Володимир В’ятрович Історик, голова Українського інституту національної пам’яті

"Волинь" vs "Катинь"

09 листопада 2017, 15:03

Понад півстоліття головним історичним символом для поляків була Катинь. Підступний розстріл чекістами полонених офіцерів, військової еліти польської держави був під суворим табу комуністичного режиму. Проте про нього потай розповідали в сім'ях, писали в підпільному самвидаві. Тому "Катинь" стала однією з опор антикомуністичних, чи навіть ширше, антитоталітарних, настроїв у ПРЛ (польск. Polska Rzeczpospolita Ludowa).

Боротьба за відкриття правди про "Катинь" була невід'ємним елементом боротьби за іншу, демократичну, вільну від комуністичного диктату Польщу. "Катинь" нагадувала про одвічну підступність Росії, яка навіть після падіння комунізму приховує правду про трагедію 1940 року. Здавалося, після пов'язаною з "Катинню" Смоленською трагедією 2010 вона стане ще потужнішим символом, який єднатиме минуле і сучасність. Але на той момент "Катинь" вже активно витіснялася із суспільної свідомості іншою історичною темою – "Волинь".

Події польсько-українського конфлікту в роки Другої світової (зведені до простої формули "Волинь-43") стали головною темою спочатку історичної публіцистики, а відтак – історичної політики. Саме їх висвітленню приділялися передовиці газет, репортажі на ТБ та фільми. Вже перші появи нової теми в публічному просторі засвідчили її різницю з попередньою. Головним ворогом поляків тут ставали не совєти/комуністи/Росія, а українські націоналісти, а згодом просто українці. Головною втратою, за якою сумували, були не люди (імена, яких так дбайливо встановлювали у випадку Катині), а території. Тому так легко розкидаються цифрами вбитих від 100 до 500 тисяч і тому так часто на пам'ятниках не імена людей, а назви населених пунктів.

"Катинь" була відважним викликом сильній радянській чи потім російській владі. "Волинь" є спробою дошкульно вдарити слабшого сусіда, який воює з тим хто, нещодавно вважався головним ворогом Польщі. "Катинь" пробуджувала прагнення свободи, "Волинь" – ксенофобні настрої.

Найразючіше різницю між символами "Катинь" і "Волинь" (в їх етиці та естетиці) демонструють однойменні фільми Вайди і Смажовського. Перший трагічний, але світлий і життєствердний, показує негідників, але й героїв. Другий – похмурий, депресивний, злий і сповнений ненависті.

"Волинь" витісняє із пам'яті польського суспільства "Катинь", подається найстрашнішим злочином проти поляків саме тоді, коли в Росії не лише заперечують розстріл польських офіцерів, а реабілітують і реанімують комуністичний режим в цілому. Ця реабілітація стає ідеологічною платформою для нової російської агресії проти сусідньої держави. Тема "Волині" – інструмент зближення Польщі з Росією. Риторика, яка починається із засудження українського націоналізму і переходить у засудження боротьби українців за свободу, починає звучати в унісон на схід і на захід від України. Нинішні публікації та заяви про УПА в Польщі нагадують те, що говорилося і писалося на цю тему в ПРЛ, і те, що говорить і пише Росія. Зрештою, обидва сусіди України з однаковою наполегливістю вимагають від українців переглянути їх історію: той самий період і в тому ж напрямку. А пам'ять про "Катинь", яка була запобіжником від смертельних для Польщі марень про спільний кордон з Росією, вивітрюється.

Коментарі — 417
Yaroslav Yurkiv _ 21.11.2017 17:43
IP: 35.190.207.---
Олег Чирва:
Mykola Fedoriy _Сторона конфлікту не повинна виносити вирок протилежній стороні. ****

Це – логічно.

Але – замість незацікавлених незалежних експертів – хіба не краще визнати провину, яка висить не на наших поколіннях, вибачитися один перед одним – щиро, по-сусідському і будувати вже нічим не захмарені і не обтяжені відносини?
Чому німці знайшли в собі моральну силу так зробити, а ми з поляками – не можемо? Кінець кінцем – обідва ж християни...
План Маршала позбавив німаків будь якої моралі, як і Лендліз кацапів:)
Mykola Fedoriy _ 21.11.2017 17:18
IP: 46.118.141.---
Де і хто побачив в Украіні якусь Бандеріну?...Украінських націоналістів при владі в Украіні ще не було...Були комуністи, потім донєцкій олігархічний кримінал, зараз вінницькі бариги...Нинішня російсько-украінська війна почплась не із-за Бандеріни...Це покарання Росіі за геополітичний європейський вибір Украіни в сторону ЄС...
Михаил Григоренко _ 20.11.2017 20:12
IP: 35.185.46.---
Олег Чирва:
Что касается того,что мы строим-неча на зеркало пенять-это мы,а не солдаты УПА голосовали за президентов и депутатов,приводя к власти одних "лучше" других,это мы,давали и даем взятки чиновникам и ментам,это мы с вами построили то.что Вы называете бандерианой,а я-насквозь коррумпированной Украиной.Бандеровцы здесь ни причем-их во власти не было и нет.
Михаил Григоренко _ 20.11.2017 20:03
IP: 35.192.188.---
Олег Чирва:
Меня российские дела не интересовали до февраля 2014...Теперь интересуют.Как дела государства,аннексировавшего часть Украины,на второй ее части развязавшего войну.,и имеющего наглость диктовать украинцам свою трактовку истории.
Что касается их флага-если людям нравится пить из опомоенной кружки-пусть пьют.По флагом СССР воевало людей всяко не меньше,чем под триколором,однако россияне его не взяли за государственный.Стесняются,наверное,правопреемники СССР.)
Любомир Черняховский _ 20.11.2017 19:36
IP: 95.134.253.---
Олег Чирва:
Москс-свин – лижи фекального "путтына".
Михаил Григоренко _ 20.11.2017 19:34
IP: 35.196.166.---
Олег Чирва:
Да чего там загибать,когда вся РФ под флагом РОА,Если бы воскрес мой дед-гвардеец,он застрелился бы,подумав,что попал в плен к власовцам...Говорю же-жуткая мешанина...
Россияне пытаются склеит несклеиваемое-Рос.Империю,СССР и нынешнюю клептократическо-олигархическую Россию,шагающую по дорожке,протоптанной Гитлером,Геббельсом и Гиммлером...
Все один в один-вопли о разделенном народе,притязания на территории соседей,пропаганда.превращающая людей в скот и росгвардия вместо СС...)
Что касается молебнов-уж извините,но я не верю,что ими можно вызвать дождь.Просвещать людей надобно,а не окунать в мракобесие...Все же 21 век на дворе.

Насчет героизации уже говорилось-если поляки имеют право на героизацию АК и пр. милитари формирований,то почему украинцы не должны иметь права на героизацию УПА-потому,что этого хотят поляки и русские?Да идут оени к дьяволу...)
Mykola Fedoriy _ 20.11.2017 14:30
IP: 46.118.141.---
Польща робить власну цензуру та відбір, яких історичних героів минулих поколінь повинна визнавати Украіна...А як у них відносно Хмельницького?...Також його внесуть у чорний список?...
Ua Gall _ 20.11.2017 10:33
IP: 91.200.113.---
Олег Чирва:
Mykola Fedoriy:
Олег Чирва:
Брись, москаль ют -Чирва разом із ще сотнями своіх різних ніків тут на УП,, в паРашу до свого воронєжского друга В
задовп – Запєрдоленка!...
Знову пояснюю: я – з козацького роду, відомого з 1597 року, тобто – справжній українець, а ось ти – підляшок -безбатченко, якій став " українцем" тільки внаслідок злочину Сталіна в 1939 році. ТОМУ – НЕ ХАМИ...
ПОШЁЛ ВОН,ПРОВОКАТОР-ФАШИСТ!

Балда,а шо он и вправду справжний укгаинец?Конечно,если не косит под украинца,то он справжГний украинский!

Ату,колорадос,,ату!К ноге!
Любомир Черняховский _ 20.11.2017 08:43
IP: 104.155.82.---
Олег чирвК:
Олег Чирва:
Любомир Черняховский:
Олег Чирва:
Черняховским, чьи мозги настолько разъедены русофобией, что уже ничего, кроме площадной брани не продуцируют...

Навоз Речи Посполитой, одним словом... садисты и брехуны.
чирвА моск-свин все міряє "...усским" аршином.
Якщо він вирощує "лединец – фекальный сталагмит", то й люди так живуть.
якщо у моск-свина релігія – "комуно-скрєпнославная ложь", то всі мають вірити в брехню й брехати як він.
Я жЖЕ И ГОВОРЮ: ГАВ-ГАВ-ГАВ- ГАВ – это все, на что способен светоч полонын Л. ЧЕрняховский...:)))
Гавкай голосніше кізяк- моск-свин.)))
Отримаєш лєдінєц у вигляді фекального сталагміта.
Михаил Григоренко _ 19.11.2017 23:56
IP: 35.184.133.---
Олег Чирва:
Але – замість незацікавлених незалежних експертів – хіба не краще визнати провину, яка висить не на наших поколіннях, вибачитися один перед одним – щиро, по-сусідському і будувати вже нічим не захмарені і не обтяжені відносини?
---
Извинялись уже.Несколько раз.Порошенко на коленях стоял.Что еще должны сделать украинцы-Львов отдать,или,может,сразу-Киев?
Или,все же,оставить этот вопрос историкам и незацікавленим,незалежним експертам?
Поляки героизировали АК,проклятых солдат и батальоны хлопски,украинцы героизировали УПА,у россиян вообще в героях жуткая каша из монархистов,большевиков,коллаборационистов и религиозных мракобесов...
Михаил Григоренко _ 19.11.2017 23:33
IP: 104.197.179.---
Олег Чирва:
Что до ''бесчинствующих россиян'' – бесчинства людей в погонах, связанных присягой и воинской дисциплиной – ИСКЛЮЧАЮТСЯ.
--
Как интересно...Т.е.-бесчинства.творимые людьми в погонах Вы бесчинствами не считаете.Забавная версия.Видимо,Вы считаете доблестью расстрелы заложников и безоружных военнопленных.Анижевыполнялиприказ,не так ли?)
Вы "Вечный зов" смотрели,же.неоднократно,думаю.Какого буя Алейников забыл на ЗУ-за смертью приперся?Нашел,имперец недоделанный...
Россияне и сегодня лезут в Украину с оружием в руках-думали,идут за деньгами,а оказалось-за смертью.Так кто же им виноват.
Mykola Fedoriy _ 19.11.2017 22:09
IP: 46.133.246.---
Олег Чирва:
Mykola Fedoriy _ Ось я тебе, Миколо і спіймав: саме таку оцінку, як я ото навів – "єтнічна чистка з елементами геноциду" надав подіям на Волині – 43 ПОЛЬСКИЙ СЕЙМ.

А твої спроби виправдати цей злочин – доводять, ЗА ЩО САМЕ ОБРАЖАЮТЬСЯ НА ВАС, НАЦІОНАЛІСТІВ ПОЛЯКИ...
Оцінку не повинен дааати зацікавлений польський Сейм...А незалежні незацікавлені експерти...Сторона конфлікту не повинна виносити вирок протилежній стороні...Це нелогічно і парадоксально...
Mykola Fedoriy _ 19.11.2017 19:27
IP: 46.118.141.---
Олег Чирва: В тебе явно геноцид з твоіми мозгами...
Запам'ятай, Чирва чи як тебе там...І другим розкажи...Геноцид проводиться на рівні національноі держави іі державними каральними органами по знищенню іншоі національноі меншини в цій державі...Як це робили турки з вірменами чи німці з євреями...Украіна під час війни і нібито якоісь придуманоі поляками " волинськоі різні" не мала тоді своєі національноі держави...Державу перед перед війною там мали поляки, де явно і фактично були елементи геноциду по знищенню украінців у Польщі...Після війни це виразилось у сумновідомій операціі "Вісла" по депортаціі та насильному виселенню украінців із іх етнічних територіі, які віддали Польщі...Як кримських татар чи чеченців...Такими жертвами є моі батьки та сотні тисяч інших украінців.Закерзоння...
Mykola Fedoriy _ 19.11.2017 19:09
IP: 46.118.141.---
Олег Чирва:
А хіба Інет – це істина в останній інстанціі?...Це справжня помойка, в яку кожному можна зливати голослівні без доказів фейки, всякі міфи та всяку брехню типу твоєі...
Mykola Fedoriy _ 19.11.2017 19:00
IP: 46.118.141.---
Олег Чирва:
Брись, москаль ют -Чирва разом із ще сотнями своіх різних ніків тут на УП,, в паРашу до свого воронєжского друга В
задовп – Запєрдоленка!...
Mykola Fedoriy _ 19.11.2017 18:53
IP: 46.118.141.---
Кожен народ має природнє право піднятись на повстання та боротьбу на своій землі проти чужоземного національного та соціального гніту...Таким інструментом цієі боротьби була Армія без держави УПА із місцевого населення...
Mykola Fedoriy _ 19.11.2017 18:46
IP: 46.118.141.---
Олег Чирва:
Чого ти всюди УПА ліпиш?...Це була партизанська Армія без зброі і без державиі із місцевого населення, яка 70 років назад на своій землі боронилась від регулярних окупаційних армій Польщі, СССР і Німеччини за створення незалежноі украінськоі держави...В чому кримінал УПА?...В тому, що вони боронились на своій землі від окупантів?...
Mykola Fedoriy _ 19.11.2017 18:29
IP: 46.118.141.---
Польський національний гніт, геноцид в "Березі Картузькій"моі батьки і родичі пережии тоді на власній шкурі...Я чув від них на своі вуха реальні розповіді очевидців...Бандери на Волині не було...Він всю війну просидів в німецькому таборі Заксенгаузенн, де були закатованв два його рідних брати Микола і Василь...На Волині діяла УПА Тараса Боровця. (Бульби) із місцевого населення...Це була підпільна громадська воєнна організація.Там були взаємні відплатні акціі за взаємні образи між місцевим православним населенням Волині і заізджими польськими колоністами, яких підтримувала Армія Крайова, яка співпрацювала з німцями проти УПА...Тому украінців в цих жорстоких аціях загинуло більше, ніж поляків...Поляки джентельменською поведінкою і благородством проти укоаінйів не відзначались...На війні як на війні...Хто кого...
Mykola Fedoriy _ 19.11.2017 18:07
IP: 46.133.86.---
Зараз Польща не має претензій до Німеччини і Москви, що вони спільно в 1939 році напали та розділили Польщу...А також за Варшавське гетто і за придушення Варшавського повстання полякіа, яке задушила російська РОА Власова і російські козаки, які воювали у складі Вермахту?... і від чого б це?...
Mykola Fedoriy _ 19.11.2017 17:07
IP: 46.118.141.---
Режим Пілсудського перед війною тримав концтабір "Береза Картузька", де в ньому знищував тисячі украінців...Ось де фактично був офіційний геноцид украінців зі сторони поляків на державному рівні...А не якісь там партизани у воєнний час робили між собою відплатні акціі...
Mykola Fedoriy _ 19.11.2017 16:59
IP: 46.118.141.---
Любомир Черняховский:
Олег Чирва:Микола Лебедь – шеф службы безопасности ОУН.- немедленно и как можно скорее закончить акцию тотального очищения украинской территории от польского населения;- последовательно уничтожать внутреннего врага из флага УНР и других политических группировок;Так же беспощадно уничтожались и те из своих, кто не соглашался с методами М. Лебедя. Так, Тарас Бульба-Боровец, один из организаторов УПА, пишет,,когда его переговоры с Лебедем закончились неудачно, тот "вынес всему штабу заочные смертные приговоры и приказал СБ приговоры выполнить всеми способами. Всех переловленных наших вояк братия Лебедя агитировала переходить на их сторону, а тех, кто отказывался – на месте расстреливали".А националист Зиновий Кныш пишет просто "Лебедь – палач Волыни". Теперь Лебедь живет в США
Це все радянська комуністична пропаганда...
Якщо Лебідь – палач Волині живий,то нехай зараз його судять і він виплатить всі убитки полякам як приватна особа
Любомир Черняховский _ 19.11.2017 16:56
IP: 95.135.177.---
Олег чирвА:
На якому горОді з тебе, від-бризка унітазного снохачених імперців, будуть сміятись?
****

''Сограждане'' бильшовартые, ити вашу тайстру через телескопическую трубу ржавой барткой...
Ох й болить у "сородича империетворцов" скрєпний анал від бартки...
Любомир Черняховский _ 19.11.2017 16:54
IP: 95.135.177.---
Олег Чирва:
Черняховским, чьи мозги настолько разъедены русофобией, что уже ничего, кроме площадной брани не продуцируют...

Навоз Речи Посполитой, одним словом... садисты и брехуны.
чирвА моск-свин все міряє "...усским" аршином.
Якщо він вирощує "лединец – фекальный сталагмит", то й люди так живуть.
якщо у моск-свина релігія – "комуно-скрєпнославная ложь", то всі мають вірити в брехню й брехати як він.
Mykola Fedoriy _ 19.11.2017 16:28
IP: 46.118.141.---
Любомир Черняховский:
Олег Чирва:
Олег Чирва:
Mykola Fedoriy:
Олег Чирва:
Mykola Fedoriy:
Не треба додумувати...
А ти що там був, і ті "жестокие способи" бачив?...
****

Не. юродствуй! В инете полно статей с показаниями выживших и ФОТОГРАФИЯМИ, сделанными по горячим следам...
Відразу по гарячим слідам кореспонденти і фотографи приізжали?...Рлсійські, польські чи німецькі?...Чи американські?...
И снова – не юродствуй. Фото делали поляки,в том числе и прибывшие из Лондона. См. Полищук "Горькая правда".
З "Гав-ньюс" чи RT
А там на Волині хіба був тоді аеродром, де могли англійські літаки з кореспондентами сідати?...
Mykola Fedoriy _ 19.11.2017 16:19
IP: 46.118.141.---
А чому поляків не " різали"на Галичині, а нібито на Волині?...Де там на православній Волині руській взялись поляки?
Корупція1155 Уряд реформ337 Україна та Європа955 Aтака Путіна1123 Свобода слова550
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter