23 травня 2016, 12:23
Крок вперед і два кроки назад: ефективність парламенту треба нарощувати
Минулого тижня парламент ухвалив в цілому два законопроекти з пріоритетного списку Реанімаційного пакету реформ:
- 4232 про розблокування процесу створення Суспільного мовлення, через чітке унормування процесу передачі майнового комплексу "Укртелефільму". Є шанс до Євробачення запустити суспільного мовника (Ініціатор Вікторія Сюмар)
- 3159 про вдосконалення міграційної політики: судового захисту іноземців та осіб без громадянства, урегулювання окремих питань, пов'язаних з протидією нелегальній міграції. Важливий законопроект в рамках виконання Плану щодо візової лібералізації з ЄС. (Ініціатор Кабінет міністрів)
Ще два пріоритетні законопроекти були ухвалені за основу:
- 2297/3467, що звільняє благодійні смс-повідомлення від оподаткування, і тим самим відкриває широкі можливості для розвитку легальної благодійності та волонтерства в Україні (Ініціатор Світлана Войцеховська).
- 3603 про запровадження інтегрованих підходів в управління водними ресурсами відповідно до вимог Водної Рамкової Директиви ЄС, що відкриває можливості для покращення екологічної ситуації на українських річках та інших водоймах (Ініціатор Павло Дзюблик).
Окремо потрібно відзначити суттєвий успіх в реалізації декомунізаційної політики. В результаті ухвалення трьох постанов на карті України з'явилося 300 нових назв населених пунктів та районів, в тому числі 7 міст, серед яких ДНІПРО. За що особлива подяка спікеру Андрію Парубію та Українському інституту національної пам'яті.
Що не вдалося?
Всього 11 голосів забракло для прийняття за основу важливого екологічного законопроекту 2009а-д, який впроваджує міжнародні стандарти в проведенні оцінки впливу на довкілля, за участі громадськості, у відповідності до вимог Оргуської конвенції та Директив 2003/4/ЄC та 2011/92/ЄС. Простий арифметичний аналіз показує, що забракло голосів депутатів коаліції, передусім з Блоку Петра Порошенка. Дивує також позиція депутатів Радикальної партії, які дали за цей законопроект всього 1 голос.
В четвер, 19 травня, в парламенті був запланований День Європи, ініційований експертами Реанімаційного Пакету Реформ та інформаційної кампанії "Сильніші разом" спільно з командою віце-прем'єр міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванною Климпуш-Цинцадзе. На жаль, з 9 законопроектів з "європейського" порядку денного депутати розглянули тільки 2 – вже згадані 3159 та 2009а-д.
Вчергове відкладено розгляд законопроекту 2966-д про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Цей проект запроваджує прогресивні норми щодо прозорого призначення членів НКРЕКП на відкритих конкурсних засадах, незалежності регулятора в прийняті ним компетентних та справедливих рішень, відкритості та гласності процесу державного регулювання. Прийняття цього законопроекту є особливо актуальним в умовах рішення уряду про нове підвищення тарифів на газ та комунальні послуги. Нагадаємо, що цей законопроект в першій редакції було внесено на розгляд парламент майже рік тому – 28.05.2016 року, а його прийняття є зобов'язанням України за Договором про Енергетичне Співтовариство.
Підсумовуючи, мимоволі звертаєшся до суперечки про напівповну чи напівпорожню склянку води. Безумовно, якщо порівнювати з попередніми пленарними засіданнями, то маємо визнати частковий прогрес в ухваленні реформаторських законопроектів. Однак, якщо порівнювати з необхідною для України ефективністю роботи, то парламент, перш за все нинішня коаліція, продовжує діяти в стилі крок вперед – два кроки назад, даючи прихильникам дострокових виборів щораз нові аргументи на користь їх проведення. В тім, без зміни виборчої системи на пропорційні відкриті списки, навіть дострокові вибори, не дадуть якісних змін української політики.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.