Дмитро Тузов Політичний оглядач

Навіщо потрібна декларація про майно, доходи і витрати?

27 серпня 2015, 09:15

Справді, навіщо, якщо вона є "фількіною" грамотою, в яку посадовець може записати будь-що, або не вписувати взагалі нічого. Нещодавно спалахнув скандал з вже колишнім заступником міністра внутрішніх справ Сергієм Чеботарем. Журналісти знайшли будинок екс-міністра в селі Лісники і знову зіткнулись з тугим вузлом, у якому переплетено інтереси однієї, окремо взятої сім'ї: майно відсутнє в декларації чиновника, але записано на члена його родини. Взагалі, найбільш поширена версія легалізації статків державними чиновниками і політиками в Україні – це запис майна на члена родини, який "займається бізнесом". Складається враження, що всі успішні бізнесмени в країні – родичі якихось політиків або держслужбовців. Можливо, так і є? Саме близьким родичам високопосадовців значно легше вести бізнес в нашій країні, отримувати дозволи, ліцензії, погодження з місцевою владою? Одним словом, такий собі синдикат політиків, чиновників та бізнесменів, які працюють у тандемі. Схема багатофункціональна, так само, як і проведення транзакцій з кіпрськими офшорами та працює безвідмовно. Але є і зворотній бік медалі: чи декларують свої статки самі бізнесмени? Особливо, бізнесмени та бізнесвумени, які прийшли в сферу управління державою? Адже це свідчить про те, чи готові вони не лише на словах, з екранів телевізорів "проводити реформи", створювати прозорі структури і, взагалі жити за європейськими нормами – як юридичними, так і моральними?

В інтернет-виданнях оприлюднили інформацію про фальсифікацію декларації першого заступника міністра інфраструктури Володимира Шульмейстера. Йдеться про відсутність в декларації одного з двох будинків, побудованого на земельній ділянці в Конча Заспі, яка належить першому заступнику міністра, та суттєвому зменшенні на папері площі будинку, вказаного в декларації. Нібито існуючі маніпуляції з документом зацікавили мене. Адже йдеться вже про наступне покоління українських високопосадовців, які прийшли на зміну Януковичу та його команді. Пам'ятаєте Віктора Федоровича, який, з ображеним обличчям розповідав, що в Межигір'ї йому нічого не належить, а володіє він лише "будиночком" в 600 квадратів, що купив на гроші, які виручив після продажу своєї квартири в Донецьку? Мені здається, що тоді ще діючому президентові суспільство не повірило. І в цьому місці треба сказати, що в нашій країні таки відбуваються зміни. Перевірити чесність людини, яка іде на високу державну посаду і ставить свій підпис під власною декларацією, можна за кілька хвилин. Декларація чиновника міститься на офіційному сайті міністерства, а витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно можна отримати моментально. Нескладна процедура підтвердила сумний факт: дані в Декларації та в Держреєстрі суттєво різняться. За даними Держреєстру, загальна площа будинку Володимира Шульмейстера – 361,7 квадратних метрів, замість 210 квадратів, власноручно вписаних у відповідну клітинку документу. Між іншим, новітнім антикорупційним законодавством України передбачено вже кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації.

Здавалося б, крапка, питань немає. Але, насправді, вони є. Головне з них: – Навіщо? Що саме намагається приховати Володимир Шульмейстер? Свої статки? З якою метою? Справа в тому, що саме ця спроба щось приховати, ставить під сумнів й решту відкритої про публічну особу інформації.

Нібито, дрібниця, все це, чи не так? Це ж не Межигір'я, як у Януковича, зрештою. Але тоді виникає питання: а навіщо взагалі тоді потрібні декларації про майно, доходи та витрати державних службовців, якщо вони не відповідають дійсності? Чи справді декларація, яку заповнює посадовець, є інструментом опосередкованого контролю громадянського суспільства за чиновниками та рівнем корупції в країні?

Можливо, й справді – не варто порпатись у чужому господарстві, всіх цих причалах, ділянках, будинках. Тоді варто поцікавитись, а як діє вся ця система декларацій і контролю в країнах Європейського Союзу? Чи звертають увагу і як реагують державні структури й громадянське суспільство на, м'яко кажучи, невідповідність задекларованого та наявного майна? Чи є зв'язок між "помилково" заповненою декларацією, боротьбою з корупцією та реформами в країні? З цим питанням я обов'язково звернусь через Фейсбук до колег журналістів, які працюють у західних ЗМІ.

powered by lun.ua
Коментарі — 7
o22 _ 28.08.2015 11:03
IP: 176.120.40.---
Хто бреше – той Путін! І дії його ще більш руйнівні для країни!
Pho01 _ 27.08.2015 17:32
IP: 188.163.11.---
Тема мега важлива! Це злочин, коли посадовець такого рангу фальсифікує декларацію! Потрібен розглаз і всебічне розслідування. Інакше боротьба з коррупцією це міф, яким нас кормлять
Фрося Бурлакова _ 27.08.2015 16:15
IP: 195.74.67.---
В цивилизованных странах чиновники декларируют абсолютно все, включая даже подарки на день рождения и рождество. Наши же судя по всему живут по принципу: один я умный, а все вокруг идиоты. Сомневаюсь, что с таким подходом к делу у страны есть нормальное будущее
dnipro _ 27.08.2015 15:20
IP: 193.93.187.---
підтримую автора. Цікаво було б прочитати з приводу "З цим питанням я обов'язково звернусь через Фейсбук до колег журналістів, які працюють у західних ЗМІ.".
Wave 9 _ 27.08.2015 14:23
IP: 188.163.98.---
Sarmi:
вот именно, что это рычаги давления только на мелких чинуш. А нужно, чтоб было на всех. Чтоб спалился на том, что не внес что то в декларацию, конфискуем в пользу государства) ну и либо срок либо общественные работы. А то сказать откровенно, искренне достали чиновники бомжи-безработные.
Обізнаний _ 27.08.2015 10:52
IP: 146.148.82.---
Який король така у нього і свита. Якщо король злодій, то й світа у нього те ж злочинці.
Sarmi _ 27.08.2015 09:45
IP: 95.132.24.---
Декларація – це інструмент тиску на державних службовців низового рівня – районів, міст, областей. За одну помилку на копійку будь-якого невгодного держслужбовця можуть притягнути та вигнати з держслужби за кілька днів. Зрозуміло, що вищу касту ніхто чіпати не буде, самі такі.
Aтака Путіна1224 Україна та Європа1085 Корупція1335 Зеленський19 Донбас14
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter