Суд – НАД, чи ПІД політиками?
Слово, викладене на папері і закріплене підписом – це не просто обіцянка. Це добровільно взяте зобов'язання, за яке потрібно нести відповідальність, передусім, публічну. Чи вартує Коаліційна угода та підписи очільників продемократичних і проєвропейських політичних партій ціни паперу, на якому вона надрукована?
До чого це все? Дуже просто – в четвер ми з вами станемо свідками того, чого варте підписане слово ВСІХ партій більшості, а саме: Блоку Петра Порошенка, Народного Фронту, Радикальної партії Олега Ляшка, Самопомочі та Батьківщини. Саме у четвер Верховна Рада голосуватиме за судову реформу. Те, що голосування відбудеться – сумнівів немає, є заява голови Верховної Ради України Володимира Гройсмана. А от, що ляже в основу реформи – більша незалежність та самоврядність судової системи, чи посилення залежності від виконавчої чи законодавчої гілки влади – досі відкрите питання.
Хоча, якщо покладатися на текст Коаліційної угоди, добровільно підписаної лідерами ВСІХ фракцій більшості, питань не мало б бути. Виділені жовтим пункт угоди чітко вказують – суд має бути незалежним, а політичні органи не мають впливати на кар'єру судді (див. малюнок номер 1).
А законопроект 1656, який, так виглядає, ляже в основу пропонованої для прийняття реформи, демонструє кардинально іншу картину (див. виділенні пункти), тобто посилення залежності суду від владних інституцій.
Експерти ініціативи Реанімаційний Пакет Реформ вирішили звернутися до депутатського корпусу, особливо до депутатів фракцій більшості з закликом відстояти незалежність суддів відповідно до Коаліційної угоди. При цьому ми наголошуємо, нам не залежить на тому, чиє прізвище стоятиме у переліку авторів реформи, для нас і для суспільства головне отримати шанс на справді європейські параметри здійснення судочинства в Україні. Тому ми боремося не за номер проекту (хочуть брати за основу президентський 1656 – вперед), а за ідеологію змін. Кожен депутат має зрозуміти – від нього залежить майбутнє судової системи, а відтак – майбутнє як реформ так і країни загалом.
Ото ж в четвер ми з вами будемо мати дуже просту і наочну відповідь на питання, чого вартує обіцянка кожної парламентської партії зокрема і більшості загалом. Чи можна сподіватися від політиків відповідальності чи використати папір на якому написана Коаліційна угода та стоять підписи лідерів фракцій більш ефективно. Та що найголовніше – зрозуміємо, який суд готують для нашої країни політики – політично заангажований чи справді незалежний.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.