Чи вдасться активність спікера трансформувати в ефективність парламенту
Призначення нового керівництва Верховної ради вже дало початок ряду ініціатив, спрямованих на підвищення прозорості, ефективності та підзвітності роботи парламенту. По-перше, з ініціативи Андрія Парубія на засідання Погоджувальної ради в перше почали системно запрошувати представників громадськості. Так, це ключове (формально) у визначенні Порядку денного роботи парламенту засідання вже відвідали Тарас Шевченко, співголова Ради РПР, керівник Центру демократії та верховенства права та двічі Ігор Когут, директор програми РАДА USAID. Також експерти були долученні до розробки змін до Регламенту щодо втілення рекомендацій спільної робочої групи українського та європейського парламентів під керівництвом екс-президента Європарламенту Пета Кокса. Також голова ВРУ поновив стягнення з депутатів заробітньої плати за прогули засідань парламенту та комітетів. То ж, можна констатувати прагнення спікера працювати належним чином, що він підтвердив на ініційованій ним зустрічі з представниками громадськості в офісі РПР 6 травня 2016 року.
Та для роботи головного законодавчого органу однієї активності його керівника не вистачить. Чи підтримають депутати свого очільника – побачимо вже цього на наступного тижня по втіленню необхідних для подальшого просування реформ законопроектів. Ми, експерти РПР традиційно підготували вибірку ключових на нашу думку.
По-перше, звісно, хотілося б очікувати розблокування процесу призначення нового Генерального прокурора. І відповідальність зараз вже на двох суб'єктах – як на парламенті, який ні не підтримав пропозиції Президента, ані відхилив їх, а також на власне Президентові, якому, так виглядає, безчин севруків-куценків цілком ок. Але це питання політичне, хочуть гасити власні рейтинги відповідаючи за прокурорський безчин – самі собі господарі.
По-друге порядку денного рекомендації Реанімаційний пакет реформ для парламенту на 10-13 травня наступні:
- розблокувати процес творення Суспільного мовлення відклавши питання з процедурою поступового входження в нього майнового комплексу "Укртелефільму" законопроектом 4232 авторства депутатів Вікторії Сюмар Олександра Опанасенко, Олени Кондратюк, Ольги Червакової, Світлани Заліщук, Григорія Шверка, а експертів групи Медіа-Реформа РПР та Центру демократії та верховенства права CEDEM. А з майном УТФ точно ще буде НАБУ розбиратися.
- законодавчо закріпити відкритість комітетів парламенту для журналістів та громадськості законопроектом 1591, спільної ініціативи депутатів Світлани Заліщук, Сергія Лещенко, Мустафи Наєма, Віктора Чумака, Павло Різаненка, Єгора Соболєва, Оксани Сироїд, Вікторії Сюмар, Ганни Гопко, Олени Сотник, Вікторії Пташник, Олександра Опанасенка, Анни Романової, Димтра Добродомова та експертів РПРДмитра Котляра, Ігоря Розкладая, Олексія Хмари та Миколи Хавронюка.
- вдосконалити процедуру доступу до публічної інформації, наділивши Омбудсмена, відповідальну особу за контроль виконання цього механізму, реальними можливостями контролю з.п. 2043а авторства Вікторії Сюмар, Єгора Соболєва, Ганни Гопко, Віктора Кривенка, Світлани Заліщук, Сергія Лещенка та Мустафи Наєм, команди Валерії Лутковської, експертів РПР та CEDEM
- запровадити європейські стандарти у виконавчій службі комплексом законів 2506а-2507а, ініційований Президентом Петром Порошенком, розроблених експертами Міністерства Юстиції України та депутатами на чолі з Ігорем Алексєєвим. Одна з умов співпраці як з ЄС так і МФВ, позитивно оцінена експертами групи Судова Реформа РПР
- почати роботу над новими стандартами оцінки впливу на довкілля з.п. 2009а/д, напрацюванням депутатів Ірина Геращенко, Ігоря Кононенка (треба ж карму чистити ), Олексія Рябчина, Остапа Єднака, Миколи Томенка, Ганни Гопко, Івана Рибака, Анатоіля Диріва, Павла Дзюблика, команди Міністерства екології та природних ресурсів України та групи РПР Довкілля.
- сприяння розвитку органів самоорганізації населення законопроектом 2466 авторства 17-ти депутатів на чолі з Сергій Власенко та експертів Міжнародного фонду "Відродження"
Так, в порядку денному є ще цілий ряд важливих законопроектів, які розроблялися чи були підтриманні експертами РПР, а саме: дерегуляційні 3153, 2418а та 2531а, податкові 2795 та 1265, екологічний 3603, енергетичний 2312а. Та їх позиції в порядку денному дають дуже малі сподівання на їх розгляд. То ж, хоча 7-м пріоритетних та призначення прокуратури та початок процедури по оновленню ЦВК – це був би вже мегауспішний тиждень
П.С. Дуже сподіваємося, що День Європи парламент таки відзначить днем присвяченим законопроектам, які спрямовані на виконання вимог Угоди про асоціацію. Ми, спільно з командою Офісу віце-прем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та громадськими експертами активно працюємо над цим.
#боротьбатриває.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.