Як виконати бюджет в умовах падіння національної економіки?
Після трирічного урядування "професіоналів" Миколи Азарова в національній економіці відзначаються вже не просто тривожні тенденції, що свідчили про її стагнацію. Ми чуємо вже не дзвоники, а справжні сигнали тривоги про кризу, що насувається, та про проблеми із виконанням бюджету.
Сигнал перший. Падіння валового внутрішнього продукту України в першому кварталі 2013 року становило 1,1% (дані Держкомстату).
Сигнал другий. Обсяг промислового виробництва у травні 2013 року впав на 9,3% по відношенню до травня 2012 року (дані Держкомстату).
Сигнал третій. Дефіцит держбюджету в січні-травні 2013 року порівняно з січнем-травнем 2012 року виріс у 5,05 рази – до 18,488 мільярдів гривень (дані Міністерства фінансів).
Зрозуміло, що в умовах скорочення обсягів економіки, падіння економічної активності та промислового виробництва, годі й говорити про виконання показників бюджету, прийнятих у 2012 році. Адже вони були заплановані, виходячи із зовсім інших економічних обставин: зростання, а не падіння валового внутрішнього продукту. За експертними оцінками, за підсумками І півріччя лише надходжень з податку на прибуток до державної казни може надійти на 5-6 млрд. грн. менше, ніж було передбачено. Аналогічна ситуація з ПДВ.
Проблеми із виконанням бюджету стали відчутними, перш за все, на рівні регіонів. У червні 2013 року інформаційні стрічки заполонили повідомлення про те, що Державне казначейство блокує платежі до місцевих бюджетів. Так, Кременчуку заборгували 20 млн. кровних гривень, Донецьку – 55 млн. грн., Полтаві – 48 млн. грн., Львову – 32 млн. грн., Івано-Франківську – 7 млн. грн.
І це не поодинокі приклади, така ситуація по всій країні. Фактично влада сьогодні опинилися у досить складній ситуації – застосування будь-яких фіскальних методів для наповнення державної казни може призвести до протилежного ефекту – ще більшого згортання ділової активності, переходу у "тінь" та, відповідно, зменшення податкових надходжень. Тому влада не повинна тиснути на бізнес заради виконання "дутих" показників бюджету, адже таким чином лише погіршить ситуацію в країні. Бізнес і так вже давно на межі виживання.
Необхідні інші нестандартні рішення із стимулювання економіки, але чи може їх впровадити нинішній уряд Миколи Азарова, для мене особисто велике питання.