Олена Захарченко Письменниця

Ветерани Великої Вітчизняної

08 травня 2018, 10:50

Я сиділа в архіві СБУ і читала справу. Справа була товста, по одному вбивству комуніста судили шість чоловік. Всі вони на допитах признавались спокійно і щиро, що вступили в УПА, що ходили на збори (збори?) і читали листівки (нащо?) а потім признавались, що вбили "комуніста", прийшли на вечорниці де він випивав, викликали за хату і вбили а труп кинули в річку Устю.

Максим, як самий злий, ще в допитах признався, що повісив тому комуністу на шию кошик з картоплею.

Там же були вклеєні конверти – особисті речі кожного. Конверти вже були розірвані і я могла діставали і читати орденські книжечки, подяки від Сталіна, за "взятие города-крепости", військові квитки.

Наскільки я знаю, ці шестеро до суду навіть не були знайомі, єдине, що в них спільне – всі вони воювали в радянській армії, пройшли війну, дійшли до Берліна, вернулись додому після Победи.

Де й були взяті і засуджені на 25 років каторги (розстрілу в 1947 році не було – його тимчасово відмінили). Вони були – ветерани.

В кінці справи Максима була записка, писана олівцем – він просить переглянути справу, він пише, що свідчення "давав під тиском", що він хворий на туберкульоз, ще з війни, що в тюрмі хвороба загострилась, що він – єдиний хто в сім'ї заробляє, що він має медалі і нагороди, що він воював, що брав Берлін – врахуйте це, перед винесенням вироку. Записку просто підшили в справу, нікуди її не відправили. Її читала я і думала, що почерк в нього – зовсім як в мого батька. Бо Максим – брат моєї баби. Про нього ніхто нічого не знав, за що судили, чого, де помер – поки я не почитала справу.

І найцікавіше було в кінці.

Хтось з тих шести, хто вижив подав в 60-х на реабілітацію.

Справу переглянули. Подивились домові книги де ніби-то жив "комуніст" – там такої людини зареєстровано не було. Опитали людей які тоді працювали в "столовому тресті" – вони не знали нікого з таким іменем, така людина там ніколи не працювала. Шукали свідчень де було б щось про труп – трупа не було. Їх засудили за вбивство на 25 років кожного, Максим помер в тюрмі, а вбито нікого не було.

Єдина їхня вина була – вони були ветерани. Вони воювали.

Завтра почнеться оце все – червоні тюльпани і гвоздики, пафосна музика. "Вони мають право, вони воювали за оту саму державу під червоним прапором і держава їх цінувала – тепер вони мають право пишатись" – скажуть ті, хто таємно сумує за помпезними і пафосними парадами. А може ще й вийдуть, подзеленькуючи медалями пару не справжніх "ветеранів", щоб нагадати нам про російську пропаганду, "воевавших дедов" і "уважение". А ті хто ностальгує за совком знов розкажуть мені про те, який почот був завжди в СССР тим, хто пройшов війну. А я їх слухатиму і згадуватиму архів, два томи справи.

Да, і вияснивши в 60х, що вбивства ніякого не було тодішнє кгб у реабілітації відмовило. Тільки в 90х, повторно, ті, хто дожив, – а їх було тільки двоє – дочекались.

powered by lun.ua
Коментарі — 5
stork _ 10.05.2018 22:26
IP: 35.192.161.---
Люди, які сьогодні дзвенять медалями, не можуть вважатись ветеранами 2 світової, арифметика це спрстовує. Мені зараз 84-ий. В травні 45-го мені було неповних 11 років. Мене можна, не дай Бог, вважати ветераном воєн в Чехословакії, Угорщині,Молдові, Афганістані, Грузії, Україні, Сирії... Так скільки років було
в 45-му тим, хто зараз дзвенить медалями та влаштовує ходи "безсмертних полків"? Боюсь, що свої медалі вони отримали далеко після війни за "службу" по охороні сталінських таборів. А героєм бути хочеться...
Alexander Vasilevsky _ 08.05.2018 14:03
IP: 93.73.67.---
Великая Ольга:
Наскільки я знаю паспорта зі Львовом таки НЕ надрукувала. У вас є інша. Інформація? Дайте посилання.
Alexander Vasilevsky _ 08.05.2018 13:53
IP: 93.73.67.---
Великая Ольга:
Alexander Vasilevsky:
Великая Ольга:
Почему то Вторая Мировая у коллаборационистов отмечается 39-45, а Война с фашистами у нас в СССР была 41-45.
Наверное украинцы начали воевать на стороне немцев уже в 39 году.
Друга Світова розпочалась з розділу Польщі в 39 році і спільного німіцько-радянського параду перемоги над Польщею у Бресті
После этого преступного раздела появилась Западная Украина.
Нужно Украине отдать Западную Украину и не быть холуями коммунистов и Сталина!
Слава Украине!!!
Польща визнала Україну в кордонах, які були на час розпаду СРСР, до розпаду якого і проголошення незалежності України Сталін вже не мав стосунку
Mike_Kharkov _ 08.05.2018 13:22
IP: 178.137.189.---
Почуття втрати від тоталіт. режиму я розумію, бо й сам таке маю. А от спекуляцій на цьому я не розумію, пані авторка. Ви спекулюєте, і повинні це знати. Це прихована агітація за укр. націоналізм, справжнього обличчя якого ви теж не знаєте. У формі спекуляції історією своєї сім'ї. Так себе ведуть агітатори, а не письменники. Письменник повинен бути вище за ідеології, і для початку просто людиною.
Alexander Vasilevsky _ 08.05.2018 13:05
IP: 93.73.67.---
Великая Ольга:
Почему то Вторая Мировая у коллаборационистов отмечается 39-45, а Война с фашистами у нас в СССР была 41-45.
Наверное украинцы начали воевать на стороне немцев уже в 39 году.
Друга Світова розпочалась з розділу Польщі в 39 році і спільного німіцько-радянського параду перемоги над Польщею у Бресті
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter