Андрій Юсов Активіст Євромайдану, директор Школи відповідальної політики

Президент на один термін: сильний хід демократичної опозиції

12 січня 2019, 18:36

11 січня у Києві відбувся Форум Демократичних сил. У ньому взяли участь представники п'яти політичних сил: "Громадянської позиції", "Хвилі", "Рідної країни", "Європейської партії", "Альтернативи", громадських організацій, таких як "Всеукраїнський союз учасників АТО", "Всеукраїнська асоціація переселенців", а також волонтери, громадські активісти, експертне середовище. Форум не встиг закінчитися, як в інтернет-просторі з'явилася низка приблизно однакових, вочевидь, штампованих публікацій від "блогерів" та ЗМІ певних політичних команд. Основні тези цих публікацій, мовляв, на форумі присутні лише "старі" обличчя, колишні "нашоукраїнці", напевно, були заготовлені давно.

Однак складається враження, що в цих дописах йдеться про якусь іншу подію, а не про Форум Демократичних сил. Бо на останньому аж ніяк не домінували "старі" обличчя. Тим більше, там не було "зашкварених" політиків, які були помічені у співпраці з "Партією регіонів" та режимом Януковича. Так, у форумі взяли участь досвідчені демократичні політики. Було багато молодих людей, для яких входження в публічну політичну площину пов'язане з Революцією Гідності, або які починають це робити зараз. Серед них, зокрема, Денис Каплунов, Володимир Компанієць, Рена Назарова, Єгор Фірсов, Віталій Шабунін, Мустафа Найєм, Світлана Заліщук, та інші.

Сам факт проведення Форуму демократичних сил – це відповідь демократів на інформаційні закиди щодо нездатності домовлятися і об'єднуватися, які адресувалися не лише Анатолію Гриценку, а й в цілому демократичній опозиції. Форум засвідчив безпідставність таких звинувачень. Так, поки що залишається відкритим питання взаємодії об'єднаної опозиції з низкою інших гравців цього поля – Андрієм Садовим, Святославом Вакарчуком, партіями "Сила людей" та "Демальянс". Але вже можна констатувати, що покладено початок формування найбільшого центру тяжіння сил демократичної опозиції. Мова, зокрема, йде про висунення кандидатом в президенти Анатолія Гриценка. І, швидше за все, подальша співпраця демократів може відбуватись навколо цього формату.

Щодо передвиборчої програми Анатолія Гриценка, про яку вже написано багато, сильним кроком, зокрема, є те, що він чітко заявляє, що йде на один президентський термін. Усі завдання, які Гриценко ставить перед собою та своєю командою, він планує реалізувати за п'ять років. Пам'ятаєте відомий афоризм: державний діяч думає про наступні покоління, а політик – про наступні вибори. Обіцянка обмежитись одним терміном може поставити нову планку перед українськими політиками. Це чіткий сигнал, що президент йде працювати на результат, а не на рейтинг перед наступними виборами.

Країна потребує продовження реформ, часом болючих та непопулярних, пов'язаних із боротьбою з корупцією, деолігархізацією, зміною системи державного управління. Діюча система чинитиме потужний опір таким перетворенням, із залученням різних схем впливу, олігархічних ЗМІ, чорних піар-кампаній, тощо. Зламати цей опір, зруйнувати старі схеми та побудувати успішні державні механізми зможе людина та команда, які не боятимуться вступати у відвертий конфлікт із олігархами і не думатимуть про наступні вибори. Очевидно, що на такі вчинки здатні ті, хто не планують боротися за посади через п'ять років та не озиратимуться на електоральні коливання.

Всі попередні президенти країни, незалежно від того, займали цей пост один термін, як Кравчук і Ющенко, чи два – як Кучма, йшли з розрахунком подальшого переобрання. Відповідно, одразу закладалась спокуса популізму, боязнь рішучих дій і кроків. Мусимо уникнути таких ризиків цього разу. Щоб перетворення в країні не носили повзучий характер – крок вперед, два назад, потрібен президент, здатний на різкі кроки заради інтересів держави.

Британський дослідницький центр "The Economist Intelligence Unit" включив Україну до групи країн із гібридним рівнем демократії. Для переходу на наступний щабель розвитку, до розвиненої демократії, нам потрібні системні зміни. Якщо знову буде обраний чинний президент, матимемо справу зі спробами збереження існуючого стану – в судах, ЗМІ, "боротьбою" з корупцією. Другого "Томосу" вже не буде. А що заважало за ці п'ять років провести, наприклад, реальну, а не імітаційну судову реформу, мені особисто незрозуміло. Для Порошенка другий термін може стати хіба-що грою від оборони, щоб забезпечити захист для себе та для своєї команди, створити плавний перехід, щоб уникнути відповідальності.

Зрештою, п'ять років – це обмеження лише для президента, а не для його політичної команди. І якщо дії глави держави, який представлятиме демократичні сили, будуть успішними, і він поставить країну на рейки сталого розвитку, ця політична платформа зможе висунути наступного кандидата на пост президента. Адже на Форумі Демократичних сил ми побачили, що команда є, і проблем з людьми, які захочуть брати на себе відповідальність, вочевидь, не виникне. Головне, щоб поставлені на найближчі п'ять років завдання були виконані.

powered by lun.ua
Коментарі — 49
Sergiy Stadnyuk _ 17.01.2019 20:12
IP: 35.235.228.---
hrim:Як на мене, то в Україні питання про вибори чи то Президента чи парламента завжди розглядалися комплексно, без огляду чи то парламентськ-президентська система чи навпаки. Я вважаю, що каденція Президента, який може мати 2 терміни підряд, з відповідним переобранням між цими термінами – 8 років (як в США), парламент -4 роки з перевиборами в середині, я в США. Відкликання депутатів в Україні ніколи не було, як і не було ніякої зрозумілої і, головне, спрощеної процедури та механізму такої правової дії. Крім термінів Президента чи парламента вкрай потрібні інститути противаги владі, включаючи інститут етики, як в США. Влада Президента і парламента має бути збалансована і розмежована. Судова влада має бути повністю незалежна, як і система добірки кандидатів і їх призначення. Без цього усього економічний поступ не можливий.
Nik Sudakov _ 15.01.2019 23:29
IP: 81.95.184.---
Ярослав Цюняк:
Че ж ты прячешся в Фейсбуке то, "нешизофреник" ты наш. И может расскажешь. сколько уголовных дел открыто против Гриценка за "распродажу армейского оборудования"? А если нет, то за клевету ответить надо.
Serge Severn _ 13.01.2019 16:47
IP: 35.235.226.---
Та якби в Україні нарешті знайшовся справжній лідер нації, то хай би він залишився не лише на два, а хоч і на три терміни.
Анатолій Сокоринський _ 13.01.2019 14:39
IP: 176.122.100.---
І де хлопці такі беруться,малюєте людям те чого цього не буде,команда яка себе чогось іменує демократичною,без чіткого визначення своєї політичної платформи,чи вони ліберали,чи соціал-демократи,але нівякому разі не праві,бо ця ніша давно зайнята УНП і НРУ,які нині переживають не кращі часи,Ці партії не змогли вистояти під натиском оголтілого лівацького популізму,який і нині домінує в більшості нинішніх борців за"свєтлоє"будуще себе любимих,в тому числі і Греценка з ображеними на владу побратимами.Коли замість програми вкидається месидж,обрання Президента на один термін і цей хлопець,якого ще не обрали відмовиться від другої каденції.смішно і лукаво.Всяке базікання,що в них є рецепт як поставити країну на сталі рейки розвитку великий сумнів,бо країна рухається,а плоди від реформ,чи в судах,чи в боротьбі з корупцією можна побачити з часом.І останнє хамство від автора про Томос,без вас він прийшов в Україну,така воля Господа і не вам судити про роль Президента І В.Ющенка
Сергей Папков _ 13.01.2019 14:07
IP: 35.235.226.---
Базові речі в реформуванні економіки набагато важливіші за програмні обіцянки знизити ціну на газ вчетверо чи збільшити зарплати і пенсії втричі. Бо вони все інше ЗРОБЛЯТЬ АВТОМАТИЧНО, збалансувавши систему.
Так якщо олігарх знатиме, що супер-надприбуток в нього все одно забере держава і він його не витратить ані на палац в Лондоні, ані на футбольний клуб, то він ним краще добровільно поділиться зі своїми працівниками (які принаймні на відміну від держави будуть йому вдячні за це), або вкладе в модернізацію свого підприємства, щоб зробити його більш конкурентним.
Сергей Папков _ 13.01.2019 13:58
IP: 35.235.226.---
Елена Величко:
Під "виведеним капіталом" я розумію будь-який дохід, який "проїдається", а не йде на розширення або іновацію власного виробництва.
Сергей Папков _ 13.01.2019 13:56
IP: 35.235.226.---
Особисто для мене, щоб прийняти рішення голосувати чи ні за Гриценко, потрібна не стількирозширена передвиборча програма, а КОНКРЕТНІ відповіді-тези Гриценка з наступних тем:
5. Ставлення до примусу та певної керованості в економіці на час її трансформації. Ставлення до переорієнтації економіки з експортно-орієнтованої до орієнтованої насамперед на внутрішній ринок (а на експорт піде те, що буде зайвим в середині).
6. Більш наполегиве вимагання від Заходу реальних безпекових гарантій (наприклад, або Україну в стислі терміни приймають в НАТО, або вона відновлює ядерний статус).
7. Ставлення до згортання будь-яких стосунків з РФ (аж до повного закриття кордону) до часу, поки не буде деокуповано Крим і Донбас.
8. Ставлення до різкого збільшення оборонного замовлення з метою насичення армії важкими озброєннями, співмірними з тими, що є у країни агресора (цей пункт особливо важливий з огляду на ті скорочення, що були при Гриценку-міністру)...
Елена Величко _ 13.01.2019 13:52
IP: 178.94.143.---
Сергей Папков:
"...запровадивши прогресивне оподаткування при виведенні капіталу)." – взагалі,запровадити прогресивне оподаткування, що існує у різних формах майже усюди, бо це є не тільки справедливо, бо гроші існують не ОКРЕМО, а в суспільстві, й різьке, у тому числі невиправдене розпорошення руйнує суспільство – тобто руйнує гроші як уособлення матеріально-товарних відносин та розвитку суспільства, у тому числі й мораль та усю гуманітарну сферу.
Елена Величко _ 13.01.2019 13:46
IP: 178.94.143.---
Елена Величко:
lohik:
Один термін...не один,змінити Звкони, Конституцію, дати свооду уже не підконтрольному ніякому закону бізнесу...та інше – КОЛИ ЕКОНОМІКУ ТА ЖИТТЯ ДЛЯ ГРОМАДЯН НАЛАГОДЯТЬ? Скільки можна доїти та губити життя,навіювати усілякі зміни, що тільки все поганять та відволікають людей від основного – МОЖЛИВОСТІ ГІДНО ТА ЗАКОННО ЖИТИ та мати ПРАВА.
Тут Слово "закони" вийшло майже таким, чому відповідає..."ЗЕКони".
Сергей Папков _ 13.01.2019 13:46
IP: 35.235.226.---
Особисто для мене, щоб прийняти рішення голосувати чи ні за Гриценко, потрібна не стількирозширена передвиборча програма, а КОНКРЕТНІ відповіді-тези Гриценка з наступних тем:
!. Бачення шляхів і часових термінів перемоги у війні з Росією та повернення українського контролю над всією окупованою територією, включно з Кримом.
2. Гарантоване забезпечення абсолютно неприйнятних для російського суспільства людських, інфраструктурних, економічних та ін. втрат у випадку, якщо Путін наважиться на розширення воєнного втручання в Україну або на повномасштабну війну.
3. Механізми, які зроблять корупцію на всіх рівнях практично неможливою та невиправданно небезпечною для її учасників.
4. Шляхи деолігархізації та демонополізації економіки, збільшення рівномірності та справедливості при розподілі виробленого національного продукту (наприклад, запровадивши прогресивне оподаткування при виведенні капіталу).
Елена Величко _ 13.01.2019 13:44
IP: 178.94.143.---
lohik:
Один термін...не один,змінити Звкони, Конституцію, дати свооду уже не підконтрольному ніякому закону бізнесу...та інше – КОЛИ ЕКОНОМІКУ ТА ЖИТТЯ ДЛЯ ГРОМАДЯН НАЛАГОДЯТЬ? Скільки можна доїти та губити життя,навіювати усілякі зміни, що тільки все поганять та відволікають людей від основного – МОЖЛИВОСТІ ГІДНО ТА ЗАКОННО ЖИТИ та мати ПРАВА.
Mag Real _ 13.01.2019 13:11
IP: 35.235.226.---
1.Першого непрохідно вмовили на один термін?
Він точно погодився? Не передумає?
2.Що буде робити "команда, якщо "перший" втече під час каденції?
:-)
ViHo _ 13.01.2019 12:56
IP: 78.111.186.---
Єдиний кандидат, що на цих виборах точно іде рівно на один термін – це Порошенко. Для всіх інших теза про "один термін" – банальна замануха для виборців.
Анна Павловская _ 13.01.2019 12:52
IP: 94.244.28.---
Пафорсное "бла-бла-бла" ни о чем. Очередной виток круговорота старого и нового д...ма в нашем политикуме. Хотя есть в этом и позитивный момент. Мы отчетливо видим лица тех, кто уже подгреб или подгребает к сему "Ноеву политковчегу," имея на прицеле осенние парламентские выборы. И физиономии эти, прямо скажем, доверия не вызывают.
Сергій Лавренюк _ 13.01.2019 12:03
IP: 89.252.3.---
нічого сильного. Бо це, наприклад, означає багато наобіцяти і безвідповідально нічого не зробити, або щоб було ще гірше
lohik _ 13.01.2019 11:58
IP: 46.133.89.---
Олесь Підкова:
Вітаємо Анатолія Степановича. Повністю згоден із запропонованими кроками і дуже хочу щоб вони були здійснені. Для того народ повинен увімкнути розум, відкинути зайвий цинізм і тролінг, та дати владу чесному політику і політсилі. Виграємо усі: і той хто упевнений, і хто зараз сумнівається.
А чому ви так вважаєте?...
lohik _ 13.01.2019 11:45
IP: 188.163.32.---
Із Гриценка такий Президент, як із роздягання в лікаря стриптиз...Так само як із нового ообличчя Зєлєнского та інших юних дарованій...Проект нових обличь – це коти в мішку...Украіна не має права на такі експерименти...Вибирати треба із досвічених відомих менеджерів, провірених часом на вшивість...Народ з -під своіх брів бачить – хто Украіни син, а хто скурвий син!...
lohik _ 13.01.2019 11:27
IP: 188.163.32.---
Про один термін ще раніше від Гриценка заявила Тимошенко...Що йде на один термін, щоб забрати дуалізм у владі та забрати посаду Президента або зменшити його повноваження, змінивши Конституцію...Бо першою особою в Парламентсько- президентській формі управління державою повинен бути Прем'єр з Урядом, обраних Парламентом...Тоді посада Президента не буде такою "привабливою"...В нього будуть більш скромні представницькі функціі...
lohik _ 13.01.2019 11:22
IP: 46.133.211.---
Про один термін ще раніше від Гриценка заявила Тимошенко...Що йде на один термін, щоб забрати дуалізм у владі та забрати посаду Президента або зменшити його повноваження, змінивши Конституцію...Бо першою особою в Парламентсько- президентській формі управління державою повинен бути Прем'єр з Урядом, обраних Парламентом...Тоді посада Президента не буде такою "привабливою"...В нього будуть більш скромні представницькі функціі...
hrim _ 13.01.2019 10:49
IP: 91.245.79.---
Breda:
Александр 1:
Договір об асоціації з ЄС почав діяти (частково) з 1.01.2016 року.
Безвіз підписане 17.05.2017 року, а введено в дію 11.06.2017. То де тут "в пакеті разом"?

Господи... ну потрібно було запровадити механіку біометричних паспортів, і цей інструмент був розроблений ще за часів Януковича. Там формально все було готово. І якби Янукович підписав євроасоціацію – то безвіз був би "беззаперечною заслугою Януковича".
ЯКБИТОЛОГІЯ
hrim _ 13.01.2019 10:48
IP: 91.245.79.---
Dercu:
... От строк одного терміну Президента треба б було зменшити з 5 до 4 років та зменшити строк мандату депутатів, та введення механізму відкликання депутата був би не зайвий.
...

4 роки – каденція для Президента, 3 роки для Парламенту. Особливо актуальним є зменшення повноважень ВР, де не "працюють" ротація та відкликання нардепів, а "виснаження" проявляється вже через рік.

P. S. У нас Парламентсько-Президентська Республіка. Тому ВИБОРИ Президента та ВР потрібно розглядати комплексно.
Breda _ 13.01.2019 10:35
IP: 178.95.102.---
Александр 1:
Договір об асоціації з ЄС почав діяти (частково) з 1.01.2016 року.
Безвіз підписане 17.05.2017 року, а введено в дію 11.06.2017. То де тут "в пакеті разом"?

Господи... ну потрібно було запровадити механіку біометричних паспортів, і цей інструмент був розроблений ще за часів Януковича. Там формально все було готово. І якби Янукович підписав євроасоціацію – то безвіз був би "беззаперечною заслугою Януковича".
Александр 1 _ 13.01.2019 10:30
IP: 188.163.12.---
Breda:
Безвіз йшов в пакеті разом з євроасоціацією. Його готував ще Янукович...
Договір об асоціації з ЄС почав діяти (частково) з 1.01.2016 року.
Безвіз підписане 17.05.2017 року, а введено в дію 11.06.2017. То де тут "в пакеті разом"?

Безвіз від Януковича ви б очікували ще 20 років і безрезультатно.

Тобто, безвіз для України – це безперечна заслуга президента Порошенко.
Breda _ 13.01.2019 10:03
IP: 178.95.102.---
Александр 1:

Коли Порошенко добився безвізу для українців, опоненти казали, що другого безвізу не буде./QUOTE]

...слухайте – ну це неможливо. Безвіз йшов в пакеті разом з євроасоціацією. Його готував ще Янукович.
І Охріменко (зараз УП потерла його блоги) звітував про хід цього процесу і головне про ціль: випхати якогомога більше українців на заробітки – бо це найкращі інвестиції в країну.
Breda _ 13.01.2019 10:00
IP: 178.95.102.---
Сергій Вяз:
Тобто уже зараз Гриценко заявляє, що його президентство буде настільки жахливим, що про другий термін він і не думає?
...приблизно.
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Віктор Уколов

Стартувала PR-кампанія за зняття санкцій з Росії?

Олексій Гарань

Скільки посад голів комітетів віддала опозиції правляча компартія у 1990 р.?

14
Ірина Федорів

До уваги голови КОДА: Даніш в суді завалює експертизу по каналізації на Бакала

3
Айдер Муждабаєв

Россияне устали от Путина. Это правда. Им нужен Сталин

8
Дмитро Яблоновський

Державні монстри – вбити чи розчаклувати?

3
Сергій Лямець

Авакова и Супрун оставить в правительстве? Зеленский и команда – вы серьезно???

17
Ірина Федорів

Вода з фекаліями: що дала нарада в голови ОДА

12
Артем Петренко

Шанс вырваться из ловушки бедности. Или почему важно, чтобы у Зеленского получилось

24
Сергій Лямець

Коболев получает $1 млн в месяц. Укрзализныця закупает дизель у олигархов. Так зачем нам независимые набсоветы???

7
Сергій Лямець

Зачем Зеленскому стукачи. Что говорит здравый смысл об инициативе платить 10% за доносы

13
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter