Як змусити їх платити?
Для того, щоб чиновники перестали хизуватися бентлі та ролс-ройсами, країна мусить домогтися звіту не тільки про їх доходи, а й про видатки. Система загального декларування доходів може дати поштовх цьому процесу, але мають бути обрані реальні важелі впливу на тих, хто подає хибні декларації. І розпочати потрібно з самого верху.
З 1 січня 2012 року державні службовці, судді, народні депутати та кандидати на посади Президента, Прем'єра, міських голів, місцевих депутатів та інші поважні пани та пані повинні подавати щорічні декларації про свої витрати. Суть цієї ідеї досить проста і зрозуміла – можновладці повинні звітувати про свої видатки, аби суспільство зрозуміло, чи живуть вони відповідно до своїх доходів, або в них завелися "ліві" грошенята і тоді в них можна і потрібно запитати про джерела таких надходжень.
Хочу нагадати класичну історію відомого чикагського гангстера Аль Капоне, якого посадили до в'язниці за несплату податків. ФБР ніяк не могло довести його причетність до гучних злочинів, рекету та вбивств, тому сумлінно фіксувала всі витрати Аль Капоне протягом року. Перевищення видатків гангстера над його легальними доходами стала підставою для судового переслідування мафіозі.
Тому ідея декларування видатків чиновників – це абсолютно дієвий інструмент для боротьби з корупцією. Однак, гучних справ а ля Аль Капоне ми в Україні так і не побачили.
Для того, щоби таке декларування стало ефективним антикорупційним засобом, потрібно виконати декілька умов – декларувати свої видатки мають не лише самі можновладці, а їх родичі і близькі, і не лише ті, які проживають разом з ними. Необхідно запровадити систему перевірки поданих декларацій. Адже засоби відмивання грошей з часів Аль Капоне (який власне і придумав як це робити через систему приватних пралень) стали більш досконалішими та різноманітними.
Це перші кроки. Адже усі заклики і намагання запровадити систему загального декларування для усіх громадян, так і залишаться закликами, поки не будуть зроблені перші кроки до загального декларування видатків можновладцями та членами їх родин. Поки влада не почне з себе. Поки не буде запроваджена система рівності усіх перед законом.
Існує думка, що лише після 3-4 років, коли система загальної звітності запрацює на рівні чиновників, можна говорити про можливість введення загальних декларації. Але можна розглядати і зворотній варіант – якщо влада змусить всіх людей подавати декларації про доходи, у суспільства буде більше мотивації вимагати цього ж від чиновників.