Коли впаде сніжок
Сьогодні читало моє дитя домашнє завдання з природознавства вголос і вичитало з підручника народну прикмету – "якщо журавлі відлетять 28 вересня, то зима буде холодна, а якщо після Покрови (14 жовтня), то теплою". Після чого моє розумне дитя підняло голову і запитало:
"А чого в нас вони відлітають в кінці серпня?"
Я не знала що сказати – хотіла почати лаятись на авторів підручника, які склали його сяк-так (як і більшість того, що зараз є в початковій школі), але жаль мені стало авторів підручників... І згадала я тоді одну книжку, яка лежала в нас з сестрою для покращення настрою – це були народні прикмети. Коли настрій був поганий, ми відкривали її навмання і дуже скоро знаходили смішне – то горіхи там потрібно було збирати в серпні, коли вони вони ще і не думають падати, то капусту шаткувати у вересні, то навпаки – картоплю копати в жовтні. Все це було підкріплено авторитетом автора, що строго дивився з портрету – не сумнівайтесь, дівчата, то все щира правда. І де він набрав тих прикмет, я не знаю. Але явно не подумав, що Україна – велика держава: в Херсоні ростуть кавуни, а в Сарнах – чорниці. І коли в одному селі копають картоплю, то в іншому – збирають соняшники. Ну, це крім помилок, передруків, одруковок і зміни клімату.
Я розумію, що ті, хто складає підручники – люди дуже заклопотані, і, подивившись на строгий портрет, вони щиро вірять, що капусту садять в липні, а качки відлітають в теплі краї в грудні. І що їм робити, якщо крім портретованого автора про ці самі прикмети і не писав ніхто? І не звіриш з іншою книжкою – кому воно треба, те етно, крім так, декількох студенткок? Та і тим цілком вистачить п'єс Лесі Українки, портретованого автора і китайської вишиванки. От і буде моє дитя вчити природознавство і дивуватись...
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.