Тарас Возняк www.ji-magazine.lviv.ua

Невже перше осмислене рішення Януковича?

29 січня 2013, 10:55

Нещодавно на інтернет-ресурсі "Хвиля" http://hvylya.org/ появився дуже важливий матеріал Юрія Романенка та Олексія Комарова "Shell. Важливий стратегічний хід Януковича". Здається, що автори підмітили певний тектонічний зсув у формуванні нової олігархічної конфігурації в Україні. Це у випадку, якщо проект по видобутку сланцевого газу новій фінансово-промисловій групі з умовною назвою "Сім'я" вдасться. Разом з тим успішна реалізація цього проекту може нарешті розв'язати питання енергозалежності нашого олігархату від російського газу. А з іншого, що не менш важливо, зв'яже ФПГ "Сім'я" з серйозним англо-саксонським бізнесом – з усіма політичними наслідками як для "Сім'ї", так і для держави України. Можливо, для України наслідки будуть важливішими. І у контексті стосунків з Заходом, і у контексті стосунків з Росією. Це, здається перший урок, який Янукович засвоїв, з того політичного спадку, який залишив Кучма. Цією угодою Янукович частково зв'язує руки Заходу, убезпечується від Росії. Хоча, з іншого і Януковича прив'язують до Західної колісниці. Чому він не противиться, як видається. Хоча Тимошенко випускати ніяк не готовий. Можливо успіх цієї угоди і розв'яже Гордіїв вузол Тимошенко.

З огляду на важливість, на мій скромний погляд, цього тексту ми переклали його українською – бо ж не всі у Канаді та Куритибі добре володіють російською:)


Кілька цитат:

"Угода України з компанією Shell може позначити поворот у внутрішній і зовнішній політиці, викликавши цілу низку серйозних наслідків. У даному аналітичному огляді ми розглянемо ключові мотивації суб'єктів угоди, її наслідки у всіх аспектах, а також можливі сценарії розвитку ситуації в Україні...

Янукович не може швидко поліпшити життя мас в силу зрозумілих причин.

Янукович не може не увійти в конфлікт з олігархами, оскільки йому потрібні їхні ресурси, і ми описали ці конфлікти і їх внутрішню логіку.

Нарешті, Януковичу потрібно опертися на когось із зовнішніх політичних гравців, щоб його режим не завалився. На сьогоднішній момент, тільки зовнішня опора може дати режимові необхідні для виживання ресурси. Всі інші способи отримання ресурсів неминуче продукують внутрішній конфлікт, здатний скинути режим.

З цієї точки зору укладення угоди з Shell відкриває перспективи зміцнення відносини із Заходом. Давайте розглянемо цю ситуацію більш детально...

Проект видобутку сланцевого газу (shale gas) і газу щільних порід (tight gas) в Україні – це єдине осмислене рішення режиму Віктора Януковича за весь час його існування, яке буде мати довгострокові наслідки як длягеоекономіки, так і для геополітики української держави.

У разі успіху Україна зможе збільшити видобуток природного газу на 9 млрд. кубометрів на рік, що дозволить скоротити імпорт природного газу з Росії з 33 млрд. кубометрів в 2012 р. до 24 млрд. кубометрів до 2020 р...

Успіх розробки газу щільних порід в Україні може фундаментально змінити баланс сил в економіці країни. У перспективі можлива поява нової фінансово-промислової групи, формованої на базі конгломерату "Сім'я".

Очевидно, що будь-яка група, що претендує на довгострокову перспективу в Україні, повинна мати економічну базу для підтримки політичної надбудови, що дозволяє витягувати стабільну ренту через доступ до інститутів держави. На даний момент формується група "Сім'я", яка зараз інтенсивно шукає таку економічну базу...

Бізнес "Сім'ї" зараз являє собою конгломерат розрізнених і неструктурованих бізнесів з низькою доданою вартістю. Жодну з компаній групи не можна назвати лідером у її галузі. Конгломерат зростає застосовуючи "стратегію чим більше, тим краще", а не "стратегію нарощення вартості", коли група не концентруючись на довгостроковій стійкості і логічності бізнесу хаотично входить у найрізноманітніші галузі економіки. Як такий, цей конгломерат не може забезпечити ресурси для того, щоб продовжити владу Януковича після 2015 року чи хоча б зберегти накопичені активи...

У цьому сенсі вхід у видобуток газу говорить про те, що "Сім'я" все таки знайшла ресурс, здатний забезпечити її стійкість у довгостроковій перспективі...

Підіб'ємо коротке резюме всього вищесказаного:

Перше, угода з Shell формує новий баланс сил, як зовнішній, так і внутрішній.

Друге, угода потенційно може, як посилити стійкість режиму Януковича з точки зору ризиків, пов'язаних з Заходом, так і послабити через зростання суперечностей з Росією.

Третє, українська опозиція поки що не розуміє політекономічної суті угод, що послаблює її позиції в переговорах із Заходом.

Четверте, "Сім'я" отримує ресурс для зміцнення своїх позицій в олігархічному балансі сил. Цей ресурс буде збільшуватися по мірі того, як буде розгортатися проект.

П'яте, успішна реалізація проекту разом з Shell не призведе до полегшення тяжкого становища мас, так само, як і для зміцнення відносин України з ЄС. Це логічно витікає з мотивів учасників угоди, описаних вище. Слід розуміти, що поліпшення становища народу мало цікавить всі сторони зазначеного пасьянсу, які просто добиваються реалізації своїх корисливих цілей.

Шосте, угода не забирає з порядку денного проблему зниження рівня соціальної напруженості. Вона може як зменшитися, так і збільшитися. Багато що залежить від конкретної стратегії Росії щодо режиму Януковича. Не можна виключати, що спроба Януковича поліпшити відносини із Заходом незабаром буде збалансована новими угодами з Росією."

Повний текст статті російською мовою тут

Повний текст статті українською мовою тут

powered by lun.ua
Коментарі — 24
Alekxxx _ 30.01.2013 23:21
IP: 195.88.159.---
Вся политика – мелочь, по-сравнению с вредом добычи сланцевого газа для окружающей среды – это мягко говоря – а, по сути, для жэизни становятся непригодными районы добычи сланцевого газа. И какая разница, тогда, с кем будет территория, если нас на ней и наших детей, не будет...
Ну балбесы мы украинцы
vixola _ 29.01.2013 23:41
IP: 92.112.133.---
sshasta:
Извините: судя по бессмысленности текста вашего комментария, вы преподаёте в Институте журналистики? Или у Миши Баблавского? Или ректор где-то, гуманитарный?
Suliko_L _ 29.01.2013 23:12
IP: 130.0.53.---
"єдине осмислене рішення режиму Віктора Януковича за весь час його існування", – ну надо же с чего-то начинать. Хочется верить, что начало будет удачным, учитывая игнорирование ТС с РФ и отказ платить 7 млрд по тимошенковским контрактам. Особенно Шелл выгодно смотрится перед саммитов Украина-ЕС. А что касается экологии и сланцевого газа, то как раз Шелл в этом вопросе продвинута оч хорошо. Почитайте о ее технологиях, уж западная компания об экологии заботиться лучше наших
sshasta _ 29.01.2013 21:31
IP: 31.135.140.---
vixola:
А вот любопытно: научатся ли украИнские журналисты, хоть в каком далёком будущем, писать логично, ясно, понятно и кратко???
Уже совершенно одурел пробираться через колебания ихних разумов.
читайте расєйських. мене потішила одна свіжинка про Рашенські збройні сили: шансів проти НАТО і КИтаю – нуль, проти Японії і Туреччини – трішки шансів є. цілком зрозуміло і логічно. А от Путін щоки дме, – світовий лідер, угу)))
Uliana _ 29.01.2013 20:31
IP: 46.119.120.---
а екологія країни взагалі нікого не цікавить? чому автор тішиться, що сім'я яника показали язика путіну? це не надовго... цей знайде, де і коли вказати на місце. а от поки що наші землі може знищити остаточно. ну, але ж їм тут не жити... вже прикупили собі хатинки в європі, лікуються виключно там. тож хай після них на цій землі і трава не росте: (
translate _ 29.01.2013 17:23
IP: 178.94.45.---
Невже перше осмислене рішення Януковича? – у автора оргазм от восторга
vixola _ 29.01.2013 16:26
IP: 92.112.173.---
А вот любопытно: научатся ли украИнские журналисты, хоть в каком далёком будущем, писать логично, ясно, понятно и кратко???
Уже совершенно одурел пробираться через колебания ихних разумов.
sshasta _ 29.01.2013 15:40
IP: 46.119.101.---
смішно))) читаємо блог Окари – там протележна думка. Але є принципова різниця – Возняк і Ко (в тч ПР) підкреслюють геополітичні моменти, Окара і Ко (в тч Свабода) – екологічні проблеми.
істина, звісно, – десь посередині. Від Раші слід би якось відірватися, і Янукович під певним тиском обставин і виходячи з того, який є він і його оточення, – пішов на сланцевий проект. Ціною "газової незалежності" може стати екологічна катастрофа Східної України. Зрештою, це навіть має потішити прибічників того, щоб відділити донбасюр на фіг)))
ЗІ: почитала свіжак від Д.Корецького "Коли вибухне газ?". такий собі геополітичний трилер про Трубу. було з чого посміятися, але 1) у президента Тучки радник – агент розвідки РФ 2) найкрутіший персонаж – екс-упівець дід Микола, який у фіналі муштрує в луганських лісах 15 юнаків – по схронах ганяє)))
Тарас Савчук _ 29.01.2013 15:14
IP: 91.221.218.---
"Невже перше осмислене рішення Януковича?"

Навіть не читаючи матеріал здогадався що Тарас Возняк пише про угоду з Шел і сланцевий газ. Для цього журналіста немає інших тем і важливіших проблем за видобуток американцями сланцевого газу в Україні. Весь Захід.нет колись нормальний ресурс він і такі як він закидалами хвалами сланцевого газу приплітаючи його до всього що тільки можна і рекламуючи добрих американців.

Янукович зробив осмислене рішеня на користь прибутків від продажу надр, за Конституцією належних народу, без огляду на втрату здоровя западенців. Як і ти сваричівський сексоте продав українців за американський долар.

Та не такі ми вже й дурні щоб все не російське сприймати за щастя як гітлерівське визволення.

Немає різниці між амеркианським грантоїдом і російським – вони однаково оспівують захоплення українських ресурсів іноземцями.
dima8 _ 29.01.2013 13:24
IP: 109.87.231.---
yak777:
(крім США в пустелі).

З таким рівнем смертності і готовності до
еміграції Україна скоро стане пустелею – так що не переймайтесь.
LXNDR4 _ 29.01.2013 12:39
IP: 217.77.220.---
успішна реалізація проекту разом з Shell не призведе до полегшення тяжкого становища мас
тож якого біса це нас взагалі має цікавити?
ice 7 _ 29.01.2013 12:38
IP: 93.74.237.---
Пане Тарас, а чому Янукович, в першу чергу, не прийме "осмислене рішення і не відсудить у РФ європейську ціну на газ по контракту з Газпромом???? Чи не тому, що там не має його (Януковича) 10%-???. І за ци 10% він гризется з Путіним і нвяк не може їх отримати-??? Звідси і заздрість до Тимошенко, бо та отримала відкат по угоді з Газпромом і з ним не поділилася-?
ice 7 _ 29.01.2013 12:08
IP: 93.74.237.---
10% у цьому проекті. Ось на чому, в основному базується "осмислене рішення Януковича"...
Валерий Магала _ 29.01.2013 12:08
IP: 91.197.51.---
Видобуток власної української сировини, зрозуміло, посилює позиції проти Газпрому, незалежно від того, як звуть бабусю директора фірми Шел чи ще якось. Іншими словами, не зрозуміло, як це посилить режим, тим більше, що як справедливо зауважено, на рівні життя людей це ніяк не відобразиться. Чи прив"яже угода з Шел Україну до Європи? Жодним чином. Чи позначиться на внутрішній політиці бандюків? З якого це дива? Бо як знову ж справедливо зазначено, внутрішні питання не цікавлять і не мають цікавити компанію, що займається прибутками, видобуваючи сировину з надр будь-якої країни. Про яку геополітику йдеться? Просто банальний бізнес... Яку чорну кішку ми тут шукаємо?
ice 7 _ 29.01.2013 12:03
IP: 93.74.237.---
П'яте, успішна реалізація проекту разом з Shell не призведе до полегшення тяжкого становища мас, так само, як і для зміцнення відносин України з ЄС.

50% – у проекті за Шелл, 40 % – за державними нафтогазовими структурами, 10% – за сымэю Януковичів (що взагалі у нормальній державі призвелоб до імпічменту голови держави). Резюмую- 10% і так належить Януковичам, 40% буде розкрадено через нафтодобуваючі держструктури (по цій частині у Франчука все на мазі). Тобто народові України, дійсно – шиш.
Vedmedstuk _ 29.01.2013 11:59
IP: 93.78.82.---
1) Вот и "засветился" пан Ї (об источниках финансирования)
2) до 2015 года положительный эффект всё-равно не успеет сработать
3) а экологически разрушительные последствия этой технологии – не в счёт?
Тарас Багинец _ 29.01.2013 11:32
IP: 46.48.60.---
Это еще надо проверить. Может там и не Shell никакой, а инструктор по стрип-пластике, или там инструктор по пилотированию.
Документы у них проверяли? Или там тоже считали, что "они представляют" и подписывали многомиллиардные контракты?
Тарас Багинец _ 29.01.2013 11:32
IP: 46.48.60.---
Это еще надо проверить. Может там и не Shell никакой, а инструктор по стрип-пластике, или там инструктор по пилотированию.
Документы у них проверяли? Или там тоже считали, что "они представляют" и подписывали многомиллиардные контракты?
vik7352 _ 29.01.2013 11:31
IP: 46.175.66.---
фригат:
Думаю полезно зайти на сайт Shell, посмотреть а есть ли на нем какое то вообще упоминание об этом соглашении. Весьма полезно посмотреть на этот вопрос и с другой стороны. Я вообще не нашел никакого упоминания об этом соглашении, так как будто его вообще не было.
Ну то й що? Не встигли повідомити Shell...
Балкан Тавра _ 29.01.2013 11:22
IP: 46.150.77.---
фригат:
Думаю полезно зайти на сайт Shell, посмотреть а есть ли на нем какое то вообще упоминание об этом соглашении. Весьма полезно посмотреть на этот вопрос и с другой стороны. Я вообще не нашел никакого упоминания об этом соглашении, так как будто его вообще не было.
...
там на фото – Янукович и три лыжных инструктора...
Каськива переплюнул уже
фригат _ 29.01.2013 11:10
IP: 81.17.133.---
Думаю полезно зайти на сайт Shell, посмотреть а есть ли на нем какое то вообще упоминание об этом соглашении. Весьма полезно посмотреть на этот вопрос и с другой стороны. Я вообще не нашел никакого упоминания об этом соглашении, так как будто его вообще не было.
Wilhelm _ 29.01.2013 11:09
IP: 176.37.46.---
І добре, що переклали українською.
Бо і в Україні не всі ті, хто без проблем знає рос. ізик мають досить здоров'я так багато ним читати, як щодня примушують до цього українця в його "рідній" державі.
Наприклад, я і ціла низка моїх колег та знайомих, без цього перекладу, цю статтю читати так би і не не стали
Sanya-Odessa _ 29.01.2013 11:05
IP: 217.146.246.---
Если проект окажется успешным, будут созданы невыносимые условия для инвестора, после чего Шелл быстренько продаст свою долю этим жлобам.
Remis _ 29.01.2013 11:03
IP: 176.103.213.---
Ничего хорошего не будет, по определению. К российской кабале будет добавлена кабала под условным названием shell. Им газ, нам экологическая катастрофа. Потом долги нарисуют, и повесят на бюджет. Следующим на продажу выставят черноземы. Потом человеческие органы украинцев.
Свобода слова565 Вибори-2014156 Aтака Путіна1173 Корупція1273 Україна та Європа1046
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter