Українська Академія Лідерства: відкриваючи Європі Україну майбутнього
Ми дуже часто комунікуємо зі світом своїми проблемами. Особливо це стосується нашої політичної еліти, яка, зважаючи та той рівень викликів, який постав перед Україною через окупацію Криму та війну на Сході з Росією, прагне перекласти ну хоч частину відповідальності на когось. Тому і спілкується Україна часто з позиції прохача, навіть там, де це не є критично необхідно.
А світ визнає переможців. Європа, яка через міграційну кризу, Брекзіт та багато інших викликів спрагла успіху, просто хоче почути, що та велика допомога, яка надається Україні (яку неформальному спілкуванні оцінюють, як одну з найуспішніших країн Східного Партнерства) справді дає результат. Хай невеликий, але відчутний.
Розуміючи потребу просування позитивного іміджу України з одного боку, та формування реалістичного сприйняття ЄС серед української молоді Українська Академія Лідерства вже вдруге (минулоріч УАЛ відвідував Нідерланди напередорні референдуму щодо асоціації з Україною) ініціювала експедицію, яка охопила 250 студентів та викладачів Академії до країн Євросоюзу. Коротко про статистику цього навчального туру: травневих 7 днів, 7 країн, серед яких Бельгія, Нідерланди, Франція, Німеччина, Швейцарія, Польща й Австрія, 22 міста, 25 тисяч кілометрів, близько 100 офіційних зустрічей з представниками євроінституцій, міжнародних організацій, дипломатичних представництв, аналітичних центрів, неприбуткових організацій та фондів розвитку, відвідання понад 15 кращих університетів Європи та понад 25 тисяч нових друзів для України.
Експедиція – дуже вдале слово для визначення формату події та трьох основних її завдань: пізнавального, адвокативного і комунікативного. Усвідомлення мети – це як налаштування команди перед важливою спортивною грою. "Коли їдеш не просто, аби поїхати, не для ще однієї позначки у закордонному паспорті. Коли розумієш, що за плечима у тебе вся країна", – зізнається студентка УАЛ Миколаїв Марічка Надвернюк.
Ідею публічної дипломатії і просування позитивного іміджу країни від Української Академії Лідерства підтримали Кабінет Міністрів України та галузеві міністерства – з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, закордонних справ, освіти і науки, економіки і торгівлі, а також "Реанімаційний проект реформ", Transparency International Україна, агрохолдинг Астарта й інші. З боку іноземних дипломатичних установ долучилися посольства Королівства Бельгія, Федеративної Республіки Німеччина, Франції, Нідерландів та представництво ЄС в Україні. Завдяки такому сприянню вдалося вирішити безліч організаційних і комунікаційних питань – підготовка та розклад зустрічей, логістика, візи для великої групи студентів, інформаційні матеріали, тощо.
Символічно, що експедиція розпочалася з Брюсселя – міста, де розташовані більшість європейських інституцій об'єднаної Європи. Ще символічніше, що сталося це 11 травня – у день, коли Україна отримала довгоочікуваний безвіз. Треба було бачити, як завзято танцювала під дощем на площі La Monnaie De Munt юрба молодих людей, одягнених у худі із написом: "I'm Ukraїne. I love freedom"!
За два дні перебування у бельгійській столиці юні лідери встигли взяти участь у 15 зустрічах із представниками європейських інституцій, влади, think tanks, освітніх організацій, медіа та НДО. Приємно відзначити, наскільки позитивно реагували на прохання про зустрічі зі студентами академії відомі європейські політики, експерти та надзвичайно зайняті посадовці. Вони переглядали свої щільні графіки, аби виділити час на спілкування з майбутніми українськими лідерами. Серед них – депутат Європарламенту Ребекка Хармс, члени комітетів Європарламенту, посол України в ЄС Микола Точицький, виконавчий директор офісу зв'язку українських аналітичних центрів у Брюсселі Олена Пристайко та багато інших.
Під час зустрічей учасники експедиції прагнули донести три головні меседжі про Україну. Перший: наша країна змінюється, попри труднощі. Другий: в Україні формується сильне громадянське суспільство. Третій: Україна – це новий простір для пізнання та реалізації нових ідей. "Ми бачимо вас не тільки майбутніми лідерами України, але й членами спільноти Євросоюзу вже найближчим часом", – заявила під час зустрічі представник комісії Європарламенту Tzonka Lotzova. Успішна трансформація України є запорукою мирного та світлого майбутнього не тільки для країни, але і для всієї Європи, ішлося під час дискусії в аналітичному центрі Wilfried Martens Centre for European Studies.
У кожної з п'яти команд осередків Академії – Київ, Львів, Миколаїв, Харків, Одеса, – які в шаленому темпі працювали і спілкувалися протягом цих днів, свої особливі враження про відвідані місця. Наприклад, студентам осередку УАЛ Миколаїв, з якими я особисто мав честь мандрувати, пощастило зустрітися з Бартом Сомерсом, якого торік визнано найкращим мером світу. Очільник бельгійського містечка Мехелен виявився великим прихильником України, свого часу побував на Євромайдані та активно підтримував його ідеї. "Відкритість, прозорість, простота і відсутність кровних зв'язків значно підвищує шанси створити круте та цікаве місто", – зізнався після зустрічі студент Дмитро Доманський.
В цей же час студенти полтавського та харківського осередків взяли участь у святкуванні Дня Анни Ярославни Королеви Франції у Санлісі. Урочисті заходи за участю Посла України у Франції Олега Шамшура розпочалися з покладання квітів до пам'ятника Анни Київської та до пам'ятної дошки жертвам Голодомору. Подія продовжилася службою в церкві абатства святого Венсана, що заснувала Королева Анна майже 1000 років тому, відвідуванням виставки "Українські митці Парижа" та зустріччю із діаспорою, делегацією українських підприємців і духовенством греко-католицької церкви на чолі з Владикою Борисом Гудзяком у Культурному Центрі Анни Ярославни у Франції. "Бути вільним – це мати добрі стосунки з Богом і ближнім, живучи жертовно і з вдячністю. Бути щирим, відкритим, щодня святкувати дар життя", – таку настанову передав всім Владика Борис Гудзяк.
Під час зустрічей із експертами, науковцями, громадськими активістами, політиками, дипломатами молоді українці ставили безліч запитань... Чи не головне враження від Євросоюзу, яке відзначали всі учасники, – це культурне та світоглядне розмаїття. "Розуміння власної культури, знання особливостей інших культур, уміння використовувати їхні відмінності є надважливими сьогодні, коли Україна прагне стати повноправною частиною євроспільноти", – підкреслили студенти УАЛ Київ після спілкування в Інституті європейської політики в Берліні. "Конфлікт на Сході може тривати роками, але це не означає, що ви повинні чекати, ви повинні діяти. Ви важливі, бо ви ті, хто зможе змінити хід історії," – закликав студентів УАЛ Київ радник фракції ХДС/ХСС у Бундестазі Ганс Фаленскі.
Можна впевнено стверджувати, що процес подолання стереотипів був зустрічним: і з боку майбутніх українських лідерів, і з боку мешканців країн ЄС. Налагоджувати контакти допомагали інформаційні буклети, візитівки, сувеніри з символікою України та академії. "Студенти дуже світлі, ерудовані, позитивні, вражає глибина їхніх роздумів та доцільність питань. У тому, що це майбутні агенти змін, у мене немає сумнівів – вони самі це знають і до цього готуються. А ще вони дуже гарно танцюють і флешмоблять. Давно не відчувала такого простого захоплення," – із натхненням розповіла учасниця експедиції Олена Галушка, екс- керівник департаменту міжнародних зв'язків у Реанімаційний Пакет Реформ – РПР.
Отже, першим і ключовим результатом експедиції стали понад 25 тисяч прямих контактів із мешканцями країн Євросоюзу, які більше дізналися про Україну, та позитивне ставлення до "юних дипломатів", а через них – і до країни загалом. Меседж про те, що Україна є відкритою для світу, що Україна змінюється, а нове покоління готове взятися за цей "капітальний ремонт," – на Заході почули. Адже Євросоюзу потрібно мати впевненість, що майбутні українські лідери поділяють з європейцями спільні цінності, стануть передбачуваними партнерами, готовими змінюватися: і у дрібницях, і в головному. "В Україні протягом останніх двох років прокинулося нове покоління. Це покоління українців, сповнене енергії, відповідальності та дії. Покоління, яке плекає довіру одне до одного, жертовність не лише на рівні сентименту, а й на рівні відповідальної та усвідомленої волі, щоб перетворити свою країну на простір свободи та гідності. Це покоління українців, які разом мріють про сильну і заможну Україну. Ми повинні дати цій генерації інструменти, які допоможуть реалізувати їхні мрії, – переконаний керівник Української Академії Лідерства Роман Тичківський. Наша мета – зробити так, щоб цінності, навколо яких ми об'єднуємося, ставали щоденними інструментами прийняття рішень. У полі суперечностей, які існують в Україні, саме цінності можуть нас об'єднати. Ми хочемо, щоб українство ставало сильнішим, щоб ми приносили більше користі людству. Насправді можемо робити значно більше цікавого і корисного", – додав пан Роман.
Головним партнером УАЛ Експедиції виступив Western NIS Enterprise Fund. "Академія лідерства – один із наших перших проектів. Ми хочемо допомогти цим студентам розвиватися і стати лідерами країни у майбутньому. Ми маємо віру в цю молодь і підтримуємо їх у всіх їхніх активних діях", – зазначила Ярослава Джонсон, президент і головний виконавчий директор Western NIS Enterprise Fund, Голова Наглядової Ради Української академії лідерства.
Говорити про майбутнє варто доручати тим, хто це майбутнє формуватиме. А наше завдання дати нашому молодому поколінню ті компетенції та такий фактаж, який дозволить робити це з гордістю. Ну і навчити це робити якісно, так як вчать в Українській Академії Лідерства (зголошення триває до 10 червня ;)).
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.