Союзна держава з Росією та вступ до єдиного митного простору – ціна дешевого російського газу для України?
Нова влада намагається переглянути газові контракти з Росією, насамперед, в бік зниження ціни на російський газ для України. Ну що ж, справа, як кажуть, благородна.
Однак, постає питання: що нам можуть запропонувати в обмін на такі знижки?
Як виявилося, Росію вже мало цікавить ідея створення газотранспортного консорціуму з управління українською трубою (ідея, як на мою думку, м'яко кажучи дискусійна). Російською стороною було почуто і лише прийнято до відома, що Україна готова зняти всі ідеологічні протиріччя та зайнятися дійсним впровадженням російської мови як другої державної.
Російська влада своєю поведінкою продемонструвала, що всі ці кроки і так для неї зрозумілі, однак це ще не привід для зниження ціни на енергоносії. Ставки виявилися значно вищими.
Про це чітко заявив прем'єр-міністр РФ Володимир Путін. Цитую за Українською правдою: пояснюючи різницю між вартістю газу для Білорусі та інших споживачів, прем'єр РФ сказав: "Чому Білорусія газ на одну третину отримує дешевше? Тому що з Білорусією ми будуємо Союзну державу і будуємо Митний союз".
"І у нас між Білоруссю та Росією встановлено правило, згідно з яким ми не стягуємо вивізне мито на газ – 30%. Ось вам і різниця в ціні", – заявив Путін. Разом з тим він зазначив: "Ось вам і інтерес з точки зору інтеграції на пострадянському просторі, в даному випадку між Росією та Україною".
Я не знаю, чи готова заплатити нова влада і особисто Президент Віктор Янукович таку ціну за дешевий газ. Знаю лише одне: ринкові ціни на енергоносії означають, що ми зняли політичну складову газового питання. А така ціна – це своєрідний податок на Незалежність.
Питання лише в одному: чи згідні влада та суспільство сплачувати цей податок?