За півкроку до монополізації ринку ліків: чи зупинить це МОЗ?
Цікаво, а чи всі знають, що вже 3 тижні поспіль в Україні не має голови ключового фармацевтичного регулятора – Державної служби лікарських засобів. Регулятора, який контролює увесь ринок, ціни, та регулює...в ту чи іншу сторону. Щоправда, якщо зайти сьогодні в аптеку, то складається враження, що потрапляєш до якоїсь ювелірної крамниці, від коштовностей яких та твого гаманця залежить життя... Цікаво, чому ж за такої ситуації з ліками новий міністр-реформатор не прагне знайти нову достойну людину, яка б допомогла йому виправити цю ситуацію, а навпаки в прямому ефірі спростовує інформацію про можливість відкритого конкурсу на цю посаду. Всьому є своє пояснення і дуже часто, принаймні, в Україні будь-яке явище можна пояснити інтересом певної фінансово-промислової групи та їх ставлениками у владі.
Ми вже з вам аналізували дивні законодавчі пріоритети МОЗ, а саме той дивний факт, що в умовах існуючих проблем у сфері відання міністерська команда юристів на чолі з першим заступником Міністра Олександрою Павленко чомусь зосередилася саме на створенні мегарегулятора на ринку ліків на базі Держлікслужби. Проти цього повстала вся експертна та бізнес-спільнота, ба навіть голова Держлікслужби Михайло Пасічник заявив що таке рішення не на часі. Дуже швидко цього чиновника, який дозволив собі вільнодумство і власну позиції... попросили піти. Та залишимо це за дужками, факт лишається фактом – посада голови Держлікслужби, хай зі старими повноваженнями контролю лише за обігом лікарських засобів, але вільна.
Законопроект по створенню мегарегулятора відкликали, але для тих, хто плекав ідею його створення (а, нагадаємо, вже було ряд спроб ще за часів Азарова і одразу ж після повалення режиму і кожного разу у схемах вспливав колишній голова Держлікслужби Олексій Соловйов, якого взяв під опіку діючий депутат від Блоку Петра Порошенка, власник фармкомпанії "Дарниця" Гліб Загорій) це, так виглядає, просто вилилося у зміну стратегії. Справа в тому, що якщо за реєстрацію ліків (МОЗ) та контроль за їх обігом (Держлікслужба) будуть здійснювати представники однієї бізнес-команди або фінансово-політичної групи, то її вплив на ринок буде надзвичайним. А особливо у тих сегментах ринку, де ця команда матиме можливості суттєво впливати на встановлення ціни.
Давайте розглянемо суто гіпотетичну схему встановлення елементів монополії на ринку ліків. Вона б виглядала наступним чином. ФПГ впливає на призначення людини, чутливої до її бажань у МОЗ, бажано на достатньо високу посаду, далі лобіює через МОЗ призначення своєї людини на посаду голови Держлікслужби ну і працює над посиленням концентрації активів на фармринку.
А тепер про реальність. Першим заступником Міністра охорони здоров'я (оскільки міністр легіонер, то цю посаду часто називають "по зв'язках з українською реальністю") є Олександра Павленко, в минулому адвокат, яка серед усього іншого відстоювала інтереси в судах фармкомпанії "Дарниця" (правда ця інформація з офіційних сайтів прихована). Керівник цієї компанії, народний депутат Гліб Загорій постійно демонструє досить активний рівень підтримки співпраці з своїм колишнім адвокатом, особливо на засіданнях профільного комітету ВРУ по обговоренню законопроектів. Саме таким чином свого часу з'явився ініційований Глібом Загорією, Олександром Третяковим, Ігорем Алексеєвим та Олександром Дроздиком законопроект 2150-1, альтернативний до спільного громадського, комітетського та!міністреського (у розробці приймав участь Міністр Сандро Квіташвілі), який повністю складався з... зауважень Олександри Павленко до пропозицій 2150. Тому контакт сильний і тривалий. Питання: чи може чиновник такого рівня так тісно співпрацювати з колишнім своїм клієнтом – питання знову ж таки до Генеральної прокуратури.
Держлікслужбу поки упустимо, а поглянемо на можливу концентрацію на ринку ліків. Минулого тижня, компанія "Куб", яка представляла інтереси "Дарниці" викупила з комунальної власності Києва (злі язики кажуть не без сприяння партнера Загорії Олександра Третякова, який має свою групу в складі Київської міської ради) 29,95% ВАТ "Науково-виробничий центр "Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод". Залишимо за дужками ціну, яку експерти вважають мінімум у 5 раз заниженою, зосередимося на тому, що завдяки такій покупці Дарниця має всі шанси увійти в трійку найбільш впливових гравців на ринку ліків разом з "Фармаком" та корпорацією "Артеріум". Лише за попередніми підрахунками в групі АТС J04 A (протитуберкульозні препарати) сукупна частка "Дарниця – БХФЗ" може скласти 77,2% в грошовому та 95% в натуральних показниках. Така ситуація логічно може призвести до подорожчання препаратів для лікування соціально небезпечного захворювання, і збільшити бюджетні витрати при виконанні держпрограми "Туберкульоз". Аналогічна ситуація може виникнути за цілими групами відносно недорогих ліків, наприклад: клофелін, кофеїн бензоат натрію, теофеллін. Серед антибіотиків це цефазолін, цефотаксим, доксициклін. При цьому серед усіх препаратів доксицикліну частка "Дарниця – Борщагівка" складе 9% в грошовому та 62% в натуральному вираженні, що неминуче призведе до підняття ціни вітчизняного доксицикліну до цін зарубіжних препаратів. Це далеко не повний аналіз і лише попередні розрахунки на основі аналізу ринку., який загалом складає понад 40 млрд. грн. річно. Звісно, оцінку їм мав би дати Антимонопольний комітет України, який, на даний момент є повністю бездіяльним...
Відповідно, дві складові гіпотетичної монополізації вже є, третя – голова Держлікслужби, як то кажуть, на підході. Вже ходить інформація про те, що на цю посаду Гліб Загорій оголосив кастинг і що кандидати вже проходять співбесіду в КМУ. І не має значення ПІП голови, ризик становить приналежність його до групи Загорія. Бо це буде остання складова монополізації. Ніхто не каже що одразу ж після цього ринок буде монополізовано, ні – просто всі умови для нечесної конкурентної гри, використання адміністративних переваг будуть в руках однієї ФПГ. Фактично Гліб Загорій отримає більше 50% ринку вітчизняних препаратів в Україні та ручний регулятор, який дозволить регулювати цей ринок в своїх інтересах. Всі добре пам'ятають сумнозвісний скандал з європейським препаратом "Мілдронат". Після перевірки їх європейських виробництв Держлікслужба при пані Соловйові, який на той час вже мав тісні зв'язки з депутатом Загорієм, вирішила, що європейське виробництво має досить багато "зауважень" та не може продаватися в Україні. Цікаво те, що в той самий час на українському ринку з'явився препарат-аналог, виробництва "Дарниці".
У Міністерства охорони здоров'я та його очільника Олександра Квіташвілі який, а це можна побачити по його діяльності, справді прагне реформувати галузь і робить для цього багато є дуже простий вихід, щоб довести що МОЗ проти монополізації – відкритий конкурс на посаду голови Держлікслужби. Про це заявляються як громадські експерти та представники пацієнтських організацій так і представники фармацевтичного ринку. То ж м'яч на полі Міністерства охорони здоров'я, бути чи ні монополізації фармринку – відповідь знає лише Сандро Квіташвілі та його команда.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.