (станом на 2013 рік згідно із повідомленням на сайті компанії). Інші акції перебувають у вільному обігу, тобто, можуть бути придбані потенційно "Газпромом". Ба більше, згідно із повідомленням у ЗМІ та Вікіпедії China Investment Corporation (CIC), яку опосередковано контролює держава КНР, володіє близько 30% акцій компанії.

Щодо компанії E.ON SE (ФРН), то вказана компанія є афілійованою по відношенню до "Газпрому", оскільки згідно із повідомленнями у ЗМІ володіє близько 2% акцій "Газпрому". При цьому близько 90% акцій компанії E.ON SE знаходиться у вільному обігу.

Отже, навіть великі газові компанії найпотужніших економік Європи (Франція, ФРН) не є підконтрольними їхнім урядам. Тобто, питання щодо української ГТС вирішуватимуть не глави держав, а конкретні приватні власники компанії, які є акціонерами газових компаній Європи, серед яких у будь-який момент може з'явитися "Газпром" із контрольним пакетом акцій.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

ДЕСЯТІ БАНДЕРІВСЬКІ ЧИТАННЯ: "Філософія української перемоги. Візія Великої України"

Така вже, очевидно, планида Бандерівських Читань – проходити на тлі визвольної боротьби, пожеж війни і полум'я вогнів, – цілком відповідно до життя того, кому вони присвячені...

Вимоги очільників органів місцевого самоврядування щодо відсічі агресії РФ

Заява очільників органів місцевого самоврядування, обраних від ВО "Свобода", про відсіч вторгненню московського агресора. Восьмий рік триває московська агресія проти України...

Де Україні шукати союзників на міжнародній арені?

Де на міжнародній арені є українські союзники? І головне – що слід зробити, щоб виграти дипломатичну війну проти Москви? Восьмий рік поспіль влада веде цю політику, м'яко кажучи, провально...

Закон про особливий статус Донбасу: як і хто веде Україну до капітуляції?

Що об'єднало у спільному голосуванні здавалося б непримиренних опонентів з "Європейської солідарності", "Слуг народу" та ОПЗЖ? Путінські хотілки з федералізації України...

Вагнергейт: скандал з Єрмаком та Зеленським

Журналісти із Bellingcat опублікували першу частину свого розслідування. І воно миттю стало топ-темою всіх українських ЗМІ. З'явилися тисячі коментарів – і від аналітиків, і від політиків, і від свідомих громадян...

Бандера – наш Герой! Покрова – наше свято!

14 жовтня – День створення Української Повстанської Армії. Про УПА я знаю не з підручників. Рідний брат моєї бабусі – лікар-хірург Петро Скобельський – боровся за Незалежність у лавах УПА...