3 вересня 2018, 20:00

Санкційний розсинхрон: РНБО ''забула'' ввести санкції проти 40 російських імен та компаній

У квітні Міністерство фінансів США ввело нові санкції проти низки російських компаній та олігархів. У той же день Президент України написав на своїй сторінці Facebook: "очікую від Ради національної безпеки і оборони України вже ближчим часом на комплексні пропозиції щодо синхронізації українського та американського санкційних режимів".

Трошки пізніше – у липні – Європейський союз ввів санкції проти шести російських компаній, що будували Кримський міст. Президент їх теж привітав і звернувся цього разу до МЗС з дорученням "посилити роботу щодо подальшого ужорсточення санкцій проти російського агресора та будь-яких фізичних чи юридичних осіб, які пов'язані зі спробою анексії та тимчасової окупації українського Криму".

Однак якщо погортати не лише заяви Глави Держави, але й його Укази про введення санкцій, то можна діагностовувати серйозну розсинхронізацію зі списками наших іноземних партнерів.

Журналістка Валентина Самар та журналісти з Центру журналістських розслідувань звернули нашу увагу, що з українських списків випало 40 імен та компаній, причетних до окупації Криму і війни на Донбасі, які є в американських списках. Вже кілька місяців вони намагаються з'ясувати причини такої вибірковості.

Найпершим "непотраплянням" до списку звернув на себе увагу Сергія Лещенка один з найближчих соратників Путіна, спаринг-партнер по дзюдо, який побудував Керченський міст і зробив Президенту РФ ще багато різних послуг, Аркадій Ротенберг. Після публічного розголосу його таки додали до українського пакету. Однак на відміну від США, РНБО завбачливо оминула увагою належні йому та пов'язані з його іменем компанії, що безпосередньо причетні до незаконних окупаційних дій Росії.

Читач може легко це перевірити. У США є спеціальний сайт https://sanctionssearch.ofac.treas.gov, де за допомогою дружнього до користувача функціоналу на перевірку особи Ви витратите приблизно 9 секунд. Окрім пошуку особи за прізвищем або найменуванням компанії Ви також отримаєте інформацію про місце реєстрації, пов'язаних осіб або пов'язані компанії.

Українські санкційні списки виявилися не лише вибірковими, але й важчими до роботи з ними (можливо, це пов'язані речі). Для того, щоб здійснити перевірку необхідно спочатку знайти списки. Краще обрати сайт Верховної Ради, де опубліковано Рішення РНБО з двома додатками (один для фізичних, інший – для юридичних осіб), які необхідно вивантажити на свій ПК. Після того, як Ви витратили час на те, щоб впевнитися у тому, що ваш документ хоча б актуальний (адже є декілька версій, які опубліковані на сайті РНБО), можна братися до роботи. Через стандартний пошук по документу знаходимо потрібну особу (або не знаходимо, як і сталося вже у 40 випадках). Якщо все таки вдалося знайти, отримуємо значно скромнішу за обсягом інформацію: ПІБ, рік та місце народження, вид санкцій. І все. Жодних лінків і можливостей співставити окрему людину і компанії, які можуть бути у її власності. Саме такий механізм пошуку сприяє тому, що компанії Ротенберга досі несправедливо обділені увагою РНБО. Чи все таки є інша мотивація?

Дізнавшись про таку вибірковість, ми звернулися до Президента за роз'ясненнями, як така ситуація могла виникнути. Голова його адміністрації у відповіді до нас "увімкнув переадресацію" на РНБО.

У свою чергу РНБО не змогла самостійно знайти відпоівді, де загубилися 26 імен (ми надсилали звернення у липні, пізніше додалося ще 14), і переадресувала КМУ та СБУ, щоб вони "грунтовно дослідили".

Цей футбол викликає багато питань. Стаття 5 Закону України "Про санкції" чітко говорить, що пропозиції по санкціям, як і кінцеве рішення – зона відповідальності РНБО, а отже кому, як не їм "ґрунтовно досліджувати" і відповідати за прогалини у списках.

Загалом дивно, що політика "синхронізації" санкцій є спробою рухатися за міжнародними партнерами, а не навпаки. Саме Україна мала би бути лідером з пропозицій та відстоювання міжнародних санкції за наш Крим і наш Донбас.

Поки писався блог, у КМУ вирішили дещо перехопити ініціативу і внести пропозицію щодо включення до списку санкцій компаній, пов'язаних з будівництвом Керченського мосту (всього 19 юридичних осіб), однак очевидним є те, що і цього недостатньо, адже загальний список виявлених журналістами й нами осіб, яких "забула" РНБО, перевищив 40. Словом, далі буде...

Список "забудьків":

Фізичні особиБілютін Андрій – менеджер з розвитку бізнесу концерну "Калашников".

Володін В'ячеслав Вікторович – голова Державної думи РФ, на момент накладення санкцій США у 2014 році – перший заступник керівника адміністрації президента РФ.

Грабчак Євген Петрович – директор департаменту міністерства енергетики.

Громов Олексій Олексійович – перший заступник керівника адміністрації президента РФ.

Іванов Віктор Петрович – екс-директор Федеральної служби з контролю за оборотом наркотиків.

Ковальчук Кирило Михайлович – президент "Національної медіа-групи" та племінник основного акціонера банку "Росія" Юрія Ковальчук.

Кожин Володимир Ігорович -до 2014 року керуючий справами президента РФ, помічник Президента Російської Федерації з питань військово-технічного співробітництва (2014-2018).

Козак Дмитро Миколайович – віце-прем'єр-міністр уряду РФ.

Колбін Петро Вікторович – мільйонер та друг В. Путіна.

Лебедєв Дмитро Олексійович – член Ради директорів акціонерного банку "Росія".

Мансуров Дмитро Флерович – партнер Юрія Ковальчука по АБ "Росія", член Ради директорів АБ "Росія" та "Національної медіа-групи".

Мінаєв Олег Олександрович – 20 грудня 2016 року внесений до американський списку санкцій поряд з топ-менеджерами банку "Росія".

Муров Євген Олексійович -голова Федеральної служби охорони.

Омельченко Сергій – головний спеціаліст експортного відділу концерну "Калашников".

Перевалов Віктор Павлович – співзасновник та генеральний директор ЗАО "ВАД".

Плаксіна Ольга Володимирівна -голова холдингу "ИФД КапиталЪ".

Пригожин Євген Вікторович – "ресторатор Путіна", власник фабрики тролів в Ольгино і фінансист ПВК Вагнера, Санкції США щодо Пригожина були введені за надання фінансової підтримки "Агентству интернет-исследований", яке обвинувачується у втручанні у вибори в США 2016 р.

Сєчін Ігор Іванович – президент державної нафтової компанії "Роснафта".

Сурков Владислав Юрійович – помічник президента РФ.

Усачов Олег – партнер Геннадія Тимченка.

Фурсенко Андрій Олександрович – помічник В.Путіна (з 2012 року), діючий державний радник Російської Федерації 1-ого рангу.

Чемезов Сергій Вікторович – генеральний директор корпорації "Ростех", генерал-полковник, член бюро Вищої ради партії "Єдина Росія".

Якунін Володимир Іванович – екс-президент компанії "Российские железные дороги", яка забезпечувала постачання зброї членам терористичних організацій ДНР та ЛНР.

Юридичні особиТОВ "СГМ-Мост" – дочірня компанія ТОВ "Стройгазмонтаж" А. Ротенберга, генеральний підрядник будівництва мосту, засноване у 2015 році спеціально для управління проекту будівництва мосту через Керченську протоку. Програма санкцій США: UKRAINE-EO13685

Група компаній "СМТ-К" -пороми компанії працюють на лінії Керч-Кавказ

Група компаній "Совфрахт-Совмортранс" – відома своїм сприянням окупації і закріпленню Росії в Криму. Пороми компаній "Совфрахт" доставляли російських військових, техніку і паливо до Криму, а її баржі-понтони в порушення санкцій доставили в Севастополь і Феодосію турбіни компанії Siemens.

У тому числі керуюча компанія "Совфрахт", ВАТ "Совфрахт", ЗАТ "Совмортранс"

Компанії, пов'язані з російським олігархом Олегом Дерипаскою (особа, до якої США застосовують персональні санкції):

Basic Element ("Базовый элемент")

Агрохолдинг "Кубань"

B-FINANCE LTD EN+ GROUP PLC UKRAINE

Група "Газ"

Компанії, пов'язані з російським олігархом Генадієм Тимченком (особа, до якої застосовують персональні санкції США та РНБОУ):

Volga Group, Volga Group Investments, Volga Resources

ТОВ "Сахатранс"

ТОВ "Авиагрупп"

ТОВ "Авиагрупп Север"

Холдинг "Стройтрансгаз"

ПАТ "Стройтрансгаз"

ТОВ "Стройтрансгаз"

ТОВ "Стройтрансгаз-М"

ПАТ "Силові машини" – компанія, що належить Олексію Мордашову (внесено до переліку фізичних осіб, до яких застосовано персональні санкції США та РНБОУ).

А також:

ООО "Коксохимтранс"

ООО "Солид" ("Solid Ltd", Новоросійськ)

ООО "Росхимтрейд" (Темрюк)

ООО "Крымская первая страховая компания"

ООО "СТГ-Эко",

ООО "Дорожная строительная компания "ДСК"

ФАУ "Главгосэкспертиза России".

ООО "Агентство интернет исследований"

АО Банк "Российская финансовая корпорация" ("дочка" АО "Рособоронэкспорт", московський банк, орієнтований на обслуговування корпоративних клієнтів і контрагентів держкорпорації "Ростех")

Инвестиционная компания "Аброс" ("дочка" банку "Россия", який контролюється Юрієм Ковальчуком).

АО НПО "Базальт" (концерн держкорпорації "Ростех")

ОАО "Уранис-Радиосистемы"

АО "Ялтинская киностудия"

Азия Банк

ОАО "Катод"

АО "ВТБ Регистратор"

ЗАО "ВТБ Спецдепозитарий"

Суд про MH17: російський експорт "настамнєт" буде девальвувати

Почався історичний суд для України про збитий літак MH17. Експорт російської мантри про "настамнєт" в різні західні столиці буде девальвувати так само, як сьогоднішня російська нафта...

Appeasement will not bring peace to Ukraine

Appeasement of the aggressor will not lead to peace in Ukraine. The peace can be restored only through the return of truth and international law A group of former "Munich young leaders" from Ukraine reacted to the 'peace plan' of the Euro-Atlantic security Leadership group...

В ЄС – як "вдома"

Трохи про результати першої Ради Асоціації в Брюсселі та перспективи Європейської інтеграції. Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн на початку зустрічі запитала Прем'єра, "як вас тут приймають, як почувається українська делегація в Брюсселі?" І він відповів: "як вдома"...

Мажоритарка, так мажоритарка

Я наважилася і піду на парламентські вибори по мажоритарному округу. Самовисуванкою. Усвідомлюю, що це буде дуже не проста боротьба. Можливо, найскладніша за увесь мій професійний шлях – психологічно, фізично, ресурсно...

Війна на морі чи гра у виборчий ''Морський бій''

Боюся, що на головні питання парламент учора так і не отримав відповіді. Справа ж була не в тому, вводити воєнний стан чи не вводити. Справа в тому, на які загрози він відповідає, і що держава може вирішити за цей час...

Фейсбук і вибори

Після скандалу зі зловживанням мільйонами особистих даних користувачів Facebook компанією Кембридж Аналітика я написала листа керівництву соцмережі, щоб дізнатися скільки українських профілів потрапили в руки маніпуляторів виборами...