7 червня 2013, 14:25

ничего себе, какие разборки у правозащитников

Заява правозахисної організації Інститут Республіка про вихід з УГСПЛ

Автор: mike lebed, 07/06/13 • Рубрика: Мирні протести,Події

Інститут економіко-соціальних проблем "Республіка" заявляє, що змушений як громадська організація вийти з Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ).

Ми робимо це з жалем, адже Інститут Республіка був одним із засновників УГСПЛ і довго та плідно співпрацював з організаціями-членами УГСПЛ у справі захисту прав людини.

Зробити такий крок нас змусили наступні обставини. Інститут Республіка вже понад 10 років системно займається проблемою захисту свободи зібрань в Україні: оскарженням заборон мітингів та демонстрацій, неконституційних рішень місцевих органів влади, проводить просвітницьку кампанію щодо свободи мирних зібрань в Україні. Зокрема, представники Інституту Республіка разом з представниками інших організацій УГСПЛ розробляли проект закону про свободу мирних зібрань, який ще 2005-го року був поданий до парламенту (так званий "проект Мусіяки").

Проте згодом парламент ухвалив у першому читанні інший законопроект "Про порядок організації та проведення мирних зборів" (більш відомий як "проект 2450"), а керівництво УГСПЛ, не ставлячи до відома організації-члени УГСПЛ, почало робити заяви про підтримку саме цього проекту, з деякими застереженнями. Цей скандальний законопроект, на нашу думку, значно обмежив би свободу зібрань в Україні.

Така позиція не збігалася ні з позицією Республіки, ні з позицією тих громадських організацій, які двічі, 2010-го та 2012-го, проводили масові акції протесту проти "проекту 2450" і, зрештою, добилися того, що цей проект був знятий з порядку денного Верховної Ради. Проте існуючий порядок ухвалення рішень в УГСПЛ, асоціації тридцяти правозахисних організацій, передбачає, що голова УГСПЛ та її виконавчий директор мають право робити заяви без погодження з організаціями, які входять до Спілки.

На жаль, керівництво УГСПЛ робило заяви та ухвалювало рішення від імені всіх організацій Спілки, не ставлячи їх до відома не лише з питань законодавчого регулювання свободи зібрань. Але Республіка до останнього часу не вважала за потрібне виносити проблему непрозорої діяльності керівництва УГСПЛ за межі Спілки, сподіваючись вирішити ці питання у процесі спільної роботи в галузі захисту прав людини. Республіка неодноразово пропонувала керівництву УГСПЛ узгоджувати заяви від імені Спілки (тобто в тому числі і від імені Республіки), принаймні щодо питань, пов'язаних із законодавчим регулюванням свободи зібрань, з організаціями-членами УГСПЛ. На жаль, ці пропозиції були проігноровані.

Ситуація загострилася після того, як "проект 2450" був реанімований "Координаційною радою громадянського суспільства" при Президентові України, очолюваною одним з чиновників Адміністрації Президента. Керівництво УГСПЛ, знову ж не порадившись з громадськими організаціями, які входять до Спілки, стало лобістом цього законопроекту разом з Міністром внутрішніх справ та Президентом Віктором Януковичем.

Інститут Республіка був змушений зазначати, що заяви, які робить керівництво УГСПЛ від імені Спілки, не відповідають поглядам усіх організацій-членів, і що Республіка має іншу позицію щодо законодавчого регулювання свободи зібрань в Україні. Дії керівництва УГСПЛ у відповідь на таку нашу позицію ми вважаємо некоректними.

Зрештою, Інститут Республіка розробив проект змін до статуту УГСПЛ, де був запропонований прозорий порядок ухвалення рішень у Спілці. Такий порядок існує у багатьох міжнародних та національних спілках, які об'єднують правозахисні та громадські організації, зокрема, подібний порядок у Всеукраїнській ініціативі "За мирний протест!", до якої входять 130 українських організацій.

На жаль, і ці наші ініціативи були проігноровані керівництвом УГСПЛ.

Врахувавши ці обставини, ми вважаємо, що єдиним вирішенням проблеми може бути лише вихід Інституту Республіка з УГСПЛ. Це звільнить нас від необхідності відповідати за заяви та рішення, які робляться від нашого імені без нашого відома.

Інститут Республіка відзначає значний внесок, який зробили і роблять організації, які входять до УГСПЛ і, зокрема, її нинішнє керівництво, у сфері захисту прав людини в Україні. Проте протиріччя, які виникли між Інститутом Республіка та керівництвом УГСПЛ (а не з організаціями, які входять до Спілки), на жаль, попри всі наші зусилля не є подоланими.

Отже, Інститут Республіка заявляє, що

Виходить з УГСПЛ;

Продовжуватиме співпрацювати з організаціями-учасницями Спілки у всіх питаннях, які стосуються захисту прав і свобод;

Закликає організації- члени УГСПЛ ухвалити запропоновані нами зміни до Статуту та Положення про членство УГСПЛ, які б зробили прозорим та демократичним процес ухвалення рішень;

Звертається до всіх з проханням сприймати цю заяву як інформаційну – як таку, яка не може бути приводом до висновків та заяв про "розкол у правозахисному середовищі".

Голова Інституту Республіка

Володимир Чемерис

ДОВІДКОВО:

Інститут економіко-соціальних досліджень "Республіка" – правозахисна організація-співзасновниця Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ). Була створена у 1997 році. Займається захистом свободи мирних зібрань в Україні.

Про небезпеки "законопроекту Януковича-Захарченка-Ставнійчук" про протести в Україні читайте тут – http://zmina.org.ua

О солистке Нацоперы, быдле и школах

Целый день в Фэйсбуке обсуждают пост солистки Национальнй оперы Катерины Абдуллиной о русских и украинских школах. Госпожа Абдуллина счастлива тем, что отдала своего ребенка в русскую школу, где ее крошка выучит русский и украинский языки, довольна контингентом учеников и их родителей, а вообще очень рада, что учиться в Украине можно не только среди "быдла", которое, как можно предположить из записи уважаемой артистки, учится в украинских школах...

Гройсман умер, но его дело должно жить

Я всю неделю хожу с больной головой. И, понятно, что плачу. Но я знаю, что по большому счету смерть ничего не меняет. Про личное горе всегда можно забыть...

Экономико-правовой фильм ужасов, спасибо Татьяне Монтян

Полтора часа не отрываясь смотрела лекцию Татьяны Монтян об имущественных правах в Украине. Впечатления, мягко говоря, двоякие. Удовольствие от таланта и логики лектора перебивается ужасным смыслом рассказываемого ею...

Экономико-правовой фильм ужасов, спасибо Татьяне Монтян

Полтора часа не отрываясь смотрела лекцию Татьяны Монтян об имущественных правах в Украине. Впечатления, мягко говоря, двоякие. Удовольствие от таланта и логики лектора перебивается ужасным смыслом рассказываемого ею...

Большевичка в "Мыстецьком арсенале"

"Пусть варварством я сим и удивлю Европу" Иван Барков Вчера вечером, прочитав на "Левом берегу" сообщение о том, что директор "Мыстецького арсенала" Наталья Заболотная замазала черной краской картину Владимира Кузнецова "Колиивщина...

PinchukArtCentre: Интерактивные игры охранников, или Следите за обувью

Все мы знаем и любим PinchukArtCentre. И благодарны его сотрудникам и основателям за многие замечательные выставки и огромную просветительскую работу...