14 грудня 2017, 12:17

Суспільне мовлення – перша жертва виборів 2019 року

Днями колега підвозила мене на один з телеканалів. І дізнавшись на який ефір я йду, сказала, що це "негігієнічно". Ми нашвидкоруч зробили аудит винятково гігієнічних телеефірів, і були змушені визнати, що це одиниці, – інформаційну нішу телепростору можна було б закривати на карантин.

На цьому фоні недофінансування суспільного мовлення в бюджеті на 2018 рік видається не політичним нехлюйством з боку уряду, а нападом на свободу слова.

Закон зобов'язував Кабінет Міністрів закласти на суспільне не менше 0,2 відсотка видатків загального фонду Державного бюджету України за попередній рік. Однак замість законних півтора мільярда незалежний мовник отримав половину – 776 мільйонів гривень.

Дуже показово, що фінансування діяльності президента збільшилося на 600 мільйонів, СБУ – понад 1 мільярд, 13 додаткових мільярдів отримало МВС, на 1 мільярд гривень зріс бюджет Генпрокуратури. І лише фінансування двох установ на 2018 було зменшено – НАБУ і Національної суспільної телерадіо компанії України.

Пане Гройсман, так що, саме від прокуратури, а не від "UA:ПЕРШИЙ", нам доведеться чекати нових цікавих проектів у прямому ефірі?

Хотілося би отримати публічне пояснення керівника уряду щодо зміни пріоритетів. Адже – гугл нам в поміч – 3 липня 2017 року в в прямому ефірі програми "Свобода слова" Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив: "Хочу підкреслити – копійка в копійку, гривня в гривню – всі потреби НСТУ, як вимагається законом, будуть профінансовані відповідно до потреб телебачення".

Ми поступово і сумно звикаємо до війни реальної, ми зжилися з війнами інформаційними, які лише будуть набирати обертів у передвиборчий рік. Демократична держава мала би собі забезпечити надійне, незаангажоване та авторитетне джерело інформації, яким могла би стати НСТУ, якби вона отримала від держави передбачені законодавством кошти.

Аби перетворити гарну напівабстрактну обіцянку Раді Європи на потужну ефективну інституцію, в неї треба інвестувати. А бюджет 2018 інвестує в інший бік, передовсім, в силовий блок.

Напередодні бюджетної ночі посли 20 країн Євросоюзу закликали українську владу виділити кошти для НСТУ в повному обсязі, єврокомісар Йоганнес Ган нагадав, що "недофінансування суспільного мовлення протирічить чинному законодавству України".

Це абсурдний системний сколіоз: хтось великий і міжнародний обов'язково мусить нам погрожувати позбавленням підтримки, аби ми зробили те, що потрібно, власне, нам.

Адже свобода слова – безумовний рефлекс, потреба першого рівня вільної людини. Це – перевірений і доведений факт, нам необхідно мати незалежного від власника, неупередженого мовника. Нам, а не їм. Не тому, що ми обіцяли це європейським партнерам, а тому що суспільству це обіцяли президент і прем'єр-міністр.

Три роки тому Закон про суспільне телебачення і радіомовлення ухвалено, підписано, багато гарних слів про довгий шлях до здійснення мрії про справді незалежного медіамовника президентом і лідерами політичних сил сказано. Створили ми його, щоправда, передостанніми в Європі, але хоч так, галочка ніби стоїть.

Однак ні в кого нема іллюзій: лише половина від необхідного бюджету – це фінансовий "голодомор" для суспільного мовлення.

Наскільки я розумію, він має гарантувати президенту та його союзникам відсутність сюрпризів під час наступних президентських та парламентських виборів у вигляді непідконтрольного інформаційного потоку.

powered by lun.ua

Суд про MH17: російський експорт "настамнєт" буде девальвувати

Почався історичний суд для України про збитий літак MH17. Експорт російської мантри про "настамнєт" в різні західні столиці буде девальвувати так само, як сьогоднішня російська нафта...

Appeasement will not bring peace to Ukraine

Appeasement of the aggressor will not lead to peace in Ukraine. The peace can be restored only through the return of truth and international law A group of former "Munich young leaders" from Ukraine reacted to the 'peace plan' of the Euro-Atlantic security Leadership group...

В ЄС – як "вдома"

Трохи про результати першої Ради Асоціації в Брюсселі та перспективи Європейської інтеграції. Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн на початку зустрічі запитала Прем'єра, "як вас тут приймають, як почувається українська делегація в Брюсселі?" І він відповів: "як вдома"...

Мажоритарка, так мажоритарка

Я наважилася і піду на парламентські вибори по мажоритарному округу. Самовисуванкою. Усвідомлюю, що це буде дуже не проста боротьба. Можливо, найскладніша за увесь мій професійний шлях – психологічно, фізично, ресурсно...

Війна на морі чи гра у виборчий ''Морський бій''

Боюся, що на головні питання парламент учора так і не отримав відповіді. Справа ж була не в тому, вводити воєнний стан чи не вводити. Справа в тому, на які загрози він відповідає, і що держава може вирішити за цей час...

Фейсбук і вибори

Після скандалу зі зловживанням мільйонами особистих даних користувачів Facebook компанією Кембридж Аналітика я написала листа керівництву соцмережі, щоб дізнатися скільки українських профілів потрапили в руки маніпуляторів виборами...