Тарас Возняк www.ji-magazine.lviv.ua

Чому держава з назвою Україна є для нас не матір'ю, а мачухою

21 вересня 2012, 10:36

Тези виступу на Регіональному круглому столі у Львові 21 вересня 2012 р.

У чому причини падіння довіри людей до влади в державі?

Якими мають бути підходи та принципи нової політики, яка б виражала інтереси громадян і суспільних груп?


Впродовж майже всього періоду незалежності народ України і український народ були відчуженими від творення та керівництва державою.

Спочатку владу утримувала посткомуністична номенклатура, яка просто модифікувала форми здійснення своєї влади.

Після проведення приватизації-прихватизації номенклатура трансформувалася у олігархію, яка править Україною до сьогодні.

Олігархія править двояко:

- вона володіє більшістю колись загальнонародного майна;

- через політичні партії, які (із значущих) практично чи не всі представляють її інтереси, здійснює адміністративні функції у країні чи не всьому їх об'ємі;

Жменька сімей володіє 90% власності і всіма органами держави.

Народ – відчужений.

У народу України та українського народу державу просто вкрали. Спочатку приватизували власність (на кінець 1990-х) а потім приватизували державу (остаточно 2010 року).

Але це відчуження не є тільки здобутком Незалежності України. Це результат історичного розвитку. Україна впродовж віків була звичайною, можливо периферійною, центральноєвропейською державою. І більшість суспільних процесів у ній проходили відносно синхронно з такими ж процесами у інших центральноєвропейських країнах. Про які процеси йдеться? Я веду мову про розвиток відносин власності і розвиток врядування. Доступ до власності ставав щораз ширшим. Так само і розширювався і доступ до здійснення влади у її найрізноманітніших проявах. Йдеться як про питомі українські традиції врядування та володіння, так і про ті, що імпортувалися з Европи – як от "магдебурзьке право", шляхетське самоврядування, вибірність королів Речі Посполитої і т.д.

Однак після війн Хмельницького 1648 року доступ до врядування різко звузився. Україна попала у абсолютистську монархію східного типу. Вся влада була жорстко централізованою – зрештою так у Росії є й досі. Відбулося відчуження навіть шляхетської верстви від врядування.

Та при цьому все ж не був до кінця зруйнований інститут приватної власності. Тому здійснення влади через володіння власністю залишалося.

Другий етап відчуження народу він здійснення будь-якої влади – чи то через и то через адміністрування чи то через володіння власністю – наступив з більшовицькою революцією 1917 року. Саме тоді інститут приватної власності був знищений. Народ відчужили від власності.

Але 1991 року неначе відбувся колапс комуністичної системи "загальнонародної власності та народовладдя", а насправді якнайжорсткішого відчуження народу від будь-якої власності і будь-якої влади. Тут варто згадати ті країни, де цей принцип був реалізований більш послідовно, ніж у СССР – Північну Корею та Камбоджу – і все стане ще очевиднішим.

Отож 1991 року появилася надія, що народ поверне собі право на власність та владу, поверне повноцінний інститут власності відносно справедливо розподіливши те, що називалося "загальнонародною власністю". Все завершилося аферою з майновими сертифікатами та "прихватизацією" – номенклатура разом з криміналітетом забрали собі все. Ба більше – інститут власності запрацював вибірково – тільки для тих, хто дійсно мав можливість, користуючись своїм становищем, причетністю до номенклатури чи криміналітету. Натомість для колишніх колгоспників, тепер селян – він так і не введений, номінальними земельними паями вони не можуть вільно розпорядитися і досі – як агнці вони чекають на черговий виток "прихватизації" та відчуження від землі.

Резюме – 1991 року інститут власності не повернули у повній мірі.

Та була ілюзія, що повільно вдасться розширити хоча б рівний доступ широких мас, народу до здійснення врядування, державотворення. Однак і державу нам будувала номенклатура – спочатку "група 236", потім головний державотворець – Леонід Данилович Кучма. Він заклав основи держави, де вся повнота влади належить новесенькому прошарку олігархів- а це дійсно кілька десятків сімей.

Резюме – 1991 року народ не повернув собі інститут держави.

А що таке – повернення народу інституту власності і народу повернення інституту держави? Це, якщо спостити, здійснення буржуазної революції, революції середнього класу, а не контрреволюції олігархату. Бо часто і олігархів плутають з буржуа, забуваючи, що буржуа (фр.bourgeoisie) це і власник і громадянин – громадянин міста (фр. bourg).

Буржуа це і власник, і буржуа – це громадянин.

У результаті 21 року незалежності ми отримали деформоване суспільство, де 80% народу перебуває за межею бідності, 19% зародкового середнього класу бореться за виживання, а мізерна чисельно олігархія – жирує. Останнім часом це починає нагадувати банкет під час чуми.

Чи були спроби змінити ситуацію? Так – були. Помаранчеві події 2004 року і були першою спробою середнього класу заявити свої претензії на інститут власності, право на власність і заявити свої претензії на самоуправління. Однак після перемоги так і не було створено політичних інструментів, які б закріпили здобутки перемоги. І відбулася олігархічна контрреволюція. Олігархат повернув собі влітку 2005 року ексклюзивне право на здійснення влади через власність і через адміністрування. Президент Віктор Андрійович Ющенко так і не зрозумів суті соціальних процесів у тогочасній Україні і знову поставив, як і Кучма, на олігархів.

Апотеозом олігархічної контрреволюції стало президентство Віктора Федоровича Якуковича, який не лише приведений до влади олігархатом, але й, врахувавши досвід 2004 року, всіма силами придушує середній клас як свого головного супротивника.

Та все це аналіз. А який вихід з ситуації у яку загнали Україну?

Спочатку потрібно чітко усвідомити, хто ж є головним супротивником українського суспільства. Як на мене, то ним є олігархат. І немає "нашого" чи "доброго" олігарха, як гадав Ющенко чи й досі гадає багато-хто, хто і досі причисляє себе до демократичного табору.

У чому природа та сила олігархату? Олігархія виникає як результат монополії на доступ до власності і влади. Тільки розбивши монополії ми можемо справитися з олігархами. Монополіст у тій чи іншій сфері економіки неминуче стане небезпечним для суспільства, бо контролює його, і неминуче стане монополістом у політиці. Така логіка монополій та олігархій.

А тому потрібне жорстке антимонопольне законодавство, законодавство, яке працює, потрібне запобігання різного роду рейдерству, рівний доступ до закону всіх громадян, впровадження принципу змагальності та конкуренції.

Єдиною суспільною верствою, яка може змінити систему влади в країні і призупинити вигідне олігархату сповзання до напівдиктатури є середній клас. Пробудження середнього класу і має бути, як на мене, головним політичним завданням сьогодення.

powered by lun.ua
Коментарі — 24
o350505 _ 23.09.2012 12:11
IP: 31.172.30.---
Прес-служба МЗС: "Друзі команди Тимошенко зробили все для того, щоб закинути в український інформаційний простір черговий сфальсифікований привід для гучних безпідставних дискусій і дискредитації майбутніх парламентських виборів. Ці зусилля суперечать національним інтересам України і приречені на провал". Про національні інтереси заговорили ті, хто їх АКТИВНО ІГНОРУЄ!!! Виборці-2012, маємо зрозуміти: ВОРОГ ВДЕРСЯ В НАШ ДІМ!!!
Svetlana Muzika _ 22.09.2012 20:17
IP: 46.201.180.---
Моя бабушка при советской власти имела 70 соток земли, 12 рублей пенсии и была певчей в церкви.В Сумской области. А я ощущала себя РАВНОЙ СРЕДИ РАВНЫХ...
Игнат Волинский _ 21.09.2012 18:55
IP: 176.36.151.---
Не согласен я с Возняком, для нас Украина родная. Просто не нужно отождествлять её с разными чиновниками и властями. Это совсем разные вещи.
Vladimir Butenko _ 21.09.2012 15:17
IP: 109.64.144.---
La Rossa:
т,е, – как всегда – работать не хочешь?!
дмитрий генералов _ 21.09.2012 15:14
IP: 193.27.80.---
А як щодо світового глобального тренду сучасності -еффект "розмивання середнього класу як такого та ризик зникнення пов'язаного з ним демократії", а пане Возняк?
Vlad_iz_Kharkova _ 21.09.2012 13:05
IP: 195.26.93.---
Монополия н адоступ к власти у чиновника. ВОт он и только он есть препятствие развития страны. Ставит тот чиновник на ресурс своего подставного мальчика, родственника или дрпускает Ахметова, не имеет значения.
Чиновник д.б. техническим исполнителем государственных функций. Сегодня он решает все.
Автор же путает – он видит нарост и хочет его вырезать. То, что внутри воспаление его не волнует.
В.Дейниченко _ 21.09.2012 12:30
IP: 91.209.51.---
Все стає зрозумілим, коли прочитаєш концепцію очищення влади на http://kds.org.ua/presentation/dejnichenko-vf-prezentatsiyatekst-roboti-kontseptsiya-permanentnoi-lyustratsii-ochische. Якщо посадовці не від народу – то для чого їм інтереси народу. Вони навіть офіційно мають інше громадянство, таємно співробітничають тощо... Прочитай – напиши відповідь, дай коментар до тексту концепції...Запропонуй як змінити стан речей... Це потрібно всім. Дякую.
La Rossa _ 21.09.2012 12:24
IP: 93.74.246.---
vts-m:

Пане Вітасе,
а не здаэться Вам, що ця непорочна Селянка – різновид тролінгу а ля Ідудодому.
Тобто, це – троль по головному свому призначенню (а не який не вільний час чи небайдужість) і існує в рамках певного формату.
La Rossa _ 21.09.2012 12:06
IP: 93.74.246.---
Casta Diva:
La Rossa:
Пойдем вместе, милая La Rossa! Перед тем почитайте Харрисона.Примерно с этого абзаца:
"В отсталых странах к труду относятся как к повинности. Работают – чтобы жить. В динамических – живут, чтобы работать."
Вы в какой стране хотите жить?
Я хочу жить демократической стране.
La Rossa _ 21.09.2012 11:57
IP: 93.74.246.---
Casta Diva:
La Rossa:
"самоповага – точка опори у суспільних відносинах" – прекрасно! Я понимаю на чем основывается самоуважение немецкого бюргера, который вылизал окружающее его пространство до зеркального блеска. Но где основа самоуважения нашего предпринимателя, который не может полотенца постирать в своей парикмахерской? В том что он стоял на Майдане в 2004-м?
Ідіть недопалки збирайте.
Їх ще багато в Кийові.
А поки всі не визбираєте – за стіл не сідайте.
Mftudent _ 21.09.2012 11:44
IP: 95.133.47.---
Українці були нездатні створити власну незалежну державу впродовж 1000 років, не вдалося їм це зробити і після того, як незалежність впала просто в руки. Національні лідери замість того щоб використати наявний адміністративний апарат, зайнятися організаціними, кадровими питаннями, закласти фінанству базу під майбутню національно-демократичну партію, зрозуміти ситуацію і знайти розуміння на Донбасі, вступили у конфронтацію з "червоними директорами", чим тільки консолідували їхнє середовище, хоча серед них було немало людей з прихованою національною свідомістю, зайнялися мітинговщиною, "ланцюгами" від Львова до Києва, які тільки настрашили російськомовне населення на Сході і, відповідно, не знайшли там підтримки, пізніше поставили на керівні посади людей, керуючись не їх професійними, діловими якостями, а їхнім красномовством, тобто дилетантів з числа письменників, колишніх політвязнів і політичних авантурників, що не здатні були зробити собі карєру у Союзі. Тепер шо – Усьо буде Донбас?
Vict Rybalko UNIAN _ 21.09.2012 11:44
IP: 46.211.216.---
Коли б був би Віктор Андрійович при владі. То б ЄС вже давним давно ратифікувалоб угоду про ЄС – УКраїна.
Звиичайно, хто хотів пекрейти від комунізму до до капіталізму той перейшов у капіталістичний комунізм останнє все лишилося на своїх місцях.
Костянтин Матвієнко _ 21.09.2012 11:43
IP: 94.153.225.---
jeje:
Не так! Іноземні фундації часто роблять доволі крисні речі. Проте, часто їх обсідаюбть професійні імітатори громадської активності. Виродився Комітете виборців, різні стоцензурники...
La Rossa _ 21.09.2012 11:35
IP: 93.74.246.---
Casta Diva:

Ну і лецемірка ця Селянка... їй вже ніщо не доможе. Гомо советікус. Від таких треба ховати паспорти та не пускати на вибори.

Пані Ганна вказує вам, недолугій, що самоповага – точка опори у суспільних відносинах.
І в цьому сенсі, дійсно, треба починати з себе. І зовнішнє середовище – є рекація на вимогу до нього.
А ви які маргінальні інтерполяції робите?
Воістину, cидіть на горОді.
Костянтин Матвієнко _ 21.09.2012 11:28
IP: 94.153.225.---
Тарасе, слід відповісти на питання про причини етично-морального та організаційного краху Ініціативи Першого грудня, САМу, Стоп цензурі, Чесно-Новий громадянин, ГАУ та ін. Так само і "ОО". Вони бо не знають, що робитимуть вже у листопаді.
LeoKa _ 21.09.2012 11:16
IP: 195.225.52.---
Назва статті – невірна (Чому держава з назвою Україна є для нас не матір'ю, а мачухою).
Вірна назва – Чому влада України є неукраїнською.
ганна-ахметова _ 21.09.2012 11:11
IP: 93.74.80.---
Casta Diva:
ганна-ахметова:
Дорогая Анна!
Молодые реформаторы 90-х тоже рассчитывали на идеального буржуазного человека, который под воздействием железной руки рынка будет идеально работать и идеально платить налоги. И эта антикоммунистическая утопия, как и коммунистическая ранее разбилась о быт.
ідеальних людей і ідей не буває, але брудні перукарні закриваються самі, коли відвідувачі охайні й гребують вонючими рушниками. Тож почніть з себе...
Olexiij Babenko _ 21.09.2012 11:08
IP: 82.207.124.---
Наш народ в політичному сенсі дурний, бо бідний. А чому бідний? Бо дурний.
Barol _ 21.09.2012 11:04
IP: 91.226.34.---
jeje:
Приблизительно также будет существовать и проект "Украина", дальнейшее снижение жизненного уровня и социальных гарантий, деградация медицины, образования, науки и т.д. После окончания строительства "Северного" и "Южного" потоков в 2015 г. Украина уже не сможет диктовать России условия по транзиту и цене на газ, да и воровство газа и нефти из труб резко уменьшится, вот тогда и начнется распад Украины. На Украине начнется голод, достаточно одного неурожая (так как запасов я уверен "западенцы" не делают, все сразу разворовывают) и отключения тепла и электроэнергии в поселках и городах зимой...

LOL,:-))) В божевільні позасипали охоронці, чи вам інтернет провели?
Refugee _ 21.09.2012 11:03
IP: 92.51.231.---
Та все просто:

Спасіба житєлям доунбасса...
chuprinka _ 21.09.2012 11:02
IP: 80.91.181.---
Casta Diva:
Была недавно в парикмахерской, полотенца в салоне воняли, общая неуютность пространства поражала.
А Ви не пробували ходити в іншу парікмахєрскую?))) Як Ви здогадуєтесь, все інше написане Вами, також не викликає нічого, крім посмішки.
ганна-ахметова _ 21.09.2012 11:01
IP: 93.74.80.---
"...потрібне жорстке антимонопольне законодавство, законодавство, яке працює, потрібне запобігання різного роду рейдерству, рівний доступ до закону всіх громадян, впровадження принципу змагальності та конкуренції".
Ніхто не проти, але хто проведе такі закони й хто їх проголосує у сучасній раді?!
ганна-ахметова _ 21.09.2012 11:00
IP: 93.74.80.---
Casta Diva:
Милый, милый Пан Возняк!
А может забудем ненадолго об ужасном Януковиче, который "всіма силами придушує середній клас як свого головного супротивника" и зайдем с другой стороны?
Была недавно в парикмахерской, ее владелица не хуже Вас мне рассказала как надо управлять страной, как ее душат и гнобят, как в Грузии все прекрасно и т.п. В то же время полотенца в салоне воняли, общая неуютность пространства поражала...
Ось тут і вступає в силу конкуренція – наступного разу ви не підете у такий салон, знайдете інший, чистий, а ця хазяйка буде думати, як вижити у нечистотах. Хоча я б особисто, зразу проголосовала б ногами – знайти чисту перукарню треба для безпеки власного здоров"я. Тому у вашій ситуації вина порівну – і споживача й надавача послуг!
gulya _ 21.09.2012 10:58
IP: 37.229.99.---
Держава назви не має! Держава – це метастази на матриці Культури.
Назву має країна.
Зеленський69 Корупція1435 Aтака Путіна1284 Україна та Європа1126 Уряд реформ420
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter