1 жовтня 2013, 13:29

Як змінити газові домовленості з "Газпромом": приклади європейських кампаній

П'ять років Президент України Віктор Янукович та Прем'єр-міністр України Микола Азаров не втомлюються нам повторювати, що газовий контракт, який був підписаний у 2009 році, нібито найгірший в історії України.

Якщо вони вважають, що умови цих домовленостей з "Газпромом" є нібито найгіршими серед інших європейських країн, то чому нічого не роблять, аби їх змінити? За їх заявами це нібито неможливо.

Але за уряду Тимошенко із Росією був підписаний досить стандартний для більшості європейських країн контракт. Його умови чітко передбачають перегляд цін на газ за згодою сторін. Якщо ж такої згоди сторони не можуть дійти в результаті переговорів, то спір вирішується в Стокгольмському арбітражі. Саме так вчинили більшість європейських країн, які "вибили" через суд, або погрозою подати в суд знижки від Росії від 7% до 20%, і цей процес продовжує тривати.

Спеціально для Президента України Віктора Януковича та Прем'єр-міністра України Миколи Азарова (якщо це не може зробити майже 2-тисячний апарат Кабміну або Адміністрації глави держави) наводжу перелік кампаній а країн Європи, які домоглися перегляду контрактів з "Газпромом".

До речі, і ціни там абсолютно співставні з тими, які платить російському монополісту Україна (зараз це 407 доларів США за тисячу кубів газу).

Європейські компанії та країни, які домоглися знижок на російський газ в 2011-2013 роках

2011 рік

Компанія Edison (Італія). У 2010 році Edison стала першою європейською компанією, яка подала до суду на "Газпром" з вимогою змінити довгострокові контракти. Не чекаючи судового рішення, "Газпром" влітку 2011 року пішов на поступки і надав італійській компанії не тільки знижки ціни на газ (про їх розмір не повідомляється), а й змінив на її користь умови схеми "бери або плати".

Корпорація DEPA (Греція). У липні 2011 року успішно завершилися переговори з Газпромом для грецької газової компанії DEPA – російський монополіст знизив ціну на газ, що поставляється за довгостроковим контрактом, на 7%.

"Газпром" і DEPA також домовилися про скорочення обсягів поставок. Контрактні обсяги і ціни були скориговані "відповідно до розвитку ситуації на грецькому ринку й аналогічними домовленостями інших європейських імпортерів з "Газпромом".

Туреччина. У грудні 2011 року, переглянувши газову угоду з Росією, уряд Туреччини домігся зниження його вартості. У зв'язку з комерційною таємницею відсоток зниження не був озвучений, однак, судячи зі слів міністра енергетики і природних ресурсів Туреччини, Росія максимально виконала вимоги турецької сторони.

2012 рік

Латвія і Естонія. На початку 2012 року Латвії, за результатами переговорів з "Газпромом", вдалося зберегти надану раніше знижку на російський газ у розмірі 15%. Згідно з контрактом, ціна на газ для Латвії обчислюється за формулою і прив'язана до ціни на мазут.

Раніше "Газпром" знизив на 15% ціну на газ на 2011 рік для Естонії і Латвії, які взяли на себе зобов'язання збільшити закупівлю газу до докризових обсягів.

Компанія Eni (Італія). 1 березня 2012 року "Газпром" в результаті переговорів надав знижку 10% компанії Eni (Італія). Причому, коригування умов контракту на постачання російського газу до Італії діє ретроактивно з початку 2011 року.

У жовтні 2009 року Газпром уже переглядав контракти з італійськими імпортерами. Тоді Eni отримала знижку приблизно $40 на тисячу кубометрів і тимчасове зниження планки take-or-pay.

Компанія E.On Ruhrgas (ФРН). У липні 2012 року "Газпром" і E.On Ruhrgas підписали угоду про коригування заднім числом довгострокових контрактів на постачання газу. Ціна скоригована, починаючи з четвертого кварталу 2010 року. Одночасно компанії ухвалили рішення припинити арбітражний розгляд.

E.on подала позов до "Газпрому" з вимогою перегляду ціни на газ у серпні 2011 року, тому що через розрив між цінами на російський газ і котируваннями на європейському ринку компанія несла вимушені збитки.

Wingas (ФРН), GDF Suez (Франція), Sinergie Italiane (Італія), SPP (Словаччина) і Econgas (Австрія). У липні 2012 року через падіння спотових цін на газ "Газпром" пішов на поступки п'яти європейським компаніям (в середньому 10%): нові умови передбачають адаптацію ціни російського газу до європейських ринкових умов.

Болгарія. У листопаді 2012 року новий, більш вигідний десятирічний контракт з "Газпромом" уклала Болгарія. Згідно з документом, знижка на газ для цієї країни складе 20%.

У новому контракті збереглася прив'язка ціни газу до ціни нафтопродуктів, а також принцип "бери або плати". Але умови менш жорсткі: планка "бери або плати" складе 80% замість 90%, які були раніше.

Компанія PGNiG (Польща). У листопаді 2012 року PGNiG і "Газпром" підписали додаткову угоду до контракту на постачання російського газу до Польщі, яка змінює цінову ситуацію. Нова угода передбачає зниження ціни на газ більш ніж на 10% (за іншими джерелами – більше 15%), що дозволить компанії скоротити тарифи на газ в Польщі в 2013 році.

Досягнута шляхом переговорів нова ціна враховує поточні ринкові ціни газу і нафтопродуктів. При цьому не ставляться під сумнів основоположні принципи торгівлі природним газом – довгострокові контракти, принцип "бери або плати ", а також нафтопродуктова прив'язка.

Раніше PGNiG звернулася до Стокгольмського арбітражного суду з метою добитися зниження цін на газ, що поставляється за довгостроковим контрактом з "Газпромом". PGNiG направляла "Газпрому" офіційне прохання про зниження ціни на газ ще в квітні 2011р. Досягнута угода дозволяє закрити розгляд в Арбітражному суді в Стокгольмі.

2013 рік

Державна компанія "Сербіягаз" (Сербія). У липні 2013 року "Сербіягаз" підписала з "Газпром" 10-річний контракт на постачання російського природного газу зі знижкою в 5% до минулорічної ціни. Тепер республіка зможе закуповувати газ з РФ за ціною 399 дол. за тис. куб. м. Раніше керівництво "Сербіягаз" повідомляло, що в 2012 році середня вартість російського газу для Сербії становила 421 дол. за тисячу кубометрів.

При цьому в 2013 році вартість закуповуваного Сербією газу у "Газпрому" може впасти ще нижче – до 370 дол. завдяки зниженню світових цін на нафту, до яких прив'язана формула контрактної ціни на газ.

Компанія RWE (ФРН). У серпні 2013 року компанія отримала від "Газпрому" компенсацію за рішенням Віденського арбітражного суду, точна сума якої не розголошується. Компенсація виплачена за позовом до "Газпрому" щодо коригування вартості поставок газу з весни 2010 року по теперішній час.

Раніше Віденський суд зобов'язав "Газпром" виплатити німецькій компанії 1 млрд. євро в якості компенсації після перегляду вартості газу, а також внести коригування в цінову формулу, обумовлену в контрактах.

У RWE уточнили, що завдяки компенсації покрита більша частина збитків, понесена від переплати за контрактом з "Газпромом". З урахуванням даної виплати, за підсумками роботи компанії за півріччя, операційний прибуток RWE збільшився на 12,3% до 4,09 млрд євро.

Компанія Gaz de France Suez (Франція). У вересні 2013 компанія домоглася зниження ціни на російський газ на 7-10%. Віце – президент GDF Suez Ж- Ф. Сіреллі заявив, що "GDF Suez" отримала дуже сприятливий результат" в переговорах і угоді з Газпромом. За словами експертів, діюча ціна поставок у Францію становить близько $420 за 1 тис. кубометрів (офіційні дані "Газпром" не розкриває).

Корпорація DEPA (Греція). У вересні 2013 року грецька компанія попросила "Газпром" знизити ціни приблизно на 20%, щоб вони відповідали цінам для клієнтів у Західній Європі. DEPA закуповує близько 60% свого газу у "Газпрому". Компанії вже ведуть переговори про зниження ціни, але якщо не вдасться домовитися до кінця року, DEPA може звернутися до арбітражного суду.

У 2011 році Газпром уже надав грецькій компанії знижку в 7%, але греки хочуть ще більших поступок. DEPA платить Газпрому близько 470 дол. за тисячу кубометрів газу, що на 20% перевищує середньозважену ціну, за якою купують клієнти у Франції, Німеччині, Італії та Нідерландах, відповідно до незалежних оцінок, заснованих на офіційних даних.

Компанія Eni (Італія). Російський "Газпром" знову надав італійській нафтогазовій компанії Eni знижку в ціні на газ згідно довгостроковим контрактам. При цьому знижка в ціні на газ для Eni буде діяти регресивно, тобто з початку 2013 року, а не з моменту досягнення домовленості.

Конкретний розмір знижки не розголошують, але в "Газпромі" кажуть, що він менше 7%.

***

Отже, лише в цьому році державна компанія Сербії "Сербіягаз" домоглася 5% знижки до минулорічної ціни. Французька компанія Gaz de France Suez у вересні 2013 добилася зниження ціни на російський газ на 7-10%. Італійська компанія Eni – на 7%.

Німецька RWE не лише отримала знижки, але й домоглася через міжнародний суд від "Газпрому" близько 1 млрд. євро компенсації за завищені монополістом минулі роки ціни на блакитне паливо.

Судом "Газпрому" погрожує корпорація DEPA (Греція). У вересні 2013 року вона звернулася до "Газпрому" з вимогою знизити ціни приблизно на 20%.

Досить прикладів?

Міністерство молоді та спорту має працювати в складі нового Уряду

15 серпня стало відомо, що у Верховній Раді України нового скликання все-таки буде створений Комітет з питань молоді та спорту. Вітаю це рішення і вважаю позитивом – те, що нова влада розуміє важливість для розвитку нашої держави таких напрямків як молодіжна політика, національно-патріотичне виховання, фізична культура та спорт...

28 липня – прощання з Романом Вірастюком на НСК "Олімпійський"

Не стало Романа Вірастюка – нашого друга, колеги, спортсмена, митця, телеведучого, людини багатьох талантів, неординарної особистості з великим і добрим серцем...

Необхідно зберегти Міністерство молоді та спорту

Відносно планів нової влади щодо можливого приєднання Міністерства молоді та спорту до Міністерства культури та Інформаційної політики. Моє прохання і рекомендація – необхідно зберегти Міністерство молоді та спорту і не допустити його скорочення...

Підтримую Ганну Соловей!

Спортивну спільноту сколихнув скандал у велоспорті. Очільник федерації дозволив собі, на моє переконання, вкрай несправедливим, неприпустимим і хамським тоном спілкуватися з нашою спортсменкою, чемпіонкою II Європейських ігор, велогонщицею Ганною Соловей...

Україна – третя в медальному заліку II Європейських ігор серед 50 країн!

Україна – третя в медальному заліку серед 50 країн-учасниць II Європейських ігор, які завершилися в Мінську. Ми стали свідками найкращого за всю історію виступу нашої збірної на Європейських іграх! Коли у грудні 2014 р...

Сімейні цінності та розвиток інституту сім'ї – питання національної безпеки України

У Києві відбувся Всеукраїнський форум сім'ї-2019. Цей захід об'єднав багатьох: Президента України, урядовців, народних депутатів з міжфракційного об'єднання "За духовність, моральність та здоров'я України", духовенство різних християнський конфесій, науковців, громадських діячів молодь та звичайних громадян, які сповідують традиційні сімейні цінності...