Олена Трегуб Директор Департаменту міжнародних програм в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі

''Моя компанія''

19 листопада 2016, 17:05

Цього тижня я побувала у Брюселі у службовому відрядженні. Повернулась в Україну фактично бомжем – гроші, телефон, комп'ютер, картки були викрадені на автобусі із аеропорту Брюселя. Зловмисники також познімали заощадження із моєї дебіт карти Приватбанку без пін-коду, наприклад, катаючись на таксі з інтервалом у 10 хвилин між поїздками на суми, які не викликали у Приватбанку ніяких підозр, – від 300 до 500 євро.

Усі іноземці, які чули, що зі мною трапилось, казали, щоб я не хвилювалась, адже оскільки це була робоча поїздка "моя компанія" компенсує мені витрати і подбає про мене.

Але тільки зараз я у повній мірі зрозуміла проблеми "моєї компанії".

Я працюю на посаді директора міжнародного департаменту Мінекономрозвитку майже два роки. До цього я вчилась, проживала і працювала у США. Приїхавши в Україну після Майдану, я, на запрошення Міністра Абромавичуса, вирішила допомогти Україні навести лад у сфері міжнародної допомоги, оскільки мала для цього фахову освіту і досвід. Про реформу треба говорити окремо. Спротив, саботаж і відсутність фінансових і людських ресурсів.

Фінансовий же результат моєї роботи полягав для мене у систематичному зменшенні моїх американських заощаджень. Замість оплати праці співмірної витратам на проживання у столиці, я працювала в мінус.

Останній випадок під час брюсельського відрядження взагалі ставить під питання мою можливість продовжувати роботу і завершити напрацювання по реформі координації і управлінні міжнародної допомоги суто з фінансово-технічної точки зору.

Цей випадок – не просто нещасний збіг обставин, а симптом дисфункціональності нашої державної машини і принципу підбору кадрів на державній службі, свічення критичної потреби оновлення державної системи.

Поясню чому.

Як директорка департаменту, я їхала до Єврокомісії виступити на щорічних зборах програм прикордонного свіробітництва. Всього прикордонне співробітництво – це 1 мільярд євро грантів для 30 країн ЄС та сусідів ЄС. Із 16 програм 2014-2020 року, у чотирьох програмах на загальний бюджет у 350 мільйонів євро бере участь Україна. Ці кошти доступні для проектів розвитку областей Західної та Південної України.

Представники прикордонної програми були дуже раді тому, що я протягом останнього року почала активно займатись усуненням проблем і лобіюванням української участі у проектах. Адже вважалось, якщо до цього наша держава лишала без належного рівня представництва і уваги ці програми, то відповідно ми отримували менше коштів, до того ж не на ті стратегічні напрямки, які ми в Україні вважаємо пріоритетними. Європейська допомога, як відомо, працює за принципом "більше за більше".Тому, коли з української сторони показувати більший попит і більшу спроможність ефективно абсорбувати фінансування, ми закономірно починаємо отримувати більше. Тому моя участь у заході розглядалась європейським партнерами стратегічно і мені виділили місце для виступу аж у чотирьох панелях заходу, який проходив у приміщенні Європейської Комісії, де були присутні кілька сотень європейських чиновників та дипломатів.

Незважаючи, на те що Міністерсво закордонних справ затвердило моє технічне завдання, наша держава, очевидно, не вважала достойне представництво України і отримання можливостей додаткового фінансування завданням, вартим відповідної уваги.

Коли я 15 листопада прямим рейсом із Києва о 1-ій годині дня прибула у аеропорт Брюселю, мене ніхто із державних представників не зустрічав, щоб відвезти до Єврокомісії, де о 4:30 починались мої виступи. Ніхто мені не телефонував, щоб повідомити, чи хтось за мною приїде, незважаючи на те, що у Києві мене запевнили, що наше Представництво при ЄС мене зустріне.

Якщо людина розраховує, що її зустрінуть, а натомість нікого немає, виникає певна психологічна розгубленість. Усього у Брюселі працює більш ніж півсотні наших дипломатів, з них 38 в одному Представництві при ЄС. Якщо у всіх цих високоповажних представників держави Україна є більш важливі справи, ніж допомагати директорці департаменту МЕРТу отримувати гранти для України, нехай би відразу сказали, що не мають можливості мене зустріти. Я б по-іншому підготувалась і розпланувала свою поїздку.

Тим же рейсом, що і я, прибула українська делегація на конференцію в НАТО. Їх зустрічала представниця української Місії при НАТО, теж структури нашого МЗС. Я тричі зверталась до неї з проханням про допомогу, пояснивши їй, що я у офіційному відрядженні із Мінекономрозвитку, що наше Представництво при ЄС повинне була мене зустріти і мені треба негайно їхати на захід, але у мене від них немає ніяких повідомлень і зв'язку з ними.

Вона відмовилась надати мені будь-яку допомогу – чи позвонити у Представництво при ЄС чи забрати мене у місто разом із українською делегацією, аргументувавши це тим, що оскільки я приїхала не в НАТО, я – не її справа. На всі мої питання вона у радянському стилі відповідала, що нічого не знає і все не її справа, і що вона не чула, що Представництво повинне приїхати за мною.

Це при тому, що і МЕРТ, і Представництво при ЄС, і Місія при НАТО – це по суті "одна компанія" – держава Україна. Але, очевидно, представниця Місії при НАТО, не вважала, що працює на державу, а лише на свою Місію, чи на тих, хто її туди призначив.

Поспілкувавшись із брюсельським обличчям нашої держави, після годинного очікування і пошуку тих, хто мене зустрічає у аеропорту, у стані легкого шоку я пішла на інформаційну стійку. Рекомендували автобус, який іде прямо до готелю, як найшвидший спосіб, оскільки на таксі – велика черга.

Власне в автобусі у мене і вкрали мою сумку з комп'ютером.

Звичайно, мені слід було бути більш уважною, і розуміти, що, зважаючи на контингент на автобусній зупинці аеропорту і у самому автобусі, ця поїздка несла великі криміногенні ризики. Проте я була психологічно не готова до такого розвитку подій, оскільки не була налаштована ходити по автобусах у цій робочій поїздці.

Я звернулася до поліції з проханням знайти зловмисника по гарячих слідах, адже повинні бути камери і на зупинці в аеропорту і в автобусі, тим більше, що я вважала, що бачила хлопця, який це зробив. Поліція сказала, що прийме мою заяву, але це занадто типовий випадок, який майже нормою, тому вони це не сприймають як щось, що треба розслідувати. Їхні слова підтвердились, коли ще під час нашої розмови, зайшов болгарський турист, з ідентичною ситуацією.

Я сподівалась, що наші дипломати, приїдуть і пояснять поліції, що я – не турист, а державний чиновник, що я – в державному відрядженні, з компютером – повним важливої інформації, і що від імені держави Україна вони просять поставитись серйoзно до розлідування злочину.

Проте по тому, що наші дипломати приїхали за мною лише після п'яти годин очікування і кількох телефонних дзвінків, поліцейські зробили висновок, що я не те, що не державний представник чи турист, а нікому непотрібний бомж, на якого дійсно не варто звертати увагу.

З боку наших дипломатів не було жодної спроби пояснити поліції, що варто серйозніше поставитись до ситуації.

Всього я пробула у аеропорту від 1-ї години дня до 7-ї години вечора. Тобто у наших дипломатів зайняло 6 годин, щоб визначитись, хто мене зустрічає і таки приїхати по мене.

Причому вони дали мені зрозуміти, що роблять мені послугу. За що їм принагідно дякую.

Пані Консул України вимагала оплатити 50 євро за довідку для повернення в Україну. Дякую, їй і Посолу України у Королівстві Бельгія та Представнику України при ЄС Миколі Точицькому, що відмовились від цієї вимоги після заяви про моє скрутне становище.У підсумку маю до "моєї компанії" кілька відкритих питань:

• Чи повинна держава надавати робочий комп'ютер і телефон для службових поїздок, у яких мені ці засоби необхідні?

• Чи повинна я користуватись власними засобами для державних справ? Якщо так, чи компенсує держава втрати, які відбулись у наслідок виконання мною службових обовязків і внаслідок неналежного виконання своїх обовязків з боку держави?

• Чи повинна держава сприяти захисту інформації, майна та безпеки державного службовця України, який знаходиться на території іншої держави у офіційному відрядженні?

І останнє питання, риторичне.

За яким принципом підбираються дипломати для предстаництва українських інтересів у Брюселі і чи усвідомлюють вони себе представниками держави, які повинні захищати її інтереси, а не тільки інтереси своєї Місії чи Представництва?

Вважаю ці питання вартими публічної уваги у світлі пріоритетної реформи державної служби та потреби створення сприятливих умов для роботи реформаторів.

powered by lun.ua
Коментарі — 84
Mykola Muzychuk _ 21.11.2016 15:24
IP: 94.153.196.---
Будь ласка не здавайтесь, може скластися відчуття по коментарям що всі проти Вас, але є люди які розуміють що бюрократично підковані совки, які доблесно виконують інструкції столітньої давності це не те що хотілось би бачити українцю. Тут вступає в дію закон про відро с крабами де сусід тягне сусіда і не дає йому вибратись, всі заклики про "рівність", "мінімалку", "особливе ставлення до чиновника" і т.д. це той якір який тягне вниз. Можете вибивати для України мільйони, отримуйте максимальний супровід від системи – так має працювати дійсно ефективний уряд, а не закиди про дотримання бюрократичних інструкцій. Ми хочемо отримувати гідну оплату, але цинічно надіємось і вимагаємо від чиновника с з/п в декілька сот доларів виконувати свої обовязки, так щей не бути корупціонером. Вкладаєш свої кошти і потребуєш компенсації – "не подобається – їдь звідки приїхали", ну добре поїде Олена туди де її будуть цінувати, а той що замінить буде лобіювати інтереси країни за свій кошт в такій ситуації?
boh _ 21.11.2016 14:09
IP: 194.44.142.---
Ну просто "пуп Землі"! Як це плебеї такий "скарб" американський зразу не розгледіли? І ця малахольна дівчина займає таку посаду? Вкотре можна зробити висновок: дуже дивна компанія "Держава Україна":)
Vyacheslav Panchuk _ 21.11.2016 13:16
IP: 188.190.171.---
Я чомусь думав, що Україна – це "компанія" не тільки автора цієї статті, але й кожного громадянина, який тут проживає. Чому в нас відношення до чиновника і до звичайної людини настільки відрізняються?
Тарантул Тарантула _ 21.11.2016 11:48
IP: 104.155.87.---
Девушка во многом права. Ну почти во всем, в бюджетной сфере большое равнодушие друг к другу. Вообще нет командной работы. Но еще я б выделил секретаря начальника департамента, секретарь некомпетентно сработал, раз так вышло с шефом. Она должна была составить поминутный план командировки и скоординировать.
Или не хватило опыта и понимания.
Очень сочувствую Вам, неприятно, стресс. Отдохните немного.
ViHo _ 21.11.2016 09:22
IP: 95.135.254.---
:
ViHo:
:
"...ближе к кормушкИ.". Так и в методичке было написано?
Методичка маде ин США.
Аббревіатура "СШ" мені знайома. Зазвичай це скорочення від "середня школа". А що означає літера "А"?
Vladimir Khotenko _ 21.11.2016 08:16
IP: 104.199.73.---
lohik:

Це недоліки становлення нашої молодоі незалежної держави...В приватних чи корпоративних поіздках, які організовують олігархи, такі випадки неможливі...Фонд Пінчука, наприклад, приймає своїх запрошених ВІП-персон і зарубіжних гостей в Києві на найвищому рівні...Ще нікого з них в Украіні не пограбували...
Какой еще "вашей молодой державы"? Это которой три годика, что ли? Или которой 25? Она еще на ножках не стоит, или даже головку не держит? Тьфу! То мы, видите ли, "входим в число основателей ООН", ля...ля. То мы настолько молоды, что из аэропорта не можем доехать...

Тьху. Нафиг с пляжа неумех, только и можете что оправдываться.
Джамбо Свой _ 21.11.2016 07:06
IP: 77.52.7.---
Трегуб – давно известная всем (кто причастен к работе ее департамента) скандалистка. При этом – полный ноль в работе. Единственное что она все время делает на должности – пытается под себя подмять международные деньги, которые уже (!!!) выделены Украине (усилиями других структур)...
lohik _ 21.11.2016 07:04
IP: 37.55.233.---
Олену дійсно не зустріла в аеропорту машина (говорять, що застряла в пробці)...Тому та вирішила добиратись самостійно...Де її обікрали...Так що винні обидві сторони... В кожного своя правда при оправданні...
Виктор Янкаускас _ 21.11.2016 02:43
IP: 104.199.73.---
"- Чи повинна я користуватись власними засобами для державних справ?"

Очевидно, так перевли "собственными средствами". Поправьте.
shasta _ 21.11.2016 00:41
IP: 46.119.100.---
і все ж таки, чим там займається аж 38 чинушок?!
Boris Chykulay _ 21.11.2016 00:39
IP: 104.155.87.---
до речі, стосовно консульських тарифів: вони поза законом. хоча суд я програв (там судді з програм гнапа були), усе одно певен, що тарифи мають пройти ВР, котра сформулює чітку ціну. нині ж ціни узяті зі стелі якимось заступником міністра на підставі внутрішнього документу (!!!)
rabbik _ 20.11.2016 22:50
IP: 104.155.87.---
:
rabbik:
Разве дело в безвизе!?
Людям жить не на что, а ты всё майдановские эфимерныеи лозунги цитируешь.
ти читать умееш
Поки що в запасі у Тимошенко залишається 21 листопада – третя річниця Революції Гідності. Саме в цей день правоохоронці насправді очікують найбільших протестів і провокацій.

За інформацією УП, цього дня основними претензіями протестуючих будуть невиконані обіцянки влади щодо безвізового режиму.

завтра юля будет махать флагамі – дайош безвиз
lady_gaga _ 20.11.2016 22:50
IP: 104.196.28.---
А коли ця Тригуб взагалі працює? Таке враження, що крім брехливого піару в фейсбуці і укр правді у цієї пані немає ні тяму в голові, ні часу. І скільки можна брехати про свій "досвід" і вдавати з себе "круту американку", незвиклу до суворих укр реалій? Адже в США Тригуб працювала за копійки помічницею юної дівчинки-мажорки, головною заслугою якої був багатий батько.
Borys Lebeda _ 20.11.2016 22:41
IP: 104.199.73.---
З бидлуватого населення важко набрати порядних урядовців. Чим ми можемо допомогти?
І як Ви, пані Олено, поясните офіційну позицію місії України при ЄС?facebook.com/UkraineEUMission/posts/1335286429817881

Про бидлуватість населення я суджу зокрема з коментарів до цієї публікації.
rabbik _ 20.11.2016 22:22
IP: 104.199.73.---
:
ViHo:
:
"...ближе к кормушкИ.". Так и в методичке было написано?
Методичка маде ин США.
бери ближе...)))
За даними УП в питаннях протидії Тимошенко в АП працює окрема група:
проросійська позиція Тимошенко і її співпраця з Віктором Медведчуком і його людьми.
Львівську обласну партійну організацію "Батьківщини" очолив Михайло Цимбалюк, колишній член ПР і партії СДПУ (о).

Поки що в запасі у Тимошенко залишається 21 листопада – третя річниця Революції Гідності. Саме в цей день правоохоронці насправді очікують найбільших протестів і провокацій.

За інформацією УП, цього дня основними претензіями протестуючих будуть невиконані обіцянки влади щодо безвізового режиму.
==
Дайош безвиз.!!!
Сідор уже навострілся в Мірабеллу глянуть віллу Юлі...)))
Ан Кфоб _ 20.11.2016 21:47
IP: 93.74.204.---
Брехло классическое
ViHo _ 20.11.2016 21:46
IP: 95.135.251.---
:
"...ближе к кормушкИ.". Так и в методичке было написано?
ViHo _ 20.11.2016 20:59
IP: 37.55.4.---
Дивна людина. Замість того, щоб відразу по прибутті зателефонувати до Представництва України та з'ясувати ситуацію, вона годину сидить, чекаючи невідомо чого, та, попутно, пригинаючи випадково стрінутих співвітчизників до порушення службових інструкцій. І, невже в таку мандрівку не знайшлося одежини з парою кишень, щоб не класти гаманець і телефон до валізи?
aerodrom _ 20.11.2016 18:33
IP: 104.199.73.---
Алёна Трегуб, было бы неплохо, чтобы Вы как то прокомментировали версию представительства Украины.
aerodrom _ 20.11.2016 18:27
IP: 104.155.89.---
facebook.com/UkraineEUMission/posts/1335286429817881

версия другой стороны, мягко говоря, выставляет Трегуб врунишкой
Vyacheslav Zhytnychenko _ 20.11.2016 16:36
IP: 130.211.57.---
Феерично! Реформаторов – в топку!
lohik _ 20.11.2016 14:22
IP: 37.54.129.---
Надежда Топоровская:
І героїня цього оповідання, і диппредставництва, повинні працювати у рамках кошторису. Усі дипломатичні місії нашої держави, не мають практично коштів для обслуговування таких "роззяв" як наша героїня. Якщо це державний службовець, то усі міністерства мають відповідні служби, які повинні домовлятись із закордонними дипустановами для її супроводу. Скоріш це була її приватна поїздка для спроби щось отримати та пропіаритись.
Так так...Всі жінки дуже підступні істоти...По собі судите?...
Надежда Топоровская _ 20.11.2016 13:33
IP: 93.72.93.---
І героїня цього оповідання, і диппредставництва, повинні працювати у рамках кошторису. Усі дипломатичні місії нашої держави, не мають практично коштів для обслуговування таких "роззяв" як наша героїня. Якщо це державний службовець, то усі міністерства мають відповідні служби, які повинні домовлятись із закордонними дипустановами для її супроводу. Скоріш це була її приватна поїздка для спроби щось отримати та пропіаритись.
lohik _ 20.11.2016 13:15
IP: 37.54.129.---
Саме гірше, коли почнуть мстити Олені, що винесла сміття з хати...А всі проблеми держави, що не завжди може захистити на відповідному рівні своїх громадян і держслужбовців за кордоном – від бідності...
Це недоліки становлення нашої молодоі незалежної держави...В приватних чи корпоративних поіздках, які організовують олігархи, такі випадки неможливі...Фонд Пінчука, наприклад, приймає своїх запрошених ВІП-персон і зарубіжних гостей в Києві на найвищому рівні...Ще нікого з них в Украіні не пограбували...
sensor+2 _ 20.11.2016 13:15
IP: 94.178.255.---
Но вообще эта история имеет прямое отношение к культуре и менталитету украинцев к сожалению. У нас не принято помогать или внимательно выслушивать, особенно соотечественников.
Корупція1296 Україна та Європа1068 Aтака Путіна1189 тітушки19 Уряд реформ392
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter