Питання переобрання київського міського голови Леоніда Черновецького може розколоти правлячу коаліцію
Зрозуміло, що головною політичною інтригою цього тижня буде розвиток подій навколо київського мера. А отже, український політикум вступає у чергову кризу, яка матиме загальнодержавне значення.
З одного боку, у кризу будуть втягнуті всі вищі органи влади – президент, уряд та парламент. З іншого – перемога того чи іншого політика у цій політичній битві титанів буде потужним сигналом регіональним елітам на кого "ставити" у майбутніх президентських перегонах.
Питання переобрання київського міського голови Леоніда Черновецького вже набуло випуклого парламентського виміру і може розколоти правлячу коаліцію, оскільки частина "Нашої України – Народної Самооборони", яка близька до Секретаріату Президента, утримається від голосування за призначення дострокових виборів у Києві.
Формальною мотивацією таких дій частини НУНС буде посилання на незавершеність роботи президентської та парламентської комісій з перевірки діяльності київського голови.
Однак, справжні причини протистояння між главою держави та прем'єром дещо інші. Глава держави та партнери БЮТ по демократичній коаліції остерігаються монополізації київської влади прихильниками Юлії Тимошенко.
Соціологія свідчить, що переконливі шанси на перемогу має лише той кандидат у мери, якого підтримає БЮТ. У разі переобрання Київради біло-сердечні також розраховують отримати більше половини депутатських мандатів. Це головна причина, яка стримує оголошення дострокових виборів київського мера.
Тому, не виключено, що на цьому тижні активізуються переговори про висунення єдиного кандидата на посаду мера від демократичної коаліції та формування єдиного списку демократичних сил на позачергових виборах до Київради. До компромісного вирішення цього питання дострокові вибори у Києві є сумнівними.
Над послідовністю своїх дій потрібно замислитися і главі держави. Нечітка позиція президента Віктора Ющенка у київському питанні може призвести до подальшого падіння його рейтингу не лише серед киян, але й серед громадян України загалом.
Леонід Черновецький має серйозний антирейтинг, який тягне до електорального дна усіх політиків, які його підтримують. Тим більше, що в інформаційному просторі вже утвердилася думка, що президентська комісія створена не для розслідування діяльності мера, а, скоріше, для його реабілітації.
У всій цій політичній суперечці якось "за кадром" залишилася, власне, київська громада. Знову "верхи" вирішують коли і як проводити позачергові вибори, не зробивши для забезпечення прав киян елементарного – новий закон про місцевий референдум відсутній, а за старим (в редакції 1991 року) такий референдум провести просто неможливо.