4 квітня 2020, 11:40
Запобігати чи карати. Яку тактику обирає уряд?
У сюрреалістичному серіалі "Українська влада проти коронавірусу" новий епізод – "Кара без злочину"
В чому ключова помилка уряду при введенні карантинних заходів? В тому що він намагається за свої недопрацювання карати громадян. Саме карати, а не запобігати поширенню епідемії коронавірусу.
Наприклад: карати за появу без масок у громадських місцях (тобто будь-де на визначення правоохоронців, бо чіткого переліку громадських місць немає). При цьому уряд не забезпечив українців належною кількістю масок. Дозвіл користуватися масками домашнього виробництва – яскравий приклад цьому. І дуже можливим буде випадок, коли людина після 6.04 виходить в аптеку для купівлі маски, бо ж без неї нікуди. Обійшовши 5 аптек, не знайшовши їх, буде зупинена патрулем (який теж не факт що у масці, бо уряд і про захист правоохоронців не дуже то й подбав) і зобов'язана виплатити штраф (насправді цю норму буде дуже легко оскаржити, як і будь-яку з карантинних норм уряду) у 17 тис. грн. Тобто в суму, яка б дозволила їй при наявності масок, забезпечити себе та свою родину цими елементами захисту на весь час карантину.
І таких непродуманих кроків безліч. Заборона навіть по двоє проходити парком. Втілилася мрія слуги народу Брагаря і тепер всі собаки стали елітними. Бо лише з ними та з дітьми можна пройтися парком. А постійне перебування у закритих приміщеннях, навіть провітрюваних, суттєво знижує імунітет, тобто здатність організму боротися з вірусами, зокрема і коронавірусу. Запобігти майовкам звісно можна було б логічніше, але...інституційна спроможність, а коректніше говорити неспроможність правоохоронців примушує урядовців карати, а не запобігати.
Хоча саме ті країни, які використовують не лише каральні та обмежувальні заходи (Італія, Іспанія), а й розумне запобігання, тобто тестування, забезпечення лікарів, правоохоронців, соціальних працівників повним захистом, відділяючи хворих, носіїв та потенційних носіїв від здорових та контролюючи контакти (Південна Корея, Японія) є більш успішними. Не в зупинці епідемії, це ще нікому не вдалося. А в мінімізації її наслідків.
Але, як казав батько слабких інституцій в Україні, маємо те що маємо: уряд хоче карати не створивши громадянам умови за яких вони можуть виконати введенні урядом правила. МОЗ ставить акцент на надзвичайних заходах, а не на забезпеченні лікарів та лікарень всім необхідним. Питання, чиє тоді здоров'я та й від чого охороняє це міністерство?
Ми не вперше в ситуації, коли нам не варто покладатися на уряд. Він справді робить те що може, на більше навряд-чи здатний. Тому Повернись живим критичні у захисті військових, Діємо разом у допомозі лікарів, Пацієнти України у забезпеченні лікарень, а бізнесмени Андрій Ставніцер чи Микола Вікнянській у координації захисту в областях. Справа порятунку потерпілих у руках потерпілих, бо рятівники зосередилися на покаранні тих, хто виплив за буйки на матрасі. Саме покаранні, бо вірять що це порятує.
Описав цю ситуацію в колонці як заступник голови партії Голос для НВ. (подяка за допомогу підготовки колонки правикові Максиму Костецькому). Будемо працювати з урядом пояснити, що запобігати завжди ефективніше ніж карати. Чи то в боротьбі з корупцією, чи з вірусом.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.