9 жовтня 2008, 14:03

Про ризики і загрози позачергових виборів або ''Вітання'' президента із-за кордону

Рішення президента Віктора Ющенка про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення чергових позачергових виборів до парламенту, в принципі, ні для кого не було несподіванкою.

Проте, залишається "за кадром" питання: чи усвідмолює президент всі ризики і загрози, які пов'язані з проведенням виборчої кампанії?

А отже і свою політичну відповідальність за ухвалене рішення.



Нагадаю про декілька обставин, які, принаймні, свідчать про недоцільність проведення позачергових виборів.

По-перше, проведення виборів загрожує національній безпеці України, безпеці її громадян.

Поглибиться розкол України, оскільки з новим натхненням будуть експлуатуватися роз'єднавчі теми. Зрозуміло, що не буде ухвалений державний бюджет на 2009 рік.

Вже сьогодні припинили роботу 17 з 36 домених печей, коливається курс долара, посилюється ризики у фінансовій сфері, застигли будівельні роботи, падає фондовий ринок – перелік загроз можна продовжувати.

В умовах світової економічної та фінансової кризи країні необхідні скоординовані, своєчасні та адекватні дії органів влади: президента, уряду, парламенту, РНБО, нацбанку.

Гарантовано пререконаний – таких дій під час проведення виборів не буде -країна та її громадяни залишаться незахищеними в умовах виборчої кампанії. За своєю руйнівною силою дії глави держави значно перевищують вплив приснопам'ятної "руки Кремля".

Думаю, що глава держави ознаймолений з несприятливими прогнозами, але ірраціональне бажання усунути Юлію Тимошенко з посади прем'єра превалює над раціональними аргументами із захисту національної економічної безпеки.

А отже, напевне не лише у мене виникає запитання: чи потрібен Україні Президент який нехтує своїми прямими конституційними обов'язками?

По-друге, до цих пір відсутня достатня легитимна основа для проведення позачергових парламентських виборів.

Різні політичні сили по різному оцінюють дату з якої глава держави отримав право на розпуск парламенту. Але я хотів би акцентувати увагу, навіть, не на цьому. Поговоримо про речі більш приземлені: про гроші та реєстр.

На сьогодні не існує змін до бюджету, які б складали легальну основу для фінансування виборчої кампанії. Також не до цих пір не створений реєстр виборців. А отже, саме проведення виборчої кампанії може бути поставлене під сумнів численними судовими позовами.

До речі, залишається незрозумілим, як же буде голосувати Верховна Рада за зміни до відповідних законів, якщо за правовою версією секретаріату після опублікування президентського указу парламент є неповноважним, тобто не може ухвалювати закони.

Взагалі, дострокові вибори в Україні, скоріше за все можливі лише як консенсус політичних еліт. Згадайте, що рік назад президент чотири рази видавав указ і лише внаслідок домовленостей лідерів провідних політичних сил вибори відбулися.

Зараз ситуація, на мій погляд, для президента ще гірша, оскільки у минулому складі в парламенті у нього було більше ніж 200 депутатів, які його підтримували, дві потужні фракції: "Наша Україна" та Блок Юлії Тимошенко. Сьогодні глава держави може розраховувати лише на підтримку "Нашої України" та й то в неповному її складі.

По-третє, проведення може поставити під сумнів демократичні здобутки України.

Перед різдвяними та новорічними святами створюється чудовий простір для масових фальсифікацій, а основна битва політичних сил розгорнеться навколо захисту тих результатів, що вони здобули.

У виборчому законі залишається також норма про 50% явку громадян на виборчі дільниці. Сьогодні 70% опитаних респондентів різними соціологічними службами виступають проти проведення дострокової виборчої кампанії. А це може призвести до того, що вибори просто не відбудуться. І виборчий "жах" буде тривати без кінця.

І на останнє.

Важко назвати коректною поведінку глави держави, який попередньо записавши своє звернення, полетів в Італію і, перебуваючи за кордонами нашої країни, проголосив про чергові вибори до парламенту.

Це неповага до країни, це неповага до її громадян, до політичних сил, які представлені в парламенті.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Міністерство молоді та спорту має працювати в складі нового Уряду

15 серпня стало відомо, що у Верховній Раді України нового скликання все-таки буде створений Комітет з питань молоді та спорту. Вітаю це рішення і вважаю позитивом – те, що нова влада розуміє важливість для розвитку нашої держави таких напрямків як молодіжна політика, національно-патріотичне виховання, фізична культура та спорт...

28 липня – прощання з Романом Вірастюком на НСК "Олімпійський"

Не стало Романа Вірастюка – нашого друга, колеги, спортсмена, митця, телеведучого, людини багатьох талантів, неординарної особистості з великим і добрим серцем...

Необхідно зберегти Міністерство молоді та спорту

Відносно планів нової влади щодо можливого приєднання Міністерства молоді та спорту до Міністерства культури та Інформаційної політики. Моє прохання і рекомендація – необхідно зберегти Міністерство молоді та спорту і не допустити його скорочення...

Підтримую Ганну Соловей!

Спортивну спільноту сколихнув скандал у велоспорті. Очільник федерації дозволив собі, на моє переконання, вкрай несправедливим, неприпустимим і хамським тоном спілкуватися з нашою спортсменкою, чемпіонкою II Європейських ігор, велогонщицею Ганною Соловей...

Україна – третя в медальному заліку II Європейських ігор серед 50 країн!

Україна – третя в медальному заліку серед 50 країн-учасниць II Європейських ігор, які завершилися в Мінську. Ми стали свідками найкращого за всю історію виступу нашої збірної на Європейських іграх! Коли у грудні 2014 р...

Сімейні цінності та розвиток інституту сім'ї – питання національної безпеки України

У Києві відбувся Всеукраїнський форум сім'ї-2019. Цей захід об'єднав багатьох: Президента України, урядовців, народних депутатів з міжфракційного об'єднання "За духовність, моральність та здоров'я України", духовенство різних християнський конфесій, науковців, громадських діячів молодь та звичайних громадян, які сповідують традиційні сімейні цінності...