Світлана Заліщук народний депутат України

Суспільне мовлення – перша жертва виборів 2019 року

14 грудня 2017, 12:17

Днями колега підвозила мене на один з телеканалів. І дізнавшись на який ефір я йду, сказала, що це "негігієнічно". Ми нашвидкоруч зробили аудит винятково гігієнічних телеефірів, і були змушені визнати, що це одиниці, – інформаційну нішу телепростору можна було б закривати на карантин.

На цьому фоні недофінансування суспільного мовлення в бюджеті на 2018 рік видається не політичним нехлюйством з боку уряду, а нападом на свободу слова.

Закон зобов'язував Кабінет Міністрів закласти на суспільне не менше 0,2 відсотка видатків загального фонду Державного бюджету України за попередній рік. Однак замість законних півтора мільярда незалежний мовник отримав половину – 776 мільйонів гривень.

Дуже показово, що фінансування діяльності президента збільшилося на 600 мільйонів, СБУ – понад 1 мільярд, 13 додаткових мільярдів отримало МВС, на 1 мільярд гривень зріс бюджет Генпрокуратури. І лише фінансування двох установ на 2018 було зменшено – НАБУ і Національної суспільної телерадіо компанії України.

Пане Гройсман, так що, саме від прокуратури, а не від "UA:ПЕРШИЙ", нам доведеться чекати нових цікавих проектів у прямому ефірі?

Хотілося би отримати публічне пояснення керівника уряду щодо зміни пріоритетів. Адже – гугл нам в поміч – 3 липня 2017 року в в прямому ефірі програми "Свобода слова" Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив: "Хочу підкреслити – копійка в копійку, гривня в гривню – всі потреби НСТУ, як вимагається законом, будуть профінансовані відповідно до потреб телебачення".

Ми поступово і сумно звикаємо до війни реальної, ми зжилися з війнами інформаційними, які лише будуть набирати обертів у передвиборчий рік. Демократична держава мала би собі забезпечити надійне, незаангажоване та авторитетне джерело інформації, яким могла би стати НСТУ, якби вона отримала від держави передбачені законодавством кошти.

Аби перетворити гарну напівабстрактну обіцянку Раді Європи на потужну ефективну інституцію, в неї треба інвестувати. А бюджет 2018 інвестує в інший бік, передовсім, в силовий блок.

Напередодні бюджетної ночі посли 20 країн Євросоюзу закликали українську владу виділити кошти для НСТУ в повному обсязі, єврокомісар Йоганнес Ган нагадав, що "недофінансування суспільного мовлення протирічить чинному законодавству України".

Це абсурдний системний сколіоз: хтось великий і міжнародний обов'язково мусить нам погрожувати позбавленням підтримки, аби ми зробили те, що потрібно, власне, нам.

Адже свобода слова – безумовний рефлекс, потреба першого рівня вільної людини. Це – перевірений і доведений факт, нам необхідно мати незалежного від власника, неупередженого мовника. Нам, а не їм. Не тому, що ми обіцяли це європейським партнерам, а тому що суспільству це обіцяли президент і прем'єр-міністр.

Три роки тому Закон про суспільне телебачення і радіомовлення ухвалено, підписано, багато гарних слів про довгий шлях до здійснення мрії про справді незалежного медіамовника президентом і лідерами політичних сил сказано. Створили ми його, щоправда, передостанніми в Європі, але хоч так, галочка ніби стоїть.

Однак ні в кого нема іллюзій: лише половина від необхідного бюджету – це фінансовий "голодомор" для суспільного мовлення.

Наскільки я розумію, він має гарантувати президенту та його союзникам відсутність сюрпризів під час наступних президентських та парламентських виборів у вигляді непідконтрольного інформаційного потоку.

Коментарі — 20
Vik Violet _ 18.12.2017 17:38
IP: 185.145.180.---
усі канали України (окрім громадського) комерційні і мають порожні новини – влада, рада/не рада, ДТП, вбивства і опозиція/композиція, мордарашвілі та інша маячня... громадське ТБ має працювати на громадян, але громадянського суспільства в нас немає (якщо вважати громадянином людину економічно не залежну від держави)... єдина верства населення, яка схожа на громадян – це волонтери...мабуть суспільне мовлення повинно зосередитись на цьому феномені України і нічого не очікувати від влади (забудьте про її існування і покажіть позитивні зразки життя місцевих громад, вважатиму досягненням громадського ТБ, якщо за місяць не разу не згадаєте прізвище Порошенко чи Гройсмана)...в усьому світі влада існує для того, щоб брехати та красти (більше/менше)...політичні "шмарклі" НСТУ і ваше жебрацтво мені не цікаві... громадяне під парламентом не товкуться – там збирається люмпмени...
13м _ 15.12.2017 15:49
IP: 35.225.2.---
Щось не припомню заблокованої трибуни ВРУ, до чого ці стогнання у блогах, чи Ви намагаетесь так питання вірішити чи може до совісті когось закликаєте?, не "гігієнично"? що не гігієнично, "забруднитись" боїтесь та чистенькими в укр. політиці залишитись, на мій погляд, свою позицію треба доносити та відстоювати на усіх можливих майданчиках, а не з образливим виглядом покидати їх, тим паче, на вашу думку ворожих, чи "негігієничних"", не гігієнично – це коли голим місцем на піску, чи руки не помиті... ((
meua _ 15.12.2017 04:41
IP: 35.187.20.---
Недавно все каналы процитировали Гройсмана: "Я всегда свои обещания выполняю..."

К сожалению, он не уточнил, КОМУ именно обещания он выполняет. Вот пришлось ему на днях УДОВЛЕТВОРИТЬ проходимца Ляшко с его законом "купуйте все українське", специально придуманном для его спонсоров, чтобы втридорога покупать то, что не покупается. Разве здесь на СУСПІЛЬНЕ хватит, которое СХЕМЫ про президента и его друзей показывает?
Orest Jj _ 14.12.2017 18:12
IP: 35.205.166.---
Logic2009:
Тарас Иванович:
ну ты подходишь
Адольф Іванович, бабці своїй "тикайте".
Українську для початку вивчіть, адвокат Путлеровських
жополизів.
Робота включили.
Orest Jj _ 14.12.2017 17:37
IP: 35.195.76.---
Долги как шелки!!!

Пекин, 12 декабря. Китай подал иск в Лондонский суд против Украины, обвинив Киев в невыполнении своих обязательств. Причиной стала крупная задолженность Украины перед КНР.

В 2012 году Китай предоставил Украине кредит размером в 3,6 миллиарда долларов в счет поставок украинского зерна. Украина должна была поставить Китаю около 3,3 миллионов тонн зерна – половину до октябре 2014 года, оставшуюся часть – в ноябре того же года. Как утверждают власти Китай, Украины выполнила лишь один из 19 контрактов, поставив 65 тысяч тонн кукурузы вместо обещанных 500 тысяч.

Убедившись, что Киев не намерен выполнять взятый контракт, Пекин обратился в суд с требованием взыскать переданные Украине средства. Как заявили в правительстве Украины, возврат долга Китаю не входит в приоритетные вопросы руководства страны. Отметим, что сумма долга ежегодно увеличивается на шесть процентов.
Борис Беккер _ 14.12.2017 16:45
IP: 35.195.176.---
Logic2009:
Борис Беккер:
этой улыбке на 32 зуба Светлану научили в Стэнфорде.
Ужоссс!!!
Уролог, я бы Вам советовал ни в коем случае не ездить
повышать квалификацию в Москву.
Там Вас могут научить только подмене мочи.
Ваш пещерный антиамериканизм заведёт Вас в гости к Задорнову.
С чего вы взяли, что мой комментарий об улыбке Залищук в 32 зуба имеет негативную коннотацию? Наоборот – я по-хорошему завидую Светлане, Во-первых, потому, что лично у меня от 32 зубов осталось только 19. Во-вторых, потому, что я не стажировался в Стэнфорде и меня некому было научить так ослепительно улыбаться. Всё, чему меня научили по части улыбок в совке – это складывать губы в какой-то отвратительно-перекошенной гримасе.
руслан49 _ 14.12.2017 16:07
IP: 37.52.16.---
Paul Magogan:
Бариги при владі тупі й нікчемні. Вони не розуміють, що існування незалежних ЗМІ, особливо незалежного суспільного мовлення, – в інтересах усіх сторін, у тому числі самої влади. Натомість, їм хочеться пограти у жорстке протистояння зі суспільством, яке ще не звикло до традицій толерантності, демократії та свободи в усіх її вимірах. Ну-ну.
Дали ж 750 млн грн. Ні мало. Давай, хоч кров з носу, 1,5 млрд.
Paul Magogan _ 14.12.2017 15:56
IP: 46.133.109.---
Бариги при владі тупі й нікчемні. Вони не розуміють, що існування незалежних ЗМІ, особливо незалежного суспільного мовлення, – в інтересах усіх сторін, у тому числі самої влади. Натомість, їм хочеться пограти у жорстке протистояння зі суспільством, яке ще не звикло до традицій толерантності, демократії та свободи в усіх її вимірах. Ну-ну.
Борис Беккер _ 14.12.2017 15:50
IP: 35.195.176.---
virosvit:
Борис Беккер:
Тоді давайте так: "Слава Україні і Заходу!", або "Слава Союзу України і Заходу!"
Як москалику, підходить?: -)
Мне-то может и подходит, а вот Западу, судя по всему, – не очень. Не хочет Запад никакого союза с Украиной. Так и говорит Запад: "Не видим мы Украину ни в ЕС, ни в НАТО, ни еще где-бы то ни было. Видим ее только полем боя между Западом и Россией".
Volodymyr Parkhomenko _ 14.12.2017 15:28
IP: 195.162.90.---
"Пане Гройсман, так що, саме від прокуратури, а не від "UA:ПЕРШИЙ", нам доведеться чекати нових цікавих проектів у прямому ефірі?" – Нових? А вже є чи були старі цікаві проекти НСТУ? Бо мені якось не пригадуються такі.
"бюджет 2018 інвестує в інший бік, передовсім, в силовий блок" – звичайно, на фіга? ПутінЖеНеНападе, ВорогЖеНеВКремлі!.
"нам необхідно мати незалежного від власника, неупередженого мовника" – неможливо бути незалежним від того, хто дає гроші. Незалежність від уряду і парламенту, фінансуючись з бюджету – це ілюзія. Незалежним від влади і олігархів може бути канал, що фінансується напряму суспільством через цільовий податок. Або канал по передплаті, як "Дождь". Але й він змушений тримати тональність, яка подобається суспільним колам, що його передплачують.
virosvit _ 14.12.2017 15:01
IP: 89.252.61.---
Борис Беккер:
Борис Беккер:
virosvit:
Борис Беккер:
Краще такі люди, чим злодії-казнокради з ОЗУ "Корупціонеи". І Захід нам допоможе поламати цю ганебну СИСТЕМУ, а Громадянське суспільство підставе плече.
Слава Україні!
В вашем комментарии очевидное внутреннее противоречие: поможет нам Захид, а слава почему-то Украине. Чтобы устранить это противоречие нужно писать: "Слава Заходу!"
Тоді давайте так: "Слава Україні і Заходу!", або "Слава Союзу України і Заходу!"
Як москалику, підходить?: -)
Борис Беккер _ 14.12.2017 14:45
IP: 35.189.212.---
virosvit:
Борис Беккер:
Краще такі люди, чим злодії-казнокради з ОЗУ "Корупціонеи". І Захід нам допоможе поламати цю ганебну СИСТЕМУ, а Громадянське суспільство підставе плече.
Слава Україні!
В вашем комментарии очевидное внутреннее противоречие: поможет нам Захид, а слава почему-то Украине. Чтобы устранить это противоречие нужно писать: "Слава Заходу!"
virosvit _ 14.12.2017 14:33
IP: 89.252.61.---
Борис Беккер:
Борис Беккер:
Какая у Светланы ослепительная еврооптимистическая улыбка – шестой степени ослепительности по шестибальной шкале. Зуб даю, что этой улыбке на 32 зуба Светлану научили в Стэнфорде, где она, вместе с другими младореформаторами, проходила ускоренные курсы обучения демократии.
Краще такі люди, чим злодії-казнокради з ОЗУ "Корупціонеи". І Захід нам допоможе поламати цю ганебну СИСТЕМУ, а Громадянське суспільство підставе плече.
Слава Україні!
Борис Беккер _ 14.12.2017 14:20
IP: 35.205.38.---
Какая у Светланы ослепительная еврооптимистическая улыбка – шестой степени ослепительности по шестибальной шкале. Зуб даю, что этой улыбке на 32 зуба Светлану научили в Стэнфорде, где она, вместе с другими младореформаторами, проходила ускоренные курсы обучения демократии.
Oleksiy Osiv _ 14.12.2017 13:47
IP: 93.72.227.---
Mykola Fedoriy:
Коли з украінського простору влада витіснили справді незалежне телешоу Шустера "Свобода слова", чомусь Світлани Заліщук не було чутно, щоб вона обурювалась разом зі своіми сьогоднішніми побратимами...І від чого б це?...
Амнезія у тебе, вася
Mykola Fedoriy _ 14.12.2017 13:06
IP: 46.133.1.---
Коли з украінського простору влада витіснили справді незалежне телешоу Шустера "Свобода слова", чомусь Світлани Заліщук не було чутно, щоб вона обурювалась разом зі своіми сьогоднішніми побратимами...І від чого б це?...
руслан49 _ 14.12.2017 12:45
IP: 37.52.16.---
Orest Jj:
Все украинцы сейчас прильнули к монитору компьютера и слушают истинно русского патриота и миротворца всего мира, Владимира Владимировича Путина!
Миротворець ушьел із Сірії так і не сказавши, хто буде відбудовувати те, що розбомбила Росія.
Никола Тесла _ 14.12.2017 12:42
IP: 91.124.122.---
Orest Jj:
так его по украинскому 24 каналу показывают
Orest Jj _ 14.12.2017 12:37
IP: 35.195.76.---
Все украинцы сейчас прильнули к монитору компьютера и слушают истинно русского патриота и миротворца всего мира, Владимира Владимировича Путина!
руслан49 _ 14.12.2017 12:35
IP: 37.52.16.---
Те що йде війна, то це десь далеко. Головне, щоб собі любимим було мягко спати і смачно їсти.

А ось, що пишуть про українську армію -
сейчас острейшая проблема – это лагеря, куда отводятся войска для восстановления боеспособности. Лагеря эти палаточные, и после года-полутора эксплуатации эти палатки уже непригодны для жизни. Части из полевых условий на фронте выводятся в точно такие же условия в тылу, что не позволяет восстановить боеспособность.

мы имеем примерно 5-10% от необходимого по решению тактических задач обеспечения живучести хранилищ боеприпасов

По сути, пополнять боезапас нечем, и он постоянно сокращается.

В Военно-морских силах очень остро стоит жилищный вопрос. В Воздушных силах тяжёлая ситуация с запчастями и степенью изношенности парка. Бесконечно продлевается ресурс техники, но сами понимаете – одно дело продлить ресурс, скажем, танка, и совсем другое – самолёта.
Aтака Путіна1114 Уряд реформ315 Україна та Європа931 Корупція1116 Свобода слова545
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter