Тарас Возняк www.ji-magazine.lviv.ua

Заява Українського центру міжнародного ПЕН-клубу у зв'язку з законом про так званий ''наклеп''

24 вересня 2012, 09:22

Заява Українського центру міжнародного ПЕН-клубу у зв'язку з намаганням української влади запровадити кримінальну відповідальність за так званий "наклеп"

18 вересня цього року Верховна Рада України голосами пропрезидентської Партії реґіонів та її союзників-комуністів і опортуністів із Блоку Литвина схвалила у першому читанні одіозний закон про зміни до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів, за якими можливе покарання у вигляді штрафу до трьох тисяч доларів або позбавлення волі до трьох років за так зване "умисне поширення завідомо неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи або підривають її ділову репутацію". Тим самим зроблено спробу відновити одне із ганебних положень совєтського законодавства, що традиційно використовувалось режимом для придушення інакодумства та розправи з політичними опонентами. Одинадцять років тому, під тиском громадськості, це положення було усунене з Кримінального кодексу і переведене, як і в більшості цивілізованих країн, до сфери цивільно-правових відносин. Наявної в Україні цивільно-правової відповідальності за дифамацію цілком достатньо для покарання за відповідні порушення.

Український ПЕН-центр висловлює глибоке занепокоєння поверненням до совєтської юридичної практики, яке набуло в Україні в останні два роки системного характеру і проявляється у дедалі відчутнішому обмеженні громадянських свобод, зокрема, свободи зібрань, виборчої агітації, доступу до суспільно значущої інформації та свободи слова в мас-медіях, зокрема, у повністю контрольованому владою телебаченні. Остаточне ухвалення закону про "наклеп" за відсутності в Україні незалежного судочинства та за свавільного окреслення владою самого терміна відкриває широкі можливості для політичних репресій, знищення незалежних мас-медій, переслідування критиків режиму та приховування його розмаїтих злочинів і зловживань.

Український ПЕН-центр попереджує депутатів парламенту, що в разі затвердження ними цього закону під загрозою опиниться одна з фундаментальних громадянських свобод – свобода слова. Закон іще дужче віддалить нас від демократичних країн Заходу і наблизить до авторитарних режимів Євразії. Український ПЕН-центр закликає громадян України висловити свій протест проти небезпечного закону і не підтримати в жодному разі його лобістів на найближчих виборах. Український ПЕН-центр закликає також міжнародну спільноту висловити мірою змоги свою солідарність з українським громадянським суспільством у його нелегкому обстоюванні своїх підставових прав.

Мирослав Маринович,

президент Українського ПЕН-центру

powered by lun.ua
Коментарі — 7
Ojhc _ 25.09.2012 14:16
IP: 91.223.177.---
Зважаючи на засилля брехні, яка в останні десятиліття, виливаючись з уст, здебільшого політиків і журналістів, заполонила весь інформаційний простір, через що багато хто з моїх співвітчизників втратив відчуття реальності, про що свідчать, наприклад, хоча б результати останніх президентських виборів, вважав би за доцільне ввести відповідальність за умисне поширення завідомо неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи. Інша річ, що санкція цієї статті не повинна передбачати позбавлення чи обмеження волі, а відтак і запобіжних захід який би якимсь чином обмежував волю підозрюваного. Вона, санкція, має носити виключно майновий характер. І ще, все-таки обов*язок захисту честі і гідності особи, як і захист життя, здоров*я чи власності має взяти на себе держава і її структури, які утримуються за рахунок податків тієї таки особи. Бо для декого, хто не має змоги найняти адвокатів і звернутись до суду, честь і гідність може бути не менш значимим ніж життя чи здоров*я.
Влад Величко _ 25.09.2012 13:54
IP: 95.31.23.---
Не думаю что этот закон примут. Кто-то там в ВР, особо пострадавший то этого видимо, просто перестарался. К тому же есть еще и Конституция.
Валентин Романченко _ 25.09.2012 03:04
IP: 195.138.81.---
К тому же совершенно не понятно а зачем нам тогда такая оппозиция? Что она делает?
Валентин Романченко _ 25.09.2012 03:03
IP: 195.138.81.---
я уверен что этот закон не примут.
Северянин _ 24.09.2012 18:41
IP: 94.179.20.---
Автору – А может инициировать законопроект по которому политикам за любую брехню полагается срок с конфискацией пропорционально занимаемой должности?
Solovyan _ 24.09.2012 09:49
IP: 194.44.138.---
Це той самий Возняк, котрий противсіх?!...
ганна-ахметова _ 24.09.2012 09:33
IP: 93.74.80.---
Karavan:
Вас безмозглых два года назад предупреждали просили не помогайте Януковичу, теперь возню затеяли.
доля есерів, які помогали більшовикам, нічого не навчила хуторянських патріотів
Зеленський20 Україна та Європа1086 Корупція1336 Порошенко2 Свобода слова568
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter