Нотатки на полях анкети Генерального інспектора ГПУ
8 серпня 2016 року Генеральний прокурор Юрій Луценко підписав наказ N286 Про першочергові організаційні заходи із забезпечення формування кадрового складу Генеральної інспекції, який створив комісію для проведення конкурсу на посади в цій структурі.
До конкурсної комісії було запрошено колишнього помічника федерального прокурора США Богдана Витвицького, заступницю Генерального прокурора Анжеліку Стрижевську, голову правління громадської організації "Експертний центр з прав людини" Юрія Бєлоусова, прокурор відділу нагляду за додержанням законів при провадженні оперативно-розшукової діяльності управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Департаменту нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності Максима Кутергу полковника Служби Безпеки України Олега Мукосія, правника Валенину Теличенко та мене, як виконавчого директора Transparency International Україна. Генеральна інспекція є самостійним структурним підрозділом Генеральної прокуратури України, основними завданнями якого є досудове розслідування кримінальних правопорушень, вчинених прокурорами та працівниками органів прокуратури; здійснення нагляду за додержанням законів під час проведення оперативно-розшукової діяльності, досудового розслідування стосовно прокурорів та працівників органів прокуратури; підтримання державного обвинувачення у відповідних провадженнях; проведення службових розслідувань щодо прокурорів та працівників органів прокуратури; запобігання правопорушенням в органах прокуратури. Попередньо, за часів раннього Шокіна, щойностворену Генінспекцію очолював Давід Сакварелідзе і сам працівники цієї структури викрили діамантових прокурорів. Що, зрештою, і стало початком кінця Генінспекції ти часів.
З самого початку роботи комісії виникло ряд питань, які вказали що робота буде не проста. Оскільки законодавчого забезпечення конкурс не мав, лише наказ Генерального прокурора то:
- Богдан Витвицький не міг стати головою комісією, нею стала заступниця Генерального прокурора Анжеліка Стрижевська
- Традиційні тестування на знання законодавства та загальні здібності, апробовані на конкурсах в НАБУ, САП та НАЗК, були не обов'язкові – кандидати могли від них відмовитися. Навіть прохідний бал був рекомендований і якщо кандидати просили їх допустити до наступного етапу конкурсу – комісія переважно допускала/
Коли мені пропонували долучитися до комісії, то я розглядав її роботу як механізм підняття довіри до Генеральної інспекції, а через неї і до всієї прокуратури (нам критично необхідна довіра суспільства до органу представництва інтересу держави в судах). На жаль для цього не було використано ні механізму оприлюднення списків всіх хто подався на посаду, ні постійної роботи комісії в он-лайн режимі (як це законодавчо закріплено для САП та НАЗК). Лише фінальні співбесіди для кандидатів на посаду Генерального інспектора, які тривали два дні вирішено було зробити відкритими (правда в перший день частково підвела техніка).
При цьому конкурс викликав достатньо серйозний ажіотаж бо лише на посаду керівника подалося понад 80 осіб. Загалом серед понад 400 претендентів майже 1\1 становили зовнішні кандидати. Одразу заначу, що більшість зовнішніх таки були представникам силових структур (Нацполіція, податкова міліція, тощо), або юристи які мали досвід роботи в силових структурах.
Час від часу на комісію намагалися накласти непритаманні їх функції: дискусії про закон про ГПУ щодо підслідності чи більш широкі питання реформування ГПУ, що вказує на те, що немає дієвої системи співпраці ГПУ та громадських організацій чи експертів. Але при всіх рівних це куди нижчий пріоритет ніж справи Майдану та Януковича, тому це все цілком логічно. Переважно такі розмови ініціював пан Богдан який дуже серйозно перейнявся справою повернення довіри до ГПУ і, фактично, працює в цій структурі, як радник з питань запуску Генінспекції і не тільки.
Як результат кількамісячної роботи, було відібрано 12 кандидатів на посаду Генерального інспектора. Кілька сильних кандидатів, зокрема одного з керівників "справи діамантових прокурорів" Тараса Безрукого. Та в той же час, комісія знайшла порозуміння те рекомендувала Юрія Луценку 6-ма голосами з 7-ми на посаду Генерального інспектора досвідченого генерала міліції, науковця Володимира Уварова. Як на мене в цій пропозиції традиційно є як плюси, так і мінуси. Це не "нова кров", але досвід та статус точно примусить як співробітників Генінспекції, так і працівників прокуратур поважати його думку.
Сьогодні 25.11 комісія визначилася зі списком рекомендованих на адміністративні посади в Генінспекції, який буде розширений за результатами співбесід, які тривають. До цього списку потрапили керівник Золочівської місцевої прокуратури Володимир Купецький, керівник відділу оперативного моніторингу управління внутрішньої безпеки національної поліції у Львівської області Дмитро Міськів, заступник керівника Черкаської місцевої прокуратури Сергій Гайдай, начальники управлінь Генеральної інспекції Тарас Баклан, та вже згадуваний Тарас Безрукий. Наразі комісія продовжує співбесіди з претендентами на адміністративні посади, прокурорів та слідчих Генінспекції.
Сьогодні ж звернувся до комісії з проханням вивести мене з її складу і призначити на моє місце Володимира Уварова. Мої аргументи достатньо прості: керівник структури несе повну відповідальність за добір кадрів і саме він, у разі його призначення, має вирішувати формат взаємодії з громадськістю, зокрема і в наборі кадрів. Бо не Юрій Луценко (який під час всього терміну моєї роботи ні як не впливав на комісію і не думаю що далі буде міняти цю тактику), ні комісія, ні пан Витвицький чи пані Стрижевська, а саме керівник Генінспекції має відповідати за її ефективність. І аргументів "що ви мені відібрали, тим і змушений працювати" не має бути.
Дякую колегам, бажаю їм натхнення у роботі. А Генеральному інспектору, як і його керівнику Генеральному прокурору хочу побажати успіхів у поверненні довіри до Генеральної прокуратури України. А це ой який складний та довгий шлях. Ми ж, командою, Transparency International Україна, готові й надалі допомагати у одному з ключових завдань – поверненні статків Януковича в Україну і в Україні. Вже у середині грудня плануємо привести в Україну найавторитетніших міжнародних експертів та спеціалістів у сфері боротьби з великою корупцією, щоб вони спільно з представниками правоохоронних, антикорупційних та контролюючих українських органів, спільно уклали програму втілення цього завдання. Деталі згодом.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.