3 липня 2013, 11:21

Як виконати бюджет в умовах падіння національної економіки?

Після трирічного урядування "професіоналів" Миколи Азарова в національній економіці відзначаються вже не просто тривожні тенденції, що свідчили про її стагнацію. Ми чуємо вже не дзвоники, а справжні сигнали тривоги про кризу, що насувається, та про проблеми із виконанням бюджету.

Сигнал перший. Падіння валового внутрішнього продукту України в першому кварталі 2013 року становило 1,1% (дані Держкомстату).

Сигнал другий. Обсяг промислового виробництва у травні 2013 року впав на 9,3% по відношенню до травня 2012 року (дані Держкомстату).

Сигнал третій. Дефіцит держбюджету в січні-травні 2013 року порівняно з січнем-травнем 2012 року виріс у 5,05 рази – до 18,488 мільярдів гривень (дані Міністерства фінансів).

Зрозуміло, що в умовах скорочення обсягів економіки, падіння економічної активності та промислового виробництва, годі й говорити про виконання показників бюджету, прийнятих у 2012 році. Адже вони були заплановані, виходячи із зовсім інших економічних обставин: зростання, а не падіння валового внутрішнього продукту. За експертними оцінками, за підсумками І півріччя лише надходжень з податку на прибуток до державної казни може надійти на 5-6 млрд. грн. менше, ніж було передбачено. Аналогічна ситуація з ПДВ.

Проблеми із виконанням бюджету стали відчутними, перш за все, на рівні регіонів. У червні 2013 року інформаційні стрічки заполонили повідомлення про те, що Державне казначейство блокує платежі до місцевих бюджетів. Так, Кременчуку заборгували 20 млн. кровних гривень, Донецьку – 55 млн. грн., Полтаві – 48 млн. грн., Львову – 32 млн. грн., Івано-Франківську – 7 млн. грн.

І це не поодинокі приклади, така ситуація по всій країні. Фактично влада сьогодні опинилися у досить складній ситуації – застосування будь-яких фіскальних методів для наповнення державної казни може призвести до протилежного ефекту – ще більшого згортання ділової активності, переходу у "тінь" та, відповідно, зменшення податкових надходжень. Тому влада не повинна тиснути на бізнес заради виконання "дутих" показників бюджету, адже таким чином лише погіршить ситуацію в країні. Бізнес і так вже давно на межі виживання.

Необхідні інші нестандартні рішення із стимулювання економіки, але чи може їх впровадити нинішній уряд Миколи Азарова, для мене особисто велике питання.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Міністерство молоді та спорту має працювати в складі нового Уряду

15 серпня стало відомо, що у Верховній Раді України нового скликання все-таки буде створений Комітет з питань молоді та спорту. Вітаю це рішення і вважаю позитивом – те, що нова влада розуміє важливість для розвитку нашої держави таких напрямків як молодіжна політика, національно-патріотичне виховання, фізична культура та спорт...

28 липня – прощання з Романом Вірастюком на НСК "Олімпійський"

Не стало Романа Вірастюка – нашого друга, колеги, спортсмена, митця, телеведучого, людини багатьох талантів, неординарної особистості з великим і добрим серцем...

Необхідно зберегти Міністерство молоді та спорту

Відносно планів нової влади щодо можливого приєднання Міністерства молоді та спорту до Міністерства культури та Інформаційної політики. Моє прохання і рекомендація – необхідно зберегти Міністерство молоді та спорту і не допустити його скорочення...

Підтримую Ганну Соловей!

Спортивну спільноту сколихнув скандал у велоспорті. Очільник федерації дозволив собі, на моє переконання, вкрай несправедливим, неприпустимим і хамським тоном спілкуватися з нашою спортсменкою, чемпіонкою II Європейських ігор, велогонщицею Ганною Соловей...

Україна – третя в медальному заліку II Європейських ігор серед 50 країн!

Україна – третя в медальному заліку серед 50 країн-учасниць II Європейських ігор, які завершилися в Мінську. Ми стали свідками найкращого за всю історію виступу нашої збірної на Європейських іграх! Коли у грудні 2014 р...

Сімейні цінності та розвиток інституту сім'ї – питання національної безпеки України

У Києві відбувся Всеукраїнський форум сім'ї-2019. Цей захід об'єднав багатьох: Президента України, урядовців, народних депутатів з міжфракційного об'єднання "За духовність, моральність та здоров'я України", духовенство різних християнський конфесій, науковців, громадських діячів молодь та звичайних громадян, які сповідують традиційні сімейні цінності...