29 червня 2022, 12:55

Терор бомбардуванням від Гітлера до Путіна

Однією з опор рашизму – ідеології, що лежить в основі російської агресії проти України – є нацизм. Для обох ідеологій спільними є віра у вищість власного народу над іншими і відтак його право вирішувати долю інших, підкреслена антидемократичність, культ вождя, культ сили, нехтування правами людини і міжнародним правом, теорія про міжнародну змову, яку слід зупинити, апелювання до героїчного минулого, славу якого треба відродити.

Але Путін, запозичив як в Сталіна, так і в Гітлера не лише їх ідеї, а й методи. У першого – депортації, фільтраційні та концентраційні табори, голод як зброю, у другого – бомбардування міст як інструмент терору проти народу, волю якого прагне зламати.

З першого дня масштабної російської агресії на українські міста впали тисячі бомб та ракет, випущених росіянами з власної та білоруської територій, Чорного та навіть Каспійського морів. Свідомо атакують не лише військові чи об'єкти критичної інфраструктури, але й цивільні будівлі, зокрема житлові будинки.

Не здатний зламати волю Збройних сил України Путін вирішив залякати суспільство в цілому. Українці під тиском терору мали б зміни позицію політичного керівництва.

Такі ж цілі формулював Адольф Гітлер, проводячи масові бомбардування британських міст. Перелякані вибухами, руйнуваннями та смертями громадяни Великої Британії мали використати демократичні механізми, аби примусити змінити курс Лондона на потрібний Берліну.

Ця "спеціальна операція" нацистів увійшла в історію під назвою Бліц. Вона тривала вісім місяців: від 7 вересня 1940 року до 10 травня 1941-го і зачепила кілька десятків міст. Було вбито понад 43 тисяч британців і близько 1,5 мільйонів втратили житло. Ковентрі, місто з тисячолітньою історією, знищили вщент.

Головною ціллю повітряних атак був Лондон. Британська столиця пережила підряд 57 ночей бомбардування, сотні літаків скинули на місто понад 6 тисяч тон бомб.

Але зламати британців, які після капітуляції Франції, залишилися наодинці зі спробами Третього Райху завоювати світ, не вдалося.

Відважні пілоти збивали німецькі літаки в небі, із землі їх намагалися дістати зенітки протиповітряної оборони. Тисячі мешканців бралися наводити лад, розбирали завали та рятували сусідів.

Прем'єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчиль не лише звертався до громадян з підбадьорливими виступами на радіо. Він розмовляв з ними на руїнах, приходив у сховища та метро, де переховувалися лондонці. А головне – він продовжував активну дипломатичну роботу, щоб залучити до боротьби із Гітлером Сполучені Штати Америки. Врешті йому це вдалося – американці не лише ухвалили рішення про військову допомогу у формі ленд-лізу, але й в кінці 1941 року безпосередньо вступили у війну з Третім Райхом.

На п'ятий місяць війни рашистський диктатор, який не спромігся військами захопити Україну, знову взявся за терор, кидаючи з неба на нашу землю бомби та ракети.

Тільки за чотири дні червня, із 24 до 28-го, РФ випустила 131 ракету по Україні, повідомляє Валерій Залужний, Головнокомандувач Збройних сил.

Знову смерть прилітає на житлові будинки в Харкові, Миколаєві, Одесі, Києві. Сотні людей стали жертвами атаки такого "військового об'єкту" як торгівельний центр у Кременчуці.

Нам годі уявити, яким би був масштаб руйнувань, якби не вправність та відвага наших захисників.

Але результат у Путіна буде такий же як у Гітлера.

Певен, він не зламає українців, як не вдалося понад вісімдесят років тому німецькому агресору зламати британців.

І між іншим, росіянам не варто забувати, як потім так само нещадно бомбардували німецькі міста.

На цьому нині все. До наступних зустрічей у вирі історії.

Слава Україні!***

Ми переживаємо часи, про які нащадки читатимуть в історичних книгах.

Я історик, тому започаткував серію "Вир історії", де пояснюю причини та перебіг цієї війни, які криються у попередніх роках та століттях.

Шукаєте відповіді? Потрібні аргументи в дискусіях? Підписуйтеся на ютуб-канал

www.youtube.com/c/VolodymyrViatrovych7

З Литвою проти Москви

Серед союзників, які підтримують Україну від початку війни з Росією, Литва – одна з найпослідовніших і найактивніших. Чи то під керівництвом президентки Грібаускайте, яка постачала зброю до України ще з 2014 року, чи її наступника – Науседи...

"Чорна піхота" знову йде в бій

"Чорна піхота", чорносвитники, чорні піджаки – ці терміни маловідомі нам. Попри те, що стосувалися тисяч, сотень тисяч наших земляків, яким не пощастило жити в роки Другої світової...

Денацифікація Росії

В перші дні нового етапу війни проти України Кремль використовував термін "денацифікація". Саме це слово мало стати ключовим для пояснення причин масштабної агресії...

Закон про деколонізацію. Крок перший.

Війна, яку Україна веде проти російських загарбників – це перш за все війна за ідентичність. За наше право не лише вижити, а бути собою. Після Революції Гідності ми зробили значний крок на шляху звільнення публічного простору, очистивши країну від символів комуністичного режиму...

Терор проти окупантів

У циклі "Вир історії" я здебільшого намагаюся пояснити сьогодення через призму минулого. Нині спробую зробити навпаки – використати нинішні події, для кращого розуміння історії...

Про небезпечні псевдореформи.

Росія намагається знищити Україну війною. Проте серйозно ослабити нашу державу, запустити процес її руйнування, можна не лише зовнішньою агресією, але й безглуздими і шкідливими реформами із середини...