Тільки для жінок
Давні жіночі обряди, крім чисто декоративної, мали ще важливу роль з виховання, ініціації дівчат, жінок, бо саме від них залежить, якою буде нація – вони ж виховують дітей, вони ж вчать дітей говорити, вони передають дітям найголовніше. Наприклад, якщо жінка вчить говорити на людях російською... Ну, то я не буду пояснювати, що з того буде.
Один з таких давніх обрядів називається "Гонити шуляка". Цього року ми з дівчатами-поетками спробуємо відтворити його на "Країні Мрій" у рамках мого проекту "Русалка", в якому ми відшукуємо і відтворюємо-стилізуємо давні жіночі обряди, де участь чоловіків не допускалась.
Хто не бував у минулі роки на наших стилізаціях – може почитати про них ОТУТ. Першим, 2008 року, був обряд "Куст", що донині святкується на Трійцю в селі Сварицевичі (Рівненська область, далеке Полісся), потім були – "Русалячі читання", а ще обряд "Обдаровування Марени".
Цьогорічний обряд для стилізації – "Гонити шуляка" дехто вважає непристойним, не цитуючи пісні жахається їхньої "порнографічності" і тішиться, що він заслужено забутий. Насправді ж обряд досить цікавий і поетичний, хоч і не зовсім зрозумілий.
Що він насправді означав, і як він колись проводився – зараз розібрати важко, єдиний притомний запис знайшла я в старезному журналі 1885-го року, решта дослідників або плутають цей обряд з іншим, що зберігся в дитячих іграх (бо багато сакральних обрядів збереглось нині тільки в дуже зміненому вигляді в дитячих іграх), або пишуть за принципом "чув дзвін, але не знаю, де він". Між тим рятувати і цей обряд від повного забуття дуже треба, бо він дуже гарний.
НА САЙТІ можна прочитати про це детальніше. А наше читання-стилізація відбудуться, традиційно, на фестивалі "Країна мрій" 26 червня, тобто в неділю, на літературній сцені о 14:30.
Учасницями цього року будуть: Любов Якимчук, Оля Ляснюк, Світлана Богдан, Тетяна Винник, Олеся Мудрак, Олена Степаненко, Оксана Самара, Таня-Марія Литвинюк, та вже названий етногурт "Цінькоторечки" котрий поспіває старих пісень, які виконувались при цьому дійстві.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.