Початок дискусії щодо податкової реформи як щеплення проти Податкового Майдану
Початок дискусії щодо податкової реформи як прививка проти Податкового Майдану
Україна все ще рухається з третього світу в перший. Однією з ознак руху на цьому шляху є відсутність тривалої та компетентної дискусії щодо податкової реформи. На відміну від розвинених країн (Великобританія, Франція, Німеччина, США), де один відсоток в ПДВ чи ЄСВ можуть поховати електоральні надії популярної політичної партії, в Україні дискусія про податки все ще не є настільки впливовою. Це спадок двадцятирічної кулуарної роботи зі ставками та розрахунками, коли правки до Податкового Кодексу подавалися громадянам України як невідворотну волю богів, а не як питання до дискусії. Податковий Майдан 2010 року став одним з яскравих прикладів відсутності будь-якої дискусії та залучення представників бізнесу і експертних середовищ до напрацювання нової версії податкової системи країни.
Відрадно, що український уряд та профільний міністр пані Наталя Яресько, розуміючи ризики відсутньої комунікації в процесі змін, закликає до обговорення як і з приводу податкових змін так і щодо скорочення державних видатків.
Реанімаційний Пакет Реформ приєднується до заклику міністра фінансів пані Наталії Яресько розпочати фахову дискусію щодо основних параметрів податкової реформи та скорочення бюджетних видатків. Як представники експертної спільноти, ми підтримуємо необхідність скорочення бюджетних видатків задля забезпечення можливості знизити податкове навантаження в рамках податкової реформи. На наш погляд, податкова реформа має забезпечувати можливість балансування бюджету задля подальшої макроекономічної стабілізації – відповідно, скорочення має торкатися як дохідної, так і видаткової частин бюджету.
Ми також вітаємо прагнення пані Яресько налогодити комунікації між усіма сторонами, що причетні до розробки змін до Податкового і формування нової податкової системи. Вважаємо що відсутність діалогу на сьогодні є найбільшою проблемою якісної податкової реформи. Відсутність належної комунікації призвело до написання одразу чотирьох концепцій: Мінфіну, Податкового комітету Верховної Ради на чолі з пані Ніною Южаніною, заступника податкового комітету пана Андрія Журжія та авторських колективів експертів та громадських активістів, за результатами яких напрацьовані одразу три альтернативні законопроекти змін до Податкового кодексу. Звинувачення опонентів у популізмі, непрофесіоналізмі, повністю унеможливили професійну дискусію, а як наслідок, призвело до того, що будь-які зміни податкового законодавства роблять їх несприйнятними у суспільстві.
Ми вважаємо, що Україні необхідні такі зміни податкової і бюджетної систем, які забезпечать передумови для економічного зростання та макроекономічну стабільність. Тому ми підтримуємо пропозицію пані Наталії Яресько об'єднати зусилля і закликаємо всі сторони процесу розпочати професійну дискусію щодо напрямів скорочення бюджетних видатків, необхідних для забезпечення податкової реформи.
З пропозиціями експертів групи Податкова Реформа ініціативи Реанімаційний Пакет Реформ можна детально ознайомитися на сторінці РПР.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.